LEYDSCHE COURANTE 852. VRIJDAG, 7 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt i&p v" N De Prijs der Courant is f 12 in het jaar do afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN6 Mei. Bij besluit van den 30sten April jl.heeft Z. M. goedgevonden het hij besluit van 5 December 1851 (Staatslil. n°. 149) ingestelde eereteeken tot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterij alhier, onder anderen toe te kennen aan I. Henkes, Majoor, met den personelen rang van Luitenant-Kolonel; D. Tieboel Siegenbeek, Kapitein, met den personelen rang van Majoor; P. Bresser, lsten Luitenant-Adjudant en P. van Oijen, 2<lcn Luitenant-Kwar tiermeester; AV. Kuytcrs, Adjudant-Onderofficier; A. K. Valkes en J. II. Coronel, Sergeant-Majoors: J. D. Mastel Ier, IlorenblazcrH. II. Stentzler W. Ililverstijn, M. A. de AVild, A. de AVild, A. Terdu, P. Dee en A. Crama Tamboers; allen bij de dienstdoende schutterij. J. llartevelt, B. P. van Hees en AI Couvée, voormalige Kapiteins. II. B. de Goey en J. C. van Vuuren, voormalige Sergeant-Majoors. P. Ramakers, AV. Lut, J. Braggaar, P. Engelbregt en .f. Berg, voormalige Sergeanten. P. van der AVaard, 3. Akerstraten en J. Platleel, voormalige Korporaals. C. Dee, voormalig Kor poraal-Tamboer. D. Lens, A. AVallaart, J. A. van BemmelenAV. de Nie, A. Hollz, I. Fles en J. J. van der Pot, voormalige Muzikanten. G. de Groot, A. van der Horn, I. Goedcljee, J. VernetC. Gordijn, J. P. van der Poinpe, A. van der Henst, J. Sakkelen D. van der KaayI. Rijke, I. Schreu- der, P. Kolderman, J. SlegtenhorstJ. Schouten Pietersz., C. A'erhoog, N. A. van der Heyden en P. Somerwilvoormalige Schutters. AV. van der Velden, C. C. Kraneveld, W. F. StafleuJ. J. Mulder en II. Hooidonk, voormalige Tamboers. B. Oostendorp A^erbruggevoormalig Kapitein en AI. Schaalje, voormalig 2de Luitenant; beiden wonende te Levderdorp. In het geheet" is in de provincie Zuidholland aan 340 personen het on- derscheidingstecken toegekend onder welke ruim 100 muziekanten en 'tamboers. In Julij zal de Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, te Haar lem, haar 75-ste algemecne vergadering vieren. In den avond van den 20stcn zal eene bijeenkomst van afgevaardigden en leden plaats hebben, den 2lsten zal ten 2 ure, door den Heer Directeur, Prof. A. II. v. d. Boon Alesch, in de Groolc Kerk eene feestrede worden gehoudenvoorafgegaan en besloten door de muzijk van het wereldberoemd orgel. Tot bijwoning dier plegtigheid zal Z. AI. de Koning, Beschermheer der Alaatschappijworden uitgenoodigd. De plegtigheid zal met eenen maaltijd worden besloten. Omtrent de droogmaking van het Haarlemmer meer, deelt de Staats courant het volgende mede: Gedurende de afgeloopene maand zijn bij de plaats gehad hebbende daling van het water, de droogkomende oppervlakten des meerbodems zoo aanzien lijk toegenomen, dat het bij eenigzins krachtige winden mocijelijk wordt den middelbaren waterstand met juistheid op te geven; om die reden wordt hier vermeld de stand van den waterspiegel van den 27stcn April jl., zijnde de laatste dag van stilte. Die stand was 3.74 el onder A. P.; in de St. Cour. van den 7<len April, is de hoogte van het ineerwater op den laatsten der maand Alaart aangeteekend op 3.62 el onder dat peilzoodat het polderwaler in de eerste 27 dagen van April 12 duimen gedaald is. Toorts heeft in het begin der maand de Leeghwaler wegens de peilsver- andering 118 j uur stilgestaan wegens te hoogen stand des boezems. AVat de Cruquius betreft, aangezien het inaalpeil met 1 April 0.30 el verlaagd en die maand alzoo inden regel ongunstig is voor de werking der pompmachines, beeft men dezen tijd te baat genomen, om het geheele zamenstel na te zien en zoo veel noodig te herstellen; den 29stcn is de werking met al de pompen hervat. De Lijnden heeft 123 uren stilgestaan wegens te hoogen stand des boezemsde overige uren ten gevolge van afwaaijing bij de geheerseht heb bende noordelijke winden; en het Stoomwerktuig ter ontlasting van Rhijn- lands boezem te Spaarndam, was van 1 tot 10. den 13dcn, 19l,en en 20stcn der maand naar aanleiding der bestaande verordeningen ter ontlasting van Rhijnlands boezem werkzaam. Op den Hollandschen spoorweg zijn in April vervoerd 73,453 personen en is ontvangen ƒ82,469. Op den Rhijn-spoorwcg zijn 30,631 personen vervoerd en is ƒ49,890 ontvangen. De Heer J. Landmeters