De Eerste Kamer is lot hervatting van hare werkzaam lieden bijeenge roepen tegen Woensdag den 26slcn dezer. In de op 11. Donderdagdoor den Gemeenteraad te Rotterdam gebonden zitting is, op voorstel van Burgemeester en AVethouders, met 29 tegen 4 stemmen besloten, aan de verzoeken, tol afschaffing der kermis, geen gevolg te gevenen alzoo de kermis op den gewonen tijd te doen plaats hebben. Het schoone fregatschip Stad 's Gravenhage, in den jare 1839 te Schie dam gebouwdvoor rekening der 's Gravenhaagsehe scheepsreederijis dezer dagen in gevaar geweest van totaal te verongelukken. Op den 18den Dcc. A. P. van Banjoewangie vertrokken met eene lading koffijsuiker en tin voor de Nederl. Handelmaatschappijkwam het den 1 ld,n dezer, in goeden staat, voor den Hollandschen wal met den loods aan boord. Den volgenden morgen het Brouwerhavensche gat binnen zeilendegeraakte het op den Banjaard aan den grond, en is, na reeds door het volk te zijn verlaten, op eene wonder dadige wijs, in den nacht tusschen 12 en 13 dezer, van de voornoemde ge vaarlijke bank afgedreven en door de stoomboot Kinderdyk naar binnen gesleept. Het zou inderdaad te bejammeren zijn geweest, indien dit schip verloren ware gegaan. Met alle zorg onder het opzigt van den Heer P. Varkevisser gebouwd, is het een pronkjuweel der Hollandsche vloot, dat den naam der residentie waardig is. 'Soesjeede Si umee tiettStalen-tieneraat Zitting van Dingsdag 18 Mei. Tot leden der nieuwe Commissie, tot onderzoek der Staatsrekening over 1846 zijn benoemd de Ileeren Reindcrs, Hugenholtz, Storm van 's Grave- saride, Dullert en Meeussen. Daarna zijn aangenomen1°. het ontwerp tot goedkeuring eener dading be trekkelijk de Mydrechtsche droogmakerij, en 2°. dat, tot tijdelijke instand houding van wetten in Limburg. Na nog eenige mededeelingen van ondergeschikt belangis de zitting opgeheven. 's IIERTOGENBOSCH 15 Mei. Op den huize Ruwenberg op verzoek van Z. H. 44r. den Bisschop van GerraVicarius Apostoliek van deze stad te S'. Michiels-Gestel werd eergis teren door den Eerw. Heer J. H. Smits, Regent van het Seminarie, 2de afd. plegliglijk de eerste steen gezegend en gelegd van het gesticht van voorberei ding, voor kweekelingen tot den Priesterlijken stand bestemd. lïllTEXLAXöSCHE BERIGTEX. ENGELAND, LONDEN, 14 Mei. De geboortedag van de Koningin werd gisteren in plaats van den 24slcn dezer, met de gebruikelijke plegligheid gevierd. Gisteren is de som van 70,000 door den kooper van het glazen pa leis aan den bouwmeester uitbetaald. De reusachtige spiegeldie aan het westelijk eind van den middengang in het tentoonstellings-gebouw was geplaatst, is dezer dagen verkocht voor 3,540 gulden. Uit den staat van ontvangst der inkomende regten blijkt, dat in En geland in de maand April jl.zijn ingevoerd voor eene waarde van 200,000 gulden aan horologien. De bijzonderheden, die dagelijks medegedeeld worden over den toestand der lersche kiezerszijn bedroevend. Een der meest grievende ontdekkingen is een officieel schrijven van den Prevoost en Vicarius Charles II. Seymour, als eerste Magistraatpersoon van de stad Tuamaan het bewind, waaruit blijkt (om niet in bijzonderheden te treden) dat er tweemalen brand gesticht is in een huis, welks bewoner ongeveer een twaalftal Protestanten herberg de; en uit eene verklaring, onder cede afgelegd voor het stadsbestuur van Tuam, is niet anders op te maken, dan dat Thomas Bohen (de eigenaar van het huis) blootgesteld blijft aan herhaling van poging tot brandstichting, indien hij voortgaat Protestanten te herbergen of het Protestantisme aan te moedigen. De redevoering van de Heer Spooner in het Parlement gehouden, (waarvan wij in ons vorig nommer met een woord