De eerste geologische nasporingen voor liet maken van de geologische kaart van Nederland, zonden zich bepalen tot de oostelijke formatiën van Gelderland cn Overijssel; hiermede zou spoedig een begin worden gemaakt. AMSTERDAM, 3 Mei. In de heden door de Handelmaatschappij alhier gehouden veiling van 413 heele cn 942 kwart kisten Java indigo en 137 kisten Java cochenille is alles verkocht; de indigo van 180 tot 575 cents en de cochenille van 155 tot 270 cents. Het Zoölogisch Genootschap Natura Ariis Magistra te dezer stede zal voortaan den titel van Koninklijk voeren, hetgeen door Z. M. aan het be stuur was aangeboden en aangenomen is. Alhier is eene Maatschappij opgerigtonder den titel: Kanaal-Maat schappij ter verbinding van Nederland met Hannover, zich ten doel stellende om van de Zuiderzee af een handelsweg tot aan de rivier de Eerns in Han nover daar te stellen. UTRECHT, 2 Mei. In dc zitting van den Sted. Raad van 11. Donderdag is besloten het bol werk Zonnenburg, onder bepaalde voorwaarden, aan de Hoogeschool af te staan tot de oprigting van eene slerrewacht, terwijl dan de Smeetorcn hier door zou komen te vervallen. Dit berigt zal zeker velen aangenaam zijn, die belang stellen in den bloei van Stad en Hoogeschool, beiden winnen door deze verbeteringterwijl der wetenschap daardoor ook ecne belangrijke aanwinst wordt gehragt. zegelwet in Ierland nog een jaar te doen voortduren, en het overschot der wegen en middelen van voorgaande jarenten bedrage van ruim 1 millioen voor de dienst van dit jaar aan te wenden, vierden door het Huis goedgekeurd. Een stoomschip is gisteren alhier van Sydney aangekomen met 177,000 M aan stofgoud. Op Racaleaeen der Societeils eilanden is eene omwenteling uitgebar sten de Koningin Pomaré verdreveneen republiek uitgeroepen en een Pre- sident voor 2 jaren benoemd. De schepen met Grieksclie Christen-pelgrimvaarders van Cyprus naar Jaffa, hebben aan de kusten van Latakea en Tripolis schipbreuk geleden, waarbij 140 bedevaartgangers van één schip zijn omgekomen, de overigen zijn gered. KELCIE. BRUSSEL, 3 Mei. De Heer S. Wiener, de verdienstelijke graveur van vele sehoone medail les is belast geworden om een gedenkpenning te vervaardigen ter nagedachtenis van wijlen den Bisschop van Luikden H. Ew. Heer van Bommel. Aan de eene zijde zal hij prijken met de becldteriis van den Bisschop, en aan de keerzijde met eene zinnebeeldige compositievoorstellende de gewigligste oogenblikken van •zijne herderlijke loopbaan. De gedenkpenning zal eene grootte hebben van 30 duim middellijns. Er zullen exemplaren in zilver en brons verkrijgbaar wor den gesteld. F li A RT 24 REIK. PARIJS, 2 Mei. De Regering heeft een wetsontwerp ingediend op de zamenstelling van liet Hooge Staats-Geregtsbof bij den Staatsraad, waarvan de strekking is, om de zamenstelling, die volgens de staatsregeling van 1843 door de Departements raden geschiedde, aan den President op te dragen. Deze zal de leden kiezen uit de Raadsheeren in het Hof van Cassatie. Waarschijnlijk zal er op dc begrooting van 1853 een tekort van 40 millioen bestaan. Volgens de Morning-Herald zou de Regering met een aanzienlijk huis te Londen eene leening hebben aangegaan. Heden zal de President bij zijn' Oom Jeróme het middagmaal hou den, hetgeen de eerste uitnoodiging is die hij sedert 2 Dec. heeft aangenomen. De Inspecteur der policie te Hennes heeft aan zijne onderhoorigen ge schreven dat zij de bevolking wel moesten doen begrijpen, dat, zoo de Presi dent verklaard heeft dat hij slechts een Souverein erkende in Frankrijk namelijk het volk, hel volk niet moet vergeten dat er voor Frankrijk slechts één wettig Opperhoofd beslaatde Prins Lodewijk Napoleon. Te Rome werden niet alleen de beide Russische Grootvorstenmaar ook de geheele Keizerlijke familie verwacht, tot welker ontvangst reeds groole toebereidselen werden gemaakt. TURRY£. CONSTANT1NOPEL14 April. Binnen 4 jaren zal men van bier naar dc Hongaarsche grenzen eenen spoor weg hebben tot aansluiting aan de Europesche lijn van spoorwegen. De Engelschen hebben den aanleg op zich genomen, reeds is een Ingenieur aan gekomen en de Regering zal de gronden kosteloos afstaan. VEREENICDE STATEST. Onder de stukken, welke de Regering aan het Congres heeft overgelegd, betreffende de ondernomen expeditie tegen Japanis een brief van den Pre sident, welken de hevelhebber der expeditie, de Schout-bij-Nacht Perry, aan den Keizer moet overbrengen. Deze brief bevat het volgende Ik zend u met dezen brief een door mij gekozen zendelingeen Officier van hoogen rang hier te lande, en die geen zendeling van de godsdienst is. Hij komt op mijn bevel u mijne groete en heilwensch overbrengen en vriend schap en handel lusschen de beide landen bevorderen. Het is u bekend dat de Vereenigde Staten van Amerika zich nu uitstrekken van den eenen oceaan tot den anderenen dat de groote landen van Oregon en Californië een deel van de Vereenigde Staten uilmaken; tusschen deze landen, die rijk zijn in goud en zilver en edelgesteentenen uw gelukkig land is een afstand dien onze stoomboolen in