BUITENLANDSCUE BERIGTEN. Tweede Kamer der fïtaten-Keneraaf. Zitting van Woensdag 4 Augustus. Er zijn 35 leden tegenwoordig, zoodat men tot de behandeling van zaken kan overgaan. De Voorzittermededeeling doende van de gisteren ingekomen stukken stelt voorde 3 ontvangen ontwerpen van wet te doen drukkenronddeelen en te verzenden naar de straks te trekken afdeelingen. Dc Heer van Zuylen van Nyevelt doet opmerken, dat de Vergadering spe ciaal opgeroepen is met bet oog op een ontwerp van wet van dringenden aarden dat alzoo de behandeling der overige ontwerpen achterwege kan blijven. Hij stelt voor, dc ingekomen ontwerpen van wel niet naar de af deelingen te verzenden kunnende alsdan ook bet trekken der afdeelingen achterwege blijven. Dienovereenkomstig wordt besloten. Is ingekomen eene missive van den Minister van Financiën, ten geleide van nadere inlichtingenbetrekkelijk de opheffing van bet fonds voor de Nationale nijverheid. Reeds gisteren heeft dc Voorzitter kennis gegevendat de Commissie van rapporteurs gereed is met haar algemeen verslag over het ontwerp van wet, houdende goedkeuring van artikelen van het tractaat met. Frankrijk. Na eenige beraadslagingen wordt op voorstel van den Heer Mackay met 22 tegen 13 stemmen besloten over dit ontwerp onmiddelijk te stemmen. In weerwil eener breedvoerige verdediging door den Minister van Buitenl. Za ken, der twee grondslagen van bet tractaat: 1°. de eerbiediging der regten van den auteur; 2°. de nakoming van het in 1840 gecontracteerd beginsel, is het ontwerp verworpen met algemeene stemmen. De Vergadering is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. NAALDWIJK, 4 Augustus. De Afdeeling Westland der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is op voorstel van den veearts F. C. van Sladen, overeengekomen, om eene proef te nemen ten aanzien der inenting van de longziekte, in het algemeen belang van den veestapel. Aan eene commissie van vier leden, met den Voorzitter van het afdeelingsbcstuurweid bet opgedragen, tot deze proefneming twee stuks hoornvee, voor gezamenlijke rekening der aanwezigen, aan te koopen, om deze alsdan te doen inentenen nadat zij van die behandeling zouden genezen zijn, hun op den ziekenstal aan den zoogenaamden Haak onder long- ziek vee te doen stallen of weiden, tot op het einde van het jaargetijde, ten einde daaruit zou blijken, in hoeverre die inenting als een voorbehoedmiddel tegen de besmetting kan aangemerkt worden. (De Haak is eene uitgestrekte weide, aan den Hoek van Holland, boven 's Gravesandegelegen, alwaar jaarlijks eenige honderdtallen hoornvee per stuk geweid worden, en waar een stal is opgeslagen waarin het zieke vee wordt afgezonderd en behandeld). De Ileer P. M. Hoek, lid van gemelde commissie en een der voornaamste veehouders onder Wateringenbood aandeze ingeente beestenindien zij de proef goed hadden doorgestaanen in gezondheid den staltijd bereikt hadden kosteloos, ten voordeele der afdeeling, gedurende den aanstaanden winter, te stallen en daarna te vetweidenhetgeen door de vergadering dankbaar werd aangenomen. ROTTERDAM, 4 Augustus. In de beden alhier gehouden veiling der Nederlandsche Ilandel-Maatschappij van 156,702 blokken Banca tin is alles verkocht: 131 koopen h ƒ50.75; 25 koopen-a 50.50, en 1 koop h ƒ50.75; avarij-prijs 50.30. Eergisteren middag omstreeks 6 ure w ilde men een fust rum van circa 500 Ned. kannen laden aan boord van