LEYDSCHE COURANT MAANDAG, 24 MEI. BIIfiSENLANDSCHE BERÏGTEN. BUITEi\LAi\'I)SCIlE BERIGTEN. Dc Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatyrdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar do afzonderlijke nummers worden togen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 22 Mei. Volgaarne plaatsen wij onderstaand tegen liet onze in de Courant van 1. 1. Vrijdag, gerigte stuk; want 't is ons om waarheid te doen en deze moet winnen bij iedere beseheidene vrije entwikkeling van denkbeelden. Ontmoet men overal bezwaren, men onderzoeke onpartijdig waar die 't minste druk ken, en getrooste zich de onvermijdbare, die wel ieder stelsel zullen aan kleven. »De opmerking in de Leydsche Courant van 21 Mei 11., omtrent het on billijke dat er gelegen zoude zijn indien bet plan van belasting door den lieer A. Ilartcvclt Jz. bij den Raad ingediend, wierd aangenomen, dat door de afschaffing van de opcenten op het gedistilleerd er 40,000 zouden moeten gedragen worden door de geheele Burgerijen niet alleen door (zoo als de Re dacteur zich uitdrukt) de geneverdrinkers, schijnt bij eene oppervlakkige beschouwing niet van allen grond ontblootdoch kanbet zij met bescheiden heid gezegd, den toets bij eene grondige beschouwing niet geheel doorstaan. liet is daarom dat schrijver dezer regelen vermeent de volgende opmerkin gen zijnen mede-burgers niet te mogen onthouden. liet vraagpunt hetwelk eerst vooraf moet worden beslist, is: wil men of geeft men de voorkeur aan de heffing op verbruik, boven die van een hoof- delijken omslag Zoo ja! dan vervalt bet voorstel in zijn geheel; zoo neen! dan is bet niet denkbaar één middel uit te sluiten, want dan blijft de Bur gerij belast met al de kosten aan dit stelsel verbondenkosten welke bij de voorschriften der gcmeenle-wet zeer ligtelijk meer dan 25,000 beloo- pen zullende niet genever drinkende gemeente zoude dan niet met f 40,000 maar met ƒ15,000 belast blijven. Doch ook dit bedrag wordt nog mer kelijk minder, want als men ziet waarvoor tappers, grossiers enz. op pag. 16 van het Voorstel worden uitgetrokken, dan wordt de 40,000 door den ge- achten Redacteur voorop gesteld, gebragt tot eene som van ƒ3000, en dit toch zal do niet drinkende gemeente wel niet te zeer drukken, te meer niet als men de redenering van den Schrijver volgt, dat men voor de verminde ring der broodprijzen zich een offer zou getroosten, zoude dan het moreel hetgeen door het uitlokscl der smokkelarij zoo geschokt wordt, geen 10 cent per hoofd op onze bevolking waardig zijn? Onopgemerkt mag niet blijven, dat de voortdurende ongelijkheid der belasting op het gedistilleerd, bir.nen en buiten do gemeente, moet ten gevolge hebben, dat ruim 200 ingezetenen welke nu nog door den verkoop een geheel of gedeeltelijk bestaan vinden, zulks znllcn zien verkw ijnen. De opheffing toch der poortgeldenmaakt de toe gang tot de buiten-tapperijen op elk uur en in elke jaargetijde toegankelijk. Het offer van ƒ3000 aan de geheele gemeente opgelegd, is dan ook tevens dienstbaar om een groot deel der in gedistilleerd neringdoenden hunnen onder gang te verhoeden. Dat bet een middel zoude zijn, om het misbruik te keeren, gelooft schrij ver bescheidelijk te mogen tegen spreken. Zij welke zich verlagen door het misbruikkunnen immers evenzeer op eiken singel als in de stad dien lust botvieren, en zijn dan, eenmaal de gemeente verlaten hebbende, minder nog aan het toevoorzigt der policie blootgesteld. Nu nog een woord in antwoord op het denkbeeld aangegevendat bet Rijk zich de inning der belasting in bet algemeen zoude moeten aantrekken. Dit denkbeeld is niet nieuwde Arnhemsche Courant van 25 Maart 11. en N®. 147 en 153 van bet Weekblad voor de Burgerlijke administratie heb ben over dit onderwerp reeds wenken gegeven, docli bij ecnige praktische kennis, gelooft de Schrijver dezes, het niet denkbaar is, hoe ook geregeld en vooral hij de locale ligging onzer gemeentedit te verwezenlijkenzonder te vervallen in de kosten welke thans de surveillance vordert," - LI. Donderdag avond heeft het Zanggczelschap Nuttig werkzaam te Leyderdorp in de Kerk der Ilerv. gemeente eene Cantate, het onweder ge titeld, uitgevoerd, gecomponeerd door don Heer v. Rosscm, organist te Bode graven onder leiding der Ileeren Jonker en Malherbe. De Heer Bornwater hield daarbij een toespraak, en de uitvoering is ten meeste genoegen van het geïntroduceerde