Wethouders bestaande behoefte, de noodige gelden zullen worden uithelaald over 1852, hoogstens lot een bedrag van ƒ15,000, onder gehoudenheid van jaarlijks vóór den lsten April, en alzoo voor ditmaal vóór den lstcn April 1853 rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar in den gebruikelijken vorm aan deze vergadering over te leggen. En is dit met 20 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de HH. Luzac en Bucaillc. 3°. Voordragt tot vervroegde afbetaling van nog onvoldaan gebleven termijnen der aanncmingwerken over 1851. En is overeenkomstig het rapport van de Commissie van Financie met 20 stemmen (hebbende de leden Adriaans en van der Hoeven inmiddels de Ver gadering verlaten) besloten, bet gedaan voorstel goed te keuren, en Burge meester en AVcthouders onder de daarbij vermelde voorwaarden tot de vroe gere uitbetaling op den lsten .Junij 1852 van den voornoemden laatsten ter mijn dier aanncmingspenningen te magtigen. Laatstelijk door den Heer Gevers voorgesteld zijndeuithoofde van het te ver gevorderde uur, de behandeling der verdere stukken tot eene volgende Vergadering uit te stellen, is zulks door den Voorzitter in rondvraag gehragt en is dit algemeen goedgekenrdwaarna de Vergadering is gesloten. AVij venemen dat door de Heeren D. A. Schrctlen en C°. alhier is aangenomen het leveren van 5000 stuks gegoten ijzeren pijpen, bestemd tot het leiden van den Telegraaph-draad binnen de steden Dordrecht's Graven- hage en Amsterdam. De Commissie der Tentoonstelling te Arnhem te houden heeft de kun stenaren hier te lande uitgenoodigdeene teekening van eene medaille te vervaardigen, ter grootte van een geldstuk van 2.50, en die voor den lstcn Junij onder een motto en gezegeld billet, houdende des kunstenaars naam, aan de Commissie te zenden. De algcmcene Vergadering der Ned. Vereeniging tot afschaffing van ster ken drank in Julij zal te Botterdam worden gehouden. In het kiesdistrict Hoorn is bij herstemming tot lid van de Tweede Kamer verkozen Mr. A. S. van Nierop met 957, tegen Jhr. P. Opperdoes Alewyn, die 763 stemmen bekwam. - De Heeren de Ileus te Utrecht en I'revinairc te Haarlem hebben ver gunning gevraagd tot het aanleggen van eenen spoorweg van de Klomp langs Apeldoorn naar Deventer en van daar naar Rheine. De Amst. Cour. meldt dat er dit jaar een kamp zal worden gefor meerd in de nabijheid van Zutphcn. Dit kamp zou zijn zamengesteld uit het instructie-bataillondat te Kampen garnizoen houdt, uit een bat. ja gers, uit 32 tirailleurs-kompagniën(tot hataillons van 4 kompagniën gefor meerd, zoodat elk regement één bataillon geeft, en elk bataillon op de vol ledige sterkte gehragt800 man telt)uit 4 complete escadrons dragonders en uit eene rijdende en veld-batterij. Uit Tilburg wordt gemeld, dat de fabrieken er druk blijven voort- werken de aanvoer en omzetting van alle soorten van wol blijven belang rijk en gedurig komen er machineriën uit België aan. In 1846 bedroeg het aantal personen, die bij hunne komst in de ge vangenissen van ons Rijk niet konden lezen en schrijven 1684in 1847 2046, in 1848 1849; in 1849 1608, zijnde nagenoeg twee vijfde der personen, die gevangenisstraf ondergingen. Van deze hebben in de gevangenis genoegzame vor deringen in bet lezen en schrijven gemaakt, in 1846 711, 1847 724, 1848 671, 1849 614; zijnde iels minder dan het twee vijfde gedeelte. Eene Kerkelijke Revuete Rome uitkomende en het dagblad der R. K. geestelijkheid te Parijs, VUniversverklaren dat »de moderne parle mentaire regeringsvorm niet te verdedigen is uit een Katholijk oogpunt en dat al de geloovigen in Duitschland, Italië en Frankrijk deze stelling beamen." De Belgische Indépendance voegt er bijdat de R. K. geestelijkheid in België dezelfde leer huldigt, maar dat zij die nog niet openlijk durft verkondigen. Als een voorbeeld van de bekende ongehoorde nalatigheidwaarmede in N.