LEYDSGHE COURANT, i, N°. 90. WOENSDAG, 28 JU LIJ. BIMENLANDSCHE BERIGTEY. Dc Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag kamt vit Zaturdag Avond Do Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. f LEYDEN27 Julij. AArie van Leydens ingezetenen zou niet het uiterste belang stellen in de groolc levensvraag voor liet welvaren dezer staddie eerstdaags in den ge meenteraad zal beslist worden: zullen de stedelijke accijnsen worden behou den of afgeschaft? Maar de zaak is zoo gewigtigzoo gevolgrijk in de toe komst, dat het voorwaar niet ligt valt haar le bcoordeelen. Zoo is dan goede raad duur, en kan het niet ongepast zijn ook de wijsheid van vroeger dagen te raadplegenen dan meenen wij te mogen verwijzen naar het belangrijk werk van Mr. Pieter dc La Court, den vriend en tijdgenoot van Jan de AVit, overliet welvaren dezer stad in de 17e eeuw geschreven, zie pag. 32, die daar zegt: Na dwang in ReligieBorgerschapHallen en Gildenszyn de hooge huishurene.rcysen ende imposten die eenige oorsaakwaarom alle poorters-neeringe van tyd tot tyd meer en meer worden geoeffend in de dotpensulks de ingesctenendaar allengs soo groot gemak vinden, dat indien de Regeerders op deselve fondamenten hlyven regeerenonse nakomelingen veele dorpen zullen sien veranderd in steeden en steeden in dorpen. Ende of Leyden deese ondergang niet allermeest booven het hoofd soude hangenlaat ik den voorsigtigen leeser oordeelenZie Proeve uit een onuitgegeven staathuishoudkundig geschrifthet Welvaren der Stad Leydenopgesteld in den jare 1659, door Mr. Pieter de La Court, met portretlevensberigt des schrijvers en aanteekeningen voorzien en uitgegeven door B. W. Wttewaal, Leyden bij S. J. Luchtmans 1845. Elders wijst bij met geestige fabelen uil de geschiedenis ontleend aan, dat «imposten op de consumptie warelijk de wortelen en fontijnen van stads welvaren aantastenzoo is dan zijne conclusie, dat dc ingezetenen der stad niet zwaarder moeten be last zijn dan die ten platten lande. En zou men daar nog uit de ondervin ding niet mogen bijvoegen, dat gelijk vroeger ieder deel des lands andere regten en andere munt had, en er vijandschap was of althans groot verschil van land tot land, van provincie tot provincie, van plaats tot plaats, zoo de gemeente accijnsen nog het eenige overblijfsel van die verouderde toestand is, die meer en meer onhoudbaar wordt en wijken moet voor algemccne regten waarvan zelfs de tolverbonden lusschcn groote mogendheden ons bewijs leveren. Zoodat het historisch zeker is te achten dat gemeente-accijnsen die het vrije verkeer en dc gelijkheid van middelen van consumptie tusschen gemeente en hunne nabuuren sloren, inderdaad stoornissen en vijanden van der gemeente welvaart zijn die noodzakelijk vroeg of laat voor andere middelen zullen moeten wijken, welker vroegere afschaffing dus een bron van welvaren open stelt die anders blijft toegesloten. Ingezonden Naar men verneemt zullen de kinderen van de Volks-zangschool der Maatschappij lol Nut van 't Algemeen morgen (Woensdag) avond, ten half acht ure, op een daartoe ingerigt vaartuig, door dc voornaamste grachten der stad een walertogtje maken, door het Rapenburg, den Nieuwen Rbijn, dc lieeren gracht, de Oude Vest en Bloemmarkt ten einde alzoo proeven te geven van hunne vorderingen en onder de bevolking dezer stad den lust tot meer kunst matigen zang op te vrekken. Rij gunstig weder zal de Muziek der Stedelijke Schutterij zich op Donderdag avond ten 7 ure op de Ruine doen hooren. Zondag nacht werd er brand ontdekt op de Heeregracht ten huize van Pellenburg, winkelier in komenijswaren die gelukkig spoedig werd gebluscht, De Justitie doet onderzoek naar de oorzaak. In den namiddag van Zaturdag ontstond buiten de AA'itte Poort onder Soeterwoude brand in eene schuur, behoorende tot de brood- en bcscbuitbak- kerij van AVagtendonk. De brand heeft zich bij deze schuur, in welke de bak kerij wasbepaald, welke geheel is afgebrand. Het woonhuis is behouden gebleven Dc twee valsc.be geldstukken hier uitgegeven (zie onze vorige) waren geen Rijksdaalders, maar guldens. De Commissie over de droogmaking van het Haarlemmermeer zal den gden Augustus aanbestedenhet schieten en verdiepen van eenig togtwerk waaromtrent onder anderen nadere inlichting te bekomen is hij den Ingenieur J. A. Beyerinck alhier. Zondag zijn over den Ilollandschen spoorweg 3100 personen vervoerd-, over den Rijnspoorweg 1649. Uit Amsterdam wordt bcrigt dat de prijs der