BUITENLANDSCBE BERIGTEN. 's GRAVENIIAGE 19 Mei. Z. K. 11. Prins Frederik vergezeld van zijn Adjudant, de Kolonel Barre, is gisteren naar Berlijn vertrokken. Men verneemt, dat de Minister van Oorlog, nadat zijn ambtgenoot voor Justitie zijn ontslag aan den Koning bad aangeboden, insgelijks zijn ontslag beeft ingediend. Voor zoo ver bekend iszijn de ingediende ontslagen door den Koning nog niet aangenomen. Volgens geruchten zou de Kamer na behandeling van eenige wets-ontwer- pen van minder aanbelang, doch die afdoening vereischen, uiteengaan en gedurende twee of drie maanden bare werkzaamheden schorsen. Derhalve zouden vele der voorname wettendie der Kamer aangeboden zijnonafge daan blijven. Reeds zijn eenige leden vertrokkenmet voornemenom gedurende de tegenwoordige Zitting niet terug te keeren. De Ministers van Binnen- en Buitenlandscbe Zaken zijn door den Ko ning der Belgen benoemd tot Grootkruis der Leopolds-Ordeen tot Ridders dier Orde twee ambtenaren bij de Ministeriën van Buitenl. Zaken en Fi nanciën. AMSTERDAM, 18 Mei. lieden is alhier, op de Keizersgracht bij de Leidschestraateen pakhuis ingestort, in 'twelk beneden eenige vertimmering plaats had. Van de 6 per sonen, welke zich in hetzelve moeten hebben bevonden, zijn 2, vrij belang rijk gewond, den dood ontkomen. Een lijk was gevonden. Uit het puin kwam de arm van een vierden persoon in reddeloozen toestand te voorschijn. Van de twéé overigen was tot dus ver nog geen spoor ontdekt. Den IS"1®0 dezer heeft het genootschap: tot zedelijke verbetering der gevangenen, zijne 28ste algemeene vergadering alhier gehouden, onder voor zitting van den Heer IV. 11. Warnsinck Bz.die de werkzaamheden opende met eene rede over de handhaving der beginselen van het genootschap. Uit het verslag, door den algemeenen Secretaris, den Heer A. A. Stuart, uitge- bragt, blijkt zoowel de toenemende bloei, als de uitbreiding van den werk kring dezer instelling. Te Appingadam en te Amersfoort zijn nieuwe afdee- lingen opgerigt. Ondanks de vermeerdering der uitgavenis de toestand der kas bemoedigend. Alleen voor school- en godsdienstig onderwijs wordt I ruim ƒ5000 besteed. FRA1VHBUK. PARIJS, 17 Mei. Naar men verzekert, zou de Keizer van Rusland alleen voor 29 millioen begrepen zijn in de 35 J- millioen wier terugbetaling door het buitenland aan j de Fransche schatkist wordt verlangd. De Ileer A. Burnouf is benoemd tot vasten Secretaris van de Akademie van fraaije letteren, ter vervanging van den Baron de Walckenaer. Er ziet heden een werk van Capefigue het lichtgetiteldde Kerk in de Middeneeuwen. De uitgifte van onderscheiden Belgische bladen is gisteren weder aan den post verboden. Vier Generaals weigeren tot de tegenwoordige orde van zaken toe te treden: het zijn de Heeren Changarnier, de Lamoricière, Bedeau en Lefló, die den eed van trouw aan het staatshoofd en de staatsregeling niet willen afleggen. Van den scherpen brief waarin de eerstgenoemde verklaart dien eed niet te zullen doen is reeds gewaagd. Een gelijksoortige brief is door den Heer de Lamoricière uit België aan den Minister van Oorlog geschreven en (hetgeen velen heeft bevreemd) in een der Parijsehe gouvernementsbladen openbaar gemaakt. De Generaal zegt, wèl te weten dat hij wegens de eeds weigering uit de dienst zal worden ontslagen, ondanks zijne veeljarige trouwe dienst en niettegenstaande naar de wet een officier alleen door uitspraak van eenen krijgsraad zijnen rang kan verliezen; hij verklaart echter, zoodra vreemde troepen de Fransche grenzen mogten overschrijdenden degen weder ter verdediging van 's lands onafhankelijkheid te zullen opvatten, vertrou wende dat de Regeringter afwering der door haar den lande berokkende gevarenzijne hulp gaarne zal aannemen zonder eenen eed te vragen. De President bestemt bij het besluit van 22 Januarij jl. eene som van 10,000.000 fr. voor het bouwen van gezonder woningen voor de arbeidslieden in de groote steden. Van deze som zal 3,000,000 fr. strekken om in de drie volkrijkste wijken van Parijs eene model-inrigting daar te s!ellen; het zal een gebouw moeten zijn waarin gehuwde of ongehuwde arbeidslieden een gezond en luchtig, behoorlijk verwarmd en verlicht en van water voorzien verblijf kunnen vinden, waarin alle huishoudingen geheel afgescheiden van elkander zijn en waar alleen ééne zaak tot gemeenschappelijk gebruik van de huishoudingen en van het publiek strekt, te weten een groote wasch- toestel om linnen te wasschen en te droogen en om zich te baden. Deze gebouwen moeten tot model voor particuliere ondernemingen strekkenen derhalve zoo zuinig en beknopt ingerigt zijn dat zij aan de arbeidslieden eene veel betere en toch minder kostbare huisvesting, en van den anderen kant aan de eigenaren een behoorlijke rente