PRUISSEIV. Zoowel uit den PalU als uit meer andere Zuid-Duilsche gewesten luiden de berigten over den wijnstok zeer gunstig, minder gunstig die om trent de granen. De stad Björneborg in Finland is grootendecls verbrand, en ccne aanmer kelijke hoeveelheid bout, waarin die stad sterken handel drijft, verloren ge gaan. Het nieuw gedeelte der stad is, met uitzondering van twee straten en bet Socieleits gebouw, gelukkig verschoond gebleven. S T E Hf 11 IJ K. WEENEN, 4 Junij. Volgens eene officiële opgaaf bestond de handelsvloot in het begin dezes jaars, uit 974G vaartuigen, metende 269.427 tonnen, met eene bemanning van 34,018 koppen. Vergeleken met het vorige jaar, heeft zij eene ver meerdering ondergaan van 249 vaartuigen, te zamen van 8624 tonnen en bemand met 910 koppen. Bij de uitvaardiging van liet nieuwe wetboek van strafvordering, is als beginsel aangenomen, dat al de aan onze monarchie onderworpen Staten één geheel uitmakenen men besloten heeft aan dat beginsel vast te houden. GUIEHEKLAiVD. ATHENE, 19 Mei. De Regering heeft een tractaat tusschen de Grieksche kerk en den Pa triarch van Konstantinopel voorbereid, volgens hetwelk laatstgenoemde het regt zou verkrijgen om de Bisschoppen en daardoor middelijk ook de andere Priesters in Griekenland te' vestigen. De H. Synode, tot dusverre alleen met het bestuur der kerkelijke aangelegenheden belast, heeft dit tractaat wat de voornaamste punten betreft, goedgekeurd. Intusschen openbaart zich een vrij hevige tegenstand tegen dat plan; een Priester, Pharmakides genaamd, vroeger Secretaris der II. Synode, heeft eenige (luizende exemplaren van een boek verspreid, waarin bij met evenveel scherpzinnigheid als hevigheid tegen het tractaat te velde trekt, dat eerstdaags aan de Kamers staat aangeboden te worden, die het denkelijk aan een gestreng onderzoek zullen onderwerpen. T 111& K¥E. Er zijn, zoo men meldt, weder nieuwe geschillen gerezen tusschen den Onderkoning van Egypte en den Sultanter zake eener door de Porte ge- eischte som van 7,500,000 frs.wegens achterstallige schatting, door Egypte te betalen gedurende den tijddat Syrië en onderhoorigheden in zijn bezit bleven. Te Sarajevo, de hoofdstad van Bosnië, is in den nacht van 22 Mei een geweldige brand uitgebroken waarbij het geheele Christen-kwartier met de Latijnsche kerk en de pastorie in de asch is gelegd, en alleen de Servische kerk behouden is gebleven. Bij die gelegenheid zijn door de zoogenaamde geregelde Turksche soldaten allerhande verregaande en schandelijke buiten sporigheden bedreven; zijn vrouwen mishandeld; pakhuizen opengebro ken en geplunderd. Al de aangewende pogingenom hunne woede te beteu gelen, zijn vruchteloos geweest. De Vizier heeft een berigt deswegens naar Constantinopel gezondenen daarbij hulp en bijstand verlangd. Bij dezen brand is ook de woning van den Oostcnrijkschcn consul geheel verteerd. De oorzaak van dit onheil is tot dus verre niet bekend. OOST-IHfffilE. De Gouverneur-Generaal is voornemens dit jaar eene reis over Java te doen, vergezeld van zijne vrouw, vier Adjudanten, den Heer Prins en nog een ambtenaar van de algemeene secretarie. Hoe ver zich de reis zal uit strekkenweet men niet. Men beweert, dat bij niet verder gaan zal dan tot Samarang. Aanvankelijk was de reis op medio April bepaald, doch de on gesteldheid van den Heer van Nes, en zijn voornemen, om met verlof naar de Padangscbe bovenlanden te gaan, heeft de reis tot Julij aanstaande doen uitstellen. Ten behoeve der tentoonstelling die in September 1853 te Batavia zal gehouden worden, heeft men bet voornemen, om midden op het Konings plein een groot gebouw op te riglcn. De gelden daartoe