De algemeene beraadslagingen over bet Indisch Muntwezen worden voortgezet, De Minister van Koloniën verdedigt nader in 't breede liet ontwerp. De Heer van Hall beantwoordt zoowel den Minister als vorige sprekers. De zitting duurt voort. ROTTERDAM, 8 Julij. Ll. Woensdag werd in het ziekenhuis alhier een meisje gebragtdat door het vallen van een bloempot uit het venster eener derde verdieping van een huis aan den Steiger ernstig verwond was. Het kind is aan de gevolgen der bekomen wonden overleden. AMSTERDAM, G Julij. Naar men verneemt, zijn alhier door de policie twee vrouwen aangehou den die zoowel hierals in andere voorname plaatsensedert een zeer geruimen tijd aanzienlijke diefstallen van allerlei belangrijke voorwerpen in magazijnen en winkels hebben gepleegd. Rij een onderzoek zoo in de banken van leening als in hare woning gedaan, is een aantal door haar ontvreemde goederen gevonden. Van een gedeelte zijn de eigenaars bekend. In het belang der bestolenen zoowel als in dat der justitie zal het noodig zijn, dat de magazijnhouders en winkeliers, zoo hier als elders, hunnen voorraad na zien en bij het vermissen van eenige artikelen daarvan aangifte bij de po licie doen. MEPPEL, 5 Julij. Een zeker huisgezin van landlieden sukkelde sedert eenigen tijd aan eene ziektedie wel niet van ergen aard scheen te zijnmaar toch was nu deze dan gene ongeschikt, om zijn werk te verrigten. De geneesheer zocht reeds lang naar den oorsprong dezer langdurige ziekte en kwam eindelijk op den inval, om onderzoek te doen naar de spijzen, die dit huisgezin gebruikte. De kaas werd onderanderen nader in oogenschouw genomen en na een schei kundig onderzoekontdekte hij den oorsprong der ziektewant kwik be hoorde mede tot de bestanddeelen dier kaas, die ongetwijfeld van de melk eener koe vervaardigd isdie met dit vergif, als geneesmiddelbehandeld is. Een waarschuwend voorbeeld voor alle veehouders, om voorzigtig te zijn met eigene geneeskundige behandeling hunner beesten. BUITENLANDSCUE BEItlGTEN. 2°. Aan de Roomsch Katholijke gemeenten: n. van Scheveningcn 750 tot herstel der pastorie; b. van Rijnsaterwoude, ƒ1800, voor den opbouw eener nieuwe kerk, met toezegging eener gelijke som uit de fondsen van 1852en c. van Oversehie 950voor den opbouw eener nieuwe pastorie. Bij verschillende Koninklijke besluiten is magtiging verleend tot de aan vaarding van de hierna vermelde legatenals 1°. Aan de kerk der Luthersche gemeente te Rotterdam, een legaat groot ƒ5000, vermaakt door wijle Catharina Jacoba Jongeneel, weduwe van Her- manus Veltmeijer, aldaar overleden. 2°. Aan het kerkfonds der Nederduitsche Hervormde gemeente te Dordrecht, een legaat groot 6000vrij geldvermaakt door wijlen Mr. Boudewijn Onderwater, lieer van Brandwijk en Gijbeland, gewoond hebbende te Dordrecht. 3°. Aan hestuurderen te Schiedam van hetNederlandsch Bijbelgenootschap, waarvan het hoofdbestuur gevestigd is te Amsterdam, een legaat groot 200, vrij geld. vermaakt door wijle Vrouwe Elisabeth Visser, weduwe van Jozua Willem Hoekwater, gewoond hebbende te Schiedam. 4°. Aan het R. K. kerkbestuur te Lisse, een legaat groot ƒ500, vermaakt door wijle Helena de Mooiweduwe van Simon Oostdam. 5". Aan de R. K. gemeenle te Bergschenhoekeen legaat groot 10,000 vermaakt door wijlen den Heer A. Bruis, in leven Pastoor aldaar. 