-Amerika met de stoombooten wordt omgegaan, kan dienen, dat in de eerste weck van April alleen in 't Westerdeel de volgende stoombooten zijn gesprongen. Bij St. Louis de Glencoe, waarbij 150 menschen slagtoffers zijn gewordenop de Ohio de Redstone met 65 dooden op de Missouri de Saluda waarbij 100 personen zijn verongelukt, op de Missisippi de Pocahontas met 8 dooden. Gezamenllijk dus 323 reizigers, die in een deel van N.-Amerika in eene week't slagtoffer werden van de ligtzinnigheid der stoombootvoerders. 's GRAVENHAGF,8 Mei. Z. AI. heeft op verzoek eervol ontslagen de Burgemeester van AVormerveer en Peize, P. v. Gelder Pz. en B. AV. Kymmcll; alsmede op verzoek eervol ontslagen AIr. L. D. Stormals Griffier van de Arrond.-Regtbank te Breda. Z. AI. heeft benoemd tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon AIr. S. van AA elderen Baron Rengers, Burgemeester te AVijmbritseradeel in Friesland; tot Grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw den Heer d'Hoff- schmidt, Alinister van Buitcnl. Zaken in België en tot Ridders dier orde den Heer Ch. Liedts en den Generaal AYillmar, gevolmagligden, in der tijd belast met het sluiten van bet Nedcrlandsch-Belgisch verdrag, alhier. Den 5dcn heeft er een diner ten Ilove plaats gehadwaaraan de Konin- nin weduwe, voor het eerst na het overlijden van haren gemaal, heeft deel genomen. De Koning zal de Rembrandts-fcesten te Amsterdam bijwonen en zich dan met zijn gezin naar het Loo hegeven. Prins Frederik heeft in de laatste dagen met den Alinister van Oorlog veleen niet zelden langdurende confercntiën gehouden. Alen wildat de reorganisatie der artillerie, die steeds door zoo velen met belangstelling wordt te gemoet gezienhet voorname onderwerp dezer confercntiën zou zijn geweest. Overigens is het niet onwaarschijnlijk, dat men het verschuiven van 'sPrinsen vertrek naar Berlijnals een gevolg daarvan beschouwt. In het laatst dezer loopende maand (denkelijk den 27slen), zullen Prins en Prinses Frederik te Berlijn een familie-feest bijwonen, en daarna de reis naar Zweden aannemen. Be nieuw benoemde Gouverneur van Suriname, Jhr. Schmidt auf Al- tenstadt is naar Rotterdam vertrokken, om zich aan boord van de Cortgene, Kapt. Scottnaar zijne bestemming te begeven. Z. AI. heeft hij besluit van 3 Alei eene Staats-Commissie benoemdom onderzoek te doen naar, en verslag uit te brengen omtrent een aan onze staats-inrigting en wetgeving meest passend stelsel van policie-wet, regelende de bevoegdheden der ambtenaren en bepalende de onderwerpendie moeten gerekend worden te behooren tot de Rijks-policie. Tot leden zijn benoemd de Heeren Provó Kluit, lid der Tweede Kamer; Staats-EversProc.-Gcn. te Arnhem; van Dorp, Directeur van I'olicie in het 3de district: Pape, Off. van Justitie te 's BoschPringle, Regter in de Arr.