LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 26 MEI. in-1 v iisciik ïïiAmiTEx De Courant wordt Vrijdag uitgegeven vit Zaturdag Avond Maandag 9 Woensdag en Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het juar de afzonderlijke nommers Korden tegen 10 Centen afgegeven. Belanghebbenden worden herinnerd dal de Adverlenliën voor de Maandagscbe Couranl Zaturdag Voormiddag moeien worden bezorgd. LEYDEN25 Mei. Wij \ernemcn dal J. II. Midderhof, Meesterknecht ter Drukkerij van j ■den lieer Brill, gisteren Kermis Maandag, 50-jarige gedachtenis inogt vieren van zijne komst aldaar op Kermis Maandag 24 Mei van liet jaar 1802. Op de Tentoonstelling van de Vereentging tot bevordering van den Tuinbouw in de prove. Zeeland, gehouden te Middelburg van 20 tot 23 dezer, is onder anderen aan onzen stadgenoot den Heer J. II. Schuurman Stekhoven, Ilortulanus van den Academietuin alhier, de zilveren medaille voor de drie schoonst bloeijende Ürchideae, en aan den Heer 3. W. Filippo, de bronzen medaille voor zijne ingezondene verzameling van uit klei gebakkene bloemva zen, bloempotten, toegewezen enz. Men heeft te Haarlem en in den omtrek gisteren morgen kwartier voor 11 ure eenen ligten schok van aardbeving waargenomen, loopende van het noordwesten naar bet zuidoosten. De Commissie van beheer en loezigt over de Droogmaking van het Haar lemmermeer verwittigt, dat de aanbesteding op den 29sten dezer bepaald, eerst den lstcn Junij zal plaats hebben. Zaturdag jl. vierde de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem baar 100-jarig bestaan. In de op Vrijdag gelioudene Vergadering zijn aangeboden, om bij dit feest, onder hare werken te worden uitgegeven, eene verhandeling van den Hoogleeraar W. H. de Vriese, over de Goodenovieae (eene Austral, plantengroep) en eerte verhandeling van de Ileeren F. Dozy en J. II. Molkenboer over de mosplanten van Suriname en Venezuela. Het houden der gedachtenisrede was door Directeuren opgedragen geworden aan den Heer Mr. D. J. van Lennep, die even als zijn vriend en ambtgenoot, de Hooglceraar G. V rol ik, het voorregt genoot, van op dien zelfden dag zijn 50 jarig lidmaatschap te vieren. Eer de spreker begon, doelde de Voorzitter mede, dat de Maatschappij besloten bad, ter gelegenheid van haar Eeuwfeest, twee buitengewone prijzen uit te loven, als een van ƒ1000 voor het beste natuurkundige werk, dat binnen vier jaren verschijnen zou, een anderen van ƒ2000, voor de belangrijkste ontdekking die op het gebied der natuurkunde binnen datzelfde tijdvak gedaan zou worden. Na eene sierlijke inleiding vermeldde de spreker de lotgevallen der Maat schappij. 7 aanzienlijke Haarlemmers, allen minnaars of beoefenaars der natuurkundige wetenschappen en gewoon zich tot bet nemen van proeven en bet doen van verhandelingen te vereenigen, hadden het eerste plan gevormd tot stichting cencr Maatschappij. Geen twee jaren na de stichting hadden zich ook elders woonachtige regenten of edelen als Directeuren bij baar aan gesloten. Het feest werd besloten met een praebtigen maaltijd, gegeven in bet Paviljoen te Haarlem, en waaraan ruim 110 gasten deel namen. Elk hun ner ontving op bet nageregt eene medaille in brons, voorstellende aan de eene zijde de Nèdcrlandscbe maagdnevens de Godsdienst bij een altaar ge zeten en daar bovende woordenDeo et Patriaeeen krans van eiken bladen met bet randschrift: per saeculum floruitper saecula crescat en bet inschrift: festis saecularibus celebratis Harlemi die XXI Maji MDCCCLII. Op liet lint, waarmede de kran3 is vastgestriktstaan de woor den Societas Scient. IIoil. De collecte voor noodlijdende kerken en personen der Herv. kerk in Nederland beeft in 1851 de som opgebragt van ƒ31,429. Zijnde ƒ3907 meer dan in 1350. De Hervormde en Walsche gemeenten te Amsterdam droegen daartoe bijna 1/5 bij; Rotterdam gaf 1796. In Rclgie is het signalement rondgezonden van een 12-jarig kind, zoon van den Heer de Grenus de Slnrler, Consul-Generaal van België te Bern, 't welk op den 2dcn Mei te Gerieve is ontvreemd, zonder dat men cenig spoor dier snoodc opligters beeft. De ontvreemding is gesellied door een Heer, die men ongeveer 65, en eene Dame die men omstreeks 35 jaren oud dacht te zijn en liet kind in eene postehais medevoerden. 