LEYDSCHE COURANTs w VRIJDAG, 9 JUL IJ. vV' BIMENLANDSCHE BERIGTEiV. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN8 Jul ij. De Directie der Holl. Spoorweg zal, te beginnen met Zondag aan staande, met den eersten en laatslen trein des Zondags personen voor vermin derden prijs vervoeren. Zie de Advertentie'). De Prins van Oranje is den 3den te Zierikzee aangekomen, heeft een rijtoertje door Duivcland en den volgenden dag door Schouwen gedaanen is den 6,Ien te Vlissingen aangekomen. Voor de dienst ter kuste van Guinea wordt verlangd een onderwijzer, bezitter van den derden rangongehuwdvan een goed gedrag en niet boven de 30 jaren oud. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, wor den uitgenoodigdom zich bij verzoekschrift geschreven op gezegeld papier aan te melden bij het departement van koloniënonder overlegging van de noodige bewijsstukken. Den 6den dezer is de tweede haringjager aangekomen, aanbrengende 07 ton. De berigten zijn niet ongunstig, men ziet spoedig den derden jager te gemoet. De Gemeenteraad van Dordrecht heeft tot de afschaffing der broodzet ting besloten. De Kerkel. Courant meldt: Eenige leden van de onderafdeeling Edin- hnrg der Evangelical Alliance, zijn bezig inet het vervaardigen van eene nieuwe uitgave der Heilige Schriftmet verbeterden tekst en eene nieuwe verzameling van kanlteekeningen. Dezer dagen is aan de Nederlandsche Commissie voor de Tentoonstel ling te Londen de som van ƒ3117.37 ter hand gesteld, die door de leden dier Commissie, in het belang der inzenders, naar de Tentoonstelling, in bet verïoopen jaar. uit eigene middelen, was uitgegeven en die, volgens een Koninkl. besluit zooals reeds eenige maanden geleden is medegedeelduit 's rijks kas aan de Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid moest worden teruggegeven. De Minister van Binnenl. Zaken' heeft ter kcnnisse van de belangheb benden gebragtdut. met den aanvang van een nieuw leerjaar, op den lsten October eerstk., in 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht, als kweekelingcn kunnen worden opgenomen, tegen betaling van 350 per jaar, zij die hun zestiende jaar hebben bereikt, doch niet ouder zijn dan vici en twintig jaren en bij examen doen blijken kennis te bezitten van de rekenkunst, bijzonder van de gewone en tientallige breuken, met toepassing op het Nederlandsche stelsel van maten en gewigtenalsmede van de meetkundige evenredigheden en het trekken van den vierkantswortel uit getallen; de gronden van de spraakkunst der Nedcrduitsche taalde gronden der algerneene en vaderland sclie geschiedenis; de beginselen der aardrijkskunde; dal aan hetzelfde examen zijn onderworpendoch den leeftijd van achttien jaren behooren te hebben berëikt, zij, die legen betaling van100 per jaar, in de school alleen onderwijs en niet tevens huisvesting en verpleging wenschen te ontvangen dat de adspiranten, die lot het examen verlangen te worden toegelaten, zich daartoe vóór den 15dcn Augustus eersik. in persoon of schriftelijk, mits post vrij, Lij den Directeur der school moeten aanmelden onder óverlegging van een extract uit het geboorteregistereen bewijs van goed gedragafgegeven door het gemeentebestuur hunner woonplaats; oen bewijs, te zijn gevacci neerd of de natuurlijke pokken te hebben gehad, afgegeven door een erkend geneesheer. Uit Amersfoort en Breda wordt geschreven dat er nog geen spoor van de aardappelziekte wordt waargenomen. Uit Diever wordt aan de Drentsche Cour. van den 3den gemelddat door de onvoorzigtigheid van een knecht, die met paarden en wagen tegen een bijenhok aanreed, een der paarden door de bijen zoo hevig is gestoken, dat het woedend werd. De Rijksveearts te Dwingclo liet het met veel water overgieten en daarmede gedurig aanhouden, waardoor het beest bedaard werd, doch nog niet buiten gevaar is. De bijen waren, hen) in den bek, de neus holten en ooren gekropen. Ook voor den knecht, die zeer gehavend was, is geneeskundige hulp ingeroepen. Te 's Hertogenbosch is den 6dc" onder anderen aanbesteed het herstellen rn voorzien der op het gedeelte der Zuid-Willemsvaart uitgespoelde kanaal- boorden, in twee percelen, het eerste lang 8.000, het tweede 10,000 el. het eerste perceel aan den Heer J. van de Griendt voor ƒ27.75 per elen bet tweede aan den Heer J. Calker, beiden aldaar, voor ƒ37.50 per el. 