bewijs van vertrouwen, hetwelk ik op hoogen prijs stel; en ik heel U allen driewerf en ten hartelijkste welkom op deze plaats en binnen deze muren. De dag van heden zal gewis blijven een gcwiglige en gedenkwaardige dag in de gcschiedrollen van het Huis van Oranje, daar het mij gegeven is de eerste uit dat Huis te zijn, aan wien het genoegen mag te beurt vallen eene vergadering, den landbouw gewijd, in persoon te mogen openen, en het is daaromhet is om U allen mijne groole belangstelling in den bloei en de welvaart van den landbouw te toonen, dat ik mij omringd heb van mannen, welker namen eens met roem in Neêrlands historiebladen zullen vermeld wor den. Het is daaromdat het mij zoo aangenaam ware geweest mij vergezeld te zien door den Edelen Prins, door mijnen hartelijk geliefden eenigen broe der. Prins Hendrik der Nederlanden, welke zijne beste krachten, van zijne vroegste jeugdheeft toegewijd om Neêrlands onsterfelijke vlag met eere te handhaven op die Nederlandsche kielenwaarop Ruyler's grootc naam nimmer zal worden vergeten. De Burgemeester dezer gemeente, de lieer D. Bas Backer, Voorzitter der algemeene vergadering, beantwoordde deze toespraak met eene uitvoerige zeer gepaste rede. Na het uitspreken van welke de vergadering met het slotwoord leve de Koninginstemde. Z. M. verwijderde zich daarop met zijn gezelschap en men begon de werk zaamheden welke tot 11 ure werden voortgezet. Heden werd de Tentoonstelling van AVcrktuigen en Vee in het Park ge houden welke uitstekend schoon en belangrijk was. Onder de stieren muntten drie door bijzondere grootte uitwelke aan Z. M. den Koning loebehoorenzij zouden zeker den prijs bcbaald hebbenmaar Z. M. had ver langd dat zij niet in aanmerking zouden komen. Het Prov. Geregtshof van Gelderland heeft gisteren den Heer H. J. Siepkens Burgemeester van Rosmalenter zake van laster jegens bedienden der Maréchaussee, veroordeeld tot eene gevannisstraf van eene maand, geld boete van 25, met ontzegging gedurende 5 jaren van de regten, vermeld bij art. 42 Code Pénal. TIEL 2 Junij. Het voor de Reglbank alhier gevoerde proces tusschen het bestuur der domeinen eenerzijds en den Heer van Randwyck, betrekkelijk het beheer der kerkelijke goederen van Bossemter andere zijdeis thans voor goed ten einde gebragt. De in het ongelijk gestelde heer van Randwyck heeft ver klaard in het vonnis der Regtbank te berusten en zich gereed getoond het beheer der goederenwaarover proces geweest isover te dragen aan het be stuur der domeinen, en van de gevoerde administratie, rekening en verant woording te doen. Men verneemt dat bereids onderscheidene andere aanzienlijke ingezetenen van deze provincie, die op gelijken voet als de Heer van R. beheer over kerkelijke goederen voerenvan wege het bestuur der domeinen zijn aange schreven om dat beheer over te geven. MAASTRICHT, 1 Junij. Een jongman van onzen omtrek die op het bureau van eenen Notaris werk zaam waskreeg na eenigen tijdwegens zijne nalatigheid zijn ontslag. Iets later stelde de Dame, bij wie hij woonde, hem 3000 fr. ter hand, met ver zoek om die af te geven aan het hoofd eener naburige congregatie. In stede van aan dit verzoek te voldoenvertrekt hij naar Aken en verspeelt er nage noeg alles, gaat toen naar Homburg en wint 26,000 frs. Door de policie nagespoord, keert hij naar Limburg terug en stelt de 3000 frs. weder aan de eigenares ter hand. Ongelukkiglijk drijft zijne hartstogtelijke zucht tot het spel hem andermaal naar Homburg en verliest hij er al wat hij bezat. Door wanhoop voort gezweeptkeert hij naar zijne provincie terug, doch in het Akensche bosch gekomenmaakt hij daar een einde aan zijn leven. IjUITEiXLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAND, LONDEN, 1 Junij. Gisteren middag stortte een gedeelte van den vloer der eerste verdieping der nieuwe korenbeurs te Liverpool intoen er een groot getal personen bij een waren; bijna 2/5 der aanwezigen werden 9 voet in de diepte gestort, doch geen hunner gevaarlijk gewond. Twee werklieden echter die gelijk vlocrs bezig waren, zijn verpletterd. Men schrijft dit ongeluk toe aan het te diep uitgraven onder de twee bogen op welke de eerste verdieping rustte. Gisteren avond ontving men het eerst alhier binnen 2 uren per electri- schen tclegraaph de tijding uit Dublin, dat die onderzeesche gemeenschap was aangeknoopt. BELGIE. BRUSSEL, 4 Junij. liet ministeriele blad de Ohservateur Beige is in Frankrijk bepaaldelijk verbodennadat verscheidene nommerswegens artikelen van eene aan de Fransche Regering ongevallige strekking, aan de Franschc postkantoren wa ren in beslag genomen. FKASTHIilJK. PARIJS, 3 Junij. De Commissie uit het Wetgevend Ligchaam heeft tot onderzoek der Staals- begrooling voor 1853, den Heer de Chasseloup-Laubat. tot rapporteur voor de uitgaven en den Heer Gouin tot rapporteur voor