houding van liet edict de oorzaak zouden kunnen worden van noodlottige botsingenterwijl tocli voor 's hands aan Japan geen ander middel voor eene dergelijke mededeeling ten dienste staat, tot de verlangde kennisgeving be sluiten, en wel aan de kabinetten van Londen, Parijs en AVashington. Eene nadere kennisgeving van soortgelijken aard werd door de Nederland- sche Regering, op verzoek van het Japansch Gouvernement, in 1851 gedaan aan meerdere zeemogendheden. Zij strekte om te verklaren, dat de wijziging in 1842 van een in 1825 uitgevaardigd bevel tot wering en verdrijving van de vreemde vaartuigendie de Japansche kusten mogten willen aandoen geene verandering had gebragt in het gedurende meer dan twee eeuwen on afgebroken gehandhaafd stelsel van afzondering en uitsluiting. Meer en meer begon sedert de aandacht gevestigd te worden op de plannen der Vereenigde Staten van Noord-Amerikaom pogingen aan te wenden tot het verwerven eener wijziging van dat stelsel. Nederland mogt daarbij met achterlijk blijven. Zijne aloude betrekkingen met Japan legden het de ver- pligting op, om niets te verzuimen, wat de Regering aldaar tot een beter inzigt nopens hare wezenijke belangen zou kunnen brengen. De Amerikaan- sche ontwerpen boden eene doelmatige aanleiding om onze regtstreeksche po gingen tot dat einde met klem te hervatten. In den aanvang van dit jaar is aan het Indische Bestuur namens den Koning de last verstrekt, om daar toe op eene gepaste en waardige wijze nieuwe stappen te doenovereenstem mende met en sluitende aan dien van wijlen Z. M. Koning Willem II. Inmiddels had men de Regering der Vereenigde Staten niet onbekend gelaten met den aard van hetgeen aan de Nederlandsche zijde reeds in 1844 was ver- rigt. Die Regering bragt hulde aan onze staatkunde ten opzigte van Japan, loen zij zeer onlangs bij het Nederlandsch Gouvernement aanzoek deed om zijne officiële medewerking, door middel van het opperhoofd te Decima te verleenen, lol bevordering van hel doel der vredelievende en vriendschappelijke zending van den Commodore Pcrrv, bestemd om aan het hoofd van een es- O J kader der Vereenigde Staten naar Japan te stevenenten einde te trachten eene verzachting te bewerken van bet daar bestaand stelsel van uitsluiting. Die medewerking op nict-vijandigen weg, geheel slrookende met de laat stelijk door Nederland gevolgde staatkunde, werd zonder aarzeling toegezegd. Aan het kabinet van Washington is bij die gelegenheid volledige mededeeling gedaan van de in 1844 met Japan gevoerde briefwisseling. Aan den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch Indie ging de aanschrijving af, om het Nederlandsch opperhoofd in Japandes vercischt, met een speciaal daarvoor af te zenden vaartuigvan de noodige instruction te voorzienopdat deze naar vermogen bevorderlijk zij aan het vreedzaam doel der zending van de Vereenigde Staten. Het is te hopen dat de voormelde maatregelen zullen leiden tot bereiking van het oogmerk, naar de verwezenlijking waarvan de Nederlandsche Rege ring steeds heeft gestreefd. 's GRAVENHAGE 14 Augustus. Heden heeft er, sedert de terugkomst van den Minister van Binnenl. Zakeneen Ministerraad plaats gehadwaaraan de nieuw benoemde Ministers van Justitie en van Oorlog voor de eerste maal hebben deel genomen. Den 10den dezer heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan den Heer J. J. van der Maaden, te Amsterdam, onder zekere bepalingen, ver gunning tot wederopzeggens toeverleend voor eene schroefstoombootdienst tusschen Amsterdam en Rotterdam langs den Amstel of de ringvaart van het Haarlemmermeer, de Gouwe en den IJsseltot vervoer van koopmansgoederen. Woensdag 1. 