gewaagden) heeft veel indruk gemaakt, en wordt thans in de Nieuwsbladen breedvoeriger me degedeeld. Eerst heeft hij verklaard dat zijn ernstig streven zou zijn om zich van alle uitdrukking te onthouden die de gevoelens zijner R. C. medeleden zou kunnen kwetsen, daar hij volgens zijn onbekrompen Protcs- tanlsch geloof, ieders regt op eigen vrij oordeel eerbiedigde, maar hier alleen ijverde legen het opvoedingsstelsel te Maynooth. A'ervolgens heeft hij onder an deren aan zijne hoorders gevraagdof zij niet de ontwijfelbare zekerheid had den, dat de Priesters in gemeld collegic opgevoed, van tijd tot tijd en vooral in de laatste dagen, weerstand tegen de Kroon aan den dag hadden gelegd en zich vijandelijk legen de Staatsregeling geloond en of zij niet verklaard hadden nooit tevreden te zullen zijn, zoolang de gevestigde kerk van Enge land en Ierland nog bestond. Hun gedrag was volgens hem zoodanig, dat zij in de categorie vielen van godsdienstleeraars, die zich verlaagd hadden oproerleidcrs te zijn. Mij onthield zich voor het oogenblik namen te noemen. Vervolgens weidde hij uit over de oorspronkelijke bestemming van het collegie. Het was geene school ter onderwijzing in de Roomsch-Katholijke godsdienst, maar een opvoedingsgesticht van Priestersdie anders buitenslands moesten gezonden worden, en dan blootgesteld werden anti-revolutionaire indrukken te ontvangen of met beginselen besmet te wordengevaarlijk voor de maat schappij en strijdig met de Engelsche monarchie. Tot dit doel werd de toe lage, die jaarlijks aangegroeid was, gegeven; maar het was bewijsbaar, dat. zij niet in dien geest was aangewend, en hij twijfelde geen oogenblik of het onderzoek dat hij vroegzou dit zonneklaar aan den dag brengen. Met het leerboek van Dr. Bailly in de hand deelde hij de vergadering mede wat op het collegie aangaande den eed werd geleerddat de kerk de magt had van het nakomen te ontslaanomdat de eed aan God gezworen was. Stel nu eens, zeide spreker verder, dat eene buitenlandsche Roomsche magt een I'ro-- tcstantseh land wilde ver mees lerenzouden de Roomsch-Kat. ingezetenen den eed van trouw aan hun vaderland gestand doen? Uitvoerig weidde hij hier over uit en noemde uit hetzelfde schoolboek de 26 gevallen op van vrijstel ling of wijziging der gezworen eeden; en ten slotte vragende, wat er van de heiligheid der eeden overbleef volgens zulk een stelselputte hij hieruit een nieuw argument tegen het behulpzaam zijn ter verspreiding van zulk eene opvoeding, door het geven van aanzienlijke toelagen van landswege. Ook hetgeen Dr. Bailly leerde, aangaande diefstalbragt spreker te berde. Hij deelde het tarief mede, in gemeld leerboek voorkomende, waarbij de men- schen in vier klassen werden verdeeld, en opgegeven hoe groot de som bij ieder klasse was, wier ontvreemding doodzonde uitmaakte. Ook deed hij scherp uitkomen dat men de kweekelingen op het collegie leerde, dat men eed noch belofte aan ketters gedaan behoefde te houden. Met een enkel woord roerde hij het teedere punt der zedelijkheid aan, en beweerde dat het onderwijs aan de aanslaande Priesters gegevennopens hetgeen zij te vragen hadden bij de biecht aangaande het zondigen tegen de kuischheidhen met zonden bekend maakte, waarvan zij anders zelfs geen denkbeeld zouden gehad hebben. Na over het stuk der biecht nog breedvoerig te hebben uit geweid, vergeleek spr. ten slotte het gedrag der lersche geestelijkheid voor en na de emancipatie, schetste hare vroegere verbindtenissen en tegenwoordige z. i. gedurig klimmende cischen. Hij eindigde met te zeggendat hij zich sterk maakteindien zijne motie tot onderzoek werd aangenomente hewij- zendat de weerspannigheid en oproerige geest in Ierland ontstaan was