LEYDSCHE f COl R N I tfs> tt. 2 WOENSDAG, 5 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avond. nm „,.i .es 44e Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 4 Mei. Z. M. heeft te Leeuwarden benoemd tot Commandeur met de Ster van de Orde der Eikenkroon, Jhr. Mr. .1. E. van Panhuys, Commissaris des Koningstot Commandeurs dier Orde, den Heer Mr. J. H. Beueker Andreae, Burgemeester dier stad; Jhr. H. M. Speelman Wobma, President van het Prov. Geregtshof, en den Heer Mr. N. Fockema, President van de Arrond.- r>cgtbank aldaar; tot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw Jhr. Mr. P. B. J. Vegelin van Claerbergen en den Heer Mr. C. J. van der Veenbeide leden van het collegie van Gedeput. Staten. De Heer Tjalke van der Ploeg, te Grouw, gunstig bekend door zijn fabriekaat van brandspuiten en brand kasten heeft van Z. M. de bronzen medaille van verdiensten bekomen. Z. M. heeft aan de algemeene armen dier stad geschonken eene som van ƒ800 en aan de weeskinderen 200. Wijders is nog eene bepaalde som door Z. M. ter beschikking van den Heer Burgemeester gesteld, om te worden verdeel onder zoodanige personen die zich tot bekoming eener gra tificatie tot Z. M. hadden gewend. Z. M. heeft den 30steQ April Sneek bezocht, is den lsten dezer Kampen gepasseerd aan boord van een Ilarlinger Stoombooten in den namiddag aan het Katerveer aangekomen, van waar Z. M. zich naar het Loo heeft begeven. Z. M. is in den laten avond van den l5ten te Apeldoorn aangekomen. Den volgenden dag bezocht Z. M. de school door hem gesticht, en die morgen zal worden ingewijd. Dien dag was er diner ten hove. Heden morgen is Z. M. te 's Gravenhage teruggekeerd. Tot lid van de Tweede Kamer is in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden gekozen de Ileer Mr. J. Bieruma Oosting met 594 stemmen tegen Mr. S. A. Verweydie bij de herstemming 567 stemmen verkregen had. Den 27stcn April heeft de Subst. Officier bij de Arr. Regtbank te Leeuwarden zijne conclusie genomen in de bekende zaak van den Minister van Koloniën, voor het Rijk, eischer, en de minderjarige kinderen van den Heer Mr. G. M. Baron du Tour van Bellinchave, als erfgenamen in den blooten eigendom van de nalatenschap van den Heer Mr. G. J. Bruce, in leven benoemd Gouverneur-Generaal van Nederl. Indie, en Mevrouw de Douairière Bruce, te Zwolle, als vruchtgebruikeres van die nalatenschap, gedaagden. De conclusie strekte tot toewijzing van de vordering van den Minister van Koloniën en tot afwijzing van den rcconventionnelcn cisch. Elfde Vervolg van het Verslag der Regeringnopens het Beheer en den Staat der Kolonie Suriname over 1849, (zie ons n°. van 10, 12, 17, 19, 24, 29, 31 Maart, 9, 14 en 16 April). Slavenbevolking. Er bestaan slavenrcgisters hoofzakelijk ter beteugeling van den slavenhandel aangelegd. Er bestaan verordeningen tegen het wegloopen der slaven. De ontvlugting van eenen slaaf uit de kolonie Suriname, met het kenne lijk doel, om zich aan zijnen wettigen meester te onttrekken, wordt gestraft met dwangarbeid op een der lands-etahlissementenof wel op de plantagie zijns meestersof eenigen anderen door dezen aan te wijzen grondvoor den tijd van ten hoogste tien jaren, en onder verzwarende omstandigheden 15 jaren of ook de naaste straf aan die des doods. Zoo dikwerf de gemelde straf van dwangarbeid tegen slaven moet worden toegepast, wordt deze voorafgegaan door eene correctie met slagen, ter be paling des regters. Zonder toestemming van den Gouverneur is het aan niemand geoorloofd een of meer slaven te vervoeren naar het district Nickerie. De invoer van slaven in de West-Indische bezittingen uit vreemde koloniën en plaatsen, alwaar de directe invoer van slaven uit Afrika niet geoorloofd is, mag alleen krachtens eene speciale permissie van den Gouverneur geschieden, Voor den uitvoer van slaven uit Suriname moet eene belasting van 100 voor eiken slaaf betaald worden. Bij den invoer van slaven uit een der AV.-I. eilanden in Suriname wordt, op eene daartoe aan het Gouvernement aldaar te doene aanvrage, aan de be langhebbenden uitgereikt eene premie van 25 voor eiken gezonden werk baren plantagie-slaaf en van 12.50 voor eiken gezonden slaaf beneden de 16 en boven de 12 jaren. Die verlof krijgt om slaven van de eene TV.