bcnoodigd, zullen door particuliere inschrijving bijeengebragt worden. Het gouvernement schijnt voor alsnog niet genegen te zijnom de zaak ook geldelijk te ondersteunen. [Indiër.) De geheele waarde der invoeren op Java en Madura in het jaar 1851 heeft bcloopen 7,798,600, zijnde 1,043,772 meer dan in 1850. Hieronder komt de invoer van voortbrengselen uit Europa en Amerika voor ten bedrage van ƒ524,215, zijnde 68,505 minder dan in 1850. De totale waarde der uitvoeren over gelijk tijdvak bedroeg 7,395,747, zijnde ƒ955,442 meer dan in 1850. Daarbij komen voor de uitvoeren van voortbrengselen van den Oostcrschen Archipel ter waarde van 4,508,952, zijnde 874,137 meer dan in 1850. BERIGTEN OMTRENT DE MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID. Ten gevolge van de in de maand Augustus jl. uitgevaardigde circulaire der Commissie van Weldadigheid, hebben (zoover de berigten zijn ingekomen) 1575 leden voor de gewone toelage van 2.60 'sjaars ingeschreven, die al- zoo jaarlijks bijdragen ƒ4095, terwijl 177 leden voor verschillende sommen hebben ingeschreven, te zamen voor een bedrag van ƒ1109.50, zoodat in het geheel 1752 nieuwe leden zijn aangewonnen, die jaarlijks bijdragen 5204.50. Wijders hebben 526 oude leden, en daaronder vele tot een aanzienlijk be drag, hunne toelage verhoogd. Deze 526 leden dragen thans bij 3203.22), terwijl zij vroeger, met uitzondering van eenige weinige, slechts bijdroegen de gewone toelage van ƒ2.60, of ongeveer ƒ1367.60, zoodat die vermeerde- f ring Inloopt ƒ1835,62). Wanneer men nu dit bedrag voegt bij de boven genoemde som van ƒ5204.50, kan men rekenen dat er te zamen eene aan winst is verkregen aan toelage van 7040.12), gelijkstaande met de gewone bijdrage ad 2.60 van 2708 leden. Behalve deze bijdragen zijn nog in giften, voor eens of in contanten ontvangen ƒ326.47). Alles zamengenomen biedt ongetwijfeld ruime stof aan tot erkentelijk heid, voor hetgeen door vele onzer landgenooten tot bevordering der koloni satie van behoefligen in de gewone Koloniën is bijgedragen. Nog viel de Maatschappij een legaat ten deel van een certificaat van ƒ1000 rentende 3%, van den Heer G. Kramer te Amsterdam. De bevolking is in de afgeloopen 3 maanden met 211 personen toegenomen. Thans echter verlaat weder een aantal bedelaars-kolonisten en volwassen bestcdelingcnbenevens ook kolonisten-kinderen, de koloniën met ontslag, overeenkomstig de daaromtrent bestaande bepalingen. Van de weczen gaan de meeste eerst met groot verlof, om naar eene plaat sing uit te zien. Het is te hopen, dat velen onder hunne voogden, bloed verwanten en bekendenware menschenvrienden vindenter bekoming van den eersten onmisbaren bijstand en raad bij hunne intrede in de wereld. De te veld slaande winterrogge blijft achterlijk. De bemesting van bet groenland is overal gsnoegzaam ten einde gebragtwaarvan veel werk ge maakt isterwijl gras en klaver gunstig staan. De veestapel blijft gelukkig in den meest gewenschten staat. De in het vorige jaar vermeerderde kudden schapen te Vcenhuizen en te Wateren zijn dezen winter vrij gezond gebleven. Omstreeks 150 lammeren zijn er dezer dagen gewonnen. Nadat de aardappelen gepoot zullen zijn, is de bewerking van het land voor haver en gerst aan de beurthetwelk met klaver- en ray-graszaden ter bekoming van nieuw groenlandwordt ingezaaid. In al de Koloniën is dit voorjaar weer eenige uitbreiding aan de bout- cultuur gegeven. Met het oog op het gewoon ontslag van een deel der be volking in bet voorjaar, is het turfgraven al vroeg begonnen, hebbende men dan ook reeds 500 dagwerk, of de kleinste helft der behoefte, mede voor de katoenspinnerij te