BUITEIVLANDSCHE BERIftTEN. commissie, welke na rijpelijk liet voor en tegen gewogen te hebben, een rapport mogt uitbrengen, waarbij de Avondmaalsviering op Goeden Vrijdag avond in onze gemeente werd ingevoerd en tevens aan de gehechtheid van anderen om deze op Paschen te behouden werd te gemoet gekomen. De Kerkeraad schonk aan dat rapport eenstemmig zijne goedkeuring en veranderde het in een besluit. Op den Zondagavond vóór Paschen werd nu de Godsdienstoefening gewijd aan de bevestiging der nieuwe lidmaten en aan de voorbereiding voor het 11. Avondmaal. Op Goeden Vrijdagavond was er in plaats van gelijk vroeger in ééne kerk, nu in twee kerken, ten zes ure plegtige gedachtenisviering van Jezus sterven in de ééne als naar gewoonte door de prediking der laatste lijdenstekst, in de andere door de viering des II. Avondmaals, terwijl op Paaschzondag morgen in plaats van in heide kerken, nu slechts in ééne de tafel des Nieuwen Verbonds werd aangerigt en in de andere het feest van den uit den doode opgewekten Christus gevierd werd. De Avondmaalsviering in ééne kerk op den Zondag na Paschen is als naar gewoonte behouden gebleven. Hoogst weldadig was de indruk der heilige plegtigheid, die aan den avond stond gevierd te worden op den geheelen dag. Het was op de stralen stil, gelijk op den Zondag. Nergens zag men daar eenige werkzaamheid. Na den middag sloten de meeste winkels en stonden vele neringen stil. Mogt het voorbeeld hier gegeven, veelvuldige navolging vinden en mede werken tot meerdere heiliging van den dag, zoo gedenkwaardig door den dood van Hemdien wij belijden als onzen cenigen en volkomen Zaligmaker. [Ook op andere plaatsen is dit gebruik dezer dagen ingevoerd, zooals te Meppel en op eenige dorpen in verschillende provinciën, of heeft er reeds, lang bestaan zooals te Biervliet in 't voormalig Staats Vlaanderen waar het sedert 30 jaren gebruikelijk was.] HAARLEM, 30 April. Dingsdag 1. 1. geraakte aan de duin-waterleiding eene met zand geladene kar, door het uitwijken of breken van het ranluig, aan het loopen en stortte in snelle vaart langs de ijzeren sporen van de hoogte naar heneden waar door van G paardendie daar stonden 2 gedood werden. De aanhoudende droogtehoezeer de werkzaamheden bevorderendelevert echter aan den anderen kant het bew ijsdat het water niet zoo overvloedig zijn zalals men zich wel voorgesteld hadmet het leggen der pijpen vordert men sterk. EUVOELAN», LONDEN, 28 April. Het Lagerhuis heeft de tweede lezing op de vorming van eene burgermilitie met eene meerderheid van 150 stemmen aangenomen, hetgeen eene groote zegepraal is voor het Ministerie Derby. -Ook is in dat Huis een voorstel om het kiesregt inzonderheid ten platten lande uit te breiden, hetgeen door het Ministerie bestreden werd, met 202 tegen 149 stemmen verworpen. De Oostenrijksche Regering heeft hier te lande 30 ijzeren stoombooten besteld, geschikt voor de vaart op den Donau. Te Liverpool wordt een ijzeren huis gebouw, dat voor Rio Janeiro be- slemd is. In eene steenkolenmijn hij Pemherton in Lankashire heeft Vrijdag eene gazonlplofling plaats gehad, waardoor 10 menschen het leven hebben verloren en 8 andere in zorgelijken toestand verkeeren. Het schip Charles, van Antwerpen naar Quebec met eene rijke lading en 50 landverhuizers, is Zaturdag nacht bij den ingang van de Theems op slrand gezet en verbrijzeld; de passagiers en manschappen zijn gered. De langdurige droogte, die nu bijna drie maanden in Engeland heerscht doet groot gebrek aan water ontstaan. In Manchester heeft de water-com pagnie 200 millioen gallons moeten koopen voor 1500 In Ierland is eenige regen gevallen, doch het weder veranderde spoedig, en de wind keerde terug tot de oostelijke rigling. Heden is hij alhier veranderd, en naar het westen geloopen. BELG IE. BRUSSEL, 30 April. Een brief uit Londen meldt liet volgende: Wij vernemen uit eene zekere bron, dat een verdrag tussehen de Britsche en Belgische Regeringen is geslo ten om de gevaren te voorkomenwaaraan Belgie zou kunnen blootstaan. Men schrijft liet langdurige verblijf van Prins Leopold van Saksen-Coburg op het paleis Buckingham aan de sluiting van dit verdrag toe. In een blad, hetwelk als half-oflicieel orgaan voor het lagere schoolwezen geldt, leest men het volgende: »De Regering doordrongen van de vele be zwaren die uit het verschil en de slechte keuze der leerboeken in hare scho len voortvloeijenhééft maatregelen voorgeschreven strekkende om lot eenpa righeid in de keuze der schoolboeken te geraken, althans in elk schooldistrict. De dislricts-schoolopzieners zullen daartoe voorstellen aan de prov. Inspecteurs doen, na ingewonnen advies van de onderwijzers van hun district. Voortaan zullen derhalve de schoolopzieners verantwoordelijk zijn voor de keuze van schoolboeken uit de officiële boekenlijst, die in der tijd op last der Regering zamengesteld isen waarop men toenbij gebrek van beterveel middelma tigs en slechts heeft geplaatst. De geestelijkheid zal, naar men verwachten mag, over de keuze der schoolboeken van gemengden inhoud geraadpleegd worden, in den geest der bestaande