oude lieden toeli door eenige gegoede stadgenoolen in slaat gesteld, hunne naaste bloedverwanten, voor zooverre in den loop der jaren de dood hen ge spaard had, aan een feestelijken discli te ontvangen, en alzoo hunnen gedenk dag ook uiterlijk een feestelijk aanzien te geven. Van de 14 kinderen uit hunnen eclil ontsproten, is er geen enkel meer in leven. TILBURG, 5 Junij. De hagelslag, waardoor verschillende streken dezer gemeente op gisteren zijn geteisterd en cene aanzienlijke schadewaarvan het bedrag tot dus ver onmogelijk kan worden opgegevenis veroorzaaktheeft ooknaar men ver neemt, in de gemeenten Alphen, Uiel en Goirle eene groote verwoesting aan- gcrigl, behalye duizende glasruiten zijn eene menigte bunders met weelderig koren, enz., bezet, waarop de landbouwer met vreugde staarde en die eene zoo gunstige uitkomst beloofden, in minder dan een kwartier uurs geheel en al verwoestde akkerswelke door den hagelslag zijn geteisterd en in den voormiddag van gisteren zich nog zoo gunstig voordeden, leveren thans een zoodanig droevig aanzien op, dat men zonder ze te zien, zich daarvan geen denkbeeld kan vormen. Bij 's Hertogenbosch is eene gevulde schuur door den bliksem getroffen en vernield. 11 Ui TE X L AN DSC HE BER1GTEN. EACËL1X1), LONDEN, 5 Junij. De Times meldt in een uitvoerig artikel, dat Oostenrijk, Frankrijk, Rus land en Groot-Britannie eenstemmig de regten der Pruissische Kroon op het vorstendom Neuchalel erkend en zich bereid hebben verklaard oin in overleg te treden omtrent de beste middelen om het Zwitserschc Eedgenootschap te nopen tot eerbiediging der volkenregtclijkc overeenkomsten krachtens welke Neuchalel, onder den waarborg van Europa, een kanton van Zwitserland werd. De Koning van Pruissen heeft zich uit eigen beweging verbonden gecne andere middelen ter handhaving zijner regten in het werk te stellen gedurende den loop der onderhandeling over deze zaak. De begrooling van uitgaven voor de burgerlijke staatsdienst beloopt dit jaar ruiin 4 millioen tegen 3,948,000 in het vorige; het krijgswezen te land en ter zee komt er op voor eene som van 13 millioen Woensdag avond 11. is den luchtreiziger Goulston, dïe uit de Crcmorne- Gardens was opgestegen, een vreeselijk ongeluk overkomen. De opstijging bad zeer geregeld plaats, doch weldra verdween de ballon onder eene zware regen bui in digte sombere wolken en men zag hem dien avond niet weder, doch des anderen daags werd de luchtreiziger dood op een veld gevondenvan den ballon heeft men niets ontdekt. De Chinesche jonk Key-ing, die vooral gedurende de tentoonstelling door zoo velen is bezigligd, werd heden publiek verkocht voor den prijs van 2,900 Het bronzen standbeeld van wijlen Sir Robert Peel is dezer dagen met het beste gevolg in één stuk gegotenhet zal te Leeds worden opgerigt. Te Swansea en andere plaatsen van Zuid-Wallis heeft men Dingsdag 11. een vrij hevigen schok van aardbeving gevoeld. In de vorige maand zijn 70 schepen met 46,827 landverhuizers van Liverpool vertrokken. Nog nooit had een zóó groot aantal landverhuizers in ééne maand de reis aangenomen. Er liggen hier en in andere havens thans 17 groote schepen welke in de eerste helft dezer maand met landver huizers naar Australië, voornamelijk naar Melbourne en Sydney, zullen vertrekken. Er bieden zieli zoo vele personen aan om naar Australië te worden overgevoerd, dat de Commissarissen voor de landverhuizing hebben besloten, omgedurende de eerstvolgende zes maanden8. schepen 's maands uit de verschillende havens des vereenigden rijks naar Australië te doen vertrekken tot het overvoeren van landverhuizers, bij voorkeur vrouwen, die daar zeer schaarsch zijn. RELCilE. BRUSSEL, 7 Junij. De II none Raad van Landbouw beeft in eene eergisteren onder voorzitting des Ministers van Binnenl. Zaken gehouden zitting zijne werkzaamheden voor dit jaar besloten met de aanneming van het volgende voorstel van twee zijner leden: »De Raad betuigt zijne levendige belangstelling in het door den lieer Willcms te Hasselt uitgevonden middel ter bchocding van het rundvee tegen de longziekte. De Raad weet dat de Regering bestendige zorg aan het onderzoek dezer gewigtige zaak wijdt; en zoo de uilslag beantwoordt aan de verwachtingen welke deze in de daad merkwaardige uitvinding te regt heeft doen ontstaanzal de Raad zich ten hoogste verblijden over de onschatbare voordeden welke de toepassing dezer ontdekking den lande zal opleveren." Het Fransche blad VUnivers zegt ten opzigte van Toscane: Zoo de Groothertog, naast het onderwijs ran den Staatook gelegenheid had gelaten aan den ijver der geestelijke vereenigingenzou hij nu mannen hebben die in de wijsheid zijner inzigten zouden deelen en den moed hebben om er zich tot werktuigen van te maken." Dus, zegt de Indépendancebetwist de geestelijke partij in Toscane waar de vrijheid van onderwijs niet bestaat zooals in Ilelgic, het regt of de bevoegdheid niet aan den Staat om een eigen onderwijs