LEYDSCHE COURANT. Al N°. 8& 1852. WOENSDAG, 7 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond IE :'N -ir© Do Prijs der Courant isflZ in het jaar do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. - Z'fSê im BIXXEXLA X DSC HE BERIG TEX1 LEYDENG Julij. Gisteren is de 11Jc verjaardag van II. K. II. Prinses Maria, tweede Doch- I ter van HH. KK. HII. Prins en Prinses Fredcrik der Nederlanden, op de I gebruikelijke wijze gevierd. Wij vernemen, dat de muziekanten der Stedelijke Schutterij Donderdag I avond aanslaande ten zeven ure, op de Ruïne, eenige muziekstukken zullen I uitvoeren. Op den Ilollandschen spoorweg zijn in Junij vervoerd 94.G90 personen I en is ƒ103,089 ontvangen. In het verloopen halfjaar zijn vervoerd 434,484 I personen, terwijl de ontvangst was 479,273. Op den Rijnspoorweg I zijn in die maand vervoerd 40,483 personen en is ontvangen ƒ00,015. De Staats-Cour. bevat het volgende omtrent de droogmaking van het HaarlemmermeerDe gesteldheid van het Haarlemmermeer is thans zoo- danig, datofschoon de aanvoer-kanalen reeds voor eene aanzienlijke lengte I zijn gemaakt, het weinige water, waarmede de bodem van het ineer nog is I bezet, hij afwaaijenden wind, voor den gcregelden gang der stoomwerktuigen j niet genoeg kan toevloeijen. Om dezelfde reden is het ook niet mogelijk den I juisten waterpassen stand op te geven; doch wanneer men de waarneming I van den 26sten der maand Junijbij vrij stil weder, aanneemt, gevende I een stand van 3.90 el onder AP.dan zal men niet verre van de waar heid zijn. Het meer zoude danondanks veel gevallen regenwater en den stilstand van den Leeghwater, sinds den laatsten Mei, toen het volgens de St. Cour. van den 5dcl1 Junij op 3.85 el onder AP. stond, 5 duim zijn verlaagd. Donderdag 11. heeft Z. K. 11. de Prins van Oranje de steden Hellevoet- I sluis en Brielle bezocht en zoowel in die steden als in den omtrek het merkwaardige in oogenschouw genomenonder anderen bragt de Prins ccnigen tijd op de hem toebehoorende bouwmanswoning Prince Stee nabij Brielle door. Vrijdag vertoefde Z. K. H. eenige uren aan de Willemstad, waar uit verschillende huizen vlaggen waren uitgestoken, terwijl bij het ver trek van den Prins saluutschoten werden gelost. 7,. K. II. is daarop naar Zeeland vertrokken. Aangaande de ziekte der aardappelen, zegt de Amst. Cour., is met zekerheid nog weinig te zeggen, daar de geruchten zeer uiteenloopen. Zeker is het, dat zij zich in meest alle soorten vertoont, en wel voornamelijk in de zoogenaamde graafjes en in de minste soorten. De middensoorten zijn weinig aangedaan. Op het oogenblik is de ziekte nog niet van dien aard, dat zij ernstige bezorgdheid behoeft te haren. Fr zijn overigens veel aard appelen gepoot, en van de late is nog niets met eenige zekerheid te zeggen. Gedurende de zes eerste maanden van 1852 zijn voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven verleend aan 7G schepen, metende 746G lasten, als: binnen 'slands .gebouwde 11 barken, 7 brikken, 12 schoeners, 13 koffen, 23 galjootenen 3 tjalken; en buiten 'slands gebouwde 1 bark, 2 schoeners, 1 kof, 2 sloepen en 1 stoomboot. Gedurende hetzelfde tijdvak in 1851 zijn Nederlandsche zeebiieven verleend aan 12G schepen, metende 14,697 lasten. In het Overmaassche zijn dezer dagen aan 45 paarden de staarten af gesneden doch men heeft de bedrijvers niet kunnen ontdekken. Bij gelegenheid der Haarlemsche kermis zijn Zondag van Amsterdam naar Haarlem per spoorweg ruim 3900 personen vervoerd. Te Amsterdam is gisteren in eene openbare zitting van hel Prov. Gc- regtshof, Mr. J. M. vanMaanen, als Vice-President geïnstalleerd. Den 2,lcn heeft te Hansweert met de meeste plegtigheid het steken der eerste zode plaats gehad voor het te graven kanaal door Zuid-Beveland. De Algemeene Vergadering van het Prov. Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noordbrabant, zal den 15den dezer te 's Hertogenbosch plaats hebben. Uit de inlichting des Ministers van Binnen!. Zaken omtrent het adres uit Appcllern, wegens de vereeniging der betrekking van voorlezer en voor- zager enz. met die van schoolonderwijzer, op verzoek der Tweede Kamer, aan deze gegeven, blijkt, dat genoemde Minister nopens deze quaestie aldus oor deelt: »is de vereeniging mogelijkdan wordt in het belang van den onderwijzer, geboden, dezen tevens tot koster te benoemen. In onderschei dene gevallen echter, b. v. als de schoolonderwijzer tot een ander kerkge nootschap behoort, dan een gedeelte der inwoners eener gemeente, is de vereeniging niet mogelijk." Zoo is het te Appeltern en dus behoort de Her vormde gemeente aldaar, als er een U. Kalholijk onderwijzer wordt benoemd, eene afscheiding van die betrekking en het kosterambt te vragen. Ook te Alphen en Maasbommelwaar tusschen de Hervormde en R. Katholijken de zelfde quaestie bestaat, zouden, volgens officiële aankondiging, zoowel R. K. als Protestantentot het dingen naar den onderwijzers-post aldaar worden toegelaten. In Europa en Amerika worden thans ruim 40; millioen Ned. ellen spoorwegen bereden. In Belgic zijn thans onderscheidene nieuwe soorten van aardbeziën be kend verkregen door den Heer Lorio te Luik den grootslen kweekcr van aard beziën in den omtrek dier staddaaronder verdient vooral vermelding de triomplie de Liègeter lengte van 4 Ned. duim, en eene breedte van 7 tot 9 Ned. duim. 's GRAVENIIAGE 6 Julij. Z. M. heeft aan II. Crullop zijn verzoek eervol ontslag verleend als Bur gemeester van Beilen en aan J. de Jong als Burgemeester van Oirschot, en heeft benoemd tot Burgemeesters F. Gervers, te Velp; A. J. Deelen, te Heeze; A. Janssente Maashees en OverloonH. de Kroonte Oirschot. Nog heeft Z. M. benoemd tot Plaatsvervanger van den Kantonregter in het 4,lc kanton te AmsterdamMr. W. F. OttenAdvocaat aldaartot Procu reurs bij de Arr.-Regtbank te Brielle, Mr. S. II. Lette en A. J. M. Holster en tot Notaris binnen het Arrondissement Gorinchem ter standplaats Vianen A. de Wall Janssen, thans Plaatsvervanger Kantonregter en Notarisklerk aan den Helder. Bij besluit des Konings is bepaald, dat voor rekening van den Staat, behoudens eene bijdrage van 50 pCl. in de kosten door het Hertogdom Lim burg, zal worden voorzien in den aanleg van eenen grindweg van de grens scheiding tusschen Noordbrabant en Limburg tot Weert, sluitende aan den van daaraf bestaanden weg die naar den grooten weg tusschen Maastricht en Vcnlo leidt. -— Bij een ander Kon. besluit heeftop voordragt van den Minister van Binnenl. Zaken, eene reorganisatie der Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam plaats gehad, en is een nieuw reglement voor die inrigting vastgesteld. Ten gevolge hiervan is aan den Heer J. de Vries, op zijn verlangen, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van Bestuur, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Den Heer J. W. Pieneman is mede, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als eerste Direc teur der schilder- en teekenscholen onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem, in onderscheiden betrekkingen, aan den lande bewezen, en met toekenning eener jaarlijksche geldelijke toelage uit de fondsen der Academie. De overige leden van den Raad van Bestuur en Directeuren zijn in hunne betrekking bevestigd. Bij een derde besluit zijn benoemd tot leden der algemeene Commissie van liquidatie der zaken betreffende de voormalige wees- en momboir-kamers de Hoeren Mr. II. J. II. Modderman, Raadsheer in den Hoogen Raad der Ne derlanden, President; Mr. G. van der Jagt Wz.lid van den Raad der stad 's Gravenhage, Vice-President; Mr. J. W. van der Meer de WijsAdvocaat te Amsterdam; Jhr. Mr. R. J. ScbimmelpenninckAdvocaat te Amsterdam; Mr. G. van Leeuwen, Officier van Justitie te Alkmaar; Mr. A. Bakker, Rijks- Advocaat te Rotterdam, en Mr. N. Olivier, lid van den Raad der stad Ley- den; lot Secretaris der Commissie, de Ilcer J. A. T. Cohen Stuart, Commies bij het Departement van Finantiën. Z. M. heeft den Heer Mr. J. L. II. A. Baron Gericke van Herwijnen Buitengewoon Gezant en Gevolmagtigd Minister bij het Hof van België, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van Comman deur der Orde van het Legioen van Eer, hem door den Prins-President der Fransche republiek geschonken. De Commissaris des Konings in deze provincie zal morgen in den Ou den Doelen alhier, een diner aan de leden der Staten van dit gewest geven. De Minister van Binnenl. Zaken en verschillende autoriteiten zijn daartoe mede uitgenoodigd.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1