LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 12 JULIJ. N°. 83. BIME.\ILANDSCHE^ JJERIGTEN^ De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 i'n het jaarf de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN10 Julij. Dc thermoraeter teekcnde lieden namiddag ten twee ure vlak op liet noor den, 87° Ekihrenheil of 24*- Reaumur. De Prins van Oranje den 6Jcn te Vlissingen aangekomen, heeft dien dag ook Middelburg en de omstreken bezochten den 7'lcn een toerlje door bet eiland gedaan, vooral om den dijk te Westkapelle te bezoeken. De Staats-Cour. bevat de volgende toespraak door den lieer Minister van Binnenl. Zaken gehoudenbij gelegenheid der uitreiking van de medaille aan den Heer J. 11. LubeekDirecteur der Kon. Muziekschool te 's Uage. (Zie ons vorig Nonwier.) Mijnheer Liibeck Elke avond als deze is voor u een nieuwe triumf. Evenwel deze avond Mijnbeer de Burgemeester beeft bet te regt herin nerd heeft eene bijzondere beteekenis. Mijnheer de Burgemeester beeft herinnerd, dat het 25 jaren is geleden, toen deze inrigting werd gesticht, deze inrigting, waarvan men de vruchten voor een groot deel aan u mag danken. De Regering sluit zich aan die viering gaarne aan; zij meent, dat de ware viering die is, den man te eerenaan wien zoo schitterende uit komsten zijn verschuldigd. De Koninklijke Muziekschool heeft hare werking niet, zoo als men zich in den beginne welligt voorstelde, lot den Ilaag be paald, zij heeft die uitgebreid over de provincie, ja over het land. Gij hebt door uw voorbeeld getoonddat geen werkkring in de maatschappij van den hoogsten tot den laagsten, van zoo grooten, van zoo dunrzamen invloed is, als de werkkring van den onderwijzer. Honderden van leerlingen, door u opgeleid, hebben zich in dit Rijk en elders als loon kunstenaren gevestigd. Zoo grondige beoefening van echte, van ware muziek, van de kunst die meer dan eenige andere de gemoederen wint, beheerscht en veredelt, zich hier te lande heeft ontwikkeltzoo dit land thans wordt medegeteld onder de mu- ziekale landeninoogt gij u een groot aandeel in dien roem toe-eigenen. De Koning, Mijnheer Liibeckheeft kennis genomen van uwe verdiensten, dc Koning heeft gewild dat van die erkenning teeken en blijk zij, dat u eene blijvende gedachtenis van die Koninklijke erkenning geworde. Ik over reik u, van wege den Koning, de groote medaille, versierd met het borst beeld van Zijne Majesteit. Aan de keerzijde zult g'ij gegraveerd vinden, dat de Koning gewild heeft, dat die medaille wierd geslagen ter eere van de uitnemende diensten, door u aan de toonkunst hier te lande gedurende vijf en twintig jaren bewezen. Mijnheer Liibeck, ik wensch u geluk: ik doe dit met te meer voldoening, omdat ik weet, dat deze achtbare Raad van bestuur, dut uwe talrijke dank bare leerlingen, dat een ieder, die hier te lande echte muziek op prijs weet te stellen, in koor Bravo! zal roepen en zeggen, dat eere aan den regten man is toegebragt." De N Rott. Cour. heeftom den Echo Universel te 's Hage er te la ten in loopen, welk blad de berigtcn per Courier van de N. R. C. als de zijne mededeelde, slechts in cén nommer, dat hij wist dat in handen van genoemd dagblad kwnin een verzonnen berigt geplaatst omtrent ecnen aanslag op het leven van den Franschen President, hetwelk de Echo trouw als een particu lier berigt hem uit Parijs toegezonden, woordelijk vertaald heeft opgenomen Te Acquoy bij Leerdam zijn den 6'1™ door een zwaren brand drie huizen met inboedel en bouwgereedschappeneene wagenmakerij, twee veu lens en een varken vernield. Te Gend is de rustende Hoogleeraar in de Geneeskunde, J. Kestcloot in den ouderdom van 73 jaren overleden. Hij had den 3den November 1850 zijn 50-jarig Doctoraat gevierd. - Wij vernemen, zegt het Handelsbladdat eene Commissie, benoemd Hoor den Minister van Marine in Frankrijk, beslaande uit een Luitenant ter zee, een Commissaris en een Ingenieur der marine en een apotheker en chemist, heiast. met het onderzoek van den toestel des Heeren Louis Roulet, tot drink baar maken van zeewatereen allezins gunstig rapport heeft uitgebragt. 