hetwelk mislukt is, zoodal zij zijn afgedreven tot beoosten Indramaijoe. De Thorwaldsen had een ig ijzer geladen en is totaal vergaan. Gedurende de twee eerste maanden van dit jaar is op Java en Madura aan regten zuiver ontvangen ƒ901,236; te weten ƒ253,750 meer dan in 1850, en 20,548 meer dan in 1851. In Februarij hebben verscheiden doorbraken en overstroomingen in de residentie Soerabaija plaats gehadwelke echter door spoedig aangebragte hulp weinig schade hebben veroorzaakt. Ook de residentie Saniarang is voor een groot gedeelte onder water gezet; de groote postweg tusschen Kendal en Saniarang is doorgebroken; verscheiden bruggen zijn vernield. Door eenige aardstortingen van den berg Besser, gelegen in hel district Karang Kobar, afdeeling Bandjar Negara, residentie Banjoemaas, zijn in de dessa Gloesoer drie huizen met hunne bewoners, 14 in getal, bedolven, terwijl hetzelfde lot 10 menschen heeft getroffendie op het veld waren. In de eerste helft van Februarij is in de zuidelijke districten van het regentschap Sumadang (Preanger regentschappen), eene ziekte uitgebarsten, die aanvankelijk vele slagtoffers maakte; van 769 aangetasten zijn 391, ruim de helft dus, bezweken. De ziekte, voornamelijk in buikloop bestaande, scheen in het laatst der maand geweken. Uit Palembang op Sumatra zijn berigten tot 6 dezer ontvangen. Rad- jah Tiang Alam bevond zich steeds in de Ampat Lawang en scheen bij voortduring het behoud eener onafhankelijke stelling mogelijk te achten. De toerustingen van onze zijde waren verre gevorderd. In de overige gedeel ten van de residentie heerschte rustwerden de landrenten langzamerhand opgebragt en had een druk verkeer plaats. De cholera is weder in het Samangkasche (Lampongsche districlen Zuidhoek Sumatra) uitgebroken en rigt daar groote verwoestingen aan. In den laatsten tijd zijn zeer gunstige berigten ontvangen van de vrij haven Makassar. Ilct getal der vaartuigen en vooral der Europesche schepen die haar bezoekennam toe. Verscheiden Europesche en Chinesche hande laars, van Singapore en elders, hadden er zich neergezet. Ten gerieve van de zeevaart zal te Makassar een tijdbal worden opgerigt. Men heeft te Sincapore berigten ontvangen wegens het wedervaren van den Britschen bevelhebber Chadwellwelke met liet oorlogschip Sphinx gelast is geweest met het overbrengen van een brief van Lord Palmerston aan de Japansche overheden, in antwoord op eene vroegere mededeeling dezer over heden, en om onderzoek te doen naar den toestand, in welke Dr. Bettclheim zich bevindt. Kapt. Cladwell heeft er prijs op gestelddat deze brief binnen de stad Shooe zou worden overhandigd. De Japanners hebben eerst tegenstand geboden, maar later toegegeven. De overgave heeft plaats gehad binnen de citadel, terwijl de Britsche officieren door eene eerewacht van mariniers ver gezeld waren. De brief is door den Japanschen regent en zijne ministers met veel eerbied ontvangen, en de officieren zijn door hem daarna ter maaltijd genoodigd. De Sphinx is van den 6den tot den 17deB Februarij voor Lie Tjoe ten anker gebleven. De officieren hebben vrijheid gehad om het eiland te bezoekenzijn door de inwoners met veel beleefdheid ontvangen zij hebben de huizen, de bruggen, de wegen en den landbouw in zeer goeden toestand gevonden, en alom blijken van welvaart bespeurd. The Friend of China meldtdat er den 2deB Maart te Canton een vernielende brand heeft gewoed. Ongeveer twee honderd winkelseen mijl ten westen van de factorijen