1., werd alhier in het locaal Diligentia de eerste alge- mcene vergadering gehouden van de Vereeniging ter bevordering van fabriek en handwerknijverheid. Die vereeniging was nu juist een jaar geleden voor het eerst in het leven geroepen. De vergadering werd pleglig geopend door haren A'oorzilterMr. A. G. C. Alschedie bij deze gelegenheid eene openings- rede uitsprakkrachtvol en ernstigwelsprekend en practisch. Na den af loop dezer redevoering werden de punten van beschrijving behandeld en tot een goed einde gebragt, en prijsvragen uitgeschreven die wij nader hbpen mede te deelen. AMSTERDAM, 13 Augustus. Gisteren is alhier de 385le vergadering van het Nederl. Bijbelgenootschap gehoudenonder 4;oorzitting van den Baron S. van HeemstraCommissaris des Konings in de Prov. Utrecht. Uit liet door den Secretaris, den Heer Mr. B. J. Ploos van Amstel, uitgehragte verslag is o. a. gebleken, dat in het afgeloopen boekjaar 31,450 Bijbels en Testamenten zijn afgeleverd. De onder scheidene afdeclingen van het genootschap verkeeren in een gunstigen toestand. Het Nederl. Oosl-lnd. Bijbelgenootschap heeft zich met het hoofdbestuur in naauwere betrekking gestelden door den afgevaardigde Gericke is het voor- uitzigt geopend, dat welligt in het volgende jaar de vertaling van het Oude Testament in het Javaansch voltooid zal worden. Met de vertaling van dat Testament in het Dajaksch heeft de Heer Hardcland groote vorderingen ge maakt. De staat der geldmiddelen is bij voortduring gunstig. De deelhebbers der W.-Indische Maatschappij hebben eergisteren in eene vergadering alhier gehouden, besloten, de Maatschappij weder voor 10 jaren t.e verlengen. De Algemeene en Rabbinale Commission van Examinatoren voor Israë litische Godsdienst-onderwijzers cn Godgeleerden hebben hare werkzaam heden geëindigd. De uilkomst der door haar gehouden examina is als volgt: van de tien Candidaten voor den laagsten rang als Godsdienst-onder wijzers, zijn 9 goedgekeurd, 1 afgewezen, terwijl de drie Candidaten voor den middelsten rang allen zijn toegelaten. Van de twee jongelingen, die den graad van oefenaar wcnschtcn te verkrijgenis een goedgekeurd en de ander, na toelating in het wetenschappelijk gedeelte, afgewezen in het God geleerde; de Candidaten voor den graad van leeraar van den eersten en tweeden rang zijn afgewezen. Voorts is nog een wedstrijd gehouden tusschen vier jongelingen, die van het land ter voortzetting hunner studiën eene beurs verlangden en nagegaanof zijdie reeds eene toelage genietendeze bij voortduring verdienen en of de studenten in de Godgeleerdheidin den vol- sten zin des woords in de theologie studeren. BUITENLANDSCHE BERIGTEiV. ENGELAN I». LONDEN, 10 Augustus. Door het Genootschap, opgerigt met het doel om goedkoop en gelijkmatig brieven-vervoer naar alle landen te bevorderen, is besloten dat ontwerp zoo mogelijk door te zetten. De gewezen Minister Granville heeft het Voorzitter schap op zich genomen. Het geschil tusschen ons land en de Vereenigde Staten over de visscherij langs de stranden der Britsche koloniën in Noord-Amerikabrengt de ge moederen incer en meer in beweging. In de Vereenigde Staten worden de scheepswerven en tuighuizen in drukke werkzaamheid gebragt. Eene sterke scheepsmagt wordt voor de noordoostelijke wateren uitgerusten binnen kort zullen verscheidene van de grootste en best gewapende stoombooten op weg derwaarts zijn. Er is geen punt waarop de Amerikanen zoo kitteloorig zijn, als hunne visscherijen. Bij de opgewondenheid en verbittering die onder de bevolking langs de grenzen van Canada en allerwege in de Britsche koloniën heerscht, en bij hetgeen men weet van de staatkunde die de President en zijn Kabinet besloten hebben te volgenkan men in