van de belanghebbenden gebragtdat bet exameningesteld door de Konink lijke besluiten van den 2l:li Mei 1345 en den Istcu Juiij 1850, dit jaar geen plaats zal hebben, en de wijze van toelating tot de Hoogescholen en Athenaea nader zal worden geregeld. Den lsten dezer is te Beilen in Drenthe door een arbeider, H. de Wilde genaamdwerkende in het land digt bij die plaatsgevonden een stuk goud van een zeldzatnen vorm; alles doet denken, dat liet zeer oud is, hoewel het er gaaf en mooi uitziet. liet schijnt eenc soort van halsband te zijn langwerpig of eirond, onder breeder en van boven met een knoop en oog gesloten wordende. Het weegt ruim 6 Ned. looden. Volgens zeer oude over levering, zou in den omtrek, waar dit gevonden is, een groote schat goud verborgen zijnook zijn vroeger daar oude munten en aarden potten gevon den en zegt mendat daar ter plaatse een klooster heeft gestaan. Aan de stadswaag te Groningen is den 5lten een jonge koe gewogen die het aanzienlijk gewigt van 1564 halve Ned. ïfi haalde. 's GRAVENIIAGE 10 Junij. Gisteren middag is in bijna 84-jarigen ouderdom overleden Maria AVilhelmina Gravin Rhede Ginckel Vrouwe van Amerongenoud Hofdame van Z. K. 11. Prins Willem de V. Zij was de oudste dochter van Graaf Athlone en de eenig overgeblevene dezer familie; om hare deugden en vooral om hare onbekrompen mildadigheid was zij algemeen geacht en bemind en haar verlies is voor velen treffend. De Commissie van Rapporteurs voor het wets-ontwerp tot indeeling der provinciën in kiesdistricten voor de benoeming van leden der Provinciale Sta ten (zamengesteld uit de Heeren Wintgens, Metman, van Eek, Bachiene en Mackay), is den 7dcn vergaderd geweest tot vaststelling van het vcorloopig verslag van de beraadslagingen der afdeelingen, over gemeld wets-ontwerp. Dezer dagen zijn bij het departement van finantien, van vvege de Tweede Kamer ontvangen drie nota's van bedenkingen over de drie w ets-ontwerpen 1°. lot regeling van 's Rijks algemeene comptabiliteit, 2°. tot zamenstelling en tot regeling van de taak der Algemeene Rekenkamer en 3°. tot oprigting eener bewaarkas. De zelfstandige Commissie van Rapporteurs voor het eerste wets-ontwerp (bestaande uit de Heeren van Doorn, Slicber van Domburg, Bachiene, van Hall en van Nispen van Sevcnaer) heeft zich eenparig verklaard ten voordeele van bet verbeterde Fransche comptabiliteits-stclseldat isbet Belgische stel sel, en heeft den Heer Minister van Finantien aangeraden, om zijne ontwer pen dien overeenkomstig te wijzigen en tevens aan te vullen met transitoire bepalingen en een ontwerp op de financiële aansprakelijkheid der Ministers. Dat gevoelen schijnt in overeenstemming te zijn met dat van nagenoeg van de 54 leden, die aan het onderzoek der opgenoemde wets-ontwerpen in de afdeelingen zouden hebben deelgenomen. AMSTERDAM, 9 Junij. In de jongste dagen is de diergaarde van bet Koninklijk Zoölogisch Ge nootschap ISatura Artis Magistra alhier, met eenige belangrijke voorwer pen vermeerderd, als: vier Afrikaanscbe panters, een kleine ourang-outang een jaar oud, een groote wijfjes ourang-outang, een blesbok vanZuid-Afrika een lama-vigogne van Perutwee ratelslangentwee brilslangentwee hage dissen en eene zeeschilpad. De Wel-Eerw. Heer II. J. Spijker, beeft bij gelegenheid zijner onlangs gevierde 25-jarige Evangeliebediening van eenige gemeenteleden ten geschenke gekregen, een exemplaar der Bihliotlieca Veterum Patrum, van Gallandus 14 f°. deelcn in lieele Eng. banden, een werk dat zoo kostbaar en zeldzaam isdat het welligt hier te lande in geene bijzondere boekerij wordt gevonden. Als eene bijzonderheid deelcn wij mede, dat de verbazend groote dia