schitterend vuurwerk worden afgestokenonder begeleiding van muziekop de Buiten-Amstelvoor Lookhorst. Van de openbare gebouwen zal dien dag de vaderlandsche vlag wapperen. Ook de maatschappij Arti et Amicitiae zal liet balcon van haar gebouw (Rokin) met gas verlichten, in welke illumina tie Rembrandls naani zal zijn aangebragt. VEF.NDAM, 22 Mei. Vóór eenigc dagen arriveerde alhier, uit liet Koningrijk Hanover, eene Commissie, van hoogcr hand belast om zoowel alhier als in het naburige Wildervank en te Stads-Kanaal de ontginning en verderen aanleg der vecnen en kanalen te onderzoeken, ten einde op eenen gelijkvormigen voet de ont ginning en afvoer der veenen in het naburig Hanover te beginnen. VENLO, 20 Mei. In het onder de gemeente Bergen gelegen heideboschHommelbcrg ge naamdter grootte van p. m. 80 bunders, heeft den 18dcn 11., in den na middag. een lievige brand gewoed, die, naar men wil, ƒ2800 a 2400 schade zou hebben berokkend. Men schijnt niet vreemd van het denkbeeld dat kwaadwilligheid de oorzaak van dien brand geweest is. hem erkend, dat, om dit stuk voor Frankrijk te behouden, men de overigen moest prijs geven. Men verneemt, dat de Graaf de Nieuwerkerke gemagtigd was om tot 000,000 fr. op te biedendoch dan moest hij de schilderij laten varen. Ilusland kocht toen een Petrus in slavernij, van Murillo voor 151,000, Jezus en Johannesals kinderen van denzelfdcnvoor 63,000de Kruisdra- gende Christus, van Piombo, voor 41,000 fr. Een standbeeld van wijlen den Maarschalk Soult, uit wit marmer door Fradier vervaardigdzal in het Museum van Versailles worden geplaatst. §PAHJE. MADRID, 18 Mei. Er zijn door Engclsehe en Nedcrlandsche houders van achterstallige coupons op nieuw onderhandelingen geopend, om van onze Regering de ge- lieele erkenning te verwerven, daar de jongste schuldregeling die coupons slechts voor 50 pCt. erkend heeft. fruisseiv. BERLIJN, 23 Mei. Eergisteren woonde Z. M. de Koning vergezeld van Zijne Doorluchtige gas ten de manocvres hijwelke in de nabijheid dezer hoofdstad plaats vonden. Des namiddags was er groot diner van 400 gasten ten Hove. De toestand van H. M. de Keizerin veroorloofde Haar niet, daaraan deel te nemen. Z. M. de Keizer, in uniform van Pruissisch Generaal, was tusscheri 11H. MM. den Koning en de Koningin gezeten. Z. M. de Koning, even als de Prinsen, waren in Russische uniform. Onder de verdere vorstelijke personen merkte men III!. KK. IIII. Prins en Prinses Fredcrik der Nederlanden op. Gedu rende het diner stond de Koning op, en na de gasten uitgenoodigd te heb ben, de glazen tot aan den rand te vullen, sprak Hij met luider stemme: «In Mijn' naam en in dien van Mijn leger, en namens alle getrouwe Pruis- sische hartenstel Ik de gezondheid in van Z. M. den Keizer van Rusland. God behoede Ilcm voor het werelddeeldat door God Hem ten erfdeel gege ven is, en voor dezen tijd, waarin Hij onontbeerlijk is." Z. M. de Keizer antwoordde: «God behoede U. M." Later stond Z. M. nogmaals op, en zehle: «11c drink op het welzijn van den Koning van Pruissen en zijn voortreffelijk leger." - Met geestdrift werd deze toast opgenomen en met daverend ge juich beantwoord. Des avonds was er gala-voorstelling in den schouwburg, welke door de Doorluchtige personen werd bijgewoond. Het ijs op de Ncwa in Rusland is den 10d(!n dezer losgegaan en door gedreven. OOSTENRIJK. WEENEN, 21 Mei. Het hof begeeft zich grootcndeels naar Ischl, terwijl de Keizer eene rond reis door