LEYDSCHE C O U RANT. N'. 81. 18S2. Do Courant wordt MaartdagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. WOEiYSDACÏ14 JULIJ. £A» 0% y 1 :'..W De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nemmers worden legen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCHE BEP.IGTEY LEYDEN13 Julij. Er is dezer dagen een geschrift uitgek.oinendat uithoofde van liet belang- I rijke onderwerp, ons toeschijnt de algcmcenc aandacht overwaardig te zijn. I De tilel is: Het wettelijk armwezen of de verschillende gevoelens over de J hoofdpunten cencr wetgeving op het armbestuur voorgesteld en overwogen in I verband met het aanhangig ontwerp van wet:" te Zalt-Bommel bij Joh. Noman I en Zoon 1352, groot 137 bladzijden in 8°, piijs ƒ1.90. De ons geheel onbekende schrijver zegt in een voorrede, dat er bij de g mocijelijkheid om al de strijdschriften van zoo zeer ui leen loopenden inhoud te leerrn kennen, «behoefte beslaat aan ecne meer volledige en zamengetrok- I kene voorstelling van hetgeen, met opzigt tot de hoofdvragen, voor en tegen elke der verschillende wijzen van oplossing is aangevoerd." Voorts geeft hij de titels op van niet minder dan dertig verschillende geschrif- I ten, die hij heeft geraadpleegd, en waaruit hij alles lot de volgende negen 1 hoofdpunten heeft teruggebragl 1°. Moet aan den arme bet regt op onderstand worden toegekend? 2°. Aan wie moet de armverzorgingdie met ter zijde stelling van het regt op onderstand plaats heeft, worden overgelaten? 3°. Is de wetgever bevoegd bepalingen vast te stellen, verbindend voor de I diakonien of kerkelijke armbesturen? 4". Is het raadzaam dal de wetgever gebruik make van zijne bevoegdheid I om bepalingen te maken, verbindend voor de diakoniën of kerkelijke arm- besturen 5°. Moet er bij de wel een domicilie van onderstand worden aangewezen 0". Welke moet de hoofdgrondslag zijn van hel domicilie van onderstand? I 7°. Moet er regt van verhaal worden toegekend voor den onderstand, elders I dan Ier plaatse der armlastigheid verstrekt? 8°. Kunnen subsidiën worden gemist, of behoort de wet het vcrleenen daarvan te regelen 9. Door wie behooren de kosten van verpleging van veroordeelde bedelaars en landloopers in de bcdelaarsgeslichlcn te worden gedragen? j Met onpartijdigheid, gematigdheid en kennis van zaken deelt nu de Schrijver de onderscheidene stelsels mede met hunne verdediging en bestrijding, j en eindigt na onzijdige toelichting met de slotsom zijner eigene overweging, daarbij telkens de bepalingen van liet aanhangig wetsontwerp toetsende. Wij achten dat de bekwame Schrijver wel geslaagd is in zijn voornemen, om de studie van bet onderwerp gemakkelijker te maken, om zelfs den onkundigsten een geleidelijk denkbeeld te geven van de quaestiën die zich hier voordoen en de grondslagen aan te geven, waarop eene onpartijdige heoordceling der gemelde wets voord ragt behoort te rusten. Wij meenen dat het zeer nuttig zou zijn als dit geschrit zoo veel mogelijk hekend werd, om- flat de belangrijkste vraagstukken er zoo duidelijk, zoo beknopt, zoo zonder inmenging van diepzinnige afgelrokkene redenering of regtsstudie, zoo zonder int et studio in bun voor en legen in worden uiteengezet en beoordeeld. Zonder eenigc aanleiding dan de lezing, vonden wij ons opgewekt om van dit geschrift verslag te geven, en wij twijfelen niet of allen die bel lezen, zullen erkennen dat bet eene zeer belangrijke bijdrage oplevert ter juiste beschouwing van de hoofdpunten eener wetgeving op bet armbestuur. Heden morgen bad zekere dienstmeid bet ongeluk, op de hoogte van <le Bloemmarkt in den Rijn te vallen, doch hel rnogt den Heer Wallcdie geen gevaar ontzag, weldra gelukken, baar behouden aan wal te brengen. Wij vernemen dat door de groote hitte, voorleden week een arbeider, David Koevoet aan den Grocnedijk, terwijl bij bezig was karnemelk te drin ken, benevens ecne vrouw te Hazcrsvvoude en een bovenlander die bij den Tolgaarder van Diest, onder Hazcrsvvoude werkte, plotseling zijn doodgeble ven: de laatste was reeds eenige dagen ongesteld. O O CJ De landman Jan Jongbloed, wien voor 8 dagen het ongeluk trof, dat bij door de locomotief werd gewond, terwijl zijn schoonvader dadelijk werd gedood, is in het ziekenhuis te Utrecht overleden. Hij was 59 jaren oud. Omtrent de gesteldheid van bet voormalige Haarleinmer-mcer bevat de llaarl. Cour. van gisteren bet volgende berigt: