LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 11 AUGUSTUS. BÏMENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 18 in het jaar do afzonderlijko nommcrs werden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN10 Augustus. Bij gunstig weder zal de muziek der Stedelijke Schutterij zich op Don derdag avond ten half 7 ure op de Ruine doen hooren. Onder de nalatenschappen, welke de Staats-Cour. opgeeft, als berus tende bij de Weeskamer te Soerabaijais ook die van Jan Casper van Leeu wen, van Leydcn geboortig, in leven opziener der landelijke inkomsten, ten bedrage van ƒ110.90. llij is overleden den 28stcn Augustus 1820 te Soe rabaija, terwijl hij als erfgenamen heeft achtergelaten, zijne huisvrouw Eli sabeth Desquicns en zijne ouders. Zijne moeder heette Mester Pover. De Commissie over de droogmaking van het Haarlemmeer zal den 23sten dezer aanbesteden: het graven van dwarsdoortogtenin 3 percelen, alleen bij inschrijving. Nadere inlichtingen zijn onder anderen te bekomen bij den Ingenieur J. A. Beijerinck alhier. Dezer dagenzegt de Haarl. Cour.is op den drooggemaakten grond van het Haarlemmermeer, op de hoogte van het Lutke-meertjeeene verza meling van menschen-beenderen ontdekt, welke men, op goeden grond, kan houden voor de overblijfselen van het kerkhof van het dorp Nicuwerkerk 't welk, volgens zekere kaart van 1531, daar gelegen is geweest, doch door liet meer-watcr overstroomd en verlaten is geworden. Het heeft niet aan per sonen ontbrokendie zich zeer bereidvaardig hebben beloondom zich van dat gebeente meester te maken en het weg te voerendoch de bevoegde overheid heeft daarin voorzienen deze lieden zijn door de hulp-marcchaussée afgewezen. H. M. de Koningin is den 9,Jcn van Apeldoorn naar Isclil vertrokken. De Staats-Courant van gisteren bevat het volgende Koninklijk besluit. Wij AVillem III, enz. Op de voordragt van onzen Minister van Binncnl. Zaken van den 21stcn Julij 1852. Den Raad van State gehoord (advies van den 2<le,l Augustus 1852.) Hebben goedgevonden en verslaan Met wijziging der tegenwoordige voorschriftente bepalen, dat de inschrij vingen op de rolle der studenten van eene Hoogeschool of het Athenaeum te Amsterdam of Deventer voortaan zal geschieden zonder dat het noodig zij eonig getuigschrift omtrent vroegere studiën te verloonen. Onze Minister voornoemd is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan den Raad van State, en hetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst. Het Loo, den 4d<:n Augustus 1852. WILLEM. De Minister van Binncnl. Zaken Thorbecke. De Synode der Nederl. llcrv. kerk heeft, in hare zitting van 28 Julij eenparig goedgekeurd de geheele handeling der Algem. Syn. Commissie, ten opzigte van het door haar ontworpen plan tot oprigting van een Fonds voor de Hervormde kerk in het Koningrijk der Nederlandenten dienste der Evan gelieprediking aan de Gemeenten. Verder besloot zij dat de Commissie zal overgaan, bij lijd en wijle, tot de benoeming van den Administrateur van dit fonds, alsmede van de twee buitengewone Commissarissen. Ook heeft de Synode in deze zitting na verklaard te hebben dat zij, zoo wel als hare Commissie, zich in de aangelegenheid der armenwet van alle an dere maatregelen, ook van alle aanschrijving aan diaconiën, heeft onthouden, opdat elk zonder cenigen invloed van buiten, handelen en spreken mogt gelijk pligt en geweten gaven te spreken en handelen bij adres aan de Tweede Kamer het in der tijd door de Synodale Commissie ingeleverde pro test ten volle goedgekeurd en bij 's lands vertegenwoordiging eerbiedig doch krachtig aangedrongen heeft, dat de geprojecteerde armenwet door Z. M. den Koning in nadere overweging moge worden genomen, of wel: indien eenige wijzigingen in genoemd ontwerp mogten worden voorgedragen, welke aan enkele der geopperde bezwaren mogten schijnen te gemoct te koinen, dat het der Tweede Kamer behage, dan slechts hare goedkeuring daaraan te schenken, als het eerste artikel in dien zin worde veranderd en gewijzigddat de ker kelijke instellingen van weldadigheid niet onder het Armbestuur worden ge trokken. In de afgeleopcne week is te 's Gravenhage eene vergadering gehouden van de daar gevestigde afdeeling der Vereeniging tot bevordering van fabriek en bandwerksnijverheiden besloten, om de uit de genoemde stad naar de Arnhemsche tentoonstelling gezondene voorwerpen, nadat zij te 's Graven hage terug ontvangen zullen zijn, aldaar ten toon te stellen. Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot heeft zijn ontslag genomen als lid der Prov. Staten van Zuidliollandwaartoe hij door het lsl€ hoofdkiesdislriet te Rotterdam licnoemd was. Zondag zijn over den Ilollandschen Spoorweg 2700 personen vervoerd. De extra-trein over den Rijnspoorweg heeft 1138 personen overgebragt en eene opbrengst van ƒ2066 geleverd. Te Rotterdam is van Londen cen olifant aangebragt en terstond per spoortrein naar Amsterdam voor den Zoölogischen Tuin vervoerd. Te Gorinchcm is de Heer W. C. M. Begram tot lid der Prov. Staten van Zuidliolland verkozen. Door het gemeentebestuur van den Helder is aan de Hecren Gerlings &C0., woonachtig te Haarlemvergunning verleend tot het aanleggen van eene duin-waterleidingten einde die gemeente doorgaande van zuiver en goed koop drinkwater te voorzien. Men is daar over het algemeen zeer verheugd met dit*plan, en men wenscht slechts dat de werkzaamheden spoedig een aanvang nemen, want veelvuldig waren, gedurende de aanhoudende droogte, de klagtcn, die men aldaar over het dikwijls walgelijke water hoorde uiten, hetwelk men nog blijde moest wezen voor hoogen prijs van de waterrijders te mogen koopen. Ook voor de schependie in die haven komenzal deze waterleiding van het hoogste nut zijnwant ook deze moeten zich veelal van het schuitenwater voorzien, hetwelk dikwijls in zuiverheid veel te wensehen overlaat. Derde Vervolg van het Verslag van den Minister van Koloniën, over de Kust van Guinea. (Zie N". 92 en 93.) In 1839 werden voor den burgerlijken stand registers aangelegd, overeen komstig de in Nederland bestaande modellen, en werd-algemeen kenbaar ge maakt, dat men voorlaan uitgenoodigd was, de aangifte van geboorte en overlijden ter secretarie te komen bewerkstelligen. Het gevolg hiervan was, dat de Europeanen en enkele Mulatten opkwamen. Negers verschenen echter niet en bevelen zouden niet baten, te minder, dewijl er zoo vele punten van ons grondgebied zijn, alwaar gcene registers gehouden kunnen worden. Trouwregisters zijn ter Kust van Guinea van geen nut, uithoofde het Euru- pesche huwelijk daar niet wordt gesloten. Het neger-huwelijk of calisiaren verbindt voor zoolang het door onderling goedvinden niet verbroken wordt. Alleen op het hoofdkasteel St. George is een Protestantsch kerkgebouw aan wezig waarop Zon- en Feestdagen godsdienstige voorlezingen worden ge houden door den schoolonderwijzer, die ook buitendien eene godsdienstoe fening houdt voor de militairen van het garnizoen en de schooljeugdbij welke laatste gelegenheid hij door eenen tolk geadsisteerd wordt, die zijne rede in de Fantijnschc taal overbrengt. Andere kerkgebouwen, voor de uitoefening van de Christelijke godsdienst, worden niet in onze bezittingen ter Kust van Guinea gevonden. Ook bevindt zich aldaar geen enkele leeraar van eenige der Christelijke gezindheden. De godsdienst der inboorlingen is de heidensche. Zij hebben hunne pries ters, die grooten invloed uitoefenen. Furopcsche burgerlijke genees-, heel- of verloskundigen zijn in onze be zittingen ter Kuste niet aanwezig. De cquipagiën van zoodanige koopvaardijschepen, die gecnen doctor voeren, verzoeken mede bij onze geneeskundige dienst adsislenliewelke zij tegen matige betaling bekomen. De negerbevolking heeft eigen geneeskundigen. Vele negers of negerinnen beoefenen de geneeskunde. Elke bijzondere ziekte heeft bijna altijd haren doctor of docleressewaaruit voortvloeit, dat zij eene ziekte, voor welke zij het familie-geheim tot genezing bezittengoed begrijpen. De medicamenten worden door hen zeiven bereid, meest uit liet plantenrijk. Zij worden versch uit het bosch verzameld en nog groen gebruikt. Onderscheidene ongesteld heden, waaronder de buikloop, weten zij zoo naauwkeurig en snel te behan delen dat onze geneeskundigen niet alleen aanraden in zoodanige gevallen ij den negerdoctor te nemen, maar ook zijne hulp, zoo noodig, zei ven inroepen. Op het hoofdkasteel St. George is cen lands-sehoolondcrwijzcr aangesteld en bestaat daar alzoo voor de Mulatten en negerkinderen gelegenheid, om

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1