BUITENLANDSCUE BERlGTEiV. door het inzamelen van giftengenoegzame gelden zullen voorhanden zijn tot opbouwing eener kerk en pastorie, ten einde daarna een Predikant te beroepen. 's GRAVENHAGE 24 Julij. Z. M, heeft tot Ridders der Militaire Willems-Orde 4de klasse benoemd, den Luitenant ter Zee der lste kl. J. J. Wichersden Luitenant ter Zee der 2(le kl.P. Koning en den Opperschipper E. H. Niehoff, allen van de Nederlandsche Marine, en bevolen dat onderscheiden Officiers en man schappen eervol vermeld zullen wordendie zich door moedbeleid en trouw hebben onderscheiden, bij gelegenheid van de krijgsverrigtingen tegen de zecroovers bij de Kalatoea- en Flores-eilandenmet de stoomschepen Hekla en Samarang, benevens eenige kruisbooten in de maanden October en No vember 1851. Z. M. heeft aan de Ministers van Financiën, Koloniën en Builenl. Zak., vergnnning verleend om aan te nemen en te dragen, liet Grootkruis der Orde van den Rooden Adelaaren aan den Staatsraad in buitengewone dienst Mr. J. Boeije, de Ridderorde van de 2de klasse met de Ster, hun door den Koning van Pruissen geschonken. Z. M. heeft benoemd tot. Ontvanger der Directe Belastingen en Accijn- sen te Spaarndam c. a.den Heer F. C. N. Groshansthans Rijks-Boekhouder ten kantore van de In- en Uitgaande Regten en Accijnsen te Schiedam. Z. M. heeft aan den Heer J. H. Graswinckel te Delft vergunning ver leend tot het opriglen eener naamlooze Maatschappijtot het aanleggen van eenen handelweg tusschen do Zuiderzee en de Eems in llanover, waartoe hij de noodige gelden in Engeland bad bijeengebragt. Prinses Marianne is weder van Voorburg over Rotterdam naar Duilsch- land vertrokken. De Ministers van Justitie, Financien en Marine, zullen Dingsdag, Don derdag en Vrijdag geen gehoor verleenen. De Minister van Financiën heeft opmerkzaam gemaakt öp de wet waarbij de straf van ƒ400 boete is bepaald tegen hen die voorzien zijn van handmolens om granenerwten of boor.en te breken of te malen. Ter algemeene Rekenkamer is weder eene som ƒ61,310 overgebragt aan ingetrokken muntbilletten. BOTTERDAM, 23 Julij. Den 21sten hield het Ncderl. Zendelinggenootschap zijne jaarlijksche alge meene vergadering in het kerkgebouw der Remonstrantsch-Gereformeerde ge meente, onder voorzitting van Ds. D. Pyzel, van Dordrecht. Daarop las de Director II. Iliebink, het voornaamste gedeelte van het verslag. Drie zende lingen, Gützlaff in China, Bar op Amboina en Herman te Amocrang, op Noord-Celebes, waren aan het genootschap in het afgeloopen jaar door den dood ontvallen; de zendeling Schuh is in dienst van het Fransche genoot schap overgegaan en de zendeling Gonggryp in anderen werkkring getreden. Daarbij verlaten drie kweekeiingenom mindere geschiktheid, het zendeling- huis, terwijl een, die voor het proefjaar was aangenomen, de jongeling Goosewinkel, van Utrecht, voor weinige dagen bij het baden in de Lek is verdronken. In de Menahasse, te Sonder, was door den zendeling Graafland de grondslagen eener kweekschool voor inlandsche onderwijzers gelegd; de Evangelieprediking werd op Java voorzigtig en ijverig voortgezet. De gelde lijke toestand des genootschaps was verbeterd, en de deelneming in bet Va derland, en zelfs op Java, algemeener geworden. Vervolgens hield Ds. J. Moll, Jz., van 's Gravenhagemedebestuurder des genootschap, eene hoogst belangrijke en opwekkende rede, naar aanleiding van Jac. V, vs. 7b. over het Christelijk wachten op den Heer, in de zaak van het Godsrijk, waarin hij tot verlangendgeduldigwerkzaam en hoopvol wachten aanspoorde. Daarop wendde de