Maagd; een a 320,000 fr. voor jaarlijksche levenslange schadeloosstelling aan de beambten bij het beheer der krooninkomstendoor de Februarij-omwen- teling buiten betrekking geraakt; een om alle departements-arrondisse- ments- en gemeenteraden door algemeene en regtstreekscbe volksstemming te vernieuwen, en een waarbij dellegering, zonder tusschenkomst derregterlijke magtpersonen uit ParijsLyon en omstreken mag verwijderen of onder toe zigt der policie stellenvoor zoover zij door haar gevaarlijk voor de openbare orde en rust geacht worden. Dit laatste wets-ontwerp werd door den Heer de Kerdrel bestreden als een onbeperkt en willekeurig gezag aan het bestuur gevende en inbreuk makende op bet gebied der regterlijke magt. De leden van bet Wetgevend Ligchaam mogen hunne redevoeringen niet in druk uitgeven dan na vergunning der Kamer. In de zitting van 11. Vrij dag werd zulks door een paar leden gevraagd en bewilligd; daarop verzocht de Heer de Montalembert dezelfde vrijheid voor zijne rede over de begrooting, waarin bij de onafhankelijkheid der volksvertegenwoordiging en haar regt en pligt tot afdoend toezigt op 's lands geldmiddelentegen de staatsregeling en de Regering verdedigde. Bij hoofdelijke stemming is met 75 tegen 54 stemmen het gevraagd verlof verleendnadat de Voorzitter had gezegd dat daarin geene de minste goedkeuring opgesloten lag, maar dat hij evenwel niet wensehelijk achtte het vragen en verkenen van zoodanig verlof regel te laten worden. In den officielen Moniteur van Zondag is van regeringswege verklaard dat het aan de dagbladen niet vrijstaat de met verlof van het Wetgevend Ligchaam in druk uitgegeven redevoeringen over te nemen. Intusschen is de rede van den Heer de Montalembert reeds in tallooze afdrukken door geheel Parijs verspreid. In de zitting van Zondag zijn nog 22 wets-ontwerpen van ondergeschikt belang aangenomen. De Graaf de Montalembert gewaagde in zijne laatst gehouden redevoe ring van ultra's. Wat ultra's, viel hem iemand in de rede; er zijn hier geen andere ultra's, dan de ultramontanen. Volgens zeer strengethans herhaalde bevelenzullen voortaan op Zondag geene werken van welken aard ook voor de Regering mogen verrigt worden. De President heeft het kasteel en landerijen van Villeneuve-l'Etang grenzende aan het Pare van S'. Cloud, voor 1,100,000 fr. gekocht. Gisteren deelde men op de Boulevard een staatkundig schotschrift uit gerigt tegen den President, den Senaat en het Wetgevend Ligchaam, geti teld MoustacheCartouche et Mandrin. Men heeft niemand der uit- deelers kunnen vatten. De Ridders der orde van St. Jan van Jerusalem hebben den 24sten in hunne kapel te Toulouse de jaarlijke lijkdienst doen vieren voor de Ridders van hunne orde die sedert de 12 eeuw, zoo te Jerusalem, te Rhodes, als op Malta en te Toulouse waren overleden. Ten gevolge van eenige wanordelijkheden in den schouwburg te Tou louse is deze door den Prefect gesloten. In den nacbt van den 17den op den 18dc" dezer heeft in het departe ment der Haute-Loire eene overstrooming plaats gehad, welke belangrijker verwoestingen heeft aangerigt dan de groote overstrooming van 1846. Vooral heeft de gemeente Ceyssac daarbij bijzonder geleden. De valei, die te voren de natuur in al hare praebt vertoonde, is thans een tooneel van verwoes ting. De fraaije weiden van den Generaal Pellion die aan de door de valei stroomende beek grensdenzijn thans met stukken van rotsen verbazend groote stcenen en ontwortelde hoornen bedekt. De woning van den Generaal welke op eene hoogte gebouwd is, beeft weinig geleden; doch verscheiden