gelegen, zijn geheel afgebrand. vond, brand ontstond in het huis waarin zij haren intrek had genomen, zoodal zij en haar gevolg genoodzaakt was in eene andere woning de wijk te nemen. Er heeft in het laatst van April te S'. Michael eene hevige aardbeving plaats gehaddie veel schade heeft veroorzaakt. Ponta Delgada werd nage noeg geheel verwoest, terwijl 7 menschen het leven verloren. PRUISSEN. BERLIJN, 15 Mei. Dc Keizer van Rusland, die Wcenen reeds verlaten heeftis over Dresden naar deze stad gereisd. Sedert eenige dagen is te Emmerik de in de laatste jaren niet ge handhaafde maatregel weder ingevoerd om de reizigers, die met de Nedcr- landsche diligences aldaar aankomente controlerenwaaruit voor de reizigers de noodzakelijkheid voortvloeit om van passen of andere voldoende stukken voorzien te zijnten einde niet aan onaangenaamheden te worden blootgesteld. Dezer dagen zijn te Dantzig drie Jezuiten-Predikers aangekomen om daar 8 dagen lang driemaal daags te prediken. OOSTENRIJK. AVEENEN14 Mei. Do gedenkschriften van den bekenden Hongaarschen Generaal Görgey, dien men steeds van verraad heeft beschuldigd, zijn dezer dage te Leipzig, bij Brockhaus, uitgekomen. Zij zijn in al de Oostenrijksche Stalen ver boden. Dit verbod per telegraaph naar alle kroonlanden gezonden, heeft te meer opzien gemaakt, dewijl te Praag het debiet reeds was vergund. VEREENICiDE STATEN. HOLLANDSCIIE KOLONIE SHEBOYGAN, 17 April. De commissie, aan wie het drukken der constitutie en eenige wetten van dezen Staat in de llollandsche taal werd opgedragenheeft een gunstig rapport uitgebragt. Ook is de bill aangaande de llollandsche Handelmaatschappij, door deze kamer goedgekeurd. De Agent van het huis Rothschild heeft verleden week te Baltimore, wel- ligt den grootsten aankoop van tabak gesloten, die nog ooit geschied is. De koop bestaat in 1700 okshoofden tabak, voor een Duitsch huis bestemd en welker waarde 80,000 doll, bedraagt. OÖST-INE9IE. BATAVIA, 27 Maart. De Regering beefttot het dgen onderzoeken welke maatregelen behooren te worden genomen tol verbetering en bevordering van den gezondheidstoestand van de stad en voorsteden van Batavia, eene commissie benoemd, zamengesteld uit de Ileeren P. van ReesG. AVassink en E. C. C. Steinmetzterwijl zij als Secretaris wordt bijgestaan door den Heer J. C. de Koek van Leeuwen. Eene commissie van 23 ledenmet den Heer S. D. Schiff als President den Heer P. van Rees als Vice-President, en den Heer H. D. A. Smits als Secretarisheeft zich gevormdten einde eene Tentoonstelling van voorwer pen van nijverheid en volksvlijt uit den Indischcn Archipel, in de maand September 1853, te Batavia tot stand te brengen en te besturen. De Indi sche Regering heeft daartoe, bij besluit van 25 Februarij, magtiging en hulp verleend. Ook zijn de Gouverneurs en Residenten op en buiten Java aange schreven om de bevolking tot het zenden van bijdragen aan te moedigen en de verzending van alle voorwerpen te bevorderen. Sedert September heeft de belangrijke zaak der aangelegenheden ter westkust van Borneo het onderwerp uitgemaakt van naauwgezette overwe gingen der Regering. De uitslag was, dat 's Residents handelingen, voor zoo veel noodigwerden bekrachtigddat het door hem ingediend ontwerp van inwendig bestuur des Regentschaps werd aangenomendat besloten werd tot de militaire bezetting van Sepang; dat den Resident werd opgedragen voor de bevolking van bet voormalige kongsie-land Samtiaukeo een bestuur te ontwerpenrustende op