do inkomsten gekozen. Beide mannen van groole financiële kennis hebben, zegt men, verklaard, dat men ter voorkoming van welligt onherstelbaar bederf van het financie wezenonverwijld trachten moest de uitgaven in wezenlijk evenwigt met de inkomsten te brengen, door besparingen en des noods zelfs door het invoeren van nieuwe belastingen. De openbare beraadslaging over de begrooting zal, denkt men, den 15JcD kunnen aanvangenterwijl met het einde der maand de zittingvolgens voorschrift der staatsregeling moet worden gesloten. In de zitting van het Wetgevend Ligchaam van den 4dcn dezer zal worden beraadslaagd over het wets-ontwerp tot wijziging der artikelen van het wetboek van criminele instructie betreffende buiten 's lands gepleegde misda den en wanbedrijven. De eed aan de Regering is nog niet tot de geestelijkheid uitgestrekt. Over dit denkbeeld om ook de geestelijkheid in zoover zij bezoldigd isdien eed af te vorderenzijn eenige Bisschoppen geraadpleegdmaar de door hen in het midden gebragte tegenbedenkingen hebben doen zien hoeveel mocije- lijkheden men bij de uitvoering zoude kunnen ontmoetenen men heeft het opgegeven. De Minister van Binnenl. Zaken heeft dezer dagen de Prefecten aange schreven om aan de veroordeelde vrouwen in de groote strafgevangenissen te doen bekend makendat zij des verkiezende naar het strafgeslicht in Fransch Guyana zullen worden overgebragt, en aldaar eene goede behandeling en niet te zwaren arbeid zullen vinden en bij goed gedrag met een straffeling zullen mogen huwen. In een dier gevangenissen nabij Parijs hebben de meerderheid der vrouwen, die in staat zijn om te huwen, die overbrenging verzocht. De aanschrijving zegt dat van de mannelijke werkbare bevolking der galei- kerkers reeds bet meerderdeel de voorkeur gegeven heeft aan de overvoering. De Moniteur berigt, dat de in 1848 tusschen Frankrijk en Beijeren aangegane overeenkomst tot aanleg van eenen spoorweg van Straatsburg naar Spiers, zal worden ten uitvoer gebragt. De Maire te Rijssel wilde onlangs het houden eener processie verhinde ren. De Prefect echter vernietigde het daartoe uitgevaardigd besluit, waarop de Maire zijn ontslag nam. Den 30sten Mei is het eerste sleepstoomvaartuig op het Rhöne-Rijnkanaal regtstreeks van Lyon te Straatsburg aangekomenwaar het door den han delsstand op eene plegtige wijze werd ontvangen. ITALIË, De vreemde dagbladen worden thans in den Kerkdijken Staat belast met bet gewoon brievenport. Het was echter moeijelijk Fransche dagbladen te weren, omdat de Fransche bezetting die leende, doch nu doet de Pauselijke Regering die in een Casino bezorgenwaar elk Fransch soldaat ter lezing wordt toegelaten, maar de bladen niet buiten het gebouw mag brengen. Uit Rome wordt gemeld, dat de Ileer Murray, die onlangs door de Ro- meinsche Geregtshoven ter dood veroordeeld werdvan Rome naar Ancona gezonden is, zonder dat men nog weet of het vonnis ten uitvoer zal worden gelegd. De Heer Moorede Engelsche Consul te Anconahad geen verlof kunnen erlangen om den Heer Murray te spreken. PR1TISSEN. BER.LIJN, 3 Junij. Z. M. de Keizer van Rusland heeft vóór zijn vertrek aan iederen kurassier van het reg. Keizer van Rusland3, aan iederen onder-officier 6 en aan iederen wachtmeester 10 dueaten geschonken. Op het einde van Maart bedroeg de bevolking dezer stad 440,465 zielen. Aan de Hoogeschool te Bonn studeren tbans 984 jongelieden. Daarbij bezoeken 28 hospitalisten de collegiën, dus te zamen 1012. De Regtsgeleerde faculteit telt 350 studenten, de Geneeskundige 111, de Philosophische 256, de R. K. Theologische faculteit 196 en de Evangelisch Theologische 71 studenten. OOSTENRIJK. AVEENEN, 1 Junij. A'elen leiden uit het vervaardigen van een plan tot hervorming van het openbaar onderwijs, dat opgedragen is aan den Rijksraad Buol, af, dat de geestelijkheid voortaan de voornaamste hand in het onderwijs zal hebben, daar die Rijksraad een verklaard voorstander is der ullramontaansche partij. De Keizer van Rusland heeft gedurende zijn verblijf alhier meer dan 100 Ridderorden en 80,000 fl. in geschenken aan hofbeambten gegeven. Er worden in Hongarije en vooral te Pesth vele toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van den Keizer, welke binnen kort daarheen eene reis zal doen. Z. M. zou bij die gelegenheid eene uitgebreide amnestie verleenen. KERKNIEUWS. MAASSLUIS 1 Junij. Uit het vroeger gemelde twaalftal Predikanten heeft de Breede Kerkeraad het navolgende zestal geformeerdDD. Adrianite AVad- dinxveenvan Bell, te NoordwijkerhoutBresser, te Strijen; van Grielhui zen, te Bunnik; Nachenius, te Sassenheim, en Steenberg te Dirksland. AKABERIE-NIEUWS. PROAIOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 4den Junij de Heer II. Ter Kuile, van Almelo, in de Regten, met Theses.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3