-Regtb. te Leyden; de lxou- ville, Burgem. te Brielle, en J. AV'. Tydeman, Adv. te Amsterdam. De Commissie zal van het departement van Justitie de reeds verzamelde beschei den, betrekkelijk dit onderwerp, bekomen, en is uitgenoodigd om zoo mo gelijk vóór 31 Julij aanst. baar verslag uit te brengen. Het ontwerp van wet, tot verleening van subsidien aan de Rijn-spoor weg-maatschappij houdt in de bekrachtiging van de art. 11 en 12 der overeenkomst met voorn. Alaatschappij. Bij die artt. is bepaald, dat de Regering als bijdrage in de kosten der ver smalling aan de Alaatschappij een millioen guldens zal verstrekkenen op hare aanvraag, bij gebrek aan beschikbare middelen zal vergoeden; als: twee jaren rente van ƒ2,400,000, en één jaar rente over een tweede kapitaal van ƒ2,400,000, a 5 pCt. of in plaats daarvan, dezelfde kapitalen, of een deel daarvantegen eerste hypotheek op de eigendommen der Alaatschappij of ander onderpand voor dezelfde ter mijnen renteloos voor te schietenterwijl de teruggave der voorschotten in dat geval zal plaats hebben met 5 pCt. 'sjaars, sedert het verstrijken van het derdejaar, en uiterlijk binnen een jaar van dit tijdstip. In de memorie van toelichting heeft de Regering eene korte geschiedenis van dezen spoorweg medegedeeld. Zij heeft ter bereiking van het groote doel, behalve nog menige andere inwilliging, aan de vordering der versmalling van het spoor toegegevenen zich bereid verklaardom de Alaatschappij daarin behulpzaam te zijn. Naar de raming van de kosten, welke de weg tusschen Amsterdam en Arnhem, ten gevolge van het verdrag, moet ondergaan, zul len deze ƒ2,371,000 beloopenwaaronder het inkorten of versmallen van het spoor op een millioen wordt gerekend. Onderscheidene andere punten hebben het teekenen der overeenkomst vertraagd. Eindelijk heeft zich de Alaatschappij met eene redactie vereenigdmet welke de Regering genoegen kon nemen. De aanleg van den tak van Utrecht naar Rotterdam was mede eene ver- pligting van de Regering jegens Pruissen. De directie der Alaatschappij heeft haar onvermogen betuigd, om dit werk binnen drie jaren te voltooijen daarop heeft men eene tegemoetkoming van staatswege bepaaldwaartegen de Alaatschappij heeft aangenomende werken binnen den vercischten tijd te zullen voltooijen. GORINCIIEAI5 Alei. Alen hoopt, dat door de overbrenging van het kanton Schoonhoven tot het regtsgebied der Arr.-Regtbank alhier, de wegen tusschen die beide plaatsen zullen verbeterd worden. De nijverheid van Schoonhoven is voorzeker niet onbelangrijk te noemen, als men in aanmerking neemt, dat de opbrengst van het regt van waarborg van de aldaar gevestigde inrigtingen van gouden en zilveren werken op 1/10 van het geheele rijk, en op ƒ18,000 a ƒ20,000 per jaar berekend wordt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGEiilND, LONDEN, 5 Alei. De beriglen uit de fabrieksteden blijven gunstig; er is aanhoudend werk en de prijzen houden zich goed slaande. Uit het Graafschap Ulster echter in Ierland wordt gemeld, dat men er vele wevers tot landarbeid gebruikte. FRANBSIJK. PARIJS, 6 Mei. Het AVetgevend Ligchaam beeft voor het eerst een artikel in bet wets ontwerp op de rehabilitatie verworpen, betgeen echter geen hoofdartikel is. De lijst der toegangkaartjes tot de aanslaande arenden-uitdeeling is gesloten. Er waren honderd vijftigduizend plaatsen aangevraagd en slechts tien duizend te bekomen. De wijnstokken hebben door de vorst veel -geledenmen rekent dat een vierde verloren is. Het plan der Regering voor de uitvoering van groote werken in de landstreek van Sologne (dep. van Loir-et-Cher), die zeer moerassig en schaars bevolkt iswelk plan thans bij den Staatsraad is ingekomenbevat een vraag om 360,000 francs, te weten 300,000 voor het vervolgen van het

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2