BUITENLANDSCnE BERIGTEIY. van niet bedeelden over de 8 jaren zijn. Is nu het bedrag van 20,000 zie len naar den eersten grondslag zoo uitermate hoog te achten? Voor de personele belasting zijn de huizen van 50 huurwaarde en daar beneden niet aangeslagen, en het bedrag der uitkeering voor kwade posten aan het rijk is beneden de 3 pCt. In den omslagzooals thans voor het onderhoud van nachtwachtenten laste van de bewoners tegen 4 pCt. van de belastbare kadastrale huurwaarde geheven wordt, is het hedrag der oninbare posten wegens onvermogen, fail lissement vertrek buiten de gemeente militairengeen 6 pCt. van het he drag ten kohiere vermeld. Eene proef aanvankelijk genomen, over de 3 eerste wijken der gemeente, heeft mijne overtuiging bevestigd, dat ook in dit opzigt mijn voorstel met de praktijk in overeenstemming is. Het is op grond hiervan dat hij mij de overtuiging zich meer en meer ves tigt dat het algemeen belang, dat der gemeente en van de ingezetenen er door wordt bevorderden dat de gemeente verkrijgen zal wat zij behoeft terwijl de ingezetenen minder zullen betalen dan bij het behoud en de nood zakelijk wordende uitbreiding van het accijnsslelselik zal alzoo blijven aan houden op het door mij voorgestelde." De Gemeenteraad van Rotterdam heeft, in zijne zitting van 24 Junij ƒ32,000 aangewezen voor dat gedeelte der verbreeding van de Boompjes, hetwelk nog in dit jaar tot stand zal kunnen komen, met bepaling, dat de benoodigde gelden voor het andere gedeelte van die verbreeding op de begroo ting van een volgend jaar gevonden zullen worden. Wijders is besloten om de twee aan te leggen nieuwe havensaan de westzijde der staddieper te maken dan vroeger bepaald was, en daartoe eene meerdere uitgaaf van ƒ50,000 voor dat werk goedgekeurd. Er zullen onderofficieren en korporaals der mariniers naar de Koloniën der Maatschappij van Weldadigheid worden gezonden, om manschappen voor dat corps te werven. Die Koloniën telden 1 April jl. 10,752 inwoners. In de afgeloopenc 3 maanden was dit getal met 211 personen toegenomen. Het Policiellad behelst op nieuw een geval van vermissing van gelds waarden nit aan 's Rijks-posterij toevertrouwde brieven: op 10 dezer is van Groningen per post verzonden een brief, inhoudende: een bankbiljet groot ƒ200, N°. 834, dd. 11 Mei 1850, en twee muntbiljetten, ieder a ƒ10, N°. 177995 en 182500, aan het adres van den kassier W. B. Smits, te Utrecht, welke brief en waarden niet teregt zijn gekomen. De nasporingen aan de beide postkantoren zijn tot dusver vruchteloos geweest. Op de dezer dagen te Beusichem gehouden paardenmarkt, waren om streeks 2000 paarden aangebragt. Er werd veel door Fransche kooplieden gekocht. Men berigt aan de Drentsche Cour.het volgende uit 's Hage Naar men van eene goed onderrigte zijde verneemt, zouden de menigvul dige bezwaren in de talrijke adressen tegen het thans aanhangig wets-ont- werp op het armbestuuren tevens de overtuigingdat hetzelve in voege liggendedoor de Tweede Kamer der Staten-Generaal stellig zou worden ver worpen den Minister van Binnenlandsche Zaken tot de beslissing hebben ge- bragt, aan de gewigtige bedenkingen gehoor te geven en het ontwerp in een zijner belangrijkste beginselen, zoo niet het hoofdbeginsel te wijzigen. Die wijziging zou bestaan in het onttrekken aan het toezigt en bestuur van den Staat, van de niet gesubsidieerde diaconien, zoodat die hoogere controle, uit kracht der wet, niet verder zou gaan dan tot de gesubsidieerde armbesturen. Werd dit berigt door de uitkomst bewaarheid, dan zou een groot bezwaar zijn opgeheven, en de aanneming mogelijk worden van een zoo hoogst be langrijk wets-ontwerpwelks val zonder dien onvermijdelijk is. 