LEYDSCHE COURANT. -s Do Courant wordt MaartdagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdasr Avond. VRIJDAG, 4 JILNIJ. De Prijs der Courant is fli in het jaar do afzonderlijke nomrners worden tegen 10 Centen afgegeven. BINMENLANDSCHE BEBIGTEN. LEYDEN, 3 Junij. Nadnt vóór ecnige dagen door den lieer Burgemeester aan 4 Oud-Officieren en gisteren aan 40 Oud-Schutters op het Raadhuis op plegtige wijze de ccrcleekenen waren uitgereikt, ingesteld hij Koninklijk besluit van 30 April 11., kwam heden middag de Schutterij op het Doelenplein onder de wapenen alwaar de Luit.-Colonel Commandant I. tlenkes, die zelf het hoogste eeretee- ken, dat van 40-jarige dienst droeg, aan de daartoe aangewezenen bij ge meld besluit, (zie onze Cour. van Vrijdag 7 Mei, waar aller namen en rangen ook der oud gediend hebbenden, vermeld zijn) die eereleekenen deed ui ti eikenterwijl de muziek der Schutterij en het gejuich der gedeco reerden zich deed hooien. Terwijl deze ter perse gaat, verecnigen zich IIH. Officieren aan een feest maal op den Burg waarbij, zoo wij vernemen, ook aan de vijftigjarige dienst van den Heer Henkes zal worden gedacht; doch omtrent welk feest het on gepast zou zijn om vóór den afloop bijzonderheden aan te roerenwier vol ledige vermelding wij alzoo in ons volgend nommcr hopen te geven. Eergisteren middag ten 12 ure werd de oude Kamer van Koophandel en Fabrieken, ten gevolge van Zijner Majesteits besluit van den O11'" November 1851 ontbonden en aan elk der leden een eervol ontslag uitgereikt onder dankbetuiging voor hunne bcwezenc diensten. Ten 2 ure w erd de nieuwe Kamer op voordragt van den Gemeenteraad vastgesteld bij Koninklijk besluit van den 18:cn Februarij 1852op de Laken hal alhierdoor den Voorzitter van den Gemeenteraad plegtstatig geïnstalleerd. De Voorzitter herinnerde hierbijdat de nieuwe Kamers van Koophandel en Fabrieken op den lstcn Junij in werking moesten komen, en dat uit dien hoofde de negen leden, waaruit de Kamer alhier moest zijn zamengcsteld en die bij de verkiezingen op den 28stcn April en 12(Ien Mei waren aange wezen en deze benoeming hadden aangenomenwaren opgeroepenen heeft onder dankbare herdenking aan hetgeen door de vorige Kamer was verrigt waarvan vele leden ook deel van deze nieuwe Kamer uitmaaktenmet een woord bet nut aangewezendat deze Kamers voor Koophandel en Fabrieken kunnen hebben; en voorts meer gedrukt op het belang dier Kamers door hunne voorlichtingen in zaken den handel en het fabriekwezen betreffende, zoo voor de Hooge Regering uls voor de Gemeentebesturen. De lieer Ilartevclt, als bet oudste lid in jaren, heeft deze toespraak be antwoord en daarbij als het voornemen van alle leden te kennen gegevendat zij steeds zouden trachten aan hunne gewigtigc betrekking te beantwoorden, en liet hun een aangename pligt zoude zijn, daartoe geroepen, hunne iu- zigten den handel en het fabriekwezen betreffende, aan bet bestuur te kunnen kenbaar maken, en op deze wijze eene zoo belangrijke tak van liet maat schappelijk welzijn voor te staan; gelijk de kamer ook wederkeerig dienstig kan zijn om door hare tusschenkomst voorstellen of belangen van fabriekanten of handelaren bij de Hooge Regering te bevorderen, of om door hen over hunne belangen te worden geraadpleegd. Ilicrna heeft de Voorzitter de Kamer in werking verklaard en geïnstalleerd. De Voorzitter van den Gemeenteraaddoor den Secretaris geadsisteerd daarop de vergadering vei laten hebbende, heeft de Kamer een aanvang met hare werkzaamheden gemaaktdoor het onderzoeken der geloofsbrieven de benoeming van cencn Voorzitter en zijnen plaatsvervanger, de loting voor de periodieke aftreding en de benoeming van eenen Secretaris. En zijn benoemd tot Voorzitter, Onder-Voorzitter en Secretaris, de IIH. A. Ilartevclt Jz.P. Du Rieu Jr. en IV. A. Dozy. Z. M. heeft den pcrsonelen titel van lloofd-Commissaris verleend aan de Commissarissen van Policie J. AV. A. v. Hulst alhier, C. de Bie te Amster dam, A. F. Jacobus te Rotterdam en Mr. W. van Goudoever te Utrecht. De militaire Intendant van de lstc administrative directie tc 'sGraven- hagc zal den 14tlcn dezer op zijn bureau aanbesteden: 1000 Ned. ID Wol, ten dienste van het nachtleger der corpsen van het leger, waarvan de monsters ter bezigtiging liggen in 's Rijks magazijn te Delft. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat eergisteren onder de puinhoopen van het ingestorte pakhuis op de Keizersgracht, het lijk van G. van Tongeren, vorwersknechtdeerlijk verminkt is uitgehaald. De Algemeene Vergadering van de Nedcrl. Verecniging tot afschaffing van sterken drank zal gehouden worden te RotterdamWoensdag en Don derdag, den 14dcn en 15dcn Jul ij. De herinneringsrede, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Verecniging, zal worden gehouden den 144cn's avonds ten 6 ure door den Heer AV, Egeling, Mcd. Doctor te Haarlem. Volksvr De giften door den Predikant N. Roussel in ons land ten behoeve der kerk te Angoulèmc ingezameld, bedragen de som van omtrent ƒ2,370. De haringvloot zal dit jaar uit 94 schepen zijn zaamgcsteldals uit A'laardingen 59, Zwartewaal 7, Maassluis 7, Enkhuizen 7, Amsterdam 4, Middelbands 4, de Rijp 4Delfshaven 1AVormerveer 1in liet vorige jaar bestond zij uit 98 schepen. Aan het thans bekend gemaakte programma van het zevende Landhuis- houdkundig Congres, in deze maand te Leeuwarden te houdenontleenen wij liet volgende: Dingsdag den 8sten Junij, des namiddags ten 6 ure, eerste vergadering der afdeelingen, en bijeenkomst der commission in de localen, door het bestuur aan te wijzen ('s namiddags ten 5 ure, receptie der leden van het Congres, door het bestuur, ten huize van G. de Koe, in het Zaailand; waarna de ge legenheid zal gegeven worden aan de afdeelingen, om zich tc organiseren, en aan de commissiën, om werkzaam tc zijn). AVoensdag den 9den, des voormiddags ten 9 ure, vergadering der afdeelin gen; ten 11 ure opening van het Congres in de zaal van de sociëteit Amicitia, en het begin der werkzaamheden ('s avonds ten 7 ure, concert door de socië teit Amicitia. aan de leden van het Congres aangeboden). Donderdag den 10<lcn des voormiddags ten 9 ure, vergadering van de af deelingen; ten 10 ure vergadering van het Congres ('s voormiddags ten 10 ure, tentoonstelling van vee en landbouwkundige werktuigen der commissie van landbouw in Friesland, benevens keuring van veulendragende merriën 'savonds zamenkomst in den stadstuin, muziek en illuminatie), A'rijdag den 1 l'Jendes voormiddags ten 10 ure, vergadering van liet Con gres, voortzetting der werkzaamheden (harddraverij om eene fraai bewerkte zilveren zweep, door Z. M. den Koning uitgeloofd. Des namiddags ten 5 ure, diner voor de leden van het Congres). Zaturdag den 12llcndes voormiddags ten 10 ure, vergadering der afdee lingen; ten 12 ure vergadering van het Congres; sluiting. Uit het verslag omtrent den staat der hooge, middelbare en lagere scholen over 18501851, wordt omtrent de Hoogcschool alhier liet vol gende medegedeeld: In het collegie van Curatoren en in het personeel der Hoogleerarcn hebben geene veranderingen plaats gehad. De aangekondigde lessen zijn geregeld ge geven met uitzondering van die van den Hoogleeraar van Assen, over de commentarien van Gajus, waarvoor zich geen toehoorders hebben aangemeld. Bij hun onderwijs zijn de Hoogleeraren voortgegaan alle pogingen in het werk tc stellen tot bevordering van goede studiënen tot opwekking van lust en belangstelling te dien aanzien bij hunne leerlingen. Het beeft den Koning behaagd tot die opwekking mede te werken, door jaarlijks acht gou den medailles uit zijne bijzondere middelen ter beschikking te stellen, beur telings van elke der drie Hoogeseholenlot bckrooning van de meest vol doende prijsvragen door de Academische Faculteiten uit tc schrijven. Bij deze Iloogeschoolals de eerste aan de beurt, zijn daarop dadelijk prijsvragen voorgesteld. Op de prijsvraag in het vorige jaar uitgeschreven door de Rcgts- gelccrde Faculteit, is éón antwoord ingekomendat de bekrooning echter niet heeft kunnen verwerven. Op enkele uitzonderingen na, heeft liet gedrag der Studenten geene reden tot aanmerking opgeleverd. liet grootste gedeelte heeft geregeld en met naauwgezetheid de col legien bijgewoondzoow el die over de vakken, waarin een examen gevorderd wordt, als die van welker bijwoning een getuigschrift moet worden overgelegd. Door velen zijn bijzon der goede examina afgelegd. Door sommige Hoogleerarcn wordt geklaagd over eene niet tijdige opkomst na de zomervacantie, zoodat bij den aanvang der lessen op den bepaalden tijd nog slechts weinige toehoorders aanwezig zijn. Eene opgave van het getal Studenten op 31 December 1850 en van de promotien gedurende 1850/51 zoo omtrent deze als de beide andere Hoo geseholen volgt hierachter. Het getal Disscrtalicn gedurende dat tijdvak beliep 33, waarvan 2 in de Faculteit der Godgeleerdheid, 15 in die der

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1