publiek en voldoening van het gezelschap afgeloopen. De Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van liet Haar lemmermeer zal op Zaturdag den 29stcn dezer des middags ten 12 ure, aan het Ministerie van Binnenl. Zakenaanbestedenbet opruimen van de inge stroomde Baggerspecie uit de Hoofd- en Kruisvaarten, nabij den Lceghwatcr en den Cruquius, benevens het verdiepen van een gedeelte van ecrtgemelde Vaart, in twee percelen. Het bestek zal ter lezing liggen aan bet Ministerie van Binnenl. Zaken en op alle verder gebruikelijke plaatsen. Nadere inlichtingen zijn ook te beko men bij den Ingenieur J. A. Beyerinck alhier. Te Arnhem is een valsch stuk van 50 cents uitgegeven, dragende het borstbeeld van "Willem II en het jaartal 1845, het was gemakkelijk te her kennen aan den blaauwen gloed en doffen klank. Te Driel beeft de Regtbank van Tiel een meisje doen gevangen nemen, welke vermoed wordt den brand aldaar te hebben aangelegd. De Gemeenteraad te Apeldoorn heeft ƒ100 uitgeloofd voor hem die den dader of daders van de onlangs plaats gehad hebbende boschbrandcR kan aan wijzenen 50 voor hem die het opsporen der schuldigen zal bevorderen. 's GRAVENHAGE 22 Mei. Z. M. heeft gisteren over dc troepen cenen wapenschouw gehouden. Z. M. heeft eene Commissie benoemd bestaande uit den Directeur en eenige leeraars van 's Rijks veeartsenijschoolom de onlangs in België uitge vonden wijze te onderzoekentot het afweren der longziekte door inenting. II. K. 11. de Erfgroothertogin van Saksen-AVeimar-Eisenacbdie gisteren het graf van baren vader te Delft beeft bezocht, vertrekt Zondag naar Berlijn. Z. K. II. Prins Fredcrik is den 18den naar Potsdam vertrokken. Dc lloogc Raad heeft aan Jhr. v. Andringa de Kempenaer zijne vorde ring tegen de hooge erfgenamen van wijlen Z. M. Willem II, van ƒ2625, ontzegd, met verwijzing in de kosten. De Ministers van Justitie cn Marine zullen Dingsdag en Vrijdag geen gehoor verlccncn. AMSTERDAM, 21 Mei. De Hoeren Mr. P. J. Teding van Berkhout en J. Brouwer Anchor zijn den igclcn mct meerderheid van stemmen tot leden der Prov, Stalen benoemd. De Ned. Handelmaatschappij heeft 20 schepen voor onze stad bevracht, 7 voor Rotterdam3 voor Middelburg en 2 voor Dordrechtte zamen 32. In de vorige week is te dezer stede eene poging tot brandstichting ont dekt, in een der verdiepingen van een huis, in de Kalvcrstraaten wel in het achtergedeelte, uitkomende in de Voelboogstraat, belendende aan een pakhuis, dat in gebruik is van een persoon, wonende in dc Begijnhofstecg. De omstandigheid, dat de poging is gedaan door middel van buskruid, waar van eene niet geringe hoeveelheid in papieren zakjes op den grond was ver spreid en waarbij de tot ontvlamming noodige sloffen waren gelegd, had de schromelijkste gevolgen kunnen hebben, niet alleen voor de bedoelde percelen, maar tevens voor de vele andere in de nabijheid staande; terwijl men ook een groot aantal mcnschenlcvcns zou hebben te betreuren gehad, indien de ramp niet in tijds ware voorkomen, door het ontdekken der misdadige poging. De vermoedelijke dader, zijnde de bovenbedoelde persoon, woonachtig in de Begijnhofstecg, heeft de vlugt genomen, doch aan dc nasporingen der justitie is het gelukt hem te Kampen te vinden. Aldaar voor den Commissaris van Policie geroepen zijnde, heeft, hij zich, in zijn logement, in den bals en in dc polsen gesnedenom een einde aan zijn leven te maken. Zijn zelfmoord is evenwel niet gelukt, cn hij is, nadat heelkundige hulp was verleend, ter verdere verpleging naar bet gasthuis gebragt. Ten behoeve van het Instituut voor Blinden alhier is gedurende 1851 in Ned. Indië ontvangen: voor de blinden 1467 en voor de volwassen blin den ƒ434,60, alsmede voor het Instituut voor Doofstommen te Groningen ƒ1466. BROUWERSHAVEN, 19 Mei. Zondag is van onze reede in zee gezeild het barkschip Cortgene, Kapitein J. A. Scott, bestemd naar Paramaribo, aan boord hebbende den nieuw be noemden Gouverneur der kolonie Suriname, Jonkh. J. G. O. S. von Schmidt auf Altensladt, met echtgenoot en twee kinderen, zijnen Adjudant den Heer C. A. van Sypcstcyn, lstcn Luitenant der Artillerie, met echtgenoot en twee kinderen. ES K E. RIK BRUSSEL, 21 Mei. Den 18<lcn beeft dc Heer A. Valtcmare een bijzonder gehoor bij den Koning gehad, bij welke gelegenheid bij hem, uil naam van den Staat New-York,

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1