gebouwen, twee bruggen, heiningen, enz., zijn door den geweldigen stroom medegesleept. Bij deze ramp beeft men het verlies van geen menschenlevens te betreurenmen was er echter niet dan met veel moeite in geslaagd om sommige gezinnen te redden. De Prefect van het departement du Gers heeft een besluit van den Ge meenteraad van Fleurance, om namelijk eene belasting van de huwelijks feesten welke des nachts mogten gevierd wordente heffengoedgekeurd. Volgens dat tarief zal ieder, die des nachts, na twaalf uur, feest mogt vieren, voor het eerste uur 5 fr.het tweede 10 fr. en voor nog lateren tijd 20 fr. per uur moeten betalen. De opbrengst dier belasting zal tot wering der be delarij aangewend worden. SAR TURYN22 Junij. De Kamer van Volksvertegenwoordigers beeft besloten het wets-ontwerp op de burgerlijke huwelijks-voltrekking nog in deze ten einde loopende zitting af te doen en de openbare behandeling daarvan op hare dagorde van den 23sten dezer gesteld. Het wordt door katholieke bladen heftig bestreden; het strekt om de beginselen die in Frankrijk en andere landen door het Wet boek van Napoleon gevestigd zijn, in Piemont in te voeren. De overheid, en niet langer de geestelijkheidzal de te sluiten huwelijken doen afkondi gen. Geen huwelijk is geldig, tenzij in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven. De kerkelijke inzegening is geen vereischte meer tot de geldigheid. De officiële Gazzetta Piemontese berigt, dat het te Torre gesticht Protestantsch kerkgebouw, den vorigen Zondag plegtig was ingewijd. ITALIË. ROME18 Junij. Alhier is eene poging ontdekt ter vergiftiging van den Franschen Ge zant, den Heer de Rayneval. In een glas melk, dat hem door een jongen Italiaan aangeboden werd die in den Gezant een weldoener had gevonden en dat den Heer de Rayneval om zijne kleur verdacht voorkwamwerd ratle- kruid ontdekt. Naar het schijnt moet een bediende op eene hoogere betrek king in het huis des Gczants hoop gehad hebbendoch daarinnaar hij dacht, door de kamenier van de echtgenoot des Gezants, gedwarsboomd, om zich op de kamenier te wreken, de melk vergiftigd hebben, welke bij het ontbijt zou gebruikt worden. Een dagblad van Genua zegt, dat er te Weenen onderhandelingen ge voerd wordenwegens den verkoop door Prins Florestan de Monacovan zijn klein Rijkje aan Oostenrijk. Dit zou echter niet naar den zin wezen van Frankrijk en Engeland. Te Mantua zijn op bevel van de Oostenrijksche policie in ééner. nacht 47 personen, onder welke verscheidene geestelijken, in hechtenis genomen. PRttJI BERLIJN, 26 Junij. De Koning heeft op verzoek van het Dombau-Vcreinbij zijn verblijf 1e Keulen, op heden, den sluitsteen gelegd in den juist voltooiden eersten boog van het hoofdporlaal. Ten half negen ure verkondigde het gelui der klokken dat de Koning te Deutz was aangekomen. Hij werd met 76 saluutschoten begroet en door de autoriteiten ontvangen. De straten waren feestelijk ver sierd, en de grootste geestdrift bezielde het volk. Een statig rollend koor gezang, dat den Koning blijkbaar zeer verraste en een heerlijken indruk maakte, klonk hem uit de hooge gewelven tegen. Na eenige aanspraken, door den Koning met warmte beantwoordwerd hij door den bouwmeester en een schitterend gevolg naar de plaats geleid, waar hij de opgenomen taak zou ten uitvoer brengen. Intusschen hief het beroemde Keulsche mannenkoor het: Macht auf das Thor der Jlerrlichkeit aan. Nu trad de bouwmees ter voor en hield een korte toespraak. Daarop werd de kolossale sluitsteen die met bloemen en kransen versierd was, langzaam nedergelaten en onder