LEYDSCHE COURANT. lx Hii WOENSDAG, 23 JUiMJ. BIMENLANDSCIIE BERIGTEiV. Do Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N°. 7a'#' t IS/.tti /S> Do Prijs der Courant is f 12 in het jaar do a/sonderlijko notnmers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN, 22 Junij. De Commissie tot droogmaking van liet Haarlemmermeer zal den I 28slcn aanbestedenhet uitbaggeren en wegruimen van de ondiepten in de I ringvaart bij de doordijking van het Spaarne en te Halfweg, in twee percc- I len, en den 6(len Julij verkoopen, eenige vakken hallast- of dijkstcen en I puin, liggende voor onnoodig geworden slecn-oevcrwerk in den omtrek van I het drooggemaakt wordende Haarlemmermeer. Inlichtingen zijn onder ande- I ren te bekomen bij den Ingenieur J. A. Beijerinckalhier. Te 's Gravenhagc zal den 30stcn worden aanbesteedbet leggen van de I ijzeren pijpen voor den telegraphcndraad in Dordrecht, Rotterdam, 's Gra- I venhageHaarlem AmsterdamUtrecht en Arnhem. Voor het stedelijk Gymnasium te Haarlem wordt een onderwijzer verlangd I in bet Engelsch, liefst een Engelsehman van geboorte. Belanghebbenden I moeten zich franco aanmelden aan den Secretaris van Curatoren Mr. J. J. I Enschedéaldaar. In de voorleden week zijn C Gouvcrncmcnls-onderwijzcrs voor O.-l. I benoemd. In vroegere jaren was dit getal gewoonlijk slechts twee. 'Te Gouda is bij herstemming tot lid der I'rov. Staten van Zuidholland I verkozen den Heer T.1V. van Oudhcusdenvan AVoerdenmet 390 stemmenI tegen den Heer Mr. A. II. J. llavesleyn Mcdcnblik, te Gouda, die er 350 I verkregen had. De Russische Grootvorsten hebben AVoensdag avond te Arnhem hunne I terugreis per stoomboot aanvaard. In de nabijheid van Foxhol in Groningen is in den namiddag van den 17,lcn een visscher, die op het meer bezig was met visschcn, doch zich we gens een naderend on weder naar een' naburigen molen begaf, aldaar door den bliksem gedood en zijn knecht zwaar getroffen. Ook is nog een ander man bij dien molen getroffen, welke in levensgevaar verkeert. Uit de Memorie ter Beantwoording, van de verschillende punten, voor komende in het voorloopig Verslag der Commissie van Rapporteurs omtrent de wets-ontwerpen tot regeling van het Muntwezen in Nederl. Indië en tot aan wijzing der daartoe noodige middelenonllecnen wij onder anderen het volgende: In den laatstcn tijd is de somwelke het Indisch bestuur door afgeven van wissels ter zijner beschikking heeft gekregen, onevenredig geweest aan de be hoefte. Het heeft zich op eene andere wijze bctalingmiddelen moeien verschaf fen, onder anderen door eene nieuwe uitgifte van recepisscn tegen nederlegging van de ten behoeve van de Indische dienst uit Nederland gezonden zilveren specie. Het bedrag der uitgegeven recepisscn is daardoor gestegen tot ruim ƒ24,000,000. Daarentegen wordt in zilver en koper buiten omloop gehoudenzilver ƒ0,985,386 en koper 17,324,084te zamen 24,309,470. Dat uilgeven van recepisscn op die wijs heeft echter zijne grenzen, en zoo lang de innerlijke waarde der koperen scheidcmunt niet nagenoeg gelijk is aan hare gangbare waarde, kan het verbod van invoer uit de buitenbezittin gen op Java niet worden opgehevenen loopt men toch gevaar dat de hoe veelheid duiten van lieverlede zal aangroeijen. Uitstel zal derhalve uitloopen op vermeerdering van uitgaven. De oorzaak van het verdwijnen van het zilver op Java moet uitsluitend gezocht worden, van 1817 tot 1825, in de bovenmatige uitgiften van papie ren geld en in de opheffing van het verschil tusschen grof geld en scheide- rnunt, en sedert 1820 in den even overmaligen invoer van koperen duiten. De schade welke de handhaving van het tegenwoordig stelsel jaarlijks aan de koloniale geldmiddelen berokkentbestaat hoofdzakelijk in de kosten van tellen, uitzoeken, inpakken en vervoeren van de duiten, die, bij gebrek aan «enige andere pasmuntgestadig in groote hoeveelheden heen en weder moeten worden vervoerd. Dat eene zilveren circulatie in Nederl. Indie moeijclijk zal te bandhaven zijn, indien niet op Java de gelegenheid tot het aanmunten van zilveren spe ciën wordt geopend, gelooft men niet. Overigens is de inocijelijkbeidom zonder aanwending van groote en onevenredige kosten in Indie eene met voldoende waarborgen omkleede munt- inrigting tot stand te brengen, ccne ernstige bedenking, welke men door voorbeelden uit het verledenc zou kunnen staven. AA'anncer de behoorlijke