wetsbepalingen." FRANKRIJK. PARIJS, 29.April. Het belangrijkste nieuws is het besluit van den President, tot de inschrij ving van een jaarlijksch rentebedrag van 4,403,436 millioen fr. op het groot boek der 3 pCts. Nationale schuld, en wel ter vervanging van 4,475,655 mil lioen 4] pCt.die ten gevolge der conversie, door de Regering zijn vernietigd. Deze maatregel heeft voor een oogenblik de politiek geheel op den achter grond geplaatst en zelfs het Journal des Débat s uit zijn lijdelijke houding gebragt. Het ziet in de inschrijving eene bedekte leening en vraagt, waarom die dan niet voor de mededinging werd opengesteld? Het publiekzegt dat bladbetreurtdat de Moniteur niet eenige opheldering bij het besluit geeft. De zaak was dat toch wel waard en daar het publiek zoo wel de rente als de andere rijks-uitgaven opbrengtzou het welligt niet geheel overbodig zijn geweest, om het bekend te maken waarom en hoe het debiteur wordt van 4>. millioen 3 pCt.in plaats van eene bijna gelijke som van 4] millioen 4; pCt.die vernietigd is. Als de natie nieuws gierig is, noemt men haar thans onbescheiden, maar die nieuwsgierigheid zou men toch moeijelijk ongepast kunnen noemen. De Moniteur deed het echter niet en waarom wij het niet kunnen doendit begrijpt men ligt." De ex-Minister Testewelke voor een' der schranderste staatslieden werd gehoudenis te Chaillot aan de gevolgen cener beroerte overleden. Men heeft op het plein van hel gebouw der nationale drukkerij Rue du Temple, een kollossaal standbeeld van Guttenberg opgerigl, den zoogenaam- den uilvinder der boekdrukkunst. De houten loodsen tot het vuurwerks-laboratorium met een groot ge deelte der vuurpijlen, voor het vuurwerk van 10 Mei bestemd, zijn in de nabijheid van het fort van Vincennes in de lucht gevlogenwaardoor eene schade aan den Staat van 50,000 fr. zou veroorzaakt zijn. Zekere Camille Billion, zaakgelastigde, beschuldigd van op den 2den April II.sprekende van den President der Republiekgezegd te hebben sliet is een speelpop, een hansworst; hij moest te Cayenne zijn in plaats van degenen die hij er heeft heen gezonden," is door de correctionele regt- bank gevonnisd tot drie maanden gevangenis en honderd francs boete. Een der ijverigsten onzer letterkundigen, de Baron de Walkenaer, is in den ouderdom van 80 jaren overleden. Hij heeft gedurende zijne lange loopbaan vele geschriften uitgegeven over geschiedenis, aardrijkskunde, fraaije letterenenz. en was vaste Secretaris van de Académie des Inscriptions et Belles Lettres. Ook is hij Prefect in onderscheidene departementen en Secretaris-Generaal van de prefectuur der Seine geweest. Er worden thans van de dagbladen 30,000 exemplaren dagelijks min der verzonden, dan voor 2 December 11. SARDINIË. TURYN27 April* Gisteren is alhier overleden de Heer Pinelli, Voorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers. De voorstanders van den constitutionnelen regerings vorm en van liberale staatsbeginselen in Italië vereerden hem als een steun en sieraad hunner partij. In de geschillen tussehen onze Regering en den Roomschen Stoel verdedigde hij de regten van het staatsbestuur met kracht. De kerkelijke overheid heeft eerst na ernstige beraadslaging en met geringe meerderheid van stemmen besloten hem de eer eener kerkelijke begrafenis te geven. Gisteren is hier een kruidmagazijn in de lucht gesprongenwaardoor veel schade is teweeg gebragten zoover men thans weet, 20 menschen zijn omgekomen. Schrik en angst was overal in de stad verspreid. PRITISSE1V. BERLIJN, 29 April. Dr. Krummacher, Predikant hij de kerk der II. Drievuldigheid alhier, is benoemd tot Hof- en Garnizoens-Prediker te Potsdamin plaats van wijlen DL Eylert. In de machinefabriek van Pflug alhier is een rijtuig voltooid, dat 10,000 zilveren roebels kost en bestemd is voor cenen reiswagen op den spoorweg van Warschau herwaarts, voor de Keizerin van Rusland. Het be vat een kostbaar gemeuhelecrd salon met 4 ramen, een toilet- en een slaap vertrek. De Troonopvolger van Baden heeft ten gunste van zijnen broederPrins Frederikdie voorloopig de Regering op zich had genomen voor immer af stand van de Regering gedaan. De Koning van Denemarken is bij een wandelrid door het steigeren van zijn paard achterover op den grond gevallen doch heeft zich niet zwaar bezeerd. IS E I.S EREN. De Regering heeft een bevelschrift uitgevaardigdmet betrekking van het toezigt van den staat op het beheer der kerkelijke aangelegenhedeninzon derheid ten aanzien van de R. C. eerdienst. De voornaamste bepalingen ko men op het navolgende nederdat het regt van de hoogste bescherming en toezigt hij voortduring aan den Koning zal zijn opgedragen; dat de Koninklijke goedkeuring steeds gevorderd wordt voor de bekendmaking van alle kerkelijke verordeningen, met uilzondering alleen van die, welke het Jubilé betreffen, de indulgentiën en de voorschriften voor de vasten; dat er geene kerkelijke reglbanken kunnen worden ingestelddan met Koninklijke goedkeuring; dat ook de goedkeuring des Konings gevorderd wordt voor alle

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2