's GRAVENHAGE 29 Junij. Z. M. heeft tot Inspecteurs der Jagt en Visscherij benoemdvoor Gelderland Mr. E. A. Jordens en voor Friesland Jhr. Mr. E. II. M. van Daehne van Varick. Naar men verneemt zal Z. M. de Koning den 12den der volgende maand van het Loo in de residentie terugkceren. Z. K. H. Prins Hendrik is heden middag van Socstdijk in de residentie aangekomen. Gisteren heeft aan het Ministerie van Binn. Z. de aanbesteding plaats gehad der benoodigde steenkolen voor de stoomwerktuigen aan het Ilaarl. Meer, tot 1 Julij 1853 welke levering is aangenomen door de Ileeren A. Fodor en Zoon te Amsterdam voor 55,17, de Roer-kolen68.39 de Engelscheen door de Heeren J. Hagedoorn en Zoon te Amsterdam voor ƒ57,56 de Belgische, per 100 mudden. Voorts is aanbesteed het uitbaggeren van ondiepten in de ringvaart, bij Halfweg, in 2 percelen. De beide percelen zijn aangenomen door den Heer J. Schouten te Haarlem, en wel het lste voor ƒ3,594, het ode voor ƒ1,379. Volgens alhier ontvangen berigt uit Vlaardingen is de eerste haring jager in het gezigt. Heden heeft de Arrondissements-Regtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak van ecnige leden der ridderschap van Holland, als eischers, tegen do eommissie tot verdeeling van het fonds dier ridderschap, als gedaagden. De Regtbank heeft eerstgeinelden in hunne tegen de gedaagden ingestelde vordering niet ontvankelijk verklaard met veroordeeling in de kosten. In de residentie zijn aangekomen en in het Hotel de Oude Doelen afge stapt de Graaf en Gravin Bentinck, met familie, komende van Londen; James M. Napier, Ingenieur, insgelijks komende van Londen, en de Heer P. Brest van Kempen, komende van Batavia; en in het Hotel Fuhride Baron Vrijheer van Aehrenthal met Mevr. de Baronnesse, geb. Gravin van Thun Hohenstein, uit Praag, gaande naar Ostende. Zondag morgen ten 4 ure is de stoomboot ConcordiaKapitein Stranack komende van Londen, te Scheveningen aangekomen. Het aantal badgasten neemt te Scheveningen iederen dag toeonder deze bevindt zich de Fransch-republikeinsche Kolonel J. B. A. Charras, ge wezen afgevaardigde uit het departement van de Puy-de-Dome. Hij is een dergenenwelke geweigerd hebben den eed af te leggenen die zich in brie ven aan den Minister van Oorlog, hevig tegen Lodewijk Napoleon heeft uitgelaten. AMSTERDAM, 28 Junij. De vereeniging der beide tooneelgezelschappen der groote schouwburgen alhier en te 's Gravenhage is thans tot stand gekomen. In het aanstaande speelsaizoen verwacht men dus reeds voorstellingen van het vereenigde perso neel onder directie van de Heeren J. Ed. de Vries en A. Peters. De buitengewone of pleizier-treindie de Nederlandsche Rijn-Spoorweg- Maatschappij gisteren ochtend ten 9 ure van hier naar Utrecht en Arnhem liet vertrekken bestond uit 30 wagensgesleept door twee locomotieven en bevatte ongeveer 1300 reizigers. Alhier zijn ter beschikking der Justitie gesteld twee arbeiders van 's Rijks munt, die onafgewerkte zilveren muntspeciën ten verkoop hadden aangeboden. LEEUW ARDEN, 26 Junij. Dingsdag jl. heeft de Arrond.-Regtbank alhier uitspraak gedaan in de be kende zaak van den Minister van Koloniën voor het Rijk contra den Heer Mr. G. M. Baron du Tour van Bellinchave alhier, als vader en voogd over zijne minderjarige kinderenerfgenamen in den blooten eigendom van de nalatenschap van den Heer Mr. G. J. Bruce, in leven benoemd Gouv.