dezelfde grondslagen als dat van Montrado. De Re sident T. J. AA'iller vertrekt nu eerstdaags per civile schoener Ana Dyomene weder naar de westkust van Borneo, om die beschikkingen ten uitvoer te leggen. Volgens berigten van Soerabaijais te Sumanap op den 12dcn Maart aangekomen de 3de Stuurman van het Nederlandsche schip Catharinamet cenen brief van den gezagvoerder van dien bodem, houdende mededeeling, dat hij, op eene halve mijl beoosten Gilie-Lawak, op een koraal-rif met zijnen bodem vast was geraaktin zeer gevaarlijken toestand verkeerde en dringend om hulp verzocht. Onmiddellijk zijn twee kruisbootenverschil lende praauwen en twee schoeners van den Sultan derwaarts vertrokken. Het schip had toen de masten reeds verloren. De eerst aanwezende Officier der Marine te Soerabaija is door den resident verzocht geworden, een gereed lig gend stoomvaartuig derwaarts te zenden. De CatharinaKapitein D. Lamers, was den 5dBB Maart jl. met eene lading koffij van Samarang vertrokken. Volgens een later berigt, zou die bodem geheel vergaan zijn. Den 27stcn Februarij 11. is door den gezagvoerder van het Nederlandsche schip JoanC. T. van Assendelft de Coningh3 a 4 mijlen beoosten den hoek van Indramaijoeopgevischt de bemanning van de verongelukte Deensche brik Thorwaldsen, bestaande uit den Kapitein, twee stuurlieden en elf min dere schepelingenbenevens een Deensch Zeeofficier als passagier. Genoemde brik is den 25steB Febr. 11. van Batavia naar Soerabaija onder zeil gegaan, doch denzelfden nacht gestrand op de Boompjes-eilandende bemanning heeft zich in twee sloepen gered en getracht op de Boompjes-eilanden te landen, Protestanten Op den 27sten April 11. zijn op het dorp Drielin den Bommelcrwaard 43 huisgezinnendoor een noodloltigen brandeensklaps van have en goed beroofd. Bijzonder heeft de betrekkelijk kleine Hervormde gemeente in die vreeselijke ramp gedeeld. Niet minder dan 17 harer gezinnen hebben hunne woningen, nagenoeg al hun huisraad en sommige veel van hunne bezittin gen verloren; terwijl een twaalftal volstrekt onvermogend is. Nog nooit is uit deze gemeente een verzoek om bijstand gehoord. Ook in den meest kom mervollen tijd heeft zij zich zeiven geholpenen in de behoeften van hare talrijke armen voorzien. Docli thans ziet zij geen kans, om zonder medewer king van anderendeze ramp te boven te komenen de twaalf huisgezinnen weder huisvesting, het allernoodigste huisraad en kleeding te verschaffen. De Kerkeraad roept vertrouwend de bekende weldadigheid zijner mede-Protestan ten ten behoeve dier ongelukkingen in, den Algoedc biddende, dat Hij op deze poging zijnen zegen schenkenen ook nu de harten van velen tot lief derijke hulpbetooning neigen wil. Ook de geringste gift zal in dank ontvan gen en de ontvangst er van door de ondergeteekendendoor middel van dit blad worden bekend gemaakt. De Kerkeraad der Herv. Gem. van Driel, Namens denzelvenG. A. AVEYERS, Predikant. G. DEN KRYGER Ouderling. AV. N. BELLINGAN, Diaken. Met ontvangst van giften willen zicli gaarne mede belastenProfessor T. AV. J. JUYNBOLL en Ds. J. TICIILER. Slfftie IStaats-Loterij. Trekking der Tweede Klasse. 1ste Trekking. N°. 2435 een prijs van ƒ20,000. N°. 12530 een prijs van ƒ5,000. N». 5507 een prijs van ƒ2,500. N°. 5598, 793.9 en 17448 ieder een prijs van ƒ1,000. 2de Nos. 7221 en 15690 ieder een prijs van 1,250. N03. 9375, 11862, 12462, 13662, 13890, 15894 en 18957 ieder een prijs van 1,000.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3