LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 14 MEI. M T* Do Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. /'3 N°.\fe'c,El£ 'N* :w fr. 11 1$ De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCÜE BEUIGTEN. LEYDEN13 Mei. PROCES-VERBAAL van de inlevering en opening der Stembriefjes die ten behoeve der keuze van drie Leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft plaats gevonden den 12 Mei 1852 in de Gemeente Ley den. Het bureau van Stemopneming neemt in de ter inlevering der Stembriefjes bestemde Zaal (de Lakenhal) plaats, des morgens ten tien ure. Het is zamengesteld uit den Heer Mr. A. O. E. Grave van Limburg StirumBurgemeester, Voorzitter, en de Heeren Mr. D. Tieboel Siegenbeeken Mr. N. Olivier, Leden van den Gemeenteraad Stemopnemers. De lijst der Kiezers die bij de verkiezing in aanmerking komt, mitsgaders een exemplaar van het Koninklijk besluit van den 9 November 1851hou den de vaststelling van een Reglement bevattende de algemeene bepalingen betreffende de Kamers van Koophandel en Fabriekenwordt op de tafel voor het bureau staande, nedergelegd. De Stembus na onderzocht en volkomen ledig bevonden te zijn, wordt met twee Sleutels geslotenwaarvan de een door den Voorzitter van het bureau, de ander door den Heer Siegenbeek als oudsten Stemopnemer in bewaring wordt genomen. In de Stembus zijn briefjes geworpen door de op de nevensgevoegde lijst vermelde kiezers. En is dit zonder stoornis der orde afgeloopen. Ten twaalf ure wordt door den Voorzitter verklaard dat de ter inlevering der Stembriefjes bestemde tijd verstreken is. Onmiddelijk daarop is de Stembus gesloten op de daartoe voorgeschrevene wijze. De bus wordt vervolgens geopend en bevonden te bevatten vijf en negentig stembriefjes. Dit getal met de lijst der Kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergele ken zijnde, is gebleken te zijn even groot, als het getal dier Kiezers. Nadat de briefjes zijn ondereengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft twee stembriefjes van onwaarde verklaardwaarvan een oningevuld en een onderteekend. Hel getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest drie en negentig. Van dit getal zijn uitgebragt op de Heeren J. A. de Fremery 48 stemmen, D. A. Schretlcn 44, P. van Geer 44, C. Dros 61, P. J. Zuurdeeg 29, M. Couvee 19, J. C. Zaalberg 31. Hebben alzoo de meeste stemmen verkregen Cornelis Dros. Johannes Andreas de Fremery. Pietcr van Geer. Domini cus Antonius Schretlendoch vermits de Heeren van Geer en Schretlen een gelijk getal stemmen verkregen hebben, komt de eerste als oudste in jaren bij het staken der stemmen ingevolge achtste zinsnede van art. 13 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 in aanmerking, Zijn derhalve verkozen tot Leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leyden de Heeren CORNELIS DROS, JOHANNES ANDREAS de FREMERYen PIETER tan GEER. En zijn tegen deze opening van stembriefjes geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander, Procesverbaal opgemaakt in tegen woordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 12ien Mei 1852. VAN LIMBURG STIRUM, Voorzitter. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, OLIVIER In het Handelshl. van 11. Maandag 2cle Editie, las men het volgend berigt uit het naburig Voorschoten. Gisteren avond werd alhier een vader van een huisgezin gevangen genomen en naar Leyden vervoerd, beschuldigd van zijn zeven-jarig kind in de vorige week zoodanig te hebben mishandeld dat het aan de gevolgen er van overleden is. Het lijk werd heden door ge neeskundigen in oogenschouw genomen en onderzocht." Wij zijn verzocht om ter liefde van de waarheidomtrent dit vertelsel dat in het Handelsblad van heden ook reeds nader wordt toegelichtte Stemopnemers. meldendat die vader niet is gevangenmaar op vrije voeten blijft. Hij had volgens gerucht zijn twaalf-jarigen zoon Zaturdag voor 8 dagen »een pak slaag" gegeven. Op requisitoir van den Heer Officier der