te Delft vierde den 2,lcn zijne 60-jarige ambtbe trekking in het Hoogheemraadschap van Delfland, in 86-jarigen ouderdom. Z. M. heeft te Leeuwarden nog benoemd tot Commandeurs van de orde der Eikenkroon, de Ileeren: AI1". A. van der Laan, Griffier der Staten van Friesland; S. ten Cate, Burgemeester van Sneelc; G. F. Baron Thoe Schwart- zenberg en Ilobenlansberg, Burgemeester van Alenaldumadeel en Kamerheer in buitengewone dienst van Z. AI. en Mr. II. AA". AV. de Blocq van Scheltinga, te Oranjewoud onder Oudeschoot. De Provinciale schoolcommissie in Zuidholland heeft in hare voorjaars vergaderingen van 192021 en 22 Aprilin het daartoe afgelegd examen voor den tweeden rang 12, voor den derden rang 14 en voor den vierden rang 19 personen toegelaten, en aan 8 sehoolhouderessen admissie toegekend, mitsgaders aan 7 personen vergunning verleend om in vreemde talen onderwijs te mogen geven. Gisteren is te Dordrecht de wedstrijd gehouden van de Koninkl. Ned. Jagt-clubwelke vereerd werd door de tegenwoordigheid van Prins Hendrik. De polder Nieuwlandten zuidoosten van het eiland AA/ieringenin 1846 ingedijkt, is den 3dcn aan den Helder in openbare veiling verkocht aan den Heer J. Al. A. Cazaux te Rotterdam, voor 175,000. Te Bergen op Zoom heeft den lstcD een soldaat die beschonken was, in een bordeel een hoornblazer van de vesting-artillerie zoo gewond, dat hij weinig uren daarna is overleden. Zekere J. J. te Zuidwolde, in Groningen, ontving tijding, dat een zijner bloedverwanten in de Oost-Indische bezittingen was overledenen hij daarvan eene erfenis konde krijgen. Er werd een gevolmagtigde benoemd en het geld door dezen in ontvangst genomenmaar in plaats van het over te makenvertrekt hij daarmede naar Noord-Amerika. Op zijne zeereis echter gevaarlijk ziek geworden, was hij door gewetensangst zoodanig aangetast, dat hij weinig tijds voor zijnen dood de Scheeps-Officieren bij zich liet verzoeken en aan deze de geheele misdaad bekende, met ernstige bede, na zijne overlij den, de verduisterde gelden, ten bedrage van 14,000, die nog bij hem aanwezig waren, aan de belanghebbenden en zoo bitter bedrogenen zoo spoe dig mogelijk ter hand te doen stellen. Men verneemt, dat er bereids afdoende maatregelen zijn genomenom zulks te bewerkstelligen. De Hoogleeraren Boeekh, Bernhardy, Meier en Ross te Hallo, hebbeu alle vereerders van den grooten oudheidkundige, F. A. AVolfuitgenoodigd om bijdragen te leveren tot oprigting van een gedenkteeken voor hem in die stad. De Belgische Regering heeft eene Commissie benoemd tot onderzoek van een middel, hetwelk ter behoeding van het vee legen de longziekte, door een geneeskundige te Hasselt, den Heer AVillemsop grond van eene reeks van welgeslaagde proefnemingen aanbevolen wordthet bestaat in de inenting van het gezonde vee met smetstof, van aangetaste runderen genomen. Twaalfde A'ervolg van het A'erslag der Regering, nopens het Beheer en den Staat der Kolonie Suriname over 1849, (zie ons n°. van 10, 12, 17, 19, 24, 29,- 31 Alaart, 9, 14, 16 April en 5 dezer). De huiselijke jurisdictie of tucht is, van de eerste tijden der vestiging van de volkplanling af, gegrond geweest op het Rom. regt, (vid. Lex D. de iis qui sui vel alieni juris sunt et Lex Cod. de emendat. serv.), volgens hetwelk aan den eigenaar het regt om zijnen slaaf, om wettige redenen te straffen toegestaan, doch niet minder het mishandelen van ben streng ver boden was. Let men nu, dat bij de in Suriname voor alsnog vigerendeoud-Hollandsche wetgeving als wettelijk beginsel is vastgesteld, dat, zoo dikwerf onze edic ten, geboden en plakkaten zwijgen, de gesehrevene wetten en civile regten waaronder het riomeinsehe regt wordt verstaan, zullen moeten worden ge volgd, zoo als dit, onder andere, uitdrukkelijk in artt. 57 en 59 der ordon nantie op de criminele justitie in de Nederlanden dd. 5 Julij 1570 wordt vastgesteld, dan mag met gerustheid worden aangenomen, dat de huiselijke jurisdictie over de slaven in de AV.-I. koloniën is gegrond op de aldaar als subsidiair regt van kracht zijnde Romeinsche wettenvoor zooverre daarin later door den oud-Hollandschen en kolonialen wetgever niet mogt zijn voorzien. Reeds in 1684 zijn door den Gouverneur van Sommelsdijk hoezeer daarvan geenc publicatie is kunnen gevonden worden, tegen eene w roede beliandeliug

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1