's GRAVENHAGE, 10 Julij. Den 83tcn is hier de 37ste vergadering van de Algcmcene Synode der Nederl. lïerv. Kerk geopend, zamengesleld als volgt: President, D5. J. Borsius, te Middelburg; Vice-President, Ds. J. S. Wor, te Zwolle; Secundus van den 1 iee-PresidentDs, fi. J. F. Cramer van Baumgartcn, te Midwolde;' Secreta ris, Ds. II.P. Timmers Verhoeven, te 's GravenhageQuaestor-Generaal, P. J. Ameshoff, te Amsterdam. Hoogleeraren, praeadviserende leden: Dr. N. C. Kist, te Leyden; Dr. H. J. Rovaards, te Utrecht; Dr. L. G. Pareau, te Groningen. Afgevaardigde Predikanten en Ouderlingen uit Gelderland D». A. C. de Meijier, te Arnhem; uit Zuidholland, Ds. G. Molenkamp, te Delft; uit Noord- holland, Ds. J. A. Coenen, te Hoorn; uit Utrecht, Ds. J. F. Wetter, te Vrees wijk, als Secundus van Ds. H. J. van Hoorn, te Amersfoort; uit Friesland, Ds. P. A. C. Hugenholtz, te Dokkum en Mr. B. Dorhout, Ouderling te Leeuwar den; uit Overijssel, Mr. A. van de Graaff, Ouderling te Zwolle; uit Groningen, M'. M. Sichlerman van de Brake, Ouderling te Obergum (afwezend)uit Noordbrabant, Ds. J. A. van Walsem, te Vught; uit Drenthe. Ds. A. H. Pareau, te Assen; uit Limburg, Ds. W. F. C. van L.aak, te Maastricht; van wege de Commissie lot de zaken der Waalsche KerkenDs. J. II. de Dompierre de Chaufepié, te Amsterdam; van wege de Commissie lot de zaken der Protes- tantsche Kerken in Neèrlandsch Oost- en West-IndiëD\ F. de Willigente 's Gravenhage. Naar de geruchten, die gisteren en heden alhier in omloop zijn, zon thans voor de betrekking van Minister van Justitie zeer in aanmerking komen Mr. M. P. H. Strens, Procureur-Generaal hij het Prov. Geregtshof in Noord brabant. Men deelt het als gerucht mede, dat bevestiging behoeft. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor verleenen. Gisteren heeft een treurig ongeval plaats gehad bij het schijfschieten der Jagers, bij welke gelegenheid een Jager die bij de schijf geplaatst was et» waarschijnlijk door een verkeerd sein, hetwelk hij meende te hooren, uit den put kwamdoor cenen kogel in het hoofd werd getroffenwaarop hij na eenige oogenblikken den geest gaf. S't'ovinciatc Staten van huidhntland. Zitting van Donderdag 8 Julij. In deze zitting is overeenkomstig het rapport der Commissiebelast met. - het onderzoek der geloofsbrieven van den Heer B. C. M. Begrain, met 69 tegen 2 stemmen besloten dien Heer niet als lid der vergadering toe t« laten, als zijnde zijne verkiezing niet wettig geschied. Voorts is benoemd tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten de Heer Mp. H. J. C. Hoog. Ook is, o. a.na langdurige beraadslagingen, de behandeling van het ont werp-reglement van het Hoogheemraadschap van Delfland, met 30 legen 29 stemmenuitgesteld tot de najaarsvergadering. Morgen ten 12 ure be raadslaging over de beide begrootingen. Zitting van Vrijdag 9 Julij. In deze fitting is ingekomen eene missive van den Minister van Binnenl. Zaken betrekkelijk de verdeeling der provincie in kiesdistricten, voor de Provinciale Staten. Zijn ingekomen verschillende verslagen van Commissien onder anderen het ontwerp van reglement op de uitoefening der jagt en vis- scherijwaarvan de behandeling wordt uitgesteld. Voorts de begrooling der kosten van het prov. bcstunr, voor zooveel het Rijksbestuur is voor 1853 die met eenige wijziging is aangenomen. De vergadering is daarop verdaagd tot Woensdag. Vive ede BSamer der Staten-fïeneraal. Zitting van Vrijdag 9 Julij. In deze zitting is het wets-ontwerp tot regeling van het muntstelsel van Nederl. Indië met 38 tegen 22 stemmen afgestemd, waarna het wets-ontwerp tot aanwijzing der middelen is ingetrokken. Tegen hebben gestemd de HH.de Lom de Berg, Huguenin, Heemskerk, v. Hoëvell, v. Wylick, v. Nispen Schooneveld, Borret, v. Goltstein, Poortman, Hengst, v. d. Ileyde, Ter Bruggen Hugenholtz, Nicrop, Gouverneur, Dommer, DullertBots, MeeussenV. EekMaekayv. d. Linden, Jespers, v. HallGroen Bacltiene, de Moraaz. v. AValchrcn, Blussé, de Fremery, Gevers, Westerhofl', ten Cate, v. d. Veen, Storm, v. Zuylen, de Poorter en de Voorzitter. Woensdag aanstaande zal worden beraadslaagd over het wets-ontwerp om trent den waarborg van gouden en zilveren werken, en daarna over het wets- ontwerp tot onteigening voor dc nieuwe haven te Groningen en dat tot regeling van de hulp door de provincie aan behoeftige gemeenten te verleenen.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1