minder dan twintig dagen kunnen afleggen. Vele van onze schepen zullen voortaan elk jaar, en eenige misschien elke week, tus schen Californië en China heen en weder varen. Deze schepen moeten langs de kusten van uw rijk varenstormen cn winden kunnen ze op uwe stran den doen verongelukken, en van uwe vriendschap en uwe grootheid vragen en verwachten wij vriendelijkheid voor onze menschen en bescherming voor onze goederen. Wij wenschen dat aan ons volk vergund worde met uw volk handel te drijven, maar wij zullen aan ons volk geene vrijheid geven om eenige wet van uw rijk te verbreken. Ons doel is vriendschappelijk handels verkeer en meer niets. Gij hebt welligt voortbrengselen die wij gaarne van u zouden koopeuen wij hebben voortbrengselen die uw volk zouden kunnen te pas komen. Uw rijk bevat eene groote menigte steenkolendit is een artikel hetwelk onze sloombooten behoeven voor de reis van Californië naar China. Zij zouden zich verheugenzoo eene havenplaats in uw rijk wierd aangewezen, waar steenkolen mogten worden aangevoerd en waar zij die al tijd zouden kunnen koopen. In menig ander opzigt nog zou koophandel tusschen uw rijk en ons land voor beide nuttig zijn. Laat ons wel bedenken welke nieuwe belangen kunnen voortkomen uit die gebeurtenissendie in den laatsten tijd onze beide landen zoo nabij elkander hebben gebragten welke bedoelingen van vriendschap en onderling verkeer dit behoort op te wekken in de harten van hen die de twee landen regeren." RAAP RE GOEDE 5IOOP, KAAPSTAD, 7 Maart. In den staat der zaken op het oorlogstooneel was geene verandering geko men. De hoop dat de sinds zoo lang slepende oorlog een einde zoude nemen door de onderwerping der Kaffers, ten gevolge der aan hunnen oogst toege- bragte schade, had zich nog niet vervuld. Intusschen werd er nog onderhan deld en den 8stcn Februarij zou de Britsche OpperbevelhebberSir Harry Smith een mondgesprek met onderscheiden hoofden van Kafferstammen hou den of en welke gevolgen deze ontmoeting gehad hadwas aan de Kaapstad nog niet hekend geworden. Het Hollandsche barkschip Juno Kapt. Chevalier, van Batavia naar Dordrecht, is den 2dcn Maart op de Agnlhasbank verongelukt, waarbij twee dames cn drie kinderen zijn omgekomen. STADS HERIG TENT. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenVrijdag den TAm Mei 1852, des namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1°. Voorstel van de Commissie in zake de geschillen van het Huiszittenhuis. 2°. Voorstel van de Commissie tot opsporing van middelen ter wering der bedelarij. 3°. Voordragt tot vervroegde afbetaling van nog onvoldaan gebleven termijn der aannemingwerken 1851. 4°. Borgtogt van den Commissaris van het Rotterdammer pakschuitenveer. 5°. Vereeniging van de betrekkingen van vischafslager en vischkeurder. 6°. De Rcquesten houdende verzoeken tot beschikking over gemeente-eigen dommen. 7°. Benoeming van eene Stads-Vroedvrouw, 8°. Staat van af- en overschrijving op de bcgrooling der Israëlitische armver- zorgers 1851. 9°. Rekening van het Minnen- of Armen oude Mannen cn Vrouwenhuis 1851. 10°. Rekening der Bank van Leening 1851. 11°. Rekening van de Billetgelden 1851. 12°. Rekening van bet Lantaarn- en Brandspuitengeld 1849. BUITEIVLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 1 Mei. Eergisteren is in het Hoogerhuis een voorstel ingediend, om te verkla ren dat de gezondheidstoestand der hoofdstad dc tusschenkomst der Rege ring vordert, daar de bevolking, door onderscheiden oorzaken, binnen 50 jaren geheel zou uitgestorven zijn, indien zij niet werd aangevuld, zooals werkelijk reeds geschiedt, door bewoners van het platte land. Het voorstel werd aangenomen nadat de Minister Derby verklaard haddat het kwaad was erkend en de AVclgevcnde magt zich sedert 10 jaren reeds bezig hield om het, zoo mogelijk, weg te nemen. Eindelijk is het lot van het Glazen Paleis beslist. In bet Huis der Ge meente was een voorstel gedaan om eene commissie te benoemenom over het al of niet afbreken te raadplegen. De Regering verklaarde er zich tegen en het voorstel werd met 221 legen 103 stemmen verworpen. Dat gebouw zal dus deze maand moeten weggeruimd worden. In het Lagerhuis zal in nadere behandeling worden genomen een voor stel strekkende tot beter beheer en aanwending der inkomsten van de Angli- kaansche kerkdaar de rijke inkomsten deels strekten om hooge geestelijken overmatig te bezoldigenen die ook deels verdonkerd werden. Het beheer moest voortaan geheel staan onder loezigt der Regering. In de zitting van dat Huis van gisteren heeft de Minister d'Israëli over de begrooting gespoken, en betoogd, dat, daar dit finantieel-jaar een tekort aantoonde van rnim 2 millioen en het volgende denkelijk een tekort van bijna 5 millioen zou opleverenhij moest voorslaan om de belasting op de inkomsten nog een' bepaalden tijd te doen voortdurenzullende het Ministerie in dien tusschentijd hare onverdeelde aandacht aan de finanliën wijden. De twee voorstellen die hij vervolgens deed, om namelijk de belastingwet en de

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2