LEYDSCHE C O U R A N li. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vil Zaterdag Avond. WOENDSAG, 28 APRIL. De Prijs der Courant is ƒ13 in hot jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BWNEXLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 27 April. Onder de Advertenliën vindt men tweeërlei aanbevelingslijsten voor Leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Voor die verkiezing geene Adver tenliën verwachtende, hadden wij het Publiek geen kennis gegeven dat we besloten hadden om voortaan n-een onseteekende stukken van dien aard meer O O te plaatsen. I)e Inzenders hiervan onkundig en niet meer in staat om er aan te voldoenhadden echter als voorheen op plaatsing gerekend. Wij heb ben dus gemeend deze alsnog te moeten opnemen, doch maken tevens be kend, dat we dergelijke stukken niet meer plaatsen, tenzij die in de Cou rant zelve ondertcekend zijn, en dus het publiek wete wie de aanbevelers zijn, of wie zich als hun gelastigde teekent. Voorts herinneren wij aan de kiezers dat de bewuste verkiezing zal plaats hebben morgen Woensdag van 10 tot 12 ure, in de Lakenhal. Het Genootschap onder de zinspreukMathesis Scientiarium Genitrix hield op den 22stcn dezer maand wederom zijne jaarlijksche Algemeene Vergadering in de Stads-Gehoorzaal. De Vice-President Pieler van Geer opende haar in tegenwoordigheid van den lieer Rurgemeesler en van den lieer Wethouder .4. Libreeht Lezwijn, alsmede van eenc Commissie uit de Leydsche Afdeeling der Maatschappij ter bevordering van Nijverheid en deed verslag van hetgeen door het Restuur gedurende het afgeloopen Genootschaps jaar was verrigt en ondervonden, waaruit aanleiding genomen werd lot eene beschouwing van hetgeen het Genootschap in betrekking tot deze stad was, nog is en blijven zal. Daarna overgegaan zijnde tot de uitreiking van prij zen werden daarmede begiftigd: In de Rekenkunde: M. II. V. Esser, P. Stokhuyzcn, J. J. C. Francken, M. A. Visser Cnz.J. W. DoefF, W. van Oosten, J. E. Rijk, II. W. Roo- zendaal en II. E. A. Fortanicr. Getuigschriften aan J. W. de "Wilde en J. A. Fontevn. In de WiskundeII. II. Bolland, II. van Wijk, H. J. van Ilijkom en II. J. G. van der Burgh. Getuigschrift aan P. van Geer. In het Handteekenen T. W. van Rutte, G. C. IloogcnstraatcnO. A. Labrée, A. P. Felix, C. Bos, P. J. Mulder, J. Smit, H. A. Sparenherg J. W. T. Bcrtrand en J. Korsse. Getuigschriften aan P. van den Brandis en C. G. Key. In de Bouwkundige RekenkundeII. de Vroede, J. C. Pauw en J. van der Kaay. Getuigschriften aan A. ten Geuzendam en J. F. Popp. In de Bouwkundige 'Ieekenkunde: A. van DijkW. F. Neuhaus, A. Ilof- kes, L. van Tol, A. A. van Dommelen en J. P. 11. Bev. In de Natuur-Werktuig- en DoorzigtkundeJ. van Lilh Jz. en K. Dubbeldam. Terwijl de gewone Zilveren Medaille in het Bouwkundig Teekenen werd toegewezen aan J. Rietbergen en als Accessit een Boekgeschenk aan J. J. van Oerle. De dankbetuigingen werden op eene gepaste wijze uitgesproken door de jongelingen II. E. II. Fortanier, A. P. Felix, J. P. II. I'ey en J. Rietbergen. De Spreker overhandigde voorts het diploma van het gewoon lidmaatschap aan de Onderwijzers J. P. Dricsscn en W. F. Koppeschaar Jr.en was ge dachtig aan den nog in leven zijnde Mcde-Oprigter van het Genootschap, de Heer Bartholomeus van den Broeckdie in het begin dezer week zijn 93stc jaar was ingetreden en op dien hoogen leeftijd nog altijd werkzaam bleef ten behoeve van de aan dit Genootschap beslaande Teekenschool. Een talrijk gehoor getuigde van de belangstelling in deze Inrigting, wier doel en strekking hoofdzakelijk de vorming van den Ambachtsman be treft; wier werkkring bepaald wordt door bijdragen en ondersteuning van welwillendenmaar wier nut meer algemeen begrepen zal worden, daar, waar de behoefte aan Teekcn- en Industriescholen wordt gevoeld cn erkend. De Ilollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem zal den 2lstcn Mei honderd jaren bestaan hebben. Wij vernemen dat hij gelegenheid van dit eerste Eeuwfeest Directeuren hebben besloten de jaarlijksche, nu hon derdste Algemeene Vergadering, te houden op Vrijdag den 21stcn Mei, den Verjaardag der Maatschappij in de vergaderzaal van de Staten der Provincie aldaar, en dat in deze vergadering zal geraadpleegd worden over de ingekomen Prijsverhandelingen, en over nieuwe voor tc stellen vragen. Dat op den daaraan volgenden dag, zijnde Zaturdag den 22sten Mei, door den Hoogl. Mp. D. J. van