Ten gevolge van de regterlijke beslissing in zake Dixon en C0., ten nadcele der maatschappij, beeft zij nog eene som van ƒ57,900.67) met inbegrip der kosten moeten voldoen. Daarbij kwam 4,956.32j voor het in bruikbarcn staat brengen van twee dier locomotieven, zoodat al de zes locomotieven, door de firma Dixon en C°. geleverdmet de tenders gekost hebben ƒ191,832.43. Voor de onteigening van Utrecht naar de Maas, is in het afgeloopen jaar nog uitgegeven ƒ30,083.62. Met betrekking tot de aansluiting met Pruissen ziet de directie in het met algemeene stemmen aannemen door de beide Kamers van het wets-ontwerp hiertoe, het ontegenzeggelijkste blijk hoezeer de gansche natie het gewigt ge voelt van het spoedig tot stand brengen der nog uit te voeren werken. De onzekerheid die er nog bestaat omtrent de aanneming der voorgestelde rigting naar de grenzen en de daartegen te opperen bezwaren, heeft het der directie niet mogelijk gemaakt in deze vergadering reeds de financiële voor stellen te doen, waartoe de goedkeuring der vergadering noodig is. Den 28sten Junij werd alhier eene door het commillé uit de aandeel houders van de Bank der Vereenigde Staten belegde vergadering der houders van 6 pCt. Philadelphia bij gebr. Rothschild gehouden. Na bekomen inlich tingen werd besloten de Heeren gebroeders Rothschild te verzoeken: ten lste, geene andere maatregelen te nemendan die strekken om de vereffening der zaken van de Bank der Vereenigde Staten te bevorderenen ten 2deom met toeslemming van het tegenwordig bestuur dier Bank, binnen den kortst mogelijken tijd, de fondsen te realiseren, die als zekerheid gegeven zijn voor de 6 pCt. leening onder hunne «administratie, en zulks met het doel om voor het mogelijk te kort als crediteuren der Bank op te komen. Uit de gedane mededeelingen was onderanderen gebleken dat het committé, geroe pen om de eindregeling der zaken van de Bank te bevorderen, den Heer Schwab te New-York tot zijnen agent gekozen had en hoe het dien Heer gelukt is het bestuur der Bank, dat de zaken gedurende elf jaren slepende bad gehoudendoor een nieuw bestuur te doen vervangenwaarvan men meer ijver en goeden wil verwachten mag, maar dat met de bestaande trus tees heeft te kampendie hun beheer zonder ccnige noodzakelijkheid trachten te verlengen. UUITENLANDSCHE RERIGTEN. was teruggekeerdis gisteren namiddag van hier over Amsterdam naar Soestdijk vertrokken. Er zijn in de laatste dagen verschillende buitengewone vergaderingen van Ministers gehouden. Zij worden aan de zoogenaamde ministeriële crisis toegeschreven. De Minister van Binnenl. Zaken heeft, tengevolge daarvan, eergisteren zijne vastgestelde reis naar Zeeland moeten uitstellen. Gisteren heeft de Generaal-Majoor Baron Spengler, zijne betrekking van Minister van Oorlog nedergelegd en afscheid genomen van de ambtenaren van dat Departement. In de laatste dagen cn meer bepaald beden waren er geruchten in omloop, welke het als vrij zeker deden voorkomen dat tot Minister van Oorlog zou zijn benoemd, de dezer dagen tot Generaal-Majoor bevorderde Kolonel Baron Forstner van Dambenoy. Er beslaat evenwel alle grond om het er voor te houdendat aan deze geruchten geen geloof moet worden gehecht. Ook om trent de vervanging van den Minister van Justitie is alles wederom, even als vroeger, in onzekerheid. De uitzigten omtrent de spoedige beëindiging der zoogenaamde ministeriële crisis, worden door een en ander weder werkelijk verflaauwd. De Minister van Binnenl. Zaken heeft gisteren morgen met den eersten spoortrein de residentie verlaten cn wordt heden avond alhier terugverwacht, werwaarts