6°. Aan het R. K. Seminarie te Warmond, een legaat bestaande in twee percelen hooiland, gelegen in den Koepolder onder Sassenheym, groot 4 bun ders 9 roeden 90 ellen geschat op eene waarde van 4000vermaakt door bovengenoeindcn Heer. 7°. Aan de R. K. gemeente te llellevoetsluiseen legaat groot ƒ3000, mede vermaakt door den Heer A. Bruis; en 8°. Aan het R. K. kerkbestuur te Maasland, een legaat groot ƒ300, ver maakt door wijle M. Holiershoek, weduwe van G. Willinks. [Verv. hierna.) Ticeerfe iTinmcf iter Staten-fieneraal. Vervolg der Zitting van Dingsdag 6 Julij. Nadat de Heer van Hall zijne bezwaren tegen het ontwerp had medege deeld (zie ons vorig nommer)heeft de Heer van Hoëvell het woord gevoerd. Het tegenwoordig ontwerp heeft zijne verwachtingen teleurgesteld. Die er zijne slem aan geeft, werkt z. i. mede. om de rampen, de verkeerdheden en de overdrijving van het cultuurstelsel te bestendigen. Voorts bestrijdt hij het denkbeeld van verscheidene leden om de recepis legen 90 pCt. in te wisselen en gelooft, dat de Slaat verpligt is, die inwisseling tegen 100 te doen plaats hebben. De Heer Groen van Prinsterer is nog niet voor of tegen het ontwerp, maar zal den verderen loop der beraadslagingen afwachtenalleen brengt hijen dit is het hoofddoel zijner rede, bedenkingen in het midden tegen het betoog van hen, die meenen dat de Regering bevoegd zou zijn te verwisselen bene den pari. De Heer van Zuylen van Nyevelt herhaalt nogmaals, dat welke verbindte- nis uit de recepis ook voortvloeit, het nooit deze is. om in te wisselen tegen eene hoogere dan de werkelijke waarde. De Heer Blnssé loont aan, dat de Java-bankgulden nooit met den zilveren gulden heeft gelijk gestaan. Het woord is aan den Heer de Fremery, doch de vergadering wordt ver daagd tot morgen. Zitting van Woensdag 7 Julij. De beraadslagingen over de aanhangige ontwerpen worden voortgezet. De Heer de Fremery meent dat de toestand van het Indisch muntwezen, vóór en gedurende het opmaken dezer ontwerpen en tijdens het onderzoek daarvan in de Afdeelingen, zoodanig was, dat het eene spoedige voorziening vorderde, doch dat sedert dat tijdstip de toestand derwijze is veranderd, dat de spoedige regeling niet meer zoo dringend noodig is. Hij wenscht dat de zaak aan een nader naauwkeurig onderzoek worde onderworpen. De Heer van Dam van Issell houdt het herstel van het muntwezen in Ned. Indië voor dringend noodzakelijk en bestrijdt onderscheiden gronden door vorige sprekers aangevoerd om de afdoening dezer quaestie te verschui ven. eindigt met de hoop en het vertrouwen te uitendat men geleid zal worden door een Ilollandsch hart, en in Nederland geen onregt plegen zalook niet jegens de Javanen. De IIccr Sloel verdedigt de integrale inwisseling. De Heer Gevers oppert vele bezwaren tegen dergelijke inwisseling en tegen de wijze waarop die is voorgesteld. Hij vraagt ook of er ten aanzien van deze wetsvoordragt homogeniteit bij de Ministers bestaat, en bepaaldelijk of de Minister van Financien in deze eenstemmig denkt met zijnen ambtgenoot van Koloniën. Daarna heeft de laatste zijn ontwerp in het breede verdedigd met opne ming der hoofdargumenten tegen hetzelve aangevoerdvooral wat het groote punt der wijze van inwisseling van de recepis en de daarbij tot grondslag aan te nemen waarde betreft. Geheel overeenkomstig de grondenbereids in de gedrukte stukken uiteengezetwordt door den Minister op de noodzakelijkheid de billijkheid en het staatkundige der integrale inwisseling