de daad ernstige be duchtheid over den afloop dezer zaak niet onderdrukken. Aan den kant van Engeland schijnt men echter wijzer te zijn en om geen visscherij de oorlogs vaan te willen opsteken. Dingsdag II. heeft een hevig onweder over Manchester en hare omstreken gewoed, waardoor groote schade veroorzaakt, en 7 werklieden, welke aan een nieuw gebouw arbeiddendoor den bliksem gedood werden. Voor eenige dagen waren 10 broeders bij eene theepartij te New-Scone, van welke 7 reeds den leeftijd van 70 jaren te boven zijn. Uit Philadelphia wordt berigt, dat daar in deze maand het weeshuis zal worden ingewijdgesticht uit een legaat van den bankier Girardgroot 5 millioen guldens, en waarin 300 kinderen zullen opgenomen worden. Het gesticht bevat zeven gebouwen; het hoofdgebouw is eene navolging van het Parthenon te Athene, en is over het geheel het schoonste wat van dien aard bestaat. BELGIE. BRUSSEL, 13 Augustus. Het Vlaamsch Midden-Comité heeftdaar er van wégens het Staatsbc- i stuur geen Vlaamsche prijskamp tusschen de leerlingen der athenaea en col- legien zal plaats grijpen, besloten een prijskamp van Vlaamsche taal te doen houden, op Zondag den 12den September aanstaande, en daartoe alle jon gelingen des Koningrijks, die op 1 September 12 en nog geene 16 jaren jaren bereikt hebben, uit te noodigen. De prijskamp zal bestaan in eene enkele schriftelijke proevete weten a. Het beantwoorden van zes spraakkundige vragen, b. Eene spraakkundige ontleding, c. Een opstel over een gegeven onderwerp. Deze proeve zal voor al de deelnemers dezelfde zijn. De werkzaamheden der mededingers zullen geschieden in elks verblijfplaats, onder toezigt eener commissie, door liet stedelijk of gemeentebestuur, of bij weigering, door het Comité zelve benoemd. De prijskamp zal door een jury, van wege hel Comité benoemd, beoordeeld worden. De prijzen zullen bestaan in eenen gouden en in eenen vergulden eere penning, en indien de inschrijving het toelaat, eenen zilveren eerepenning, boeken en eeremeldingen De prijsuitdeeling zal op de Septemberfeesten alhier plaats hebben. Na afhandeling der drie prijsvragen, wordt aan eiken mededinger eene kaart gegeven, die hij, na behoorlijke invulling, in eenen daarbij gevoegden omslag zal sluiten, op welke hij, van buiten, zijn nummer van zitplaats herhalen zal. Datzelfde nummer moet op alle zijne beantwoordingen ge schreven staan. De plaatselijke commissie zal al de verhandelingen gezamentlijk met het proces-verbaal in een pak sluiten, hetzelve met drie zegels, en den omslag met zijn handteeken voorzien, denzelfden dag nog op de post doen. ANTWERPEN, 13 Augustus. Z. M. die eergisteren om 4 ure H. M. de Koningin van Engeland aan boord van haar stoomjagt was gaan verwelkomen is in den avond naar het paleis wedergekeerd. Koningin Victoria, Prins Albert en de vier kinderen, die hen vergezelden, hebben den nacht aan boord van het stoomjagt doorgebragt. Gisteren ochtend ten 8j ure waren de troepen onder de wapenen en schaarden zich zoowel langs den oever der Scheldeals langs het station van den spoorweg. Ten 8J ure vertrok Koning Leopold van zijn paleis met 4 prachtige rijtuigen, om de Koningin en verdere leden der Koninklijke fa milie aan de plaats der ontscheping af te halen. De KoninginPrins Albert en gevolg zijn te midden van een kletterenden regen en een harden zuid oosten wind aan land en daarna in de gereedstaande rijtuigen gestapt. Deze rijtuigenmet 4 paarden bespannenvertrokken zonder aan het paleis stil te houden, naar het station van den spoorweg, en ten 9j ure was de Ko- ninkl. trein op den weg naar Laeken. Koningin Victoria was even als Prins

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2