het schip Rudolf, naar Bergen in Noor wegen bestemd en liggende in de Wijnhaven. Het fust in den strop gesla gen hebbende, had men ook daaraan een louw gehecht om de slingering van het fust, van den kant tot aan boord, tegen te gaan; doch bet fust vrij van den kant gehescheri zijnde brak het stoptouw en hel fust slingerde tegen het schip, waardoor beide bodems er uitvlogen en de geheele inhoud verlo ren ging. Eergisteren middag zaten 4 man builen boord te werken van het schip Generaal Chassé, liggende aan de Willemskade alhier. De stelling, waarop zij waren, brekende, vielen allen in liet water; men heeft er 3 met moeite gered, terwijl de 4llc, de zoon van wijlen Kapt. B.is verdronken. DEN HELDER2 Augustus. Gisteren werd alhier de eerste vaart der opgerigte vaste stoombootdienst tusschen het Nieuwe Diep en het eiland Texel feestelijk geopend. Het daar- stellen van deze dienst mag men met regt beschouwen als eene naauwere verbinding van dat eiland met den vasten wal; de overvaart, waartoe anders uren gebezigd werden, daargelaten nog de veelvuldige moeijelijkheden en onaangenaamheden aan de vaart met de gebruikelijke zeilschuilen verbonden, wordt alsnu in een half uur tijds afgelegd. Thans is voor het reizend pu bliek de weg opengezet, om met deze nieuwe gelegenheid het zoo weinig be kende en in vele opzigten toch zoo belangrijke eiland Texel te gaan bezigtigen en met zijne gulle en gastvrije bewoners van naderbij kennis te maken. Ook is hier de vorige week het weeshuis ingewijd, bestemd voor kinderen van alle gezindten en waarin er 200 kunnen verpleegd worden. ARNHEM, 2 Augustus. Nadat gisteren een aantal vreemdelingen van alle oorden waren toegestroomd waarvan alleen de Nijmeegsche stoomboot Willem III173aanhragt, kwam de extra Zondagstrein met 24 wagens aan, door twee locomotieven gesleept, ruim 700 aanbrengende; al deze personen bezochten onze tentoonstelling. Sedert de opening is de tentoonstelling door 19,245 personen bezocht: het grootste getal op éénen dag was 2,745, namelijk den Ist™ dezer. ZUTPHEN31 Jul ij. Gisteren had alhier een treurig ongeval plaats. De voerman S.een grijsaard van 83 jaren, had zich na het middagmaal, op den zolder, boven den stalte slapen gelegd en was cenigzins onder het daar voorhanden zijnde hooi geraakt. Toen zijne vrouw, die slecht van gezigt is, hiervan onbewust, op den buitendien slecht verlichten zolder kwam om eenig hooi voor het vee af te werpen, voelde zij wel dat zij met een gavel, waartoe zij zich tot dat einde bediende, op eenig voorwerp stootte, doch gaf daarop verder geen acht. Beneden gekomen zijnde, maakte echter haar kleinzoon haar opmerk zaam dat van den zolder bloed naar beneden droop en grootvader zich boven bevond. In onbeschrijfelijken angst naar boven gesneld, ontdekte zij alstoen haren man met den gavel gewond te hebben. Een tand er van was door een der neusgaten tot diep in het hoofd gedrongen en schijnt de herse nen te hebben getroffen. Geneeskundige hulp is te vergeefs ingeroepen; de getroffene is heden morgen overleden. De ongelukkige weduwe is radeloos, en verwijt zich onophoudelijk, na eene gelukkige echtvereeniging van 49 jaren, de oorzaak van den dood van haren man te zijn. (IV. R. Cour.) E IV Ci E A TCÜ 15 LONDEN, 2 Augustus. Er is hier eene Maatschappij opgerigt, met een kapitaal van 100,000 tot doel hebbende, oin een zeker toestel uit te vinden er. te volmaken, waardoor de