BUITENLANDSCIÏE BERIGTEN. vatten. Door 8 brandspuiten is hulp verleend. Het geheel is voor brand schade verzekerd. De hout- en lurfkooper G. D. Brandts, naast het afge brande huis, -wilde den voorraad turf in zijn huis bergen, en werd onder het afstortende brandende puin bedolvenalle pogingen ter redding waren vruchteloos, en liet verminkte lijk van den ongelukkige werd van onder het puin gehaald. 'S HERTOGENBOSCH19 April. Gisteren is de Wel-Eerw. Heer J. L. Roulet, Candidaat tot de II. Dienst hij de Waalsche kerken, bij die gemeente alhier beroepen zijnde, bevestigd door den Consulent Ds. L. G. James, Predikant bij de Waalsche gemeente te Breda, met de woorden van Paulus II Tim. 1: 6, Om welke oorzaak ik ii indachtig maakdat gij opwekt de gave Godsdie in u isdoor de oplegging mijner handen. De bevestigde aanvaardde des avonds zijn dienst werk, predikende over II Cor. XIII: 8. Want wij vermogen niets tegen de waarheidmaar voor de waarheid. E5 Ni 3j A A 2$ LONDEN, 22 April. De Hertog van Norfolk, die tot het Protestanlsch geloof is overgegaan, heeft aan het Missionnarissen-genoolschap tot bekeering van Katholijken in Ierland 250 gegeven. De Heer Spencerbekend onder den naam van Paler Ignatiushoudt zich thans te Weenen bezig met de inzameling van fondsen tot bekeering van Protestanten hier te lande. E KAIHBMIt. PARIJS, 22 April. De President heeft 100,000 fr. verleend tot het voltooijen der kerk van het II. Hart. De President is gisteren namiddag te 5 ure naar Sologne vertrokken en te 7 ure te Orleans aangekomen en bij den Prefect afgestapt. Van daar vertrok hij naar Tours en zal heden middernacht op het Elysée terug keeren. In de fabriek der Gobelins wordt het portret van den President in tapijtwerk vervaardigd naar de schilderij van II. Vernet. In het Journal des Déhats leest men het volgende: Sedert cenige dagen zijn in de departementen een aanzienlijk aantal gevallen van brand voorgekomen. Zij grepen vooral in de staatsbosschen en op de domeingronden plaats. De Regering heeft de strengste bevelen uitgevaardigd om deze be droevende handelingen te keer te gaan. De Minister van Binnenl. Zaken heeft in het begin dezer week de Be stuurders der schouwburgen bij zich ontboden en hun te kennen gegeven dat de Regering niet wilde dat de invloed van het tooneel op de volksdenk wijze strekken zoude ten nadeele der orde en goede zeden. Hij moet hun onder anderen gezegd hebbendat het in strijd met de waarheid en met het algemeen belang was, altijd de schoone rol aan arbeidslieden en armen te geven, en alle schelmen in een zwarten rok te doen optreden. Maandag zijn er 300 staatkundige veroordeelden naar Havre vertrokken, om naar Afrika te worden ingescheept. SAKSEN. Dezer dagen zal bij George AVigand in Leipzig, de catalogus der boeken- mis dezes jaars het licht zien, inhoudende opgave der sints het vorige jaar op het gebied van den Duitschen handel verschenen boeken, landkaarten, tijdschriften enz., alsmede van ter perse liggende werken, uit te geven in de eerstvolgende maand. Terwijl de catalogus des vorigen jaars 38S0 uitge geven en 1130 uit te geven werken bevatte, vinden wij in den tegenwoor- digen 4527 uitgegeven en 1163 uit te geven vermeld, een vooruitgang dus van 700 nommers, eensdeels toe te schrijven aan de meer naauwkeurige zamenstelling van den catalogus, ten opzigte van periodieke geschriften (met uitzondering der politieke dagbladen) en anderdeels aan de werkelijk toege nomen levendigheid in den boekhandel. De 5690 nieuwe werken zijn door 903 firma's uitgegeven. QdSTËiKyi. WEENEN, 19 April. De Graaf von Buol-Schauensteinbenoemd tot Minister van Builcnl. Zaken en van het Keizerlijk Huisheeft den eed in handen van den Keizer afgelegd. Deze Minister heeft gisteren verscheiden Gezanten ontvangen onder welke ook den NederlandschenBaron van Heeckeren en heeft met dezen een langdurig onderhoud gehad. Z. M. zal den ld11611 Mei naar Hongarije vertrekken. Heden en twee volgende dagen zullen voor 2 millioen muntbilletten worden verbrand. Reeds is tot hiertoe 27 millioen papierengeld vernietigd, door het gebruik van betalingen voor de leening van 1851. De Rector van het Collegie der Jesuiten bevindt zich hier, om te be werken dat dc Ordebroeders naar hunne kloosters mogen terugkeeren en het verbanningsbesluit worde opgeheven. KWSTSEELAN De katoen-industrie in dit land houdt tegenwoordig bijna 200 spinnerijen bezig, met 4000 weefgetouwen en 120,000 werklieden, die gezamenlijk ruim 17 millioen fr. winnen. Het kapitaal van exploitatie bedraagt 50 millioen fr. De zijdeweverijmet een soortgelijk kapitaalverschaft arbeid aan 50,000 per sonen die met 20,000 weefstoelen werken en jaarlijks ongeveer 12 millioen