-I. bezitting naar de andere ever te voeren, moet een borgtogt van 1000 stellen voor eiken slaaf of slavintot dat binnen zekeren tijd het bewijs geleverd isdat de invoer werkelijk in de bestemde kolonie heeft plaats gehad. Slavenkinderen en moeders en omgekeerd mogen niet door verkoop van elkander worden gescheiden op boete van 500. Voorts is het verboden om slaven om werk uit te zenden of te doen rond venten met koopmanschappen. Op iedere plantagie moet een blanke of vrije kleurling tot het voeren van directie of opzigt zijn. Op iedere plantagie van boven de 100 tot 200 koppen slaven moet daar enboven een zoogenaamd blank-officier (blanke of vrije kleurling) aanwezig zijn. Op iedere plantagie van boven de 200 tot 300 koppen moeten twee blank officieren zijn, en zoo bij opklimming van iedere honderd een blank-officier meer. Alle eigenaren of administrateuren van plantagien, alwaar zich landen bevinden, welke geschikt zijn tot het aanplanten van kost, zijn gehouden en vcrpligt op zoodanige plantagie of plantagien behoorlijke kostgronden aan te leggen. De zoodanige, welke hij de te doene visitatien bevonden worden zoodanige kostgronden niet te hebben aangelegdof dieschoon kostgronden aangelegd hebbende, daaruit echter hunne slaven van geenen genoegzamen en behoorlijken kost kunnen voorzienbeloopen eene boete van niet beneden de duizend en niet te boven gaande vijf duizend gulden. Zonder vergunning van den Gouverneur mogen geene plantagien gesloopt en de slavenmagten naar elders vervoerd of verkocht worden. Ongaarne wordt de slaaf van den eenen grond naar den anderen ver plaatst. Gehechtheid aan den grond zijner geboorte is de oorzaak van dien tegenzin. Daarbij komt, dat de slaven zich niet gaarne van koffij- of ka- toengronden naar suikerplantagien overgebragt zien, omdat de werkzaamheden op laatstgemelde zwaarder zijn. De vrijlating van slavenis eene geheel vrijwillige daadof het gevolg van eene met eenen voormaligen meester des slaafs geslotene overeenkomstof het gevolg van eene laslgeving of voorwaardeopgedragen of voorgeschreven bij eena door den dood bevestigde uiterste wilsbeschikking; doch altijd onder goedkeu ring der Regering. Het aanzoek tot het verleenen van vrijheid moet vergezeld gaanvan een bewijs dat een borgtogt van ƒ200 a 400 is gesteld, die echter kan wor den afgekocht door eene storting, ten voordeele van het Gouvernement, van 75 a ƒ100; van een bewijs, dal de vrij te laten slaaf in eenig erkend kerkgenootschap is opgenomen, en van een bewijs, dat de vrijgelaten slaaf op de slaven-registers is ingeschreven. Het maximum der kosten vallende op de vrijlating van slavenis voor een vrijlatingsbrief voor een persoon 16; voor eene slavin met een of meer kinderen ƒ25; voor advertenliekosten 15. Vervolg hierna 's GR AVENHAGE 4 Mei. Z. M. heeft benoemd lot Officier bij de Arr.-Regtbank te Leeuwarden Jhr. Mr. J. M. van Beymathans Substituut-Officier. Prinses Frederik is heden morgen met hare Dochter Prinses Marie naar Berlijn vertrokkenwerwaarts Prins Frederik zich ook binnen kort begeven zal. Naar aanleiding van een dezer dagen door den Koning genomen besluit, wordt van regeringswege aan de Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, te Haarlem, eene som van ƒ3,117.37 verleend, als te gemoetko- ming in de kosten, door haar te dragen, ter zake van het beheer over de voortbrengselen van Nederl. nijverheid op de tentoonstelling te Londen. Bij deze gelegenheid heeft de Minister van Binnenl. Zaken, namens 7. M., zoowel die Maatschappij zelve, als haren Commissarissen dank betuigd voor de wel willendheid en den ijver, waarmede zij het hunne hebben bijgedragen tot bevordering der zaak. Aan de kanselarij der beide Orden isnamens den Koningde last verstrekt tot het intrekkenzoo van de bescheidenhoudende de benoeming van F. J. Timmermans gepensioneerd Colonel van liet O. 1. leger en laat stelijk tijdelijk waarnemend Ontvanger der in- en uitgaande regten te Ba tavia, tot het lidmaatschap der Militaire AVillems-Orde en der Orde van den Nedcrlandschen Leeuwals van de uitgereikte decoratienalsmede tot roijeren van zijnen naam op de Ridderregistersen zulks ter zake van ontrouw in zijne openbare bediening, met schennis van den eed bij het aanvaarden daar van afgelegd, en valschheid in openbare actenwaarvoor hij is veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1