BUITENLANDSCUE BERIG TEN. ITALIË, §TABS BERIGTEjV. AANKONDIGING. vragen en het uitreiken van belooningen, ook zelve handen had aan het werk geslagen, zigtbaar in het uitgeven der bijdragen van Nijverheid, van het algemeen verslag van den Landbouw, en het Tijdschrift voor Nijverheid, en in de oprigting der industrie-scholen en de instelling der sectie-vergaderin gen. En na te hebben geschetst, hoe de Maatschappij in de belangstelling van den Koning en Z. M. voorgangers, der Regering en der Natie heeft mo gen deelen, toekende hij den weg af, die de Maatschappij verder zóu moeten bewandelenen waarbij de spreker de algemeenere beoefening der natuur kundige wetenschappen en hare toepassing op de Nijverheid ernstig aanprees. De plegtigheid is, behalve door de genoemde, door leden van het gewes telijk en het stadsbestuur, van de regterlijke magt en andere daartoe uitge- noodigde aanzienlijke personen, bijgewoond en verder door een aantal leden der Maatschappij en vele belangstellende, zoo hoorders als hoorderessen. Op allen heeft de redevoering, zoo ter zake van den belangrijken inhoud, als wegens de keur van bewoordingen, een diepen indruk gemaakt, terwijl ge heel de plegtigheid op eene aangename wijze door een voortreffelijk orgelspel is afgewisseld geworden. FRANHKIJ Si. PARIJS20 Julij. Er zijn van hier naar Straatsburg, om voor diners en partijen gebruikt te worden, langs den spoorweg verzonden, behalve eene ontzaggelijke massa groenten en een groot aantal schildpadden, 1500 meloenen, 500 ananassen, 6000 perzikken, 6000 abrikozen, 2000 nieuwe peren, 8000 'tl' druiven en aalbeziën300 zeekreeften120 tarbotten en vele andere vischsoorten. In de waggons waren fornuizen geplaatstom de levensmiddelen te bereidenzoodat zij bij de aankomst van den trein te Straatsburgdadelijk zullen kunnen worden voorgediend. De Heer Blanqni beroemd staatshuishoudkundige heeft een uitgebreid ver toog over dien weg, en het nut den handel daardoor aan te brengen, in een der dagbladen geplaatst; waarin hij onder anderen doet opmerken, hoe men thans tusschen zonsop- en ondergang van de Seine naar den Rijn kan worden overgevoerdhoe deze weg van 500 mijlen door belangrijke steden over rivieren en bergendoor vijf a zes onderaardsche kunstgangen of tun nels, waarvan een ter lengte van 2678 ellen, is gelegd; hoe Weenen op twee dagen afstand van Parijs is gebragt, en hoe die spoorweg een slagader wordt, die in Frankrijk en gansch Duitschland leven zal wekkenen verder bij voortgang de ontwikkeling te weeg brengen van zoo velerlei krachten, die nog bij de zuidoostelijke volken van Europa sluimeren. Volgens eene telegraphische tijding is de President den 20sten naar Kelil vertrokkenom zich met eenen specialen trein naar Baden te begeven. Hij werd in den nacht te Parijs terug verwacht. Te Marseille zijn gedurende de eerste zes maanden van dit jaar binnen- geloopen 15 Nederlandscbe schepen, metende te zamen 850 lasten. Van deze vaartuigen kwamen 8 van Amsterdam en 4 van Rotterdamte zamen onder anderen aanbrengende 282,975 Edammer-, 1587 Goudsche kazen, ruim 100 last gestampte suiker, 325 baaltjes gort, 19 vaten meekrap, 74 balen 6 vaten meekrapwortel, enz. En nog 1 schip onder Fransche vlag van Amsterdam met 10,500 Edammer kaasjes en 33 lasten gestampte suiker. In 't geheel zijn in die zes maanden 293,500 kleine Edammer kazen aangevoerd. STRAATSBURG, 19 Julij. De Voorzitter der Republiek heeft gisteren de vertegenwoordigers van Pruis- scn, Beijeren, WurtembergHessen-DarmstadtBaden en Zwitserland, die hem namens hunne Regeringen op de grenzen des