Z. Exc. zich beeft begeven is onbekend. Aan het Ministerie van Oorlog zal tot nadere aankondiging geen gehoor worden verleend. De Ministers van Justitie en Marine zullen Dingsdag en Vrijdag geen gehoor verleenen. De Directie der Nederlandschc Bank heeftnaar aanleiding van bet Kon. besluit van 9 Junij, eene opgave openbaar gemaakt, waaruit blijkt, dat met 30 Junij in omloop waren aan bankbiljetten ƒ68,590,250.aan Munt en Muntmateriaal 98,343,403.22). Saldo's van Rekeningen-Courant ƒ27,815,819.03;. Ingevolge art. 64 der Provinciale wet, zullen aanstaanden Dingsdag, 6 Julij, de gewone vergaderingen der Provinciale Staten, in de hoofdplaatsen der onderscheidene provinciën worden geopend. 'SVtveeile Bieimev der tïtaten-So-esieraal. Zitting van Vrijdag 2 Julij. In deze zitting heeft de commissie, belast met het onderzoek der geloofs brieven van de Heeren de Raadt en Storm, haar verslag bij monde van den Heer de Man uitgebragt. Zij adviseert tot toelating der beide Heeren, zoodra zij de vereischte eeden zullen hebben afgelegd. Zonder beraadslaging en met algemeene stemmen worden aangenomen de ontwerpen: 1°. tot aanwijzing der ontheffing ter zake van de directe belas tingen, en tot wijziging van de verantwoording der accijns-middelen in Lim burg; 2°. tot veranderde toepassing van bet tarief wegens het artikel eau de carmes. De beraadslagingen worden geopend over de conclusie van het rapport der commissie voor de rekening wegens liet opgeheven fonds ter bevordering van de nationale nijverheid. Na eenige beraadslaging wordt de conclusie der com missie, gewijzigd door een voorstel van den Heer de Man, goedgekeurd. De commissie voor de verzoekschriften brengt, bij monde van den Heer Stolte, verslag uit op een adres van de Heeren A. van Hoboken en Zonen, te Rotterdamvoor het ontwerp van wet nopens het Indische muntstelsel. Ncderlegging ter griffie. Daarna is de zitting overgegaan in Committé-Generaaltot het vaststellen van de huishoudelijke begrooting der Kamer voor 1853. AMSTERDAM, 2 Julij. LI. Woensdag werd alhier gehouden de algemeene vergadering van de Rijnspoorweg-Maatschappij, in welke waren vertegenwoordigd 45,294 aandee- len, uitbrengende 720 stemmen. De Voorzitter, de Heer Mr. Faber van Riemsdijk, baar geopend hebbende, las de Secretaris, de Heer J. C. s'Jacob, de notulen der vorige algemeene vergadering, die zonder aanmerkingen wer den goedgekeurd. Bij de benoeming van een Voorzitter en Vice-Voorzilter, werden de Heeren Mrs. Faber van Riemsdijk en Donker Curtius, herkozen. De Secretaris bragt daarna liet verslag uit (van Mei 1851 tot Mei 1852), waaruit wij bet volgende ontleenen De ontvangsten op den weg hebben bedragen ƒ656,330, zijnde 3,171 minder dan het vorige jaar. De overige ontvangsten bedroegen ƒ14,195, zijnde ƒ9,539 meer dan in bet vorige jaar; welke vermeerdering wordt toe geschreven aan de opbrengst van onbruikbaar geworden voorwerpenrenten op achterstallige stortingen, voordeel in den wissel bij de uitkeering van 90cent per aandeel, en verjaarde coupons in de leening van ƒ9,000,000. De kosten waren 300,479 zijnde 4,017 meer dan ten vorigen jare.De uit gaven van den reparatie-winkel waren ƒ59,232. De uitkomst van dit alles is, dat de exploitatie-kosten hebben bedragen 45) pCt. van de ontvangsten op den weg, of 44) pCt. van de totale ont vangsten, en dat bet verlies op de rente-betaling der leening van ƒ9,000,000 is geweest ƒ34,953, of ƒ2,884 minder dan ten vorigen jare. De gansche uitgaven der exploitatie zijn mitsdienper strekkende Nederl. mijl 3,266.08 per Nederl. trein-mijl ƒ1.37. Yolgens de kapitaal-rekening, die