Lieden, die dezer dagen den ringdijk rondom het Haarlemmer-meer hebben bewandeld, van de Leegbvvater naar de I.vnden en Halfweg, en van daar, langs de Crncnnius, terug naar bet eerstgenoemde pompwerktuig, hebben binnen deze uitgestrekte vlakte geen water meer kunnen bespeuren. Den lOd™ Julij hebben eenige personen den drooggemaaklcn grond binnen den polder bezocht. Zij zijn daartoe de gegraven wordende vaart, van de Lynden naar de boofdvaart. die den polder in de lengte doorsnijdt, tot op een afstand van anderhalf uur gevolgd, en hebben zich van daar naar Aalsmeer begevenzonder eenig water te kunnen ontdekken. Alleen aan de zijde van Aalsmeer heeft de nog diepe modder eenige moeijelijkheden gebaard. Over bet geheel zijn, zoo men verzekert, de gronden midden in bet Meer vaster bevonden, dun aan de kanten. Men meent het er thans voor te mogen houden, dat de onderneming, wat betreft bet opvoeren van het water uit den droog te maken polder, zoo goed als volhragt is; en dat bet alleen nog aankomt op de verkaveling, welker vol- tooijing veelal zal afhangen van bet aantal der arbeiders, die daartoe zullen kunnen worden te werk gesteld. De Prins van Oranje is Donderdag te Breskens aangeland, heeft een toertje door bet 4de district gedaan, de stad Sluis bezocht, en is des avonds te Neuzen aangekomen. Zaturdag middag is de derde baringjager te Vlaardingen aangekomen aanbrengende 129 ton en de vierde baringjager is lieden Dingsdag middag te Vlaardingen aangekomenmet slechts 104 ton. De vangst was verminderd. Donderdag II. is te Leeuwarden de 72stc vergadering van het Friesch Genootschap voor geschied-oudheid- en taalkunde gehoudenwaarbij het 25-jarig beslaan herdacht, en eene redevoering gehouden werd duor den Heer J. van Leeuwen: over de rigting der schilderkunst in de verschillende scholen, en bijzonder in Nederland, gevolgd door een beknopt overzigt der Friesche schilders. Te Coevorden is in ecne kleine plasdie met geen ander water ge meenschap beeft, een paling gevangen van meer dan een Ned. cl lang, en een mans arm dikmen bad er te voren ook menige snoek in gevangen. 'sGRAVENUAGE, 13 Julij. Z. M. beeft eervol ontslag verleend aan J. D. Pieuyl als Burgemeester van Zuidland c. a.en in diens plaats benoemd M. J. de Jongli Jz. en tol Bur gemeester van llardinxveld P. M. Brouwer. Bij besluiten van 10 dezer, beeft Z. M. aangenomen, liet verzoek om ontslag als Minister van Oorlog, van den Generaal-Majoor Jhr. J. F. van Spongier, met dankbetuiging voor de gewigtige in die betrekking bewezen diensten; en tot Minister van Oorlog benoemd, den Generaal-Majoor bij den Staf, Baron Forstner van Dambcnoy, thans Chef van bet topographisch bu-- reau bij het Departement van Oorlog. Voorts aangenomen, liet verzoek om ontslag van Jhr. Mr. J. Tb. II. Nedcr- nieyer Ridder van Rosenthalals Minister van Justitie tevens belast met bet bestuur van het Dep. van de Hervormde en andere Eerediensten, met dank betuiging voor de gewigtige in die betrekking bewezen diensten; en tot Minis ter van Justitie benoemd Mp. M. P. II. Strens, thans Procureur-Generaal bij bel Prov. Geregtshof in Noordbrabant, en bepaald dat bet bestuur van bet Depart, der Hervormde en andere Eerediensten, met den 15den dezer maand, voorloopig zal zijn opgedragen aan den Minister van Financiën Mr. P. P. van Bosse. Z. M. beeft lot inspecteur der jagt en vissebcrij in bet Hertogdom Lim burg benoemd G. Jansscns. Nog heeft Z. M. benoemd bij bet Corps ingenieurs, mineurs en sapeurs tot Kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) den lstcn Luite nant li. A. Del Campo genaamd Camp, en tot lsten Luitenant (naar ouder dom van rang) den 2dcn Luitenant P. Slolk, beiden van bet corps. Prins Hendrik zal zich eerdaags van Soestdijk naar Luxemburg begeven., om er cenigen tijd te vertoeven. De Hertog van Saksen Weimaren de Heer MartiniGezant te Kopen hagen zijn bier aangekomen. -- De lieer Mr. II. F. van Meurs van Hulshorst beeft zijn ontslag genomen als lid der Eerste Kamer, voor Gelderland. Bij den Minister van Financiën is ontvangen een muntbiljet van ƒ10 door een onbekende, onder bet postmerk Venlo van 7 dezer, tot voldoening eener schuld aan 's Rijks schatkist. Den 9den dezer is door de Gevolmagligden der Nederlandsche en Bel gische Regeringen te Brussel ecne overeenkomst geteckend betreffende de ver-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1