te hebben. Al wat zij verlangen zouzou zijn dat men naast dat onderwijs ook gelegenheid liet aan den ijver der geestelijke inriglingen, dat zij ook scholen konden opriglenzoo als en zoo veel als zij zou verlangen in een woord dat men haar op dat punt vrij liet. Dan zou zij te Toscane te vrede zijnzij verklaart dat dit haar genoeg zou zijn om tegen het onderwijs van den Staat op te wegen, welks strekking zij niet goedkeurt. Welnu! die vrijheid van onderwijs die ze in Toscane eischt, heeft zij in Belgie; ze kan zoo vele en zulke scholen opriglen als ze wil en er onderwij zen wat ze wil. Niets verzet zich tegen den ijver der geestelijke vereenigingen, Is nu de kerkelijke partij te vrede? Neen, nu moet hel onderwijs door den Staat gegeven, geheel worden vernietigd; zij betwist nu dezen het regt dat zij den Slaat in Toscane toekent, en vraagt om vrijheid; de vrijheid is haar immers geschonken, zonder grenzen? maar dat is niet meer genoeg: zij moet bet monopolie hebben. Die onmetelijke vrijheid die de geestelijkheid geniet, veroorzaakt de hitte van de worsteling in Belgie. De liberale partij wil de onafhankelijkheid van 't burgerlijk gezag niet opofferen, het geldt hier voor de Regering, te zijn of niet te zijn. De vrijzinnige meening die boven al vaderlandsch is, wil een Nationale Regering, die in het land zelf hare ontwikkeling bekomt maar niet uit het Vaticaan. Er heeft zich hier te lande een zoogenaamde wonderdoctor opgedaan een landman uit Friesland zoo men zegt, Drieske Nypers geheetendie door bet opleggen der handen en bet uitspreken van eenige geheimzinnige woor den, lijders van rhcumatiek geneest, en tot wien eene groote menigte heenstroomt. Een volksoploop heeft te Doornik de bekende Mevrouw, thans weduwe de Bocarmé, die zich met rijtuig aldaar bevondin het water willen werpen, en is in dat voornemen slechts verhinderd door krachtdadige tusschenkomst der policie. De veldgewassen staan in de meeste streken veelbelovend. ïaAKHKIJK. PARIJS, 6 Junij. Het Wetgevend Ligchaam heeft in de zitting van eergisteren met 191 te gen 5 stemmen het wets-ontwerp aangenomen tot wijziging der bepalingen van het wetboek van criminele instructie betreffende buiten 's lands door of jegens Franschen gepleegde strafbare daden. Enkele leden bestreden het ontwerphetwelk naar hunne meening overmatig streng wasen het tot nog toe gehuldigde beginsel »dc Fransche wet beschermt den Franschman aller- wege" bijkans verdrong door een ander beginsel, te welen: de Fransche wet vervolgt den Franschman allerwege." De Regering heeft bekend gemaaktdat alleen de Moniteur haar tolk is en zij voor hetgeen andere bladen als hare gevoelens mededeelcnvolstrekt niet aansprakelijk kan zijn. De Heer Michelet heeft ook den eed geweigerd en zijn ontslag genomen als hoofd van de historiele sectie van het archief, welke betrekking hij sedert 1830 bekleedde. Het getal der gemeenteraden die den eed weigeren neemt steeds toe, zoodat in sommige plaatsen geen genoegzaam aantal leden overblijft. Een der grootste beeldhouwers van den tegenwoordigen tijdde Heer Pradier, is gisteren nabij deze hoofdstad plotseling overleden. Het aantal in omloop zijnde vervalschtc muntstukken blijkt groot te wezen, daar sedert Maart door de Bank alleen voor ruim 1500 fr. er van bij de Prefectuur van policie zijn overgebragtvan tijd lot tijd komt ook valsche gouden munt voor. Volgens de officiële staten van den handel van ons land met het bui tenland en de koloniën, heeft de waarde der invoeren in 1849 bedragen 779,800,000 fr., iil 1850 780,800,000 fr.in 1851 781,200,000 fr., de uitvoeren in 1849 1,032,200,000 fr,, in 1850 1,123,600,00, in 1851 1,238,100,000 fr. Te Rijssel is het volgende geval bij den burgerlijken stand voorgeko men. Zekere T. huwde eenige jaren geleden eene weduwe, die eene dochter uit haar vorig huwelijk bad. Uit dit tweede huwelijk waren verscheidene kinderen voortgesproten, toen de vrouw van T. overleed. Nu wilde liij de voordochter der overledene huwendie bij gevolg stiefmoeder van hare broe ders en zusters zou worden maar terwijl de reglerlijke magt deze vereeni- ging voor wettig verklaart, weigert het stedelijk bestuur die te voltrekken, en vruchteloos is reeds eene sommatie bij deurwaarder gedaan. De Spaansche Regering zal eenen spoorweg van Alcazar, langs Manza- nares en Almagro naar Civdad Real aanleggen. E TT A Ej S E» ROME27 Mei. De Paus heeft bij een molu proprio de herstelling der arbcidcrs-corporalien bevolenzonder dat hij nog alle vroeger bestaande privilegiën weder wil invoeren. De deelname aan die corporation wordt bepaald voorgeschreven aan allen, die in eenige betrekking staan met kerk of regering. De Russische Grootvorsten Michaël en Nicolaas hebben den 27sten Mi laan verlaten, om zich naar de Duitsche badplaats Schlangenbad te bege ven waar zich thans hunne moeder met den Grootvorst Constantijn en zijne gemalin bevindt.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2