den werkelijken toestand der maatschappij aantoont, bezit de maatschappij nog 300 aandeden, die tijdens de vroegere verwisseling der in den beginne uitgegeven recepisscn, nimmer zijn afgehaald en volgens de statuten aan haar zijn vervallen. Voorts zijn nog 6156 aan deden regtens de eigendom der Maatschappij geworden. Het stations-gebouw te Maarssen met daarbij behoorende percelen is door de Maatschappij aangekocht. Alleen dat te Vreeland is nu nog particulier eigendom. ENGELAIVD. LONDEN, 1 Julij. Heden is het Parlement door de Koningin in persoon met eene troonrede geslotenwaarin 11. M.nadat zij de verzekering had gegevendat Engeland met de vreemde mogendheden voortdurend op den vriendschappelijkslen voet staat, mededeelt, dat de Deensche en Egyptische quaestiën vereffend zijn alsmede dat Rangoon, in het Birmannische rijk, door de Engelsche troepen is ingenomen. De Koningin geeft verder hare tevredenheid te kennen over de wet op de militiewelke voor de vreemde mogendheden geen onderwerp van ijverzucht kan zijnen verklaart voornemens te wezenom het tegenwoordige Parlement onverwijld te ontbinden. De rede eindigt met de hoop te kennen te gevendat het nieuwe Parlement de Protestantsche instellingenen de burgerlijke en godsdienstige vrijhedendie er het natuurlijk gevolg van zijn zal schragen. Maandag 11. zijn hier 246 schepen aangekomen, hetgeen eene ongemcenc bedrijvigheid veroorzaakte. Behalve de schepen die vóór eenige weken naar den Noordpool zijn ver trokken, om de schepen van Sir J. Franklin op te sporen, zal er binnen kort nog een stroefstoom-schoener daarheen vertrekken, welke door de echtgenoot van Franklin is uitgerust, ondersteund door het Koninklijk Geographisch genootschap. Uit Bombay wordt van 13 April gemeld, dat de beroemde Roomsche Zendeling in China en Tartarije, IIuc, van daar naar Calcutta was vertrok ken. Als Fransch priester trok hij 15 jaren lang de noordelijke provinciën van China door en verzamelde zijne ontmoetingen en opmerkingen in een dagboek, dat reeds voor een gedeelte bekend is. In al dien lijd droeg bij Tartaarsche kleeding cn verkeerde hij uitsluitend met inboorlingen, wier ze den cn gebruiken hij misschien beter dan eenig ander Europeaan kent. FRANHR e«3J£. PARIJS, 1 Julij. De Minister van Openbaar Onderwijs beeft dezer dagen een maatregel tegen slechte dichters genomen. Ilij heeft bij besluit van den 24sten Junij den Ileer Valentin Parisot, Hoogleeraar in de vreemde letterkunde te Greno ble, de straf eener openlijke berisping opgelegd en hem tot meerdere omzig- tigheid voor het vervolg vermaand, op grond »dat hel wel aan een eenvoudig particulier vrijstaat zicb door het uitgeven van slecht dichtwerk bespottelijk te maken, maar niet aan iemand die mede belast is met bet hooger onderwijs in de letterkunde, welks doel is de ware beginselen van den goeden smaak te verbreiden; dat het onderwijzers-ligchaam belast is met de bewaring der van ouds erkende begrippen van schoonheid op het gebied der letterkunde dat bet steeds tegen vervalsching daarvan beeft gewaakt, en dat afwijkingen welke het den naam van behoeder van het schoonheidsgevoel zouden kunnen doen verliezen, streng dienen te worden tegengegaan; dat de Heer Parisot een vers gemaakt en met aanduiding van zijnen naam door de voorletters in het licht gegeven heeft, hetwelk van het hegin tot aan het slot een ver grijp is tegen het gezond verstand en tegen den goeden smaak; dat hij daar door zich zeiven en het ligchaam waartoe hij de eer heeft te behoorenin de algemeene achting verlaagd heeft."

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2