'sGRAVENHAGE, 8 Julij. Z. M. heeft een pensioen verleend van ƒ505 aan den Heer R. A. J. van Moorsel, desservant te Ell in Limburg, en een van ƒ397 aan B. Mattot Pastoor te Tuiljenhorn in Noordholland. Z. M. heeft op voordragt van den Minister van Binnenl. Zaken, bij ge legenheid van- het 25-jarig beslaan der Koninklijke Muziekschool alhier, eene buitengewone gouden Rijksmedaille geschonken aan den Heer J. H. Lubeck, Directeur dier schoolvoor de uitnemende dienstendoor hem gedurende dat tijdvak aan de toonkunst bewezen. - Eergisteren zijn van Regeringswege verzondenom aan de belangheb bende Kamers van Koophandel en Fabrieken te worden medegedeeld gedrukte opgaven1°. wegens handel en scheepvaart van Groot-Britannië over vier maanden, eindigende den 5dcn Mei 1852; 2". van de hoeveelheden en de aangegevene waarde der in 1850 en 1851 uit Groot-Britannië en Ierland uit gevoerde Britsche wollen manufacturen; alsmede van de hoeveelheden wol, in die beide jaren in het Vereenigde Koningrijk ingevoerd en van daar weder uitgevoerd. Provinciale Staten van Zuidholland. Zitting van Dingsdag 6 Julij. In deze zitting zijn, van de zeven nieuw benoemde leden, zes, wier ge loofsbrieven in volkomen orde zijn bevondenbeëedigd en toegelaten. Het zijn de Heeren van Hees van Berkelvan Oudheusdenvan Lindern van der Heim van Duyvendyke, van Kerckhof en Wenlholt. Omtrent de ge loofsbrieven van den Heer Begrambij wiens verkiezing eenige onregelmatig heid schijnt te hebben plaats gehadzal een nader onderzoek door de daartoe gestelde Commissie plaats hebben. Vervolgens is mededeeling gedaan van een groot aantal ingekomen voorstellen en andere stukken. Onder de eerste behoort een tot het openbaar maken van een volledig verslag van het ver handelde der Staten door middel van snelschrijven tot de opname van welk verslag eene overeenkomst zou worden getroffen met de redactie van eenig Dagblad. De vergadering is daarna verdaagd tot aanstaanden Donderdag, als wanneer verschillende onderwerpen aan de orde van den dag zijn gesteld, Uit het Verslag gedaan door de Gedeputeerde Staten aan de Staten der Provincie Zuidholland nemen wij de volgende bijzonderheden over: De bevolking bedroeg op 31 December 298,120 in de sleden en 274,679 in de gemeenten. Hel getal personen, uit een en twintig gemeenten dezer provincie, naar Overzeesche gewesten vertrokken, bedroeg 135, en wordt verdeeld als volgt: 40 hoofden van huisgezinnen, waaronder 4 welgestelden28 mingegocden en 8 behoeftigeu, 20 vrouwen en 75 kinderen. In deze provincie bestaan de volgende kerkelijke gemeenten, als: Neder- duitsch Hervormde 196, Waalsch Hervormde 6, Engelsch of Presbyleriaansche 1Schotsche 1Anglikaansche of Episcopaalsche 1Evangelisch Luthersche 13, Doopsgezinde 3, Remonstrantsche 19, Christelijk Afgescheidene 24, Roomsch Kalholijke 83, Oud Roomsche of van de Bisschoppelijke Klerezy 11 Israëli tische 24te zaïnen 382 gemeenten. Het getal dienstdoende Leeraren enz. bij bovengemelde kerkelijke gemeenten bedraagt: bij de Nederduitseh Hervormde gemeente 257, bij de Waalsche 10, bij de Engelsche of Presbyteriaansche 1bij de Schotsche 1bij de Anglikaansche of Episcopaalsche 1, bij de Evang. Luthersche 17, bij de Doopsgezinde 3, bij de Remonstrantsche 19, bij de Christ. Afgescheidenen 19 bij de Roomsch Kalholijke 147, bij de Oud-Rooinsche 10, bij de Israëlitische 21te zamen 506 leeraren. Uit de gelden, op de provinciale bcgrooting van 1851, ten behoeve van de eeredienst der onderscheidene godsdienstige gezindheden toegestaan, zijn de volgende subsidien verleendte welen 1". Aan de Hervormde gemeenten: a. van Zwijndrecht, ƒ1500, voor den opbouw van eene nieuwe pastorieboven gelijke ƒ1500, vroeger op den dienst van 1850 toegestaan; h. van Gouderak, ƒ1150, voor het herstel van het kerkgebouw; c. van Hagestein950tot herstel der Predikantswoning; d. van Heer Oudelands-Ambachtƒ200, tot herstel van het kerkgebouw; en e. van SIrijenƒ3400, voor het vergrooten van de kerk: met toezegging later van ƒ2000, uit de fondsen van 1852.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1