hcid jegens uwe vervolgers en van trouw aan kroon en staatsregeling bij on wankelbare verkleefdheid aan onze kerk." De Onderkoning van Ierland heeft dezer dagen aan de onderscheiden bur gerlijke overheden des eilands eene aanschrijving gezonden, waarin zij uitge- noodigd worden alle openbare optogten van welken aard ookwelke strek ken kunnen om politieke of godsdiensttwisten gaande te makenvolgens de voor Ierland bestaande wetsbepalingen met kracht tegen te gaan hetzij die optogten van de zijde der katholieken of wel van de zijde der Protestanten (of Orangisten, gelijk zij in Ierland genoemd worden) moglen zijn beraamd. Dienovereenkomstig heeft de groote Orangisten-loge, of het hoofdbestuur der vcreenigingen van Prolestantscbe burgers in Ierland, alle hare onder- hoorigen voorgeschrevenzich vooreerst van elk openbaar blijk van hunne denkwijze, zelfs van het dragen van oranjelinten, te onthouden. Men hoopt dan ook dat de lstc en de 12dc Julij de verjaardagen van den veld slag aan de Boyne en van dien van Anghrim (welke gevechten de Protes- tantsche heerschappij van Willem van Oranje in Ierland gevestigd hebben) dit jaar, niettegenstaande de opgewondenheid en verbittering der gemoederen, rustig zullen voorbijgaan. Het van Sl. Jago de Cuba te Cowcs aangekomen schip Crusader heeft aldaar aangebragt 10 matrozen, den Kapitein en een passagier van de Fran- sche brik Pauline, van Portorico naar Havre bestemd, die gedurende 3 dagen in eene boot hadden rondgezworvendoordien zij genoodzaakt waren geweest hun in zinkenden staat verkeerend vaartuig te verlaten, zijnde het den 17den Junij in botsing gekomen met een walvisch, die aan de oppervlakte des wa ters lag te slapen. In de groote ijzersmelterij der HII. Mare en C°. te Blackwallis eergis teren eene massa gesmolten ijzer, ter zwaarte van 12 ton, onder bet werk volk gestortten gevolge waarvan drie personen het leven hebben verloren en verscheiden anderen deerlijk zijn gebrand. Deze week is uit Australië voor 250,000 stofgoud aangebragt. Vooral in Schotland houdt de landverhuizing naar Australië sterk aan. Te Edinburg boden zich 11. Donderdag en Vrijdag bijna 1000 personen aan, om daarheen te worden overgevoerd. Een schip met landverhuizers naar Australië, is aan den ingang van de haai van Port Philips vergaanwaarbij 8 menschen zijn omgekomen. Uit New-York wordt gemeld, dat de drie Candidaten naar het Presi dentschap warende tegenwoordige Presidentde Heer WebsterMinister van Buitcnl. Zakenen de Generaal Scott. FBANHRIJR. PARIJS5 Julij. De President heeft aan deskundigen hun oordeel gevraagd over een door hem beraamd plan om het staande leger te verminderen door eene nieuwe inrigting der reserve, zóó dat zij, hoewel aan hun bedrijf in hunne woon plaats gelaten, echter tevens geoefend worden en tot werkelijke dienst gereed zouden zijn. Volgens een besluit van den President is het dagblad le Corsaire dat wegens opwekking tot haat en verachting van de Regering veroordeeld is, twee maanden geschorst. De President heeft laten hekend maken dat hij op zijne voorgenomen reis, geene hem van stadswege aangeboden feestmalen zal aannemen. De Moniteur zegt omtrent het ontdekt complotdat 32 personen ge vat zijn dat hun niets anders te laste gelegd wordt dan heimelijke ver vaardiging van oorlogswapenenen dat deze zaaknaar de tot nog toe ge bleken feilen te oordeelen, niet zooveel gewigt heeft als eenige dagbladen daaraan gehecht hebben. Uit een oflicieël verslag omtrent de cellulaire gevangens alhier blijkt dat in twee jaren zich 12 gevangenen het leven hadden benomen. In het verslag omtrent de regimentscholen wordt gezegd, dat die steeds vooruitgingen en in het leger de gronden van lager onderwijs ver breidden. Van het onderwijs in die scholen is in 1850 door 79,661 personen gebruik gemaakt (dat is 4099 meer dan in 1849), waarvan een groot aantal daar eerst hebben leeren lezen en schrijventerwijl anderendie reeds vroe ger eenig onderwijs genoten haddener een onderrigt ontvingenhetwelk hen in staat stelt naar den officiersrang te kunnen staan. Er hebben zich nu 44 Bisschoppen verklaard vóór het onderwijs in de elassieke schrijvers op de scholen. De berisping van de verzen van den Hoogleeraar Parisot door den Mi nister van Operbaar Onderwijsheeft het gevolg gehad dat iedereen die thans wil lezen en dus duizende exemplaren verkocht worden. SAKnniE. TURYN1 Julij. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren het voorstel van den Heer Balbo, om de beraadslaging over de wet op het burgelijk huwelijk, waarvan de algemeene beraadslagingen hebben plaats gehaduit te stellenmet groote meerderheid verworpen. De Kamer zal nu over de bijzondere artikelen be raadslagen heigeen lang zal durenomdat er vele amendementen zullen voorgesteld worden. ITALÏE, ROME, 28 Junij. Sedert eenige jaren werd hier een Fransch dagblad uitgegeven onder den titel van Correspondati.ee de Romewaarin met heftigheid en overdrijving de belangen der Katholieke kerk en geestelijkheid bepleit en inzonderheid de Bisschoppen in Frankrijkwelke die belangen meer bezadigd voorstaan aan gevallen werden. Ingevolge klagten van de zijde der hooge Fransche gees telijkheid, welke door het Fransche gouvernement ondersteund schijnen te zijn, is de verdere uitgave van dat blad thans door den Paus verboden. Het Journal des Déhatsdit besluit van den Paus vermeldende, voegt daarbij het volgende: Alhier wordt daarin algemeen een blijk gezien, dat er eene aanmerkelijke verandering gekomen is in den geest van de leiding der godsdienstige aangelegenhedenvoor zoover Frankrijk aangaat. Men schijnt alhier te hegrijpen, dat al die overvloeijende ijver, waarvan te Parijs de Univers de tolk is, eigenlijk ten doel heeft, de partij van een zekeren Kar dinaaldie den Kardinaal Anlonelli wel den voet zoude willen ligten, alhier alvermogend te maken." De Sardinische GezantMarquis Spinolais uit zijnen post alhier ontzet. PRUISSEN. BERLIJN, 4 Julij. HII. KK. IIH. Prins en Pi inses Frederik zijn heden alhier uit Stokholm aangekomen. Ten aanzien van de Officieren van de ontbonden Duitsche vloot, heeft de Bondsvergadering bepaald, dat hun die nog in dienst moeten blijven, tot de schepen verkocht zijn, hun geheel tractement, aan de anderen gedu rende een jaar het non-activitcils tractement zal worden toegelegd, en dat dan nader over hen zal worden beschikt. Ondertusschen worden allen ten sterkste aangemaand, ergens eene plaatsing te zoeken. De Tweede Kamer te Darmstad heeft het voorstel om eene schipbrug over den Rijn bij Worms te leggen, waarvan de kosten op ƒ15,000 begroot waren, verworpen, maar de civiele lijst van den Groothertoggroot 581,000 met groote meerderheid van stemmen vastgesteld. In 1853 zal er eene Tentoonstelling van Nijverheid te Moskou worden gehouden. OOSTENRIJK. WEENEN, 1 Julij. De koopvaardijvloot is in 1851 met 249 schepen vermeerderdbevattende 8,624 ton. In Beneden-Oostenrijk zullen de Jezuilen in een door den Aartshertog Maximiliaan aangekocht kasteel, een noviciaat stichten. In het begin van Julij zullen de abten van de Benedictijner kloosters van Opper- en Beneden-Oostenrijk, Stiermarken, Tyrol, Illyrie en Bohemen in het stift Kremsmunster eene bijeenkomst honden om over de hervorming hunner kloosters te handelen. FRANKFORT. 3 Julij. De Nederlandsche Regering heeft," naar men in goed onderrigte kringen verzekert, dezer dagen aan al de Duitsche bonds-regeringen eene circulaire nota gerigt. Daarin wordt een uitgebreid plan aangebodenom aan de land verhuizing eene nieuwe baan te openen naar de overzeesche bezittingen der stamverwante Nederlanden. De voorstellen, welke de Nederlandsche regering tot dit doel maaktbieden den landverhuizer zeer groole voordeelen aan. Het ontwerp om Duitsche strafkoloniën aan gene zijde des Oceaans te vesti genzou welligt door deze voorstellen eene nieuwe rigling kunnen verkrijgen. In plaats van Australië of Canada, zou aan Hollands Guyana, de kolonie Surinamede voorkeur gegeven worden. Men verwacht dat de onderhande lingen hierover onverwijld en met spoed gevoerd zullen worden. Men ver neemt, dat de bonds-vergadering zich daarmede zal heiasten en wil weten dat bij de bedoelde voorstellen der Nederlandsche regering, met betrekking tot Surinameuitvoerige mededeelingen zijn gevoegd ten aanzien van lucht gesteldheid voortbrengselenenz. [Wij deelen dit berigt mede zoo als onze correspondent het ons meldt. Wij verklaren echter, dat ons hier te lande hiervan niets is hekend. Handelshl. GRIEKENLAND. ATHENE, 20 Junij. De Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft het wetsontwerp aangenomen tot regeling der bevoegdheid van het alhier gevestigde kerkbestuur en zijne betrekking tot den Patriarch van Constantinopelals hoofd in geloofszaken van de Oostersche Christenkerk. De ongeregeldheden in de Maina waren zoo goed als gedemptdoch de aanstoker was nog niet in handen der Justitie. AKADËME-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCHE HOOGESCIIOOL. Den 2dcn Julij de Heer J. J. Stronck, van Dordrecht, in de Godgeleerd heid na de verdediging zijner Dissertatiede Matthia in Apostolorum ordinem sorte coöptatoad locum Actt. Apostt. I: 1526. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCIIE HOOGESCHOOL. Den 3den Julij de Heer II. J. Huher Noodt, van Franeker, in de Regten met Theses. 21ïdt Staats-Lioterij. Trekking der Vijfde Klasse. 5de Trekking. Geene. 6dc Ncs. 11376 en 18045 ieder een prijs van ƒ1,000.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3