uit het onderwijs en in verband stond met de leerstellingen van Maynooth collegie. Een rijks vaartuig de Herald Kapitein Denhamis den 12(icn dezer vergezeld van de stoomboot Torch, van AVoolwich vertrokken, om een ont- dekkingstogt in een nog bijna onbekend gedeelte der Stille Zuidzee te doen. Deze togt zal verscheiden jaren aanhouden. LI. Maandag avondterwijl nog eenig werkvolk aan den arbeid was stortte in eene kolenmijn bij Pembreij in Zuidwalliseene massa waterdie voor de exploitatie noodig was, zich plotselijk in de mijngangen uit en over stelpte degenen, die zich daar bevonden; 27 personen verloren het leven, slechts een wist zich te redden. AVare het ongeluk gedurende den dag gebeurd alsdan zoude men vijfmaal zooveel slagtoffere hebben te betreuren gehad. FRMHRUK. PARIJS16 Mei. Gisteren heeft do President eenen wapenschouw gehouden over de Afgevaar digden der verschillende regimentendie den grooten wapenschouw hadden hij- gewoond en nu de terugreis aanvaarden. Hij sprak daarbij eene korte rede uit, waarin hij te kennen gaf: dat, wanneer iemand nog belooning verdiende zonder beloond te zijnzulks weldra geschieden zalterwijl hij den ver- trekkenden tevens belastte aan hunne krijgsmakkere te zeggen dat hij steeds bereid blijft hunne gevaren te deeleneven als hij thans reeds hunne liefde en trouwvoor de grootheid en den voorspoed des vaderlands deelt. Een brief van den Graaf van Chambord aan de legitimisten maakt grooten indruk. Deze brief, waarbij de Prins de gedragslijn aan zijne aan hangers voorschrijft, is een formeel manifest en wel een zoo duidelijk mani fest, als nog nimmer van den Graaf van Chambord is uitgegaan. De Prins verbiedt uitdrukkelijk aan de legitimisten een' eed, welken ook, af te leggen en aan de beslaande regering ondersteuning te verleencn, dan voor zoover noodig is tot het behoud der rust en het te keer te gaan van regeringloosheid. De legitimisten moeten zich onthouden van eenige openbare betrekking aan te nemen en het is hun pligtten krachtigste te protesteren, hoewel langs wettige wegentegen het herstel van een' regeringsvormwelke aan Frank rijk slechts nieuwe rampen kan berokkenen ten minste volgens de meening van den Graaf van Chambord. Men houdt het er voor, dat dit stuk op eene duidelijke wijs den weg opent tot eene vereeniging tusschen de beide Bourbons-takken en dat deze vereeniging, zoo zij nog niet lot stand is geko men, zal plaats hebben op den dag, dat het Keizerrijk zal worden afgekondigd. Te middernacht is de termijn van twee maanden geëindigdwelke aan de vreemdelingen was verleend voor de aanvragen, tot terugbetaling van 5 pCt. rente. Het geheel der door hen gedane aanvragen beloopt 1,773,000 fr., een kapitaal vertegenwoordigende van 35,500,000 fr. Van Maandag af zal aan deze aanvragen worden voldaan. Eergisteren avond zijn de feesten door het afgestoken vuurwerk onge lukkig geëindigd. Door den regen en de vochtigheid der lucht gedurende het afsteken is het bijna geheel mislukt. Daarbij zijn enkele soldaten gewond, en er was weinig gezorgd voor de handhaving der orde. De sluiting der festiviteiten is dus tegengevallen. Terwijl het vuurwerk eene massa onbevredigde toeschouwers bezig hield brak er in de faubourg Sb Antoine een hevige brand uit, die met moeite gebluscht, toch nog eene schade berokkend beeft van ruim 200,000 fr. Volgens de thans afgeloopen volkstelling bedraagt het getal inwoners van ons land 35,781,821 zielen; in 1801 telde men er 27,349,003. FORTITGAL. LISSABON, 9 Alei. De Koningin, die eenige gedeelten van haar Rijk bezocht, is door een groot gevaar bedreigd geweestdaar er te Bucelloswaar zij zich des nachts be-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2