Regtbank hebben twee Hoogleeraren, 36 uren na den dood, het lijk onderzocht en geen spoor van uitwendige beleediging gevonden, maar eene croup in den ergsten graad als oorzaak des doods geconstateerdzoodat er hoegenaamd geen termen wa ren om den vader geregtelijk te vervolgen of gevangen te nemen. Door den Gemeenteraad van Nijmegen werd, in zijne zitting van Vrij dag jl.met zeventien tegen eene stemaan de conferentie van den H. Vin- centius van Paulo het verlof geweigerdom eene collecte te houdentot het daarstellen van eene inrigting, om bij winter, aan minvermogenden warme spijzen uit te deelen. - Te Simonshaven bij den Briel heeft in den nacht van den 9den op den lOden een zware brand gewoed waardoor de Protestantsche kerk9 huizen 5 boerderijen en 4 schuren in de asch zijn gelegd. Men vermiste 3 kinde ren doch men hoopte dat die gevlugt waren. Op het vermoeden dat de brand zou aangelegd zijnis een regterlijk onderzoek begonnenen zijn dien ten gevolge de eigenaar van bet huiswaar de brand een begin namals mede die van een der afgebrande gebouwen naar het huis van arrest te Brielle vervoerd. Dit is in dat Kanton reeds de tweede gevangenneming bin nen weinige dagen om dezelfde reden. 's GRAVENIIAGE 13 Mei. Z. M. heeft eervol ontslagen als Burgemeesters van Schoonhoven en van Heukelum c. a. D. J. de Kruyff en Mr. F. de Klopperen den laatste be noemd in plaats van den eerste, en in plaats van den laatste J. J. Noman. - Z. M. heeft Mr. P. BrandsmaOfficier bij de Arr. Regtbank te Heeren veen, benoemd tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor verleenen. Vtveede Hamer der Staten-Generaat, Zitting van Woensdag 12 Mei. In deze zitting hebben de Heeren M'. J. F. Bieruma Oosting en Mr. A. S. van Nierop zitting genomen. Een ingekomen ontwerp van wet, tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1850, is naar de afdeelingen verzonden. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen geopend over het ontwerp op de regterlijke organisatie. De Heer Godefroi heeft in eene rede, welke ruim 1) uur geduurd heeft, vooral een hoofdbezwaar op den voorgrond gezet, dat namelijk in het plan geene gelegenheid werd gegeven tot eene grondige en vrije beoordeeling der wet, en zulks uit drie oogpunten ontwikkeld. 1°. Dat, naar zijne meening, het ontwerp niet bevat hetgeen eene wet op de regterlijke organisatie moet bevatten2°. dat het ontwerp beginselen be vat, waarvan de aanneming afhankelijk wordt gesteld van de nog niet ge regelde uitvoering dier beginselen3°. dat de wet berust op het voorondersteld behoud van beginselen der tegenwoordige regtsplegingzonder dat de vraag omtrent het behoud dier beginselen ernstig in overweging is genomen. Ten slotte heeft de spreker zijne eigene denkbeelden omtrent eene regter lijke organisatie uiteengezet, welke, naar hij meende, de voorkeur boven hel plan des Ministers verdiende. Daarna heeft de Heer Metman, algemeene rapporteur, het wetsontwerp mede nadrukkelijk bestreden. Zijne rede omvatte het betoog: a. dat het doel van de grondwetgever niet is bereiktdoordien het ontwerp niet aan dat doel beantwoordt; b. dat eene betere inrigting van het regtswezen op ver schillende andere wijzen kan worden bereikt. De Heeren van Akerlaken Huguenin, van Lynden en van der Veen hebben het ontwerp evenzeer be streden, grootendeels op dezelfde gronden door de beide eerste sprekers breed voerig uiteengezet. De zitting is tot morgen opgeheven. Zitting van Donderdag 13 Mei. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet. De Ileeren AVintgens en Borret hebben zeer breedvoerig de voordragt bestreden. De eerste beeft voor namelijk zijne bezwaren ontwikkeld: 1°. legen bet voorgestelde hooger beroep in strafzakenen 2°. tegen het behoud der kamer van burgerlijke zaken hij den Hoogen Raad. De Heer Borret heeft hoofdzakelijk de twee hoofdbeginselen bij deze voordragt behandeld en 1verklaard in te stemmen met het denk-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1