BUITEiVLANDSCHE BERIGTEN. beeld der Regering omtrent het behoud van den Iloogen Raad als Hof van Cassatie; doch 2°. daarentegen krachtig bestreden, dat van hooger beroep in strafzaken. Beide redenaars hebben overigens, hunne eigene denkbeelden aan gaande eene regterlijke organisatie medegedeeld. De zitting duurt voort. AMSTERDAM, 11 Mei. G. L. Dekker schuitenjager op liet Octgcnspad aan de Weesperzijde, viert morgen zijn 100stcn verjaardag. Ilij is volmaakt gezond. In den vorigen zomer maaide hij gras voor zijn paard. Kooit heeft men hem sterken drank zien gebruiken. ENGELAKR. LONDEK, 10 Mei. Het Ministerie heeft in net Lagerhuis eene nederlaag geledendaar met 234 tegen 148 bepaald werd, een voorstel van den Minister d'Israëli om het door de burglen Sl. Aldans en Sudbury verbeurde kiesregt op andere plaatsen over te doen gaan, thans niet in beraadslaging te brengen. Men meent dat dit de ontbinding van bet Parlement zal verhaasten. Eergisteren hebben de Vertegenwoordigers der Mogendhedenmedeondertee- kenaren van het protocol van Londen van 2 en 23 Augustus 1850hande lende over de Deensche aangelegenhedenaan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken alhier, bet tractaat geteekend, waarbij de opvolging van den Deenscben troon overgaat op Prins Christiaan van Gllicksburg en zijne wettige manne lijke erfgenamen, en wel op zijne kinderen, gesproten uit zijn huwelijk met Prinses Louisa van Hessen-Kasseizijne tegenwoordige echtgenoot. Hij heeft thans vier kinderen. Zoowel door den Vertegenwoordiger van Pruissenals door de Gevolmagtigden der andere Mogendheden is het verdrag ondertce- kend. In dit tractaat is de integriteit der Deensche monarchie voor wensche- lijk verklaard; doch niet door de Mogendheden gewaarborgd. Uit Washington meldt mendat de Officieren van het Nederlandsch oorlogschip Prins van Oranje aldaar een bezoek bij den President, den Minis ter van Marine, vele hooge personen en leden van de beide Kamers afgelegd en de merkwaardigheden der stad hebben bezocht. Zij werden door allen met de meeste voorkomendheid ontvangen. Van New-Foundland wordt van 23 April berigt, dat in de stormen van den 5<icr' tot den 12den dier maand tusschen Fogo en Greenspond bij de GO schepen vergaan zijndie op de robben vangst uit warenen 90 personen het leven hadden verloren. FRMKK S.ï Et. PARIJS, 11 Mei. De dag van gisteren leverde een grootsch schouwspel op. Geheel Frankrijk was op het Veld van Mars door meer dan 400,000 mannen van alle rangen en standen en uit alle oorden des Lands, vertegenwoordigd. Onder de toe schouwers zag men mannen van alle Volkeren, van alle legers, tot soldaten uit Egypte en Turkije, ja zelfs Numidische opperhoofden, door Frankrijk overwonnen en thans bondgenooten. Den 5den December 1804 deelde op dat zelfde Veld, Napoleon aan zijne legers de nieuwe teekenen van het Keizerrijk uit. De plegtigheid van gisteren was niet minder belangrijk. De toebereidselen waren door de genie gemaakt. Langs de militaire school was eene estrade opgerigt met tribunes. In het midden verhief zich die van den President, en ter weerszijden daarvan eene tribune met 720, benevens een paviljoen met 418 en eene groote tribune met 1268 plaatsen. Tot deze uitgestrekte estrade kwam men langs een prachtigen trap van 18 ellen breed, versierd met zes beeldenvoorstellende de krachtde voorzigtigheidde geschie denis, den vrede enz., en verder met leeuwen, Irofeën en bloemen versierd. De tribunes waren alle rijk gedecoreerd en gedrapeerd. Behalve deze tri bunes voor de genoodigden, waren nog verscheiden andere opgerigt. De kamer boven het altaar was 18 ellen breed en 25 ellen