van het uitgeschoten kapitaal op leveren. Het vraagstuk is in Engeland opgelosten dit zal zekerlijk ook in Frankrijk gelukken; ten einde daartoe te geraken, roept de President de hulp in van alle Parijsehe bouwkundigen. Uit zijne eigene middelen zal een prijs van 5000 fr. toegekend worden aan dengene die het beste plan van zoodanig gebouw levert. De Commissie van Financiën uit de Wetgevende Kamer heeft ten aan zien van de begrooting voor 1853 opheffing gevraagd van het Ministerie van Policie, ophelderingen nopens de conversie der rente, als ook daarover dat de bekwame Financier Gouin het te kort niet op 50 maar op 100 millioen berekent. Er is aan de munt ter herinnering van de uitreiking der adelaars, een gedenkpenning geslagen in goud, zilver en brons. De kruisen van het Legioen van Eer en de medailles, die bij het uit reiken der adelaars zijn uitgedeeld, bezwaren de begrooting jaarlijks met bijna 400,000 fr. Gisteren heeft de Generaal Sb Arnaud een' maaltijd aan de Arabische Opperhoofden gegeven, waarbij al de Generaals tegenwoordig waren die zich gedurende den oorlog in Algerië onderscheiden hebben. Er is wederom sprake, dat er revolutionnaire woelingen in Italië zou den plaats hebben. PRÜISSEU. BERLIJN, 16 Mei. Volgens in Pruissische bladen medegedeelde officiële opgavenzijn in 1851 in Silezie 648 personen van de Katholieke tot de Protestantsche kerk overgegaan. Daarvan waren 269 volwassenen. Bovendien hebben in dat jaar 466 Katholieke huisvaders hunne kinderen in de Evangelische kerk laten doopen. Die getallen zijn in vergelijking met 1850 toegenomenals wanneer slechts 368 personen, waaronder 159 volwassenen, tot het Protestantsch kerk genootschap waren overgegaan, terwijl slechts 187 kinderen van Katholieke vaders in de Evangelische kerken gedoopt waren. Als vermoedelijke reden van de groote vermeerdering in 1851 wordt opgegeven, dat de leden der kleine Duitseh-Katholieke gemeentenuit hoofde van de moeijelijkheden welke aan het bestaan dier gemèenten overal in den weg worden gelegdzich aan het Evangelisch kerkgenootschap aansluiten. Uit Bern meldt mendat de bekende Professor Vogtdie door het Stuttgarter Romp-Parlement tot Duitsch Rijks-Regent benoemd werdte Ge neve beroepen is tot Hoogleeraar in de Geologie en Paleontologieen dat be roep heeft aangenomen. STABS BERES3TEN. BROODZETTING Voor de Gemeente Ley den, Ingaande Maandag den 24sten Mei 1852. Maximum van den prijswaar niet hovenmaar wel heneden zal mogen worden verkocht, ingevolge Koninklijk Besluit van den 23steu April 1843, [Staatsblad N°. 13). Het Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlandsche pondenop36 Cents. Een pond vijf oneen op18 Het Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 30 Vijf oneenop15 Het Franschbrood van een Nederl. pond, op30 n Vijf oneen, op15 Het Huisbakwegende een Nederl. pondop26 Vijf oneen, op13 Het minste soort of zoogenaamd krop uit de zakvan een Nederl. pond, op22 Vijf oneen, op11 Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van het Reglement op het bakken en verkoopen van brood, gearresteerd den 5ten September 1846. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Ley den, De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Letden, 19 Mei 1852. De Secretaris v. PUTTKAMMER. Burgerlijke Van den 13 tot en inet den 19 Mei 1853. BEVALLEN: E. de Koning, geb. Laman, D. J. den Broedergeb. Span- dofskiZ. G. Daalmeyergeb. te WaterZ. W. Biesotgeb. Belle man, Z. J. C. Delforno, geb. van TeeckelenburgZ. A. Cornelisse, geb. Hakkert, Z. J. Smit, geb. de Wekker, D. M. Spek, geb. Se- lierZ. J. Bevelgeb. VervarkD. F. C. Verhoevengeb. BernardZ. E. van Welsen, D. E. Fiouw, Z. J. v. Kesteren, Z. M. M. Jan sen, geb. de Ilaas, Z. levenl. J. S. Halbertsma, geh. Hamaker, Z. levenl. P. S. RcigmanZ. S. de la Riegeb. EduardD. M. Roelandsegeb. Zwarts, Z. M. Beulink, geb. Vink, Z. J. Veenbof, geb. van Hen ten Z. B. de Roogeb. DaatselaarZ. M. van der Steengeb. Ak kers, Z. P. de l'Ecluse, geb. Rozier, D. C. S. van den Bergh, geb. Schmier, Z. J. Zwart, geb. Oostenbrug, D. levenl. J. Mieremet, geb. NieuwenburgZ. M. Overdijk, geb. de Haas, Z. J. Marks, geb. Smit, D. M. van der Mark, geb. Schekermans, Z. levenl. GEHUWD: G. van den Berg, Jm. en T. Heyn, Jd. H. J. Uljee, Jm. en J. J. Nelissen, Jd. A. Bergheyk. Jm. en A. Drees, Jd. J. Lens, Jm. en J. M. Groen, Jd. J. P. Hemerik, Jm. en R. van den Berg, Jd. M. Overduyn, Jm. en G. Laman, Jd. B. van Driel, Jm. en G. de Vroe de, Jd. F. P. Verstraaten, Jm. en E. Wakka, Jd. N. Selier, Jm. en J. Stol, Jd. A. Privé, Jm., en A. D. Bosman, Jd. J. J. van der Steen, Jm. en H. F. de Ridder, Jd. II. vanStrien, Jin. en S. M. de Wolf, Jd. G. BijWedr. en W. van BrabandWede.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2