LEYDSCHE COURANT. n°. m. MAANDAG, 2 AUGUSTUS. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nomtners worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN31 Julij. Zitting van den Gemeenteraad van heden. Afwezig de Ilil. Rake, Gevers en van der Boon Mesch. De notulen der vorige Vergadering zijn gelezen en goedgekeurd. Door den Burgemeester zijn overgelegd de navolgende stukken, als: 1°. Vier adressen van onderscheidene ingezetenen ter ondersleuning van het voorstel van den Heer Ilartevelt. De Burgemeester deelt hierop mede dat deze stukken bereids ter inzage van de leden zijn nedergelcgd, om met de overige stukken, de zaak betref fende te worden behandeld. 2°. Rapport van de Commissie van Finantie op de rekening van Yrouwcn- kraammoeders over 1851. 3°. Rapport van de Commissie van Finantie op de rekening van de Arm- bakkcrij over 1851. 4°. Rapport van de Commissie van Finantie op de rekening van Mr. Re genten der Huiszitten- en Diakonie-Armen over 1851. 5°. Adres van C. F. Meylantot continuatie der door hem gedane aanne ming wegens het opwinden der klokkenmet rapport van Burgemeester en Wethouders. 6°. Rapport van de Commissie in zake den Heer S. AV. A. van Ilulst. Hierop is door den Voorzitter voorgesteld deze stukken ter inzage van de leden in de leeskamer te deponeren. 7°. Proces-Verbaal van Burgemeester en AVethoudersomtrent het opne men der boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger. Door den Burgemeester wordt voorgesteld, dit aan te nemen voor Kennis geving, en gedurende 14 dagen voor de leden in de leeskamer neder te leggen. 8°. Rekening van den Armverzorger der Oud-Catbolijke Gemeente over 1851. 0°. Bcgrooting van Mre» Regenten van het H. G. of Arme Wees- en Kin derhuis voor de dienst van 1853. 10. Begrooting van den Armverzorger der Oud-Catholijke Gemeente voor het dienstjaar 1853. Is omtrent deze stukken besloten, dezelve ten fine van berigl en raad te stellen in handen der Commissie van Finantie. 11°. Request van de Wed. Izaiik Ycefkind tot kostelooze opname van 3 harer kinderen in het II. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. Is besloten dit stuk ten fine van berigt en raad te stellen in handen van 11. II. Burgemeester en Wethouders. De Burgemeester stelt aan de orde van den dag het voorstel van den Wet houder A. Hartcvelt Jz. strekkende tot afschaffing van hel bestaande en in voering van een nieuw belastingstelsel binnen deze gemeente, en brengt als zoodanig in deliberatie de behandeling van het beginsel. Is bij bet wisselen der consideration door hel lid van Outercn voorgedragen dat de Raad besluite, de voordragt van het Raadslid Ilartevelt te verzenden aan den Voorzitter, Burgemeester en AA'ethouders en de Commissie van Finantie, met verzoek, om nader te overwegen, of de zaak vatbaar zij, bij provisie, het accijnsstelsel te verbinden aan eenen hoofdelijken omslag, ter vinding van het to kort wal op de middelen naar de Gemeentewet ontstaan moet, ten einde de ervaring nader leerc, of het meer of min wenschelijk zij, hij uit sluiting door eenen hoofdelijken omslag de accijnsen te doen vervangen, en diein vervolg van tijd geheel af te schaffen. Dit voorstel in rondvraag gebragt zijnde, nadat het lid Groos de Vergade ring had verlaten, is met 11 legen 10 stemmen aangenomen, nadat nog het lid de Aloen het voorstel had gedaan dat ook de Voorzitter, de Heer van Outcren aan deze A'ereenigde Commissie mogt worden toegevoegd. Tegen hebben gestemd de IIH. Taats van AmerongenCock, ten Sande, StoffelsLuzac, Ilartevelt, Olivier, Leembruggen, Krantz en Lisman. Uit hoofde van het vergevorderde uur is de nadere voortzeting der Verga dering tot nader verdaagd. Laatstl. Woensdag avond gaven de kinderen van de eerste klasse der volkszangscholen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in eene ver lichte schuit gezeten, op de voornaamste grachten, openbare proeven van hunne vorderingen in de edele zangkunst. Het kinderfeest werd door het schoonste weder begunstigd en eene buitengewone groote menigte van allerlei standen toonde hare belangstelling in deze reeds vroeger gunstig bekende in- rigting van het werkzame Lcydsche Departement. De zang voldeed zeer wel in zoo verre het geraas