regeling van den geldsomloop het algemeen ver trouwen zal hebben doen herleven, zal eene mogelijke schaarschheid aan be taalmiddelen slechts tijdelijk cn spoedig verholpen zijn. AVanneer de waarde der naar Nederland gezondene voortbrengselen bet Indisch overschot en de verdere in Nederland te kwijten verpliglingen te bo ven gaat, moet de Regering zorgen het meerdere aan de Indische kas terug te geven, hetzij door uitzending van speciehetzij door middel van wissels, indien lot de plaatsing daarvan genoegzame gelegenheid bestaat, voor welke wissels specie in de Indische kassen zal vloeijen. In 1846 namen de maatregelen een aanvang, welker aanvankelijk doel was de voorbereiding van het herstellen der zilveren circulatie en het terugnemen van een groot gedeelte der koperen scheidcmunt. AVarcn destijds de vereischtc middelen ter beschikking van de Regering geweest, het lijdt geen twijfel of dat terugnemen zou hebben plaats gehad volgens den maatstaf van een Nederl. gulden voor 120 duiten; maar bij ontstentenis van beschikbare middelen nam men een tusschcnmaalregelmen bragt recepisscn in omloop. De publicatie van 20 Maart 1840 verklaarde plegtig, dat zij een wettig betaalmiddel zouden zijn voor alle sommen in zilver verschuldigd lot. haar nominaal bedrag, gulden om gulden, onder uitdrukkelijke verwijzing tot de wet van den 22s,en Maart 1839 cn de daartoe betrekkelijke publicatie van den Gouv.-Gencraal van 11 November van dat jaar. Bij de beschouwing van dit onderwerp moet men ook niet uit het oog ver liezen, dat de Regering alleen de schuld draagt van de overdadige invoer van koperen pasmunt van onevenredige waarde, die wederom de oorzaken zijn van het verdwijnen van het zilvergeld uit den omloop cn van de ongelegenheden die thans moeten hersteld worden. Hare dwaling ingezien hebbende, wil de Regering daarop thans terugkomen. Het herstel zij onbekrompen, en men stapele geene nieuwe nadeelen op die, welke reeds door velen geleden en voor herstel onvatbaar zijn. Te regt is in het Verslag opgemerkt, dat de recepissen ook hot oorspronke lijk Javaasch bankpapier vertegenwoordigen. In Eebruarij 1846 is aan de houders van die bankbiljetten gelegenheid gegeven om ze te verwisselen, hetzij tegen specie, hetzij tegen recepisscn. Die hot verkoos, heeft toen specie ontvangendie vertrouwen stelde in de recepisscn (door de Regering gulden om gulden tot een wettig zilver betaalmiddel verklaard), mag thans het slagt offer niet zijn van dat vertrouwen. Sedert 1846het jaar waarin de tegenwoordige orde van zaken is inge voerd, heeft op Java de in- en uitvoer van specien door het vrije handels verkeer door elkander, behalve in 1846 toen de uitvoer het dubbel bedroeg, ongeveer 4 5 ton bedragen. De Regering moet ook volharden in het voorstel tot aanneming van den Nedeil. zilveren gulden als munteenheid voor Indie, en acht zich daardoor ontslagen van een onderzoekof bij eene invoering aldaar van een op nieuwe grondslagen rustend en van het Nedcrlandschc afwijkende muntstelsel eene wijziging in het allooi zoude behooren te worden gebragt. Papier dat op vertoon te verzilveren is, zal in een gedeelte van Nederl. Indie, en inzonderheid op Java, steeds gewild zijn bij de Europcsehe en Chi- nesche ingezetenen. Het Javasche bankpapier kan in die behoefte voorzien en verdient de voorkeur boven het duurzaam in omloop laten van Gouvernemcnts-papier, omdat de ver zilvering dan niet meer tot de zorgen van de Regering zal behooren. Het tijdelijk in omloop laten van een gedeelte der recepissen levert intus- schen geen bezwaar opwanneer het vertrouwen in dat papier door de aan neming van dit ontwerp zal zijn versterkt. De hoeveelheid kopergeld in Nederl. Indie in omloop, is niet zeker te bepa len. De schatting der kopercirculatie op ƒ39,000,000 120 duiten, zal niet ver van de waarheid zijn. In den tegenwoordigen stand der zaak, zijn geene voorbereidende maatre gelen genomen kunnen worden maar desniettemin is de uilvoering beraamd als volgt 1°. Het doen gereed maken van 10 millioen aan duiten en dubbele duiten met gaten, daartoe bezigende het koper in de depots aanwezig. 2°. Het doen slaan van 10 millioen aan zilveren pasmunt. Een en ander bij 's Lands kassen in Nederl. Indie beschikbaar zijnde, zal een korte termijn worden gesteld voor dc inwisseling van het thans circule-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1