BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. De Hertog van Saksen-Weimarvergezeld van zijne dochters, is heden in de resident aangekomen en aan het hotel de 1'Eu rope afgestapt. Gisteren middag is de Minister van Binncnl. Zaken hier teruggekeerd. Ttveede Miumer dei- Staten-Genei-aal. Zitting van Maandag 5 Julij. In deze zitting heeft de Heer de Raadt, nieuw benoemd lid der Kamer, de gevorderde eeden afgelegd. Is ingekomen ccne missive van den Minister van Finantien, waarbij mede- deeling gedaan wordtdatnaar aanleiding van het deswege opgemaakte voorloopig verslag, met magtiging des Koningswordt ingetrokken het ont werp van wet tot vaststelling van bet nadeelig slot over 1848. Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet tot aanwijzing der middelen voor het herstel van het muntwezen in Neder- landsch Indië. De Heer Baud verklaarde, behoudens enkele aanmerkingen op de onder deden voor de ontwerpen te zullen stemmen. De Heer Slolle beeft het ontwerp mede verdedigd. De Heer Zuylen van IVyevelt beeft de voordragt in het breede bestreden, «ij stelde zich voorts twee vragen voor: 1° levert het voorgestelde plan ge- noegzame w aarborgen op voor de instandhouding van bet nieuwe stelsel2° is j de voorgestelde maatregel overeen te brengen met het welbegrepen belang j der Koloniën en van bet Moederland. Beide vragen werden door hem ont kennend beantwoord. Morgen ten 11 ure voortzetting der beraadslagingen. Zitting van Dingsdag 6 Julij. In deze zitting heeft de Commissie tot de verzoekschriften, bij monde van den Heer Dirks verslag gedaan op een adres van den Heer Steyn Parvé, betrekking hebbende tot de verbetering van het Indische Muntwezen. Wederlegging ter Griffie. De algemecne beraadslagingen over die ontwerpen worden voortgezet. De Heer van Hall heeft zijn leedwezen betuigd, dat hij voor de eerste maal met den Minister van Koloniën in gevoelen moest verschillen. Hij heeft vele bezwaren tegen de ontwerpen die thans aanhangig zijn en waarbij een last van 22 mill, op de natie gelegd wordt. Hij vreest zelfs, dat die berekening zal tegenvallen en dat men voorbij gezien heeft het verlies dat de inwisseling der doorgeboorde centen later zal veroorzaken. Vóór dat men besluitom tot zoodanig offer van 22 mill, over te gaan mag men de zaak, naar zijn oordeel wel van alle zijden beschou wen, te meer, omdat men in vroegere jaren begreep in deze behoefte met 14 mill, te kunnen voorzien. Hij erkent, dat het herstel van het muntwe zen in Indie noodzakelijk is maar hij wederlegt de beweringdat het zoo dringend noodzakelijk is, om met voorbijziening van alle andere omstandig heden daartoe te besluiten. Hij vindt dit oogenblik min geschiktnu er alle uilzigt bestaatdat de regering voorstellen zal kunnen doen tot vermin- j dering op vrijwillige wijze van den standaard der rente. UTRECHT, 4 Julij. Het volgende ongeluk had hier gisteren plaats met het passeren van den tweeden trein van den Rijnspoorweg, langs den Vleutenschen weg. Na dat de wachter behoorlijk dezen weg met de ketting had afgesloten, kwamen er twee boeren op eenen wagen aanrijden, en konden het paard, dat door i de aankomende locomotief aan het schrikken was geraakt, niet bedwingen, waardoor het over de ketting sprong, deze brak en alzoo de wagen tus- sehen de rails geraakte, juist toen de locomotief moest passeren. De wagen werd hierdoor verpletterd, met zoodanig ongelukkig gevolg, dat de j oudste der boereneen man van nagenoeg 80 jaren gedood werd door ver- morseling zijner beide becnen en een aanmerkelijke hoofdwonden den an dere de beide voeten