Ilongarye gaat doen. Men gelooft, dat deze een goeden indruk zal te weeg brengenvooral omdat de Keizer zich zoo vlug en sierlijk in de taal der Magyarcn uitdrukt. De beraadslagingen over de klooster-hervormingen zijn geëindigd. Men verneemt aangaande de resultatendat het aantal kloosters niet vermeerderd maar dat de bestaande zoowel als de Monniken-ordenin hunne regtcn en privilegiën zouden worden hersteld, gehandhaafd en beschermd. - Graaf Nessclrode heeft zich drie dagen langer dan zijn Keizerlijke meester in Wcenen opgehoudenen is van hier naar Berlijn vertrokken. Men brengt een en ander in verband met Piuslands bemiddelenden invloed op de lusschcn Oostenrijk en Pruissen bestaande geschilpunten. Een voor de Oostenrijksche financiën en vooral voor de houders van Oostenr. staats-papieren niet onbelangrijke maatregel is, naar men zegt, op handen, daar de Regering voornemens zoude zijn, om de conversie der cou pons, welke in den laalstcn tijd was geslaakt, te hervatten. Het officiële dagblad meldt eene financiële besparing van 14,268,200 11., de vermindering in de uitgaven van het leger belooft eene besparing van 2,600,000 ff.en uit de nieuwe leening worden 35,000,000 fl. verwacht. Veldmaarschalk Radetzky laat op eigen kostenten bedrage van 60,000 lire, te Verona bad- en zweminrigtingen voor de militairen maken. Op Groot-Hertogelijk bevel zal de haven van Livorno vergroot en ver beterd worden. CiOKRKSB'OftlBElVTlE. Mijnheer de Redacteur! Ik heb in het begin er ook zoo over gedacht als gij (zie L. Cour. van 21 Mei) en gevraagd, waarom de jenever vrij? maar ik heb er niet bijge voegd, moeten wij nu voor de jeneverdrinkers betalen? want dan kon men er de wijndrinkers en vleescheters ook onder begrijpen en wat wordt er dan van een afschaffing van accijnsen Ik heb mij zeiven afgevraagdof bet gebruik van sterken drank door de afschaffing der stedelijke belasting zal worden bevorderd? ik geloof het zoo minals dat de verhooging der belasting het gebruik zou verminderenmaar dat weet ik, als met nieuwe jaar geene poortgelden meer geheven worden, dat het gebruik in koffijhuizen, herbergen, slijterijen, langs de singels, zal vermeerderen en de drankverkoopers binnen de stad zullen verhuizen naar de omliggende gemeenten Leyderdorp, Soeterwoude, en Oegstgeest, want nu offert de builentapper er nog 11 cent poortgeld aan op, dat hij in het meerder gebruik terugwint; maar dan is het hek geheel van den dam. Toen heb ik er over gedacht, of het niet doelmatiger was geweest, om de belasting op den wijn en liet gedisteleerd te behoudenmaar ik heb nog meer tegen de belasting op den wijn, omdat die van het gedisteleerd billijker geheven wordt, namelijk, naar de sterkte of kwaliteit, terwijl gewone of fijne wijnen in de belasting geen verschil makenomdat de invoer van wijn gedrukt wordt door de stedelijke belasting, en de kosten van surveil lance door het toezigt aan de poorten dezelfde blijven en nog zullen ver- li oogen. Al wat gij nu zegt ten opzigle van het gedisteleerdom de belasting door het Rijk te verlioogen, geef ik toe, als gij meent, dat de zaak van de afschaffing van den sterken drank door dwangmiddelen kan worden bevorderd. Van dat gevoelen ben ik niet; ik geloof dat de gebruiker, zelfs de matige, eerder zijn geld voor het huishouden als zijn dagelijksch rantsoen zal ver minderen. Ik zou dat geld van den jeneverdrinker niet willen, omdat hij zou kunnen zoggen: »ik betaal zelf den