I.ennep, die alsdan gedurende eene halve eeuw het lidmaatschap zal bekleed hebbeneene plegtige redevoering zal uitgesproken en daarna een feestmaal gehouden worden. Tot de bijwoning dezer feestviering, op den 22st0n Mei, zullen de Protector der Maatschappij Z. M. de Koning en verschillende autoriteiten worden uit- genoodigd. De Ingenieur L. J. A. van der Kun, lid van de Prov. Staten van Zuid holland, heeft zijn ontslag genomen, wegens zijne menigvuldige bezigheden. De kiezers van liet Ist0 hoofdkiesdislrict 's Gravenhage zijn tegen den 27ste" Mei opgeroepen om eene nieuwe keuze tc doen. Te Dordrecht is den 23stcn overleden de Heer J. Schouten, scheepsbouw meester en houtkooper, lid der Prov. Stalen van Zuidholland, lid van den Raad der stad en Ridder der orde van den Ned. Leeuw. Uit Groningen wordt gemeld dat Z. M. de verlichting in den avond van den 23sten heeft bezocht, den 24stcn gehoor heeft verleend, het Instituut voor Doofstommen bezigtigd des namiddags een diner bijgewoond op het Raadhuis aan Z. M. aangeboden en des avonds tegenwoordig is geweest op een gala concert door I1II. Studenten gegeven. Z. M. heeft aan de Ileeren Guyot de gouden medaille van verdiensten geschonken. Z. M. heeft den 25sten een uitstapje naar Winschoten gedaan en daarna het middagmaal gebruikt bij Jhr. Ilora Siccama van Slochteren, op den liuize Freyliinaborg te Slochteren. Des middags hadden er volksspelen jdaats. Z. M. heeft bij gelegenheid dat bij den 22ste" de ontgonnen gronden op de Bergumerheidc van den lieer Dr. N. Ypey bezocht, dezen ten aanhooren van al zijne arbeiders benoemd tot Ridder der orde van den Ned. Leeuw, en hen gewezen op hetgeen zij verpligt waren aan een' man die zooveel deod. Aan den instrument- en horologiemaker B. de Gelder, te Bcetgummermolenheeft Z. M. de bronzen medaille van verdiensten geschonken en den Heer Mr. J. G. van Wageningen, Raadsheer in het Hof van Friesland en Colonel der rus tende schutterij, benoemd lol zijn' buitengewoon Adjudant. Nog heeft Z. M. Jhr. van Andringa de Kenipenaer benoemd- tot Kamerheer in buitengewone dienst en den Heer Cats, Commandant der Eerevacht, tot Ridder van de orde der Eikenkroon. Te Herwijnen bij Zall-Bommel en te Orllicn, bij 's Ilcrtogcnboscb heb ben den 23 en 24slen zware branden gewoed. Te Herwijnen zijn 20 woon huizen, waaronder 4 hofsteden, 5 ten deele gevulde hooibergen en 4 schuren, alsmede 13 paarden en 9 stuks vee een prooi der vlammen geworden. Men beeft niets gered, dan een weinig tarwe, haver cn ecnig huisraad. Na eene onbegrijpelijke krachtsinspanning was men den brand ten 6 ure des avonds meester, die ten 1 ure, bij het uithalen van den oven, waarin men gebakken bad, was ontstaan. Een aantal gezinnen zijn van hun dak cn goed beroofd cn zien eene hoogst treurige toekomst te gemoet. Te Orlhendat zich weder ecnigzins begon te herstellen van de achtereen volgende rampenwaardoor het in de laatste jarenzoo door overstroomingen als door den feilen brand van 1849, geteisterd werd, barstte ten 3 ure in het eerste huis van het gehucht de brand uit, die zich, voortgestuwd door een feilen N. O. wind, binnen één uur aan een 18-tal woningen mededeelde, welke totaal zijn afgebrand. Aan de spoedig aangebragte hulp uit 's Heitor genliosch heeft men het te danken dat niet bet gcheelc dorp is in aseh ge legd. Een 2-jarig kind is verbrand, terwijl de lö-jarige zuster, die het wilde redden, zoo deerlijk is gebrand, dat men voor haar leven vreest. Het vee is, op een drietal beesten na, gelukkig gered. De regte oorzaak van den brand is nog onbekend. Nog wordt van cencn derden brand gemelden wel te lloogcveen iu Drenthe, van waar van den 24stcn geschreven wordt: Gisteren morgen brak in de Hollands-Veldsche veenen en veenbrand uit, die, aangeblazen door een meer cn meer aanwakkerenden oosten wind, weldra een zeer verontrustend aanzien kreeg. Een regen van vonken vloog over de dorre cn, door de aan houdende droogte, ligt ontvlambare bovenkorst van het veen en stak weldra de in menigte gegraven turf aariwelke in groole hoopen ter afscheping gé- j! reed lag. Thans was het vuur in kracht, en weldra onbedwingbaar, terwijl een wervelwind, de uitbreiding van den brand nog meer bevorderende, dien op ongelooflijke afstanden, tc gelijker tijd deed uilbarsten. Meer dan i vijftig hoopen (zoogenaamde vuren) zag men te gelijker lijd in vlam staan,

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1