Eerw. Voorzitter zich lot den kweekeling des genootschaps, T. A. F. van der Valk, die, reeds te 's Gravenhage geordend, gereed staat naar Java te vertrekkenvaardigde hem nit naam van Heeren bestuurders plegtig als zendeling af, en reikte hem, nevens zijne instructie, den Bijbel over, als 1 de hechte band der gemeenschap tusschen hem en het genootschap, als de onfeilbare reiskaart op zijnen mocijelijken togt. Een afgevaardigde van het Nederl. Bijbelgenootschap gaf vervolgens een Javaansch Nieuw Testament aan van der Valk ten geschenke, waarop deze een gepast woord van afscheid tot de bestuurders en de vergadering rigtte. Eindelijk werd Gods beste zegen over hem en de gehecle zaak der zending afgebeden, waarop de vergadering na het zingen van Ps. LXXII, vs. 11 uiteenging. GRONINGEN, 22 Julij. De commissie voor het onderzoek van de inpoldering der Lauwerzee bestaande uit de Heeren Simons, van Roijen, Mellema en van Diggelen, is de vorige week alhier vergaderd geweest. Naar men verneemt, worden nog vele werkzaamheden en plaatselijke opmelingen vereischt, vóór dat de gecom mitteerden met hun rapport gereed zullen zijnwelk rapport door velen ver langend te gemoet gezien wordt, terwijl men zich voorstelt, dat de uitbrenging daarvan spoedig zal worden gevolgd van eene eindelijke beslissing aangaande dit hoogst aangelegen ontwerp. ENGELAND. LONDEN, 21 Julij. De Ingenieur Borthwick is naar Alexandrië vertrokken, ten einde de wer ken voor den spoorweg over de landengte van Suez op te nemen. Die on derneming vordert allezins naar wcnschde aardebaan is voor een groot deel gereed; er werken meer dan 30,000 inboorlingen aan. In eenige gisteren alhier gehoudene vergadering van schuldeischers der Republiek Venezuela is o. a. beslotenomaangezien de onderhandelingen welke het commitlé der schuldeischers met de Regering van dien Staat ge voerd beeft, ten einde haar tot het voldoen aan hare verpligtingen te bewe gen, vruchteloos gebleven zijn, de zaak in handen van Hp. Ms. Gouverne ment te stellenen alzoo den Minister van Buitenl. Zaken te verzoekendat hij, door tusschenkomst van den Britschcn vertegenwoordiger te Caraccas, van bet Bewind van Venezuela de onverwijlde voldoening aan deszelfs ver pligtingen jegens de Britsche schuldeischers zal vorderen. Een voornaam koopman te New-York heeft in zijne instructien aan de bevelvoerders zijner schepen ten pligt gesteldom eiken ochtend bij het aan breken van den dag en eiken avond voor het ondergaan der zon een man in den mast te zendendie den horizon moet rondzienten einde te ontdekken of er in de nabijheid eenig schip zich bevindt, hetwelk hulp noodig heeft. FRANHRIJH. PARIJS, 22 Julij. De President was heden uit Baden te Straatsburg teruggekomen en heeft zich van daar naar Luneville begevenhij wordt morgen avond hier terug verwacht. De President heeft aan de superieure van het geestelijk gesticht te Festé-Sous-Jourredie zich sedert 51 gewijd had aan het verplegen van on- gelukkigen de Bidderorde van het Legioen van Eer geschonken. Gisteren avond omstreeks negen ure reed de Maarschalk Excelmans met. zijn' zoon uit om de Prinses Mathilde te bezoeken bij S'. Cloud. Kwartier voor tien ure steigerde zijn schoon Arabisch paarddat hem door den Minis ter van Oorlog de S'. Arnaud was geschonken, en wierp zijn' ruiter op het voetpadzoodat hij een zware wonde aan 't hoofd bekwam. In een naburig buis ingebragt, bezweek hij 's morgens ten drie ure, in de armen van zijn zoon. Hij bereikte den leeftijd van 76 jaren. In onderscheiden kerspelen zal de Bomeinsche liturgie weder