en getier der groote volksmenigte het hooren, op eenigen afstand niet belemmerde. Op plaatsen waar het vaartuig stil lag, bedaarde dit gedruisch en toonde de stilte van het publiekdat de toonen van het welgeoefende koor op den minst beschaafden indruk maakten. Niet het minst belangrijke van het feest voor deze klassedie zich in het midden der vreugde voorbeeldig gedroegwas de belangstelling hun betoond door onze waardige Stadgenooten de Heeren Mr. A. O. E. Grave van Limburg Stirum en A. Ilartevelt Jz.die hunne welwillendheid aan de kinderen bewezen door bun in het vaartuig eene echt oudvaaerlijke verversching, die aan 1574 doet denken, baring en brood te schenken. Hoe welkom dezen kinderen, dieniet in weelde zijn groot geworden dat lieve geschenk wassprak luide uit aller oogen. Mogt bet voorbeeld door beide Heeren gegeven de belangstelling in deze instelling namelijksteeds navolging vindenGeen wonder dat het vaartuig de dankbare kinderen naar de woning van onzen geëerden Burge meester voerde en zij daar ons Wien Neérlands hloed en het Haringlied van Spandaw aanhievenen zij eene hartelijke toespraak van den Ileer Grave van Limburg Stirum met dankbaar gejuich beantwoordden. Lang zal deze avond in aandenken blijven bij de gelukkige kinderen, en zoo wij hopen gunstig werken op den smaak voor verbeterd volksgezang en krachtdadige ondersteuning der volkszangschool. De Minister van Financien heeft dezer dagen onderscheiden plaatsen in Gelderland en Overijssel bezocht. Te Arnhem is aan hem en aan den Mi nister van Binnenl. Zaken eene serenade gegeven. Den 28sten hield het sedert 1790 te Groningen gevestigd Instituut voor Doofstommen zijn gewoon jaarlijksch feest in de Nieuwe Kerk. Het getal kweekelingen bedroeg 150, als 90 jongens en 60 Meisjes., De Prov. Staten van Drenthe hebben ƒ25,000 toegestaan voor een kanaal van Assen naar Groningen. Gelijk wij vroeger een uittreksel in ecnige nommers eerst uit het ver slag van den Minister van Koloniën aan de Kamer, over onze O.-I. Bezit tingen en daarna over Suriname hebben gegevenlaten wij hier thans een uiltreksel volgen uit dat gedeelte van bovengenoemd verslag, hetwelk onze kolonie aan de kust van Guinea betreft. De Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea zijn de volgendede rivier Aneober, inel de aan dezelve gelegene Krommen of dorpen: Koegoerel, Kintinkjeré, Apatim, Ehoewa; Axim met het fort St. Anthony en onder- hoorigc dorpjes; Edjainmera Atinkjim; Poquesoe met de ruïne van het fort Frederiksburg (gezegd Hollandia) met eenige kleine dorpenAccodah met de ruïne van het fort Dorothea en onderhoorige dorpjes; Inkrofor met onder- hoorïghedenBourtry met het fort Batenstein aan dc rivier Boutry, met de aan dezelve gelegen onderhoorige krommen: Akatiukje, Ekkctekkie Ghimmekrom, Hotopo; Pelió met onderhoorige krommen: Dabo en Pritia Pompondée; Adjua; Amanfor; Taccorary met de ruïne WitsenPoassic; As- sacca met onderhoorige krommen: Aduintim, Inpatadoe, Essircdjor, Eltia- krom, Adjua, Amanfor, KwassiemintiemAppoan, Appremedoe en Guindo; Saccondée met het fort Oranje en de onderhoorige krommen: ElfianEn- nedjée, Enlon, Coffoi, Kansan, Poeidoe, FidjeAlcije, Jabené, Inkrofor, Boetimadjim Ahinnekollie, PinléSoffoekrom, Essiep en Emmerebokwa. Chama met hel fort St. Scbasliaanbenevens de onderhoorige krommen: Ab- boidiJabio Djummo, Konfoe, Ekoe, Utama, Jennekrom, Untjaban, Pennin en het eiland Sepoem. Kom many met de ruïne van het fort Vredenburg en buitenkrom Amanfor; Ampenie; Brune Atjinnem; Ankwande; Eddena of Elmina met bet hoofdkasteel St. George en het fort Koenraadsburg op den berg St. Jagobenevens de Veersehe redoute en die van Bekensleinonder Elmina behooren wijders: Equafoe met DoekoekromPonkromSintjerim Abregia, Tjirernan, Dabirée, Benjadie, Edjcekrom Atlabadie, Bokkcretekki en Ampenie; verder: Simbo met Emisanoe, Inkontraude, Abena, Kofor en Atronkwan, alsmede: Abremoe met F.birasie, Kankoassie, Agonna en Essia. Wijders behooren nog de volgende boschkrammetjes aan Caboceërs of wel aan Elminasehe kwartieren, als: Esserman, PaliiSanca, Ainoande, Fiampon, I Klaaskmm, Eddentje, Ankwande, Ilrunc, Atjinnem of Konjuaskrom. Maurée

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1