voor de helft als afgesneden werden zoodat men de helft der schoenen, met de halve voeten en teencn er in, op den weg terug vond. Niettegenstaande de laatste daarenboven nog al eene aanmerkelijke hoofdwonde heeftmeent men aan zijne herstelling niet geheel te mogen wanhopen. De trein was inmiddels doorgegaan en had geene hindernis hier door bekomen. De Plaiziertrcin bestond heden uit 40 wagensnagenoeg dus 1600 personen medevoerende. FRANEKER 1 Julij. Heden namiddag, omstreeks 4 ure, is een gedeelte der alhier nieuw ge bouwde kerk der Afgescheidene gemeente ingestort. Men was nog druk bezig haar op te bouwentoen onverwachts een zijmuur door de drukking van het dak, bezweek, tegen het daar naast gelegen huis (hetwelk door eene steeg daarvan is afgescheiden) viel, waardoor in dat huis eenige glazen wer den verbrijzeld, niet alleen, maar het dakwerk dier kerk, tafels, spiegels, enz. in het belendende huis vernielde, terwijl de bewoners zich door de vlugt moesten redden. EN «IEL, ANT ES. LONDEN, 3 Julij. In de troonrede van H. M. (waarvan wij den hoofdzakelijken inbond reeds hebben medegedeeld), merken wij nog de volgende zinsneden op: »De onlangs gedane ontdekkingen van uitgestrekte goudhoudende landstre ken hebben in de Australische-koloniën tijdelijk eene verstoring van de maat schappij te weeg gebragt, die onverwijld voorziening vorderde. Ik heb de maatregelen genomen, die mij voorkwamen het meest dringend noodzakelijk te zijn om dat bedenkelijke kwaad zoo veel mogelijk tegen te gaan. Ik zal de belangrijke gevolgen, welke die ontdekkingen hebben moeten, bij voort during met de meeste oplettendheid gadeslaan. Bereidvaardig heb ik met u eene wet tot stand gebragt, volgens welke het gedeelte van de erfelijke in komsten der koloniën, 't welk bij mijne troon-beklimming ter beschikking van. hel Parlement gesteld is, voor de dienst in de genoemde koloniën aan gewend kan worden, waardoor die bezittingen in staat gesteld worden om zei ven te voorzien in hare noodige, zoo zeer toegenomen uitgaven." Men merkt, ten aanzien van de troonrede op, dat zij geen enkel woord en naauwelijks eenen wenk aangaande handelsvrijheid en bescherming bevat; maar daarentegen het voornemen des bewinds te kennen geeft om de Protes- tantsche instellingen van Engelanden wel als de bron en voorwaarde van burgerlijke en godsdienst-vrijheid, te handhaven: zoodanige verklaring was in vele jaren in geene troonrede afgelegd. Het stilzwijgen der troonrede over het eerste, en de vermelding van het andere punt, acht men te meer opmer kelijk daar vooral dit stuk de strekking bepaalt van de algemeene verkiezin gen en de aangelegenheden aanwijst waarop het bewind de aandacht der kiezers wil gerigl hebben. Bij koninklijk besluit van gisteren is liet Parlement ontbondenworden de kiezers voor een nieuw bijeengeroepenen de bijeenkomst van dit op 20 Augustus bepaald. Ter betaling der incomé-tax waren in 1850, 6155 en in 1851, 6024 personen aangeslagen wegens een jaarlijks inkomen van 400 In de 4 eerste maanden van dit jaar zijn uit de 12 voornaamste ha vens 163,216 personen naar verschillende werclddeelen vertrokken; in diezelfde maanden van 1851 beliep dat getal een paar honderd meer. Twee stoombooten zijn op de Theems tegen elkander gevaren, waardoor ccne gezonken is, doch de passagiers ten getale van bijna 100, zijn gelukkig allen gered. Bij de plegtige indiensttreding van den nieuwen Roomschen Aartsbis schop van Dublin, die den 29stcn Junij plaats had, is de wetsbepaling tegen het verschijnen van Roomsche geestelijken in ambtsgewaad en van processicn op