ingevoerd worden. De Bisschop van Nevers heeft dit reeds aangekondigd, en eerlang zal dit door die van Orleans, Mans, Tours en Blois worden gedaan. In een bijzondere briefwisseling van de Indépendance leest men het volgende Sedert drie eeuwen dat de orde der Jesuiten is opgerigt, stond zij steeds aan de aanvallen harer vijandenen de vrijspraak harer vrienden ten doel. Een oogenblik uit bijna al de staten van Europa verdreven, verschijnt zij thans magtiger dan ooit. Onlangs, weet gij, werden haar al hare bezittin gen in Oostenrijk teruggegeven, en men zegt dat zij plan hebben om eene uitgestrekte inrigting van landbouw in Hongarije aan de oevers van de Theiss aan te leggen met oogmerk om de Regering te ondersteunendie aan den landbouw eene krachtdadige ontwikkeling wil geven. Hier te land hebben zij laatstelijk de uitgebreide inrigting van den Abt Poiloux te Vaurigard voor twee millioen francs aangekocht. Zij trachten nog een anderen aankoop te doen naar den kant van Bourgesgrenzende aan de streek van Solognein welke stad zij reeds een huis en eene kerk bezitten. Het huis van Rennes, dat zeer klein is, moet aanzienlijk vergroot worden. Men moet erkennen dat overal waar zij collegien openen, hunne bekwaamheid groot is, en het schoolgeld zoo matigdat eene menigte weinig bemiddelde gezinnen er om strijd hunne kinderen zenden. Indien ik wel onderrigt ben, zal het huis in de rue des Postes altijd de zetel zijn van de provincie van Parijs, want de Jesuiten hebben de wereld in provinciën verdeeldieder Koningrijk maakt er één uit. De Provinciaal zijn Socius, die onder den titel van Secretaris, zijn opziener is, en de Gou verneur-Generaal der provincie, alles loopt uit op het opperbestuur te Rome waar de Generaal woont. Deze verlaat zijn huis niet dan in buitengewone gevallen. De persoon die mij die bijzonderheden mededeelde, is overtuigd dat binnen een jaar de collegien der universiteiten zullen verlaten zijn en dat de eer waarde vaders de geheele opvoeding der Fransche jeugd bijna geheel in han den zullen hebben. Zoo zal 't ook gaan behalve met de boeken die onder 't gezag der geestelijkheid uitkomenmet alle uitgaven zonder naam der schrijvers, die zeer zonderlinge, soms zeer weinig regtzinnige leerstellingen bevatten. Men toont mij een verzameling van zangstukken voor de kinde ren, waarin regels voorkomen die ik uit eerbaarheid hier niet kan terug gevenvoorts les Historiettesle Coup de tonnerrete Parijs gedrukt in de rue S'. Benirten wat al meerte veel om op te noemen. De propa ganda blijft voortdurend werkzaam. De Heer Vinet gepensioneerd Colonelmeent een voorbehoedmiddel tegen de hondsdolheid te hebben gevondendoor de honden als zij ongeveer drie maanden oud zijn, een bal in den bek te sloppen, en dan onder de tong bij den wortel eene insnijding over langs te doen van ongeveer twee Ned. duimen. Men bespeurt dan een pees die er uitziet als een witte worm; ligt die met een houten naald op en snijdt haar aan de heide einden der insnijding door. Zulk een hond die men van den worm gesneden noemtwordt nooit dolen zoo hij door een dollen hond wordt gebeten, krijgt hij wel een heetc koorts, doch bijt niet. Men begroot op ongeveer 5000 het geheele getal overtredingen der poli- cievoorschriftcn ten opzigte van de hondenwelke binnen eene maand plaats gehad, en aan boeten 60,000 fr. hebben opgebragt. Gedurende de buitengewone hitte werd te Parijs dagelijks 500,000 Ned. ijs gebruikt. Te Lyon heeft zich eene commissie gevormd tot het beter houden van

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2