oliedeelcn uit de planten getrokken en verder tot eene gazsoort bereid worden, van veel groolero zuiverheid en helderheid dan het gaz tot dusver uit de steenkolen getrokken. Dit planteri-gaz, hetwelk betrekkelijk goedkooper is dan het gewone gaz, terwijl de aanwending minder moeite vereischt dan de gewone olielampen, zal door haar in de benoodigde kleine hoeveelheden voor particuliere huizen, openbare gebouwen, vuurbaken, stoom schepen enz. afgeleverd worden. In 1850 verongelukten op de Britsche kust 681 schepen, waarvan 277 geheel verloren gingenen waarbij 784 menschen omkwamen. Men verneemt dat Kossuth Amerika verlaten heeft, omdat hij bevreesd was voor een proces, wegens het bestellen van 40,000 geweren, amunilie enz. voor den aanstaanden oorlog in Hongarije, welke hij niet kon betalen. Volgens berigten uit Madera zal de wijnoogst daar geheel mislukken door bederf in de druif; ook zijn de wijnstokken zeiven aangetast. De inwo ners hebben aan de Portugeesche Regering verlof gevraagdom tabak te mo gen verbouwen. Volgens de laatste berigten uit Californië waren gedurende de maand Mei 10641 personen te San-Francisco aangekomenen een duizendtal per sonen van daar vertrokken. Van 19 Fehruarij tot 6 Junij waren 6770 Chi nezen aangekomen. De vijandschap, welke de goudzoekers aanvankelijk tegen de Chinezen toonden heeft geen stand gehoudenin de laatste dagen waren 18 Cbinesche vrouwen van Hong-Kong in de mijnen aangekomen. BELGIE, BRUSSEL, 4 Augustus. Uit de dezer dagen bekend gemaakte staten van in- en uitvoer, gedu rende het eerste halljaar van 1852, blijkt dat, ten aanzien der voornaamste onderwerpende invoer den uitvoer overtreft. Uit Nederland zijn onder anderen in dit jaar 18,225 stuks hoornvee meer ingevoerd, dan in gelijk tijdperk van 1851en ook veel meer visch. Van granen is achtmaal meer in- dan uitgevoerd denkelijk op de in het voorjaar heerschende meening, dat de oogst ongunstig zoude uitvallen. Daarentegen zijn van steenkolen 100,000 tonnen meer uitgevoerd dan in 1851. De nieuwe driemaster Malhieu van Bree van 535 ton, die in 1851 op de werf van Huysmans te Antwerpen was gebouwd en den 29stcn Februarij voor zijn eerste reis met 212 landverhuizers naar Nieuw-York vertrok, is den 2dcn Julij 11. op zijn terugreis van Matanzas, een haven op het eiland Cuba op hel rif Alguador vergaan. - De Shipping Gazette meldtvolgens een brief van Portsmouth van den 30stcn Julij, dat II. M. de Koningin Victoria een nieuwen zeetogt zal ondernemen aan boord van het Koninklijke jagt Victoria and Albert. De Koningin zou tot Antwerpen gaan en de 9<lcn dezer vertrekken. Het kleine smaldeel dat II. M. onlangs heeft verzeld zou weder het Koninklijk jagt verzeilen en reeds te Spithead gereed liggen. Volgens de Morning- li er aid zou de Koningin reeds Woensdag den 4den dezer op reis gaan. FIS. AIV Ei ÏSÏJI Ei. PARIJS 3 Augustus. De Minister van Openbaar Onderwijs heeft besloten den Heer Em. Deville en eenige andere geleerden tot het doen van wetenschappelijke nasporingen naar de binnenlanden van Zuid-Amerika te zenden. Nog heeft een Maire en wel die van het depart. Pas du Calais een be sluit tegen de dronkenschap uitgevaardigd. Het luidt aldus: Art. 1. Het is verboden beschonken te zijn. Gevolgelijk zal ieder persoon, waar ook in de gemeente in beschonken toestand aangetroffen, volgens de wet gestraft worden.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2