openbare plaatsen, in acht genomen; de processien zijn buiten het kerk gebouw gehouden op een plek gronds naast den openbaren weg, en daarvan alleen door ijzeren traliewerk gescheiden. In de Engelsche fabriekstad Stockport (wier bevolking van 50 of CO dui zend zielen voor omstreeks een vierde gedeelte uit lersche fabriek-arbeiders en hunne gezinnen bestaat) is den 27sten eene Roomsche processie in het open baar gehouden. Dit verbitterde de lagere klassen der Protestanscbe bevolking zoozeer, dat het er den 29sten Junij, naar aanleiding eener toevallige en onbeduidende omstandigheid, tot bloedige straatgevechten tnsschen Roomschen en Protestanten kwam, waarbij 60 personen gewond, één gedood en twee Roomsche kerkgebouwen vernield zijn. De gewapende magt was den ls,cn nog steeds op de been. Herhaalde malen was nog op de straten tusschen Engelschen en Ieren gevochten. In den nacht hebben geregelde benden En- gelschen zich naar de huizen van Ieren begeven en aldaar de deuren en meubelen vernield; doch de politie heeft deze niet kunnen vatten. De laatste berigien melden, dat de rust te Stockport is hersteld. Se dert de uitbarsting van onlusten aldaar, verkecren die districten van Man chester, welke vooral bewoond worden door arme lersche fabriekarbeiders, wier aantal in de stad Manchester niet minder dan 80,000 bedraagt, in een zeer onrustigen staatzoodat de burgerlijke overheden raadzaam hebben ge acht voorzorgmaatregelen te nemen tot het voorkomen van onlusten, en zich vooraf van den bijstand der gewapende magt verzekerd hebben. De R. K. Bisschop van Salford heeft den lsten dezer eene openlijke vermaning aan dePi. K. bevolking van Manchester en Salford en de omstreken uitgevaar digd waarin hij over de tooncelen van Stockport zeer omzigtig spreekt en de herhaling van zoodanige voorvallen tracht voor te komen. »Wij heb ben zegt de praelaat het smartelijke berigt vernomen dat in eene naburige stad ernstige onlusten hebben plaats gegrepenwelke aanleiding hebben gegeven tot verbreking van den openbaren vrede, tol verlies van menschenlevenstot de verwoesting van twee bedehuizen en de vernieling van have tot een aanzienlijk bedrag; en die schandelijke daden van geweld en van schennis der wetten van dit rijk zijnzoo als men ze ons heeft voorge steld ontstaan uit en veroorzaakt door godsdienstige verbittering. Getrouw aan de op ons rustende zwaarwigle pligtenverzoeken wij u dringendu niet te voegen bij noch deel te nemen aan eenige processie of vergadering die eene strekking heefL om den openbaren vrede te storen en zulks niet alleen voor het oogenblikmaar inzonderheid gedurende de aanstaande ver kiezing van parlements-leden. Verder vermanen wij ualle bittere twisten over godsdienstzaken te vermijden eene liefderijke gezindheid jegens alle uwe mede-onderdanen aan te kweeken en te betrachteninzonderheid jegens die welke van u in geloofsbelijdenis verschillen en om in het algemeen door uw geheelc gedrag te bewijzen dat onze godsdienst allen haat en vijandschap wraakt en van al bare geloovigen zachtmoedigheid en vergevensgezindheid en stipte naleving van 's lands wetten vordert. Uw gedrag in deze tijden vol zorg en beproeving, zij zoodanig dat uwe godsdienst vrij blijve van de schande die op elke daad van oproerigheid en wetschennis kleeft. Het zij uw streven de door Gods Voorzienigheid over u gestelde overheden bij te staan in de bewaring van den vrede, zoodat, welke blaam op anderen moge vallen, gij aan alle uwe mede-onderdanen roemrijke blijken geeft van vergevensgezind-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2