lands waren komen be groeten aan zijne tafel ter maaltijd ontvangen. Gedurende den maaltijd J trok een stoet van ingezetenen van den Elzas in de eigenaardige kleederdragt der landstreek, voorbij het verblijf van den President; hij bestond uit 1200 mannen te paard en 120 wagens met jonge dochters. Des avonds was de beroemde toren der hoofdkerk met gekleurde lichten en Bengaalsch vuur geïllumineerd. Den 19(len is door de militaire genie over den Rhijn bij Kehl eene brug geslagen in bijzijn van den President; hij is vervolgens over die brug gegaan, en woonde aan de overzijde der rivier op Badensch grondge bied eene wapenschouwing bij over het garnizoen van Kehl, hetwelk aldaar onder de wapens geschaard stond. ROME, 16 Julij. Door eenige Kardinalen werd het voorstel gedaan, om het thans weder keerend tekort in de staatsinkomsten niet te dekken door nieuwe of hoogere belastingenmaar om nogmaals eene gift te vorderen van de kerkelijke goe deren. Dit voorstel is, eenigzins gewijzigd, in de volle congregatie aan genomen. KEUR-HESSEN. CASSEL, 17 Julij. De Keurvorst heeft gisteren de Stendenvergadering geopend onder betuiging van de blijdschap van zijn landsvaderlijk hart, onder herinnering aan den schok die de grondslagen der Monarchie door de revolutionaire bewegin gen geleden haddenhoe de Bondsvergadering die bedreigde grondslagen had hersteld, maar hoe hij door de weigering der belastingen, genoodzaakt was geworden dwangmaatregelen te nemen, aan welke zijne geliefde onderdanen zich met kalme gehoorzaamheid hadden onderworpen. »In de stellige overtuiging (vervolgt hij) dat door de bedoelde nieuwe re geling der openbare instellingen aan mijn volk eene weldaad bewezen zou worden, is onder de door de Bondsvergadering goedkeurde medewerking der bondsgenootschappelijke Commissarissen eene reeks van wetten uitgevaardigd, die door mijne Regering aan u zullen worden voorgelegd, ten einde ook uwe toestemming te erlangen. Inzonderheid echter vereischt de regeling der financiële aangelegenheden uwe medewerking; aan de overweging en afdoening der daartoe strekkende voordragten, die mijne Regering u doen zal, vertrouw ik dat gij u niet zult onttrekken. Door het invoeren van bezuinigingen heb ik getracht de won den, die een droevige tijd aan het land geslagen heeft, te heelen en een ver beterden finaDcielen toestand voor te bereiden. »Om aan den exccptionnelen loestand des lands een einde te kunnen ma ken zult gij, overeenkomstig de beschikkingen der Bondsvergadering, nog eene verklaring opzigtelijk de als wet uitgevaardigde grondwettelijke voor schriften hebben af te leggenen opdat niemand uwer door de in den eed der Landsslenden voorkomende aanhaling der Grondwet, in zijn geweten belet worde die verklaring met de vereischte volmaakte onafhankelijkheid af te leggen, zoo heb ik bepaald dat voor ditmaal uit bet formulier van den aan u af te nemen eed alles worde weggelatenwat op de Grondwet betrekking heeft. «Onder den ingeroepen zegen van den Almagtige hoop en vertrouw ik dat deze Landdag de weldadige aanvang van een nieuw tijdperk in het openbare leven mijns volks moge wezen." Ten slotte geeft de Keurvorst nog eene bijzondere verzekering van zijne landsheerlijke genade. OOIT-IKDIE. BATAVIA, 22 Mei. De Indiër meldt, dat in plaats van wijlen den Heer van Schreven, tot President van het departement Batavia der maatschappijTot Nut van 't Algemeengekozen is de Heer Mr. van Hemertlid van het Hoog Geregts- hof, die zich deze keuze heeft laten welgevallen. In plaats van den Heef van Hemert, is tot lid van bet bestuur gekozen de Heer Mr. Keuchenius, mede lid van het Hoog Geregtshof. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen, dat de Rekening en Verantwoording van de Inkomsten en Uitgaven dezer Gemeente, over het dienstjaar 1851, met alle de daarbij behoorende bescheiden aan den Gemeenteraad op heden i3 overgelegd, te gelijk voor een ieder ter lezing nedergelegd op de Secretarie dezer Gemeente en in druk tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Geschiedende daarvan openbare kennisgeving, ingevolge art. 219 der Ge meentewet, door plaatsing in de Leydsche Courant. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Leyden, 22 Julij 1852. De Secretaris v. PUTTKAMMER. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUIDHOLLAND, ge zien de Resolutie van Heeren Gedeputeerde Staten dd. 13 Julij 1852, N°. 19 G. S. Gelet op art. 11 der wet van den 6'J<iI1 Maart 1852 Staatsblad N°. 47). Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat, bij bovengemelde resolutie, de afzonderlijke jagten op Waterwildvoor dit jaar, in deze provincie, zullen geopend worden Maandag den 2dcn Augustus aanstaande. En zal deze kennisgeving in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlatidsche Staats-Courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd 's Gravenhage15 Julij 1852. VAN BIJLANDT. De BURGEMEESTER der Gemeente LEYDEN brengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden dat door Z. Exc. den Minister van Financiën bij reso lutie van den 28sten Junij 1852 N°. 152 (Afd. Domeinen), in verband met art. 2 en 6 der Wet, van den 6den Maart jl. StaatsblN°. 47) en met art. 577 van het Burgerlijk Wetboek is bepaald Dat de Directeuren der registratie en domeinen gemagtigd zijnomieder in zijne provincie aan de houders van groote of kleine Yischakten, door den Commissaris des Konings uitgegeven de bij art. 2 en 6 der Wet vereischte toestemming te verlccricn, om in eene rivier of ander water, den Staat toe- behoorende, te visschen. Dat deze toestemming wordt verleend op ongezegeld papier, en voor gelij ken tijd als de vischakten, geldig is. Dat de aanvragen om dergelijke toeslemming kunnen worden gedaan be halve aan de voornoemde Directeurenookop vertoon der vischakteaan de Ontvangers der registratie en domeinenwelke zonder verwijl opgave doen aan den Directeur der registratie en domeinen in de provincie, van de namen, beroepen en woonplaatsen der aanvragersde rivieren of waterenwaar voor de aanvraag geschiedt, met de dagteekening en soort der vischakten. Dat de Directeuren alle aanvragen, met de dagteekening der toestemming, dadelijk inschrijven in een door hen aan te leggen register, en de bewijzen van toestemming zonder verwijl aan de Ontvangers zenden, die de opgave hebben gedaan, of wanneer de aanvraag aan de Directeuren is geschied, regt- streeks aan de belanghebbenden. Dat wanneer in het geval bedoeld bij de laatste alinea van art. 6 der Wet van den 6den Maart jl. StaatsblN°. 47), toestemming voor een kennelijk onvermogende wordt aangevraagd, de Directeur dezelve regtstrceks opzendt aan den Commissaris des Konings in de Provincie, om, daartoe termen vin dende kosteloos vergunning tot uitoefening der visscherij te verleenenmet verzoek om de dagteekening van de kostelooze vischakte te willen opgeven ter invulling van het gezegde register. Dat voor rivieren en wateren, waarvan de visscherij ten behoeve van den Staat wordt verpacht, door de Directeuren geene toestemming wordt verleend. De Burgemeester voornoemd Letden, 21 Julij 1852. VAN LIMBURG STIRUM.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3