-Generaal van Neêrlands Indië, en Mevr. de douairière Bruce te Zwolle, als vruchtge bruikster van die nalatenschap. De lsle gedaagde is in zijne betrekking van voogd gecondemneerd om aan den eischer in conventie terug te betalen 1°. zoodanige som van ƒ60,000 als aan wijlen den lieer Mr. Bruce voor de kosten zijner uitrusting als Gouv.-Generaal van Nederl. Indië is toegelegd geworden, met de intressen volgens de wet, met bevoegdheid eventueel, om voor het bedrag, dat uit de ontvangen gelden behoorlijk kan worden aange toond tot aanschaffing van voorwerpen van uitrusting van wijlen den Heer Bruce te zijn gebezigd, óf af te geven die voorwerpen in natura voor het be loop van den inkoopprijs, óf het bedrag van dien inkoopprijs zelf, óf de som waarvoor die voorwerpen mogten blijken aan anderen ter goedertrouw te zijn overgedragendes dat in het eerste geval geene bijvoeging van intressen plaats hebbe, en 2°. zoodanige som van 33,333.33 j als aan den Heer Bruce is uitgeteld gewordenals voorschot op het aan hem toegelegde inkomenvan zijn vertrek uit het moederland af tot aan de aanvaarding zijner gemelde betrekking; doch onder aftrek eener som van ƒ10,000 tot betaling waarvan de eischer in conventie jegens den eischer in reconventie in zijne voormelde betrekking is veroordeeld, tot vergoeding van de nadeelen bij den overledene door het verblijf van twee maanden op de Sumatra geleden. Tevens is de 1ste gedaagde veroordeeld tot de intressen van het overschot volgens de wet, en de 2de gedaagde om zulks alles te gehengen en te gedoogenen voorts nog de lste gedaagde voor 3/4 en de 2de gedaagde voor 1/4 in de kosten op beide vorderingen in conventie gevallen; terwijl eindelijk de primitieve eischer in de kosten op de vordering in reconventie gevallen, is veroordeeld. In de op 25 jl. gehouden algemeene jaarlijksche vergadering der Fric- sche onderwijzers-vereeniging alhier, is onder anderen besloten, om ter nage dachtenis van den opvoedkundige, J. II. Nieuwold, een grafteeken te stichten in de kerk te Warga, nabij deze stad, en wel op kosten dier vereeniging. ENGEEANfltt. LONDEN, 27 Junij. De opgewondenheid ter zake van de onlangs uitgevaardigde Koninklijke proclamatie tegen de processiën der R. K. kerk, wordt in Ierland dagelijks grooter, zoodat de Regering nieuwe maatregelen zal moeten nemen om haar gezag te doen eerbiedigen. Uit Bombay wordt van den 22stcn Mei berigt, dat men in Punjab eene bende Thuggisten (wurgers) ontdekt had; reeds waren bijna 500 in handen der Engelsche troepen gevallen en van 320 anderen waren de namen bekend. FRANKRIJK. PARIJS, 27 Junij. Het Wetgevend Ligchaam heeft gisteren de beraadslaging over de begroo ting van staatsuitgaven voor 1853 ten einde gebragt en die over de begroo ting der middelen aangevangen; al de artikelen zijn aangenomen. De Heer de Montalembert beeft nog doen opmerken dat naar de verklaring der Regering zelvede begrooting der middelen voor 1853 geene inkomsten vermeldde, voortkomende uit de goederen der familie Orleans, »die door diep te bejammeren decreten van hare bezittingen was beroofd." Hij merkte dit alleen aan »in het belang van de geregtigheid en van het eigendomsregt en uit meewarigheid met een onverdiend, onregtvaardigd en geheel onver wacht ongeluk." Hij betreurde de volharding waarmede men voortging met de uitvoering dier gewelddadige maatregelen zonder doel of reden. Verder zijn aangenomen een wets-ontwerp waarhij 615,300 fr. wordt be willigd voor het gekochte schilderstuk van Murillo, de ontvangenis der Heilige

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2