mant, de Kohinoor, die ten vorigen jare op de Londensche tentoonstelling te bezigligen was en 186J karaat weegt, thans te Londen zal worden hersiepen. De ondernemer van dien belangrijken arbeid is de Heer M. E. Cosier, juwe lier alhier, voor wien heden twee der meest ervarenen van zijne werklieden een diamantslijper en een diamantsnijder, derwaarts zijn vertrokken. AmstCour.) HAARLEM9 Junij. Heden zijn de stembussen van bet kiesdistrict Haarlem geopend. Het aan tal der stemgeregtigden in dit district bedraagt ruim 1300. In de bussen zijn gevonden 761 stembriefjes. Van de geldende stemmen zijn uitgebragt 418 op Mr. IV. H. van Voorst, 224 op Mr. H. A. A. van Berkel (van Delft, omtrent wiens candidatuur niets openbaar bekend was), 84 op Jhr. M. Sal vador. Hel aftredende lidde Heer van Voorstis alzoo op nieuw verkozen. De wormendie zich in de bescboeijing aan het Yeven bewesten het Wierhoofd, bij Houtrijk en Polanen, gezegd Halfweg, vertoonen, volgens be- rigt in onze Courant van den 29stc" Maart 11.behooren tot Telephorus fus- cicornisGyllenhal. De bijzondere vermenigvuldiging van dezen worm in het greenenboutwaarvan bij geencn schrijver melding wordt gemaakt schijnt even zeldzaam te wezen, als die van Lijme.vylon navulewelke in het eikenhout op de scheepstimmerwerf van Gothenburg in het jaar 1746, belangrijke schaden te weeg gebragt heeft. LEEUWARDEN7 Junij. Heden heeft Z. K. II. Prins Hendrik aan de daartoe opgekomene Schutterij plegtig bet toegezegde vaandel uitgereikt. Bij de overhandiging aan den Heer Majoor Salverda, hield de Prins eene zoo gepaste als hartelijke toespraak, die door den Majoor met betuiging van erkentenis werd beantwoord. Men verneemt, dat Z. M. de Koning liet paleis alhier op zijne kosten zal laten in orde brengen en verfraaijen, en welligt ook in den loop van de zen zomer Frieslands hoofdstad nog eens bezoeken zal. BUITENLANDSCHE BERlf.TEN'. ENCEEA1VI». LONDEN, 7 Junij. In de zitting van het Lagerhuis van den 5den heeft de Minister van Ko loniën eene uitvoerige rede gehouden in welke liij onder andereu zeide In 1842 werd door Sir Robert Peel, aan het hoofd der behoudende partij, een aanzienlijken bestendig tekort in het staatsinkomenin een batig slot ver anderd door de invoering eener inkomstenbelasting, die hem tevens in staat stelde ons tarief grootelijks te verligtcn. Deze maatregelen droegen al de vrucht ten welke de behoudende partij er van verwachtte. In den loop van 4 jaren zijn inkomende regten ten gezamcnlijken bedrage van 7,000,000 afgeschaft, zonder dat de opbrengst van deze bron van staatsinkomen verminderde, en geen der volksbelangen hier te lande leed door deze verandering. Sedert het met 1845 eindigende vierjarige tijdvak, waarin die wijze en heilzame maatregelen door de behoudende partij werden ten uitvoer gelegd hebben twee groote veranderingen in ons handelstelsel plaats gegrepen te welen de vrijstelling van den invoer van buitenlandsch graan en de vrijstel ling van den invoer van door slaven geteelde suiker. Deze twee maatregelen hebben, daarin van de vröeger genomene verschil lende onder de voortbrengende klassenwier belangen zij betreffen groote verliezen te weeg gebragt. Geen deel van het Verecnigd Rijk heeft door de overijlde intrekking der graanwetten meer geleden dan Ierland, Dat land roept met onwederstaan- bare kracht de zorg des Parlements in. De tijd is voorbijgegaan waarin de verongelijkingenwelke de groote tak ken onzer productie lijden, kunnen verligt of weggenomen worden door terug te keeren tot de wetten welke hen vóór 1846 tegen zoodanigen onspoed be schermden. De geest des tijds strekt lot vrij verkeer, en geen staatsman kan