boog; door acht ko lommen geschraagdwit met goud geschilderd en rijk met fluweel en goud gedecoreerd. Verder prijkten nog tweehonderd masten met banieren en trofeën. De plegtigheid was in vier deelcn gesplitst, de wapenschouw, de uitdee- ling der adelaarsde inzegening der vaandels en het defileren. Ten half twaalf ure waren de verschillende troepen, onder bet opperbevel van den Generaal Magnan aanwezig. Ten twaalf ure kwam de President aan, vergezeld door zijn militaire huis, de Maarschalken en de Fransche en buitenlandsche Officiers-Generaaldoor den President daartoe aangewezen. De trein werd gesloten door het peloton Arabische opperhoofden. Het gejuich van het volk en het leger vermengde zich thans met de mu ziek, de trommen en het kanongebulder. Na den wapenschouw reikte de President de vaandels uit en zeide De geschiedenis der volken is grootcndeels die der legers. Van hun voor- of tegenspoed hangt bet lot der beschaving en des vaderlands af. »IIun nederlaag is overweldiging of regeringloosheid; hun zegepraal, roem of orde. Ook de volken brengen even als dc legers eene Godsdienstige vereering aan die zinnebeelden van krijgsmanseer, die een reeks van worstelingen en zegepralen herinneren. De Romeinsche adelaar in 't begin dezer eeuw door Keizer Napoleon aan genomen was de schitterendste uitdrukking van Frankrijks wedergeboorte en grootheid. Hij verdween bij onze rampen. Hij moest terugkeerentoen Frankrijk, bekomen van zijne nederlagen, meesteresse van zich zelve, niet langer zijn eigen roem zou versmaden. Soldaten, herneemt dan deze adelaars, niet als eene bedreiging tegen de vreemdelingen, maar als zinnebeeld onzer onafhankelijkheid, als aandenken van een heldentijdvak, als teeken van adeldom voor ieder regement. Herneemt die adelaarsdie zoo dikw ijls onze vaders ten zegepraal hebben geleid, en zweert om, als 't noodig is, ter hunner verdediging te zullen sterven Deze woorden werden door de opperhoofden der korpsen met luid ge juich begroet, terwijl de troepen daarop antwoordden met den kreet van leve Napoleon! De hoofden der korpsen rigtlen zich vervolgens van de estrade naar het altaar, waar de Aartsbisschop van Parijs, aan het hoo'd van een stoet van geestelijken, de vaandels inzegende en eene redevoering uitsprak, waarvan het hoofddenkbeeld wasdat Frankrijk den oorlog niet wildoch dien, zoo noodig, ook niet vreest, echter alleen als middel om daardoor tot vrede te geraken. Toen ten half twee ure, steeg de President der Republiek weder te paarden begon het defileren, waarbij de troepen aanhoudend den kreet leve Napo leon! deden booren. Ten drie ure keerde de President naar het Elysée terug. Gisteren avond om 9 ure is het bal in de Militaire School geopend. De prachtig versierde balzaal die 22 Nederl. el hoog is en in hare lengte 84 kolommen bevat op welke ter wederzijden galerijen rustenwas door 24,000 waskaarsen verlicht. Ter wederzijden dier zaal zijn nog twee zalen ingerigt. eene voor conversatie- en speelzaalwaarin 15,000 waskaarsen branddenen eene voor eetzaal. De President werd door vuurwerk en muziek van het orchest begroet. Op 'tVeld stond een wagen der Landsdrukkerij, uit welke 100,000 ex emplaren der aanspraak aan 't volk en de soldaten werden uitgereikt, terwijl er 25,000 in de stad werden aangeplakt. De Regering heeft aan eene maatschappij van reeders hel overbrengen aanbesteed van drie of vier duizend Europesebe arbeiders, die op den onlangs bij besluit van den President vastgestelden voet, naar de Fransche West-In dische koloniën zullen overgebragt wordenom op de suikerplantages aldaar in het gebrek aan arbeidende handen te voorzien. Het mandement