Commies, die voor mij toezigt houdtden Policie- beambte, die op mij past; de nachtwacht, die mij te huis brengt; het gas licht, dat mij voor ongelukken behoedt," en dat lokt men uit wanneer men zegt: liet gansehc publiek moet de 40000 betalen, die nu de jenever- drinkers opbrengen." Het gansche publiek moet ook al de uitgaven der gemeente bestrijden. Ik heb wel eens gehoord, dat een dronkaard genas, toen men hem zes flesschen jenever op eens ter consumtie voorzette. Als de jenever binnen de stad zoo goedkoop is als bniten de poortwordt welligt de uithuizigheid verminderd. En als de behoeftige, die zeldzaam tarwebrood eet, dat nu goedkooper kan verkrijgen in zijn buurtdan wordt hij opgeheven tot een hoogeren stand en welligt treft gij dan onder de geringe volksklassen menig een aan, wicn gij als mij de hand zult drukken als een Afschaffer. liUITENLAiVDSCllE1 llEltlGTKiV. EN CE li A Ml». LONDEN, 22 Mei. Eergisteren is er een bal ten Hove gegeven, waarop de Koningin verscheen in een Indisch mousselinen kleed, met zilver geborduurd, gedragen over een licht groen onderkleed, versierd met zilveren linten en optooisels. Voorts was nog op dal bal de Indische Prins Veerajunder, in schitterend Oostersch gewaad, bijna geheel van goudstof geweven en omhangen met gouden platen. Het nu afgebroken wordende glazen paleis zal te Sydenham te midden van een park van 150 bunders oppervlakte weder opgerigt en tot een win tertuin worden ingerigt, die 18 bunders zal beslaan. Verder zullen er ten toonstellingen van schilderijen in gehouden worden. Men is thans in Ierland begonnen de bectwortel-suikerfabrikaadje in te voeren, waarvan men zich goede uitkomsten belooft. Op Cuba zijn ontscheept in 1842: 3680 slaven, van 1842 tot 1851 was het totaal 47,049. In Brazilië in 1842: 17,435; in 1846: 40,324; in 1847: 56,172; in 1848: 60,000; in 1849: 54,000; in 1850: 13,000; in 1851: 3287, To taal 315,615. De jongste berigtcn uit Hong-Kong melden dat de verhuizingen van China naar Californië zeer talrijk zijn. Binnen het verloop van weinige maanden zijn van Hong-Kong een vijftigtal schepen vertrokken, aan boord waarvan 15,000 landverhuizers waren. FRANHRIJK. PARIJS, 23 Mei. De President heeft eergisteren voor het eerst zelf het Voorzitterschap bij den Staatsraad bekleed, daar over het wetsontwerp op het Openbaar Onder wijs moest beraadslaagd worden, waarin hij veel belang stelt. Twee Kapiteins bij het wapen der jagers, die geweigerd hebben om in de kosten bij te dragen van het militair feest dat aan den President is aange boden zijn onmiddelijk op non-activiteit gesteld. Op de verkooping der schilderijen van den maarschalk Soult was de zaal der verkooping alleen geopend voor de houders van toegangkaarten. De stukken liepen doorgaans geene zeer hooge prijzen. Stukken van Alonzo Cano gingen goed: zijn Visioen van S'. Jan gold 12,100 fr. Ten 4 ure precies was de verkoop bepaald van drie schilderstukken van Murillo en een van S. del Piombo. De ontvangenis van Maria van Murillo was het belangrijkste stuk der verzameling. Ingezet op 150,000 vond het 4 bieders. Dc een slaakte zijn bod reeds op 200,000 fr., dc tweede op 245,000 fr. De twee overgeblevene hielden vol lot 500.000 fr. Op 586,000 fr. erkende de eeneen lasthebber van den Keizer van Rusland, zich verwonnen. De koopcr was de lieer de Nieuwerkerke, die het stuk voor de Louvre had gekocht. De President had

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2