's GRAVENHAGE 25 Mei. Z. M. beeft benoemd tot President van bet Provinciaal Geregtsliof in Noord bolland, Mr. W. D. Cramer, thans Vice-President van dat Hof; tot Procu reur-Generaal bij bet Prov. Geregtsliof in Friesland, Mr. A. Ypcy, thans Advocaat-Generaal bij dat Hof, en tot Procureur-Generaal bij bet Prov. Ge regtsliof in Groningen, Mr. R. II. Eyssonius Wiebersthans Advocaat-Gene raal hij dat Ilof. Z. M. den Keizer van Rusland beeft aan Jhr. Mr, M. de Haan Ilel- tcma, te Leeuwarden, de gouden medaille met zijn beeldlenis toegewezen, voor de bewerking der oude Friesche wetten, waarvan door hem een esempl, aan de Keizerlijke akademie van wetenschappen te Petersburg was aangeboden. Alhier is uit Suriname aangekomen de Oud-Gouverneur-Generaal R. F. Baron van Raders. Met liet aanstaande Pinksterfeest zullen de zittingen der Tweede Kamer van de SLaten-Generaal voor een korten lijd worden geschorst. Het schijnt, dat er niet meer wordt gedacht over eene aanslaande verdaging der zittin gen gedurende een tijdsverloop van twee of drie maanden. Den 8sten Maart 11. vergaderde alhier de Staatscommissie tol onderzoek der koloniale remises en van bel daarvan gemaakte gebruiken ontving van baren Voorzitter de mededeeling: n dat de regeling der aangelegenheden van de Europesclie kolonisatie aan de Saramacca, in Suriname sedert tot stand gekomen is en dat het den Koning behaagd beeft te bepalen, dat met de geldelijke ondersteuning, welke tot dusver aan de tegenwoordig aldaar geves tigde kolonisten is uitgereikt, nog dit jaar zal worden voortgegaan met aanzegging evenweldat die geldelijke tegemoetkoming daarna zou ophou den, terwijl voorts, op 's Konings magtiging, maatregelen worden voorbe reid om de verhuizing naar Suriname op grootere schaal te bevorderen en langs dien weg de Europesclie bevolking aldaar te vermeerderen, omtrent bet welslagen van welke maatregelen de beste verwachting wordt gevoed; zul lende de vestiging worden voorafgegaan door een plaatselijk onderzoek, door deskundigen te bewerkstelligen in de meest geschikte streken, ook buiten het thans bebouwde gedeelte der kolonie." -Den 22stcn dezer beeft aan bet Ministerie van Binnenl. Zaken de aan besteding plaats gehad der levering van boulmaterialen en liet stellen van ongeveer 2300 palennoodig voor den electro-magnetischen lelegraaph van Amsterdam over Utrecht en Arnhem naar de Duilsche grenzen. De leve ring is aangenomen door den Heer J. B. Maxwils, alhier, voor eene som van li.288. Tweede Kamer der Staten-fieneraal. Zitting van Maandag 24 Mei. In deze zitting is ingekomen een wets-ontwerp betreffende de ontheffing van directe belastingen. Dat tot bet verleenen van toelagen aan de Rhijn- spoorweg-maatschappij is met algemeene stemmen aangenomen. De Deer Dommer van Poldersveldt beeft voorgesteld, dat de Kamer besluite of om ter gelegenheid der aanslaande feestdagen geen reces te nemen, de aanhangige wels-ontwerpen onmiddellijk in de afdeelingen te overwegen en vervolgens over diegene, welke gedurende Junij en Julij in staat van wijzen gebragt worden, te beraadslagen, óf om aanstaanden Vrijdag voor 14 dagen uiteen te gaan. Dit voorstel zal in de zitting van morgendie ten één ure zal aanvangen, worden behandeld. DELFT, 24 Mei. Bij gelegenheid der paardenmarkt alhier den 2',cn Junij te bonden, zullen onderscheidene premiën worden uitgereikt voor de daartoe aangewezen beste en schoonste paarden, en voorts op den Haagschen straatweg, eene barddra verij plaats hebben. Behalve de ƒ300 door bet stedelijk Bestuur geschon ken, ter opbeuring van de paardenmarkt, is ook voor dat zelfde doel door de Hollandsche maatschappij van landbouw, afdeeling Delft en omstreken, ƒ150 bijgedragen. AMSTERDAM, 24 Mei. Men verneemt dat op Woensdag aanst.in de maatschappij Arti et Amici- liac, na de voordragt van den Heer Dr. P. Scheltcma, Archivarius van Am sterdam over bet leven en de werken van Rembrandt van Ryndoor den Heer E M. Calisch, Secretaris der 's Graveuliaagscbe commissie, een historisch overzigl zal worden gegeven der oprigting van bet standbeeld van Rembrandt. Op Donderdag avond zal aldaar, van stadswege, de gcliecle voorgevel van bet Trippenhuis ('s Rijks museum), op den Kloveniers-Burgwalworden ver licht, en wel met lampions, behalve de fries, alwaar eene gas-illuminatie zal prijken met de woordenAan Rembrandt. Voorts zal van stadswege een

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1