van den Aartsbisschop van Parijs ter wederlegging der dwaalbegrippen betreffende de christelijke liefdadigheid, hetwelk door den officielen Moniteur in zijn geheel wordt medegedeeldlaat zich om trent de jongste omkeering van zaken in Frankrijk aldus uit: »Wat is in deze gebeurtenis de verborgenheid der Voorzienigheid? Onge twijfeld dierbare broedersbeeft God in de eerste plaats aan Frankrijkna zoo heftige worstelingen, eene gewenschte rust willen geven, de burger twisten dempen, den stortvloed van maatschappij-verwoestende leerlingen stui ten. God heeft vervolgens ons willen leeren, dat zoo al staats-omwentelingen in het plan des wereld best uurs liggen als laatste middel tot beteugeling van het misbruik der vrijheid of wel van uitspattingen des staatsgezagstoch alleen door de innige vereeniging van deze beide groote en goddelijke zaken, van het overheidsgezageen uitvloeisel der eeuwige magt ter bescherming hierbeneden van elks en aller reglen, en van de vrijheid, een afschijnsel van Gods heerlijkheid op Zijn beeld ter bekwaming van den mensch tot het goededat alleen door beider vereeniging de Christenvolken zich kunnen beveiligen voor politieke schokken en door waarachtigen vooruitgang in het genot kunnen komen van al de tijdelijke zegeningenwelke het Evan gelie als eene toegiftaan de volken belooft die eerst het Rijk Gods en Zijne geregtigheid zoeken. Deze vereeniging nuwaarop altijd 's Hemels zegen rust en zonder welke geen volksgeluk mogelijk iskan alleen plaats grijpen in een rustigen staat der maatschappij en onder de heerschappij der orde, wanneer de harts tog ten bedaard zijn maar niet te midden van den heeten partijstrijd. In de zede lijke wereld is het als in de stoffelijkeniet onder het woeden van het on- weder en onder bet gehuil van den stormmaar in de stilte der natuur ont wikkelt de kiem zich in den schoot der aarde om te barer tijd vrucht te geven. »Wij zei ven zullen van de ontstane stilte en de aan het vaderland gege ven rust gebruik maken, om aan onzen berderlijken ijver vrijen loop te gevenzonder af te dalen uit de gewesten die verre boven de menschelijke politiek verheven zijn." FR.UI SSEN. Weldra zal het plan doorgaan om te Keulen eene vaste brug over den Rhijn te leggen, waartoe de Staat 1,400,000, de Keulsche Mindener-Spoorweg- Maatschappij 300,000, de Rhijnsche 200,000 en de stad Keulen 100,000 thl. geven zal. Sedert eenigen tijd heerscht er hier spanning, ter zake der kerkelijke aan gelegenheden. De Prins-Regent heeftbij het overlijden van den Landsvorst, eene lijkdienst verlangd en daarvoor was bij de Protestanten de 9de aangewezen en voor de R. K. van Maandag de 10de, omdat, volgens kerkgebruik, de Zondag voor dergelijke plegtigheden niet mag worden gebezigd. De Aartsbis schop heeft echter, op eigen gezag, daarin verandering gemaakt, en gelast, dat de verlangde dienst des Zondags zou worden gehouden. Daar dit nu gcene eigenlijke lijkdienst kan zijn, heeft dit bij velen misnoegen gebaard. Of de Prelaat in dezen bij al zijne ondergeschikte geestelijken wel de ver- eischte gehoorzaamheid zal vinden, wordt in twijfel getrokken; maar zeker is het, dat reeds op sommige plaatsen, en wel onder anderen te Freiburg, de burgerlijke ambtenaren last hebben bekomen van hunne overheden, om de dienst van Zondag niet in deze hunne betrekking bij te wonen. Deze ver ordening van den Aartsbisschop heeft bij vele R. Katholieken eenen zeer ongunstigen indruk gemaakt. In Karlsruhe is door hen een protest gete kend in Manheim hebben zeer velen de godsdienstoefening in de Proleslantsche kerken bijgewoond.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2