straffeloos den geest van het tijdvak, waarin hij leeft, uit het oog verliezen. Doch elk beginsel van regtvaardigheiden elke overweging van hooge staat kunde raden aanden voortbrenger even goed als den verbruiker te behande len, en houden ons voor, dat wanneer de inlandsche voortbrenger in onbe perkte mededinging met het buitenland gebragt wordt, de wetgeving de kosten der voortbrenging zooveel mogelijk behoort te verminderenalthans niet te verhoogen. Het is het voornemen van Harer Majesteits Ministers, aan het Parlement, zoodra het in hunne magt staat, maatregelen aan te bevelen welke tot dat doel strekken. Een der beste middelen, waardoor dat doel kan worden bereikt, is eene herziening van ons belastingstelsel. De tijden zijn gunstig voor zulk eene ondernemingbillijker begrippen van belasting heerschen thans meer dan vroeger; veelvertnogende invloeden zijn in werking, die nieuwe verschijnselen in het geldwezen te weeg gebragt en de gesteldheid der financiële wereld ver anderd hebben; en de mogelijkheid om de lasten van het algemeen groote lijks te verliglen, door betere regeling en door verlaging der belastingen schijnt zich in het verschiet op te doen. In den korten tijd sedert wij het bewind aanvaarddenhebben wij drie maatregelen voorgedragen om tot landswetten te verheffen. Vooreerst een ter verdediging des landsten tweede een strekkende om aan eene gewigtige volk planting eene constitutie te geven; ten derde een ontwerp waarbij de her vorming van het Geregtshof van den Kanselier wordt tot stand gebragt. Hel Huis der Gemeenten heeft laatstelijk veel tijd besleed aan de behan deling der vraag of het bestuur van het R. K. seminarie te Maynooth onder zoek vereischt. Wij hebben ons beijverd, om onpartijdig te handelen; doch wij mogen onze goedkeuring niet hechten aan het thans veldwinnend denk beelddat ons land sedert de wet van 1829 niet meer eene Protestantsche staatsinrigting zou hebben. Volgens liet statuut dat nog den grond onzer staatsinrigling uitmaaktis onze Regeringsvorm eene Protestantsche monarchie en wij gelooven dat ons volk dien niet in naam alleen maar in den geest wil handhaven. Onderscheiden plannen zijn uitgedacht tot uitbreiding cn verbetering der volksopvoedingcn onder anderen werdin den loop der tegenwoordige Par- lementszilting, door eene in beschaving uitstekende stad een maatregel voor gesteld met welks beginselen wij ons niet konden vereeningen. Het eenige beginsel hetwelk bij de tegenwoordige veelvuldigheid van verschillende gods dienstbegrippen regtvaardig schijnt te zijn, is, de onderscheiden kerkgenoot schappen in bet geen zij uit eigen beweging voor het volksonderwijs doen, te ondersteunen en aan te moedigen door subsidien uit de schatkist, geëvenre- digd in bedrag aan hetgeen elk derzelve met eigen middelen voor het onder wijs doet. Aan allen dit als het gemeene regt toekennende, verlangen wij voor de kerk van Engeland de nationale bcwaardster der gewijde waarheid dat zij in hare bemoeijingen voor de volksopvoeding niet aan banden gelegd en belemmerd worde door regelen en beperkende voorschriften die niet tot waarborging der behoorlijke aanwending van landspenningen noodig zijn. Ik hebzoo eindigde de Ministerde meeste punten aangeroerdwaarop thans de aandacht des lands gevestigd is. Het zijn geene vraagpunten van gering gewigt. Het land zal hebben te beslissenof het een ministerie wil behouden hetwelk op de beginselen van behoudenden vooruitgang gegrond is; of het voor altijd, door billijke en verzoenende maatregelen, een eind wil maken aan het misverstand hetwelk al te lang lusschen voortbrenger en

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2