het gejubel des volks, door 's Konings hand met een zilveren hamer ter aan gewezen plaatse bevestigd. De Prins van Pruissen nam aan de indrukwek kende plegtigheid deel, die voor Keulen een heerlijken feestdag heeft opgeleverd. Den 21sten Junij is te Munchen overleden de beroemde Hoogleeraar in de Sterrekunde Dr. F. v. Paula Gruilhuisenin den ouderdom van 78 jaren. Uit het Noorden des Rijks, zooals ook uit Rusland, ontvangt men be- rigten van zware regens, waardoor de rivieren gezwollen en hier en daar overslroomingen veroorzaakt waren. De Zuid-Duitsche boekhandelaars hebben beslotenom de stapelplaatsen te Frankfort, Augsburg en Neurenberg op te heffen, en alleen die te Stutt- gardt als in het midden gelegenin stand te houdenen dat wel wegens de moeijelijke omstandigheden, waarin de Duitsche boekhandel zich bevindt. OOSTENRIJK. WEENEN, 25 Junij. De amnestiewelke als zeer ruim vermeld washeeft zich alleen bepaald tot Hongaarsche Officieren, die aan den opstand hadden deelgenomen en tot gevangenisstraf waren verwezen. - In Hongarije gaat men met kracht voort met het tot stand brengen van eene hervorming van het grondbezit zelf. De gronden worden verdeeld tusschen de tegenwoordige bezitters en de boerenmen wil daardoor den tegen woord igen grondbezitter ontheffen van een gedeelte der zware grond lasten en die overdragen op den boerenstanddie daardoor tevens eene betere gelegenheid erlangt om zich op den landbouw toe te leggen en in zijn onder houd te voorzien. 2 WITSESLAND. De Kantonsraad van Tessin heeft, gelijk onlangs gemeld is, een besluit genomen, waarbij eenige geestelijke vereenigingen opgeheven, hare goederen en scholen den Staat toegeëigend en de opbrengst dier goederen tot bekostiging van het voortaan uitsluitend van staatswege te geven onderwijs bestemd wordt. De Bisschop van Comoin Italiëheeft de hem onderhoorige Roomsche geestelijken, die als leden van den Kantonsraad voor dat besluit hadden ge stemd, onder bedreiging van kerkelijke straffen, aangemaand openlijk dat be sluit te wraken. Deze stap van den Bisschop is door den Kantonsraad verklaard »eene aanranding zijner onafhankelijkheid en eene strafschuldige verkeerdheid uit te makenhij verbiedt tevens aan den Bisschop zijne bedreiging tegen de geestelijke Raadsleden uit te voeren, en aan alle burgerlijke en kerkelijke overheden den Bisschop in die uitvoering behulpzaam te zijn. Dit besluit is genomen op overweging dat de raad krachtens de constitutie vrij in zijne besluiten en daarvoor Gode alleen verantwoordelijk is; dat hij niet vrij zijn kan, indien zijne leden onvrij zijn; dat zij onvrij zouden zijn, indien hun door den Bisschop, onder voorwendsel dat zij geestelijken zijn, kon worden voorgeschreven, zoo of anders te stemmen; dat dan de Bisschop evenveel stem men in den raad zoude hebben als daarin geestelijken zitten; dat deze in vloed des Bisschops des te ondragelijker zoude zijndaar de Bisschop buiten Zwitserland zijnen zetel heeft en onderdaan is van eene vreemde mogend heid; dat de constitutie, de geestelijken verkiesbaar stellende, hen daardoor evenzeer als de andere raadsleden beschermt tegen elke vervolging wegens de door hen als raadsleden geuite gevoelens; dat eindelijk het regt van toezigt op de handelingen der kerkelijke overheidwaarin het regt ligt opgesloten om klagten aan te nemen en uitspraak te doen over misbruik van kerkelijk gezag, in andere landen door den souverein onbetwist wordt uitgeoefend en derhalve in eene republiek aan het republikcinsche bewind toekomt.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3