fr. winnen. Hel horologiemakenhet goudsmeden en het vervaardigen van byoutcriën verschaft werk aan 40,000 handen en levert hen een voordcel op van 15 millioen. De bewerking der mijnen, met een kapitaal van 5 millioen ged reven, bezigt 10,000 arbeiders, wier loon jaarlijks 2 millioen fr. beloopt. In de tabaksfabrieken werken 4000 personen. In de linnenweverijen verdie nen 1000 werklieden 279,000 fr.in dc papierfabrieken 800 werklieden 236,000 fr. Het vlechten van stroo levert aan 64,000 personen, zoo mees ters als werklieden, eene winst van ruim 8 millioen fr. per jaar. BEIJE53E1V. Men schrijft uit Munchen aan de Augshurger Abend-Zei tangdat vrij zeker het hooger onderwijs, hijzonder de gymnasiums, onder de leiding der geestelijken zal worden gesteld en dat de Bisschoppen de Jezuiten als mis- sionnarissen kunnen roepen, zonder voorafgaande toestemming der Regering. VEKKKXIGDE STTATENf. De verkiezing van een President staat tusschen de Heeren Webstereen bekwaam man, die sedert 30 jaren aan de Whigs groole diensten bewees en bij uitstek nationaal en levens populair is, en den Heer Douglasseen jeug dig, doch geacht democraat, en ijverig vrij-handelaar. De democratische partij wil jonge mcnschen aan het roer van staat plaatsen en vooral geen Generaals. AFRICA. St. GEORGE d'ELMINA, 21 Februarij. Den 2dcn dezer heeft hier een zware brand gewoed, waarbij het geheele dorp Oud-Elmina afbrandde. In 3 uren tijds was het geheele Krim afge brand 5 menschen verloren daarbij het leven en verscheiden zijn zwaar ge wond, waarvan 10 aan hunne wonden zijn overleden. Alle aangewende hulp was vruchteloosde schade is groot. Den 9dcn ontstond er cp nieuw brand aan de zijde van den Gouverne- ments-iuin van het fort, in het huis van den Burgemeester der vrijburgers. De Gouverneur A. van der Eb toog er onmiddelijk in persoon heen en liet f de daken van de belendende huizen afnemen, waardoor de brand gestuit werd, die evenwel 10 uren had aangehouden. I De blokkade van de beneden-kust was door de Engelschen opgebroken. Kapitein van der Hoeven werd met het brikschip St. George de la Mina spoedig van de beneden-kust op Elmina terugverwacht, vanwaar hij de te rugreis naar Rotterdam zal aannemen. Ivoor en palmolie zijn aan de kust zeer schaarseh zoodat verscheidene schepenslechts half, of voor een klein gedeelte geladenzijn moeten terug keeren. De handel is daardoor moeijelijk en onvoordeelig. EEKS65TE1S. - ----- wmnrm— BKO00EETTINC Voor de Gemeente Ley den Ingaande Maandag den 26sten April 1852. Maximum van den prijswaar niet hovenmaar wel heneden zal mogen worden verkochtingevolge Koninklijk Besluit van den 23stCQ April 1843 [Staatsblad N°. 13). Het Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlandsche pondenop37 Cents. Een pond vijf oneen, op18 Het Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 30 Vijf oneenop15 Het Franschbrood van een Nederl. pond, op30 Vijf oneenop15 Het Huisbakwegende een Nederl. pond op26 Vijf oneenop13 Het minste soort of zoogenaamd krop) uit de zakvan een Nederl. pond, op22 Vijf oneen, op11 Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van het Reglement op het bakken en verkoopen van brood, gearresteerd den 5leD September 1846. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Ley den De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Leyden, 22 April 1852. Dc Secretaris v. PUTTKAMMER. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente LEYDEN, gezien hebbende de Notificatie van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato den 13dc" Januarij jl., [Provinciaalblad N°. 25) betreffende den Herijk der Maten en Gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den Arron- dissements-Ijker alhier, van den 15deD dezer maand, geven milsdeze den In gezetenen dezer Gemeente hunne verpligting te kennen, tot het doen Herijken van alle de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhoudsmaten en Gewigten, bene vens de hij de Inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Zr. Ms. besluit van den 21slen December 1822 [Staatsblad N°. 54) moeten worden afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepen, ter bezorging der gemelde Maten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange School steeg. Zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, op den 13den en April II, 15deD en 16,len April. III, 19den20stcn en 2lsle" April, -» IV, 22sten, 23stc", 26sten en 27sten April, V, 3) 3dCD4dcn, 5'leD, 6den en 7den Mei, VI,» llden, J2den. 13deD, 14dcn, 18dcn. 19<Ien cn 21stcn Mei, VII, 25sten, 26sten, 27sten en 28steu Mei en op den 2dc», 3den en 4dcn Junij, VIII,» 7de"8den, 9llen cn 10dCD Junij.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2