Veenhuizen, gegraven, waarvan het verdere droogmaken echter mede nog vele handen vordert. De arbeid in de uitgestrekte tuinen voor de Gestichtenzoowel als die in de menigte tuintjes van de gewone kolonisten wordt thans druk voortgezet. Niets wat deze kolonisten aan hunne standplaats meer boeit, dan hun tuin en hunne koe, waarvan de opbrengst hun persoonlijk eigendom is, en behoeft dan ook de zorg daarvoor schier nimmer te worden aanbevolen. De fabrieken hebben dezen winter zeer goed gewerkt, terwijl de koflijzak- weverij aan de bedelaarsgestichten en de katoenweverij in de gewone kolo niën met kracht zijn voortgezet. De katoenspinnerij te Veenhuizen werkt thans uitmuntend en voorspoedig, dat mede, ter afdoening van het bestelde, dringend noodig is. De eigen gestoken turf blijft, als eenige brandstof voor die inrigting, zeer goed voldoen. Voor zoo verre de behoefte aan weefgaren toelaat, wordt cr ook naai- en breigaren, doch meest tot eigen gebruik gesponnen. De aan die fabriek nog verbonden kleine smederijblikslagerijen het lepel-gieten worden wel in stand gehouden, even als alle andere handwerken bij de ver schillende gestichten en koloniën, als bet timmeren, wagenmaken, smeden, klompenmakcn en spijkermaken, de scheeps-bokmakerijkuiperij, tuigma- kcrijstoelmakerij bet mandemakenbezembindende knoopmakerij en het aanmaken van allerlei soort van klein gereedschapalswevers-spoelenhou ten schoppen, potlepels, nappen en meer, al hetwelk men slechts behoeft op te noemen, om te doen zien, hoe vele gelegenheden er zijn, èn voor vele bedelaars-kolonisten van eenige bekwaamheid, om bij hun vak werkzaam te blijven, èn voor vele kinderen en bestedelingen, om daarin te kunnen wor den onderwezen en opgeleid. Voorts vordert natuurlijk het onderhoud der gebouwen, ook verwers en glazenmakers, en voegt men nu daarbij nog bet spinnen van velerlei soort van garensook van naaigarenen het weven en verwen van onderscheidene doeksoorten van wol, katoen en hennip, het kleederinakenhet maken van gebreide pelten en ook het onderhoud der kleederendan kan men zich een denkbeeld vormen van den vcelsoortigen arbeiddien de koloniën opleveren en vorderen, en van de doelmatigheid van harer inrigting, om de bewo ners tot werkzaamheid cn bekwaamheid in eenig vak op te leiden. - Mogen er al velen gevonden wordenvoor wie de weldadige invloed van werkzaamheid en tuchtwaaraan zij in de gestichten gewend wordenbij hunnen terugkeer in de gewone Maatschappij spoedig weder verloren gaat, omdat zij de voorkeur geven aan lediggang en bedelarij, boven arbeid en het daardoor zelf verdiende brood; zeker is het nogtans dat er ook velen zullen zijnvoor wie het verblijf in de koloniale stichtingen duurzame vruchten blijft dragen, cn aan welke de arbeid ter verbetering hunner stoffelijke be langen niet te vergeefs besteed is geworden. AVal bet godsdienstig- en school onderwijs betreft, als gewoonlijk wordt daaraan de meeste zorg gewijd. Het getal dat, betzij des daags, hetzij 's avonds of ook wel des Zondags 's avonds in de scholen wordt onderwezen beloopt wel een derde deel der geheele be volking. Evenzeer zijn de kalechisatienalthans voor alle jongelieden, ver- pligtend, terwijl ook nog aan bejaarden godsdienstig onderwijs gegeven wordt. De openbare godsdienstoefeningen worden getrouw bijgewoonden menige les, menig goed woord en ernstige vermaning, komt zoo doende tot veler oor en hart, die anders schaars of nimmer de bedehuizen betraden. Dit alles op de plaats zelve gadeslaande, moet ontegenzeggelijk elk wel geplaatst hart met ingenomenheid vervullen voor eene inri ting, waar aldus

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3