aardappelen door den steeds toenemenden aanvoer dalende blijft; de berigten omtrent het gewas waren over het algemeen gunstig. Aan boord van het aan het Nieuwedicp van Batavia binnengekomen Nederl. koopvaardijschip Elize, Kapt. Detering, bevindt zich een schoon lui paard van Soerabaya medegebragt't welk gedurende de reis zoo zeldzaam mak is gewordendat het toelaatdat enkele manschappen der equipage de hand in zijn hok steken en het streclen. Het is bestemd als geschenk voor het genootschap Natura Arlis Alagistrate Amsterdam. Door de Nederl. maatschappij ter bevordering van Nijverheid te Haar lem, zijn in hare algemeene vergadering, de vorige week gehouden, en wel in de zitting van Donderdag den 22sten dezer, de volgende bekrooningen toe gekend aan den Heer A. Kaakebeeke Jr.te Krabbedijkeeene gouden me daille wegens eene door hem ingeleverde verhandeling met monsters over het verhouwen van Canada-tarwe, gedurende vijf achtereenvolgende jarenaan den Heer F. AY. van Eeden, te Haarlem, eene zilveren medaille, wegens eene verhandeling over liet bederf in de Narcissen, en aan den Ileer J. F. Niever- geld, te 'sllage, mede eene zilveren medaille, wegens door hem ingezondens galvanoplaslisch verkoperde retorten. In die zelfde zitting zijn in plaats van de dit jaar aftredende Heercn Joh. de Breuk, Mr. AV. J. C. van Hasselt en Dr. A. A'rolik, tot Directeuren der gezegde maatschappij benoemd, de Heercn N. J. A. Travaglino, le Haarlem, Jhr. Mr. D. R. Gevers Deynoot en C. J. Glavimans, beiden te Rotterdam; lot Voorzitter der maatschappij voor het volgend jaar is op nieuw benoemd dc Heer C. J. dc Bruyn Kopste Haarlem. De directie der maatschappij be staat alsnu, behalve uit gezegden Heer Voorzitter en de drie voormelde nieuw benoemde Heercn, uit dc Heeren Mr. A. A. Delcourt van Krimpen, te Haar lem, Prof. A. Numan te Utrecht, Dr. G. Simons te Delft, Prof. A. II. van der Boon Mesch te Leyden en Prof. II. C. van Hall te Groningen. Het Bestuur der vereeniging lot bevordering van de belangen des Boek handels in Nederland heeft dezer dagen een adres aan. den Minister van Bin- nenl. Zaken toegezonden, waarin het zijne bedenkingen ontwikkelt tegen het met Frankrijk gesloten tractaat, betreffende den letterkundigen eigendom. De adressanten merken aan, dal, indien de bedoelde overeenkomst zich ook tot vertalingen uitstrekt, de beoefening der wetenschappen daardoor gevoelig belemmerd zou worden, 't welk natuurlijk ook een verderfelijken invloed op den boekhandel zou hebben. Onder de gemeente Denekamp (Overijssel) is iemand overleden, na het herhaald innemen van een huismiddeltje tegen dc jicht. Hij gaf den geest onder hevige pijnen en benaauwdheiden van daar dat de justitie onderzoek doet naar de bestanddeelenwaaruit het huismiddel, door iemand te Olden- zaal gemaakt, bestaat. liet Nederlandsch oorlogs-fregat Doggersbank, dat een kruistogt doet met de kadetten bij de marine te Bredaliep den 8stcn dezer le Corunna de hoofdstad van de Spaansche provincie Gallicië, binnen. Eenige dagen later, deden 40 Adelborsten eene wandeling door de stad en begaven zich vervolgens naar Tcrrot. ten einde aldaar de maritime werken in oogcnschouw te nemen. De Ileer A'. B. Ringnalda te Deersum in Friesland, verzocht aan de Provinciale Staten van die provincie vergunning, om 10 kalveren geheel voor eigen rekening te doen inenten en die dan, mede op eigen risico, onder be smet vee te vermengen, ten einde te onderzoeken, welke waarde men aan de inenting, als voorbehoedmiddel tegen de longziekte, hebbe te hechten. De Provinciale Staten hebben Gedeputeerde Staten gemagligd, om de proef der inenting voor rekening der provincie te nemen, op zoo vele runderen als zij noodig achten. Er zijn in Friesland op Iiooger gezagvolgens reglemen taire bepalingen, nu reeds 5212 runderen, door de longziekte besmet of er van verdacht, afgemaakt. Die maatregel zou alleen aan administratie 17,000 'sjaars kosten. De Prov. Friesche Cour. zegt, dat de anders zoo drukke kermis te I.eeuwarden, dit jaar betrekkelijk weinig levendigheid vertoont en door de landlieden niet in zoo grooten getale als gewoonlijk wordt bezocht. Ook de Zwolsche kermis belooft niet te zijn, wat zij voor de liefhebbers van kermisvermaken in vroegere jaren was. Zij neemt gaandeweg af. Tc A'enezuela is een Gezant voor Nederland benoemd, waarschijnlijk cm onderhandelingen te openen lot het sluiten van een handclstractaat.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1