aangedrongen, terwijl daaraan geene nadeelige gevolgen verbonden zijn, gelijk wel het geval is met de inwisseling tegen 90 cents. De Heer van Hall heeft nu andermaal het woorddoch de zitting wordt tot morgen opgeheven. Zitting van Donderdag 8 Julij. Ingekomen eene Koninklijke boodschap tot goedkeuring der overeenkomst, tusschen Nederland en Frankrijk, tot wering van den nadruk en nog eenige andere stukken. ËNCELAN», LONDEN, 5 Julij. De warmte was hier gisteren buitengewoon. Op den middag hebben de zonnestralen een houten gebouwmet glazen pannen gedektin Albany road in brand gestoken, zoodat het geheel door de vlammen is verteerd. Het in het drooge dok liggende schoone stoomschip Indus is in brand geraakt en bijna geheel vernieldook bekwam een nabij liggende Oost-Indie- vaarder eenige schade. Volgens de tijdingen uit Dublin van den 3'1<!rl dezeris op den l5ten Julij, den verjaardag van den veldslag aan de Boyne, waarbij Willem III in 1690 een beslissende zegepraal op Jacobus II behaaldede wet op open bare optogten enz. nergens in Ierland door de Protestanten overtreden geen processien van Oranjemannen zijn gehoudengeen oranjelinten ten toon gespreid. BELGIË. BRUSSEL, 7 Julij. De echtgenoot van den Gezant van Denemarken te ParijsMevrouw Moltke reisde naar deze stad. Bij het vertrek waren de reizigers gewaarschuwddat men niet van rigting zou veranderen. Te Douai stapte deze Dame even af om eenige verversching te gebruikenop hare plaats achterlatende hare reis- necessaire, eenige kleine voorwerpen en eene portefeuille met 10,000 francs. In het rijtuig teruggekeerd, vond zij die voorwerpen niet meer en vernam tot hare verbazing, dat in weerwil van de waarschuwing eene verwisseling van rijtuig had plaats gehad, en dat het rijtuig, hetwelk zij had verlaten, naar Rijssel en Calais was vertrokken. Aan het eerstvolgende station deed zij per telegraaph hare reclamatie overbrengen welke tot gisteren avond zon der gevolg is gebleven. Sedert de opheffing van het verbod, om vreemde lieden in Nederland bij openbare werken te gebruiken, zijn vele werklieden van hier derwaarts vertrokken, in hoop van beter loon te verdienen. - In de omstreken van Antwerpen zijn twee boerderijen en 15 daglooners- woningen in de asch gelegd. Een kind van 4 jaren verloor bij dit ongeluk het leven. De aanleiding tot den brand is onbekend. FRANKI1 ï.f 54. PARIJS, 7 Julij. Volgens besluit van den President, is heden de zitting van den Senaat gesloten. De Senaat heeft tegen de afkondiging van geen der door het Wet gevend Ligchaam aangenomen wetten bezwaar gezien. De verdere behande ling van het Senaatsbesluit betreffende de regeling van het bestuur in de Overzeesche bezittingen, is onbepaald uitgesteld, en alleen het Senaatsbesluit betreffende het hooge staatsgeregtshof komt in deze zitting lot stand. Uit de van regeringswege bekend gemaakte statistieke opgaven betref fende het leger over 1850, blijkt dat toen onder de dienstdoende krijgsmagt van 364,675 soldaten en onder-officieren, 102,551 waren die niet konden lezen noch schrijven, terwijl 40,090 anderen alleen een weinig lezen hadden geleerd. Ten gevolge van de thans heerschende buitengewone hitte hebben er hier onderscheiden plotselinge sterfgevallen plaats gehad; ook zijn verscheiden paarden, die voor openbare rijtuigen gebruikt werden, dood nedergestort.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2