ia den' ouderdom van 108 jaren. Zij trouwde in haar 28«o jaar en leefde 40 jaren met haren eersten man. Na gedurende 2 jaren weduwe geweest te zijn, trouwde zijn ten tweeden male, behield haren tweeden man 30 jaren en overleefde hem 8 jaren. Sedert de 3 laatste jaren was haar gezigt zwak, maar hare overige vermogens waren onverminderd en haar geheugen was bijzonder sterk. IS El fj «IE» BRUSSEL, 12 April. LI. Donderdag ontdekte men 's avonds te elf ure brand in de oudste of St. Pieters Kerk te Huy, welke brand op 't orgel ontstaan, eer men brand- i spuiten hij de hand hadzoo zeer toenam dat de gansclie kerk en toren een prooi der vlammen is geworden. De brand leverde een ontzaggelijk schouw spel op en het gansche stadje verkeerde in den grootsten angst dat de brand zich verder zou mededeelen, die echter nog gelukkig bij de kerk is bepaald geblevenwelke tegen brandschade verzekerd was. Onlangs werd gemelddat de Heer Leclercqkortelings te Bergen in Henegouwen overleden, bij zijn uitersten wil had bevolen, alles te verbran den wat in zijn bezit was van de oorspronkelijke stukken van het regtgeding, waarbij de Graaf van Egmont ter dood werd veroordeeld. Krachtens bevel schrift der regeringheeft de Heer PetitRegter van instructie door zijn Griffier vergezeldzich eergisteren naar de woning van den overledene bege ven en daar de belangrijke stukken in drie deelen vervatin beslag geno men. In het tweede deel bevinden zich twee verzoekschriftenmet meer dan 300 handteekeningen voorzien. De Heer Leclercq bezat slechts een gedeelte der hier bedoelde gcregts-stukkende overige waren de regering reeds vroeger in handen gekomen. FBlIfüRUK. PARIJS, 10 April. Hoewel de Voorzitter nu en dan eenige verligting of vrijstelling van straf voor staatkundige misdrijven verleentgaat hij er toch geenszins kwistig mede te werk. Zoo veel is althans zeker dat er nog meer dan vijfduizend perso nen zijn die ten gevolge van de gebeurtenis van 2 December 11. of tot ver banning zijn gevonnisd of gevangen worden gehouden. - Er is een nieuw en uitgebreid corps ambtenaren benoemddat zijne bevelen van het ministerie van policie zal ontvangen; het zijn namelijk can- tonnale commissarissen van policie. In elk canton zal er één aanwezig zijn waardoor dat personeel 30u0 zal bedragen. De President heeftop een rapport van den Minister Fortoulde aan gelegenheid van het openhaar onderwijs geregeld. Aan de tegenwoordige wijze van opvoeding zou eene betere rigting worden gegeven, en de jeugd vooral goed onderwijs ontvangen. De Minister van Onderwijs heeft een aanschrijving gedaan betreffende het uiterlijke der onderwijzers, welke onder hen niet weinig misnoegen moet hebben gewekt. Dit stuk wordt thans in zijn geheel medegedeeld en behelst hoofdzakelijk het volgende: De onderwijzers moeten gehouden worden aan de ernstige en deftige kleederdragt die hun niet alleen door de bestaande ver ordeningen maar door den aard zeiven van hun ambt voorgeschreven is. Het is onbehoorlijk dat zij zich in slordige kleeding aan hunne leerlingen vertoo- nen, dat zij den baard laten groeijen en alzoo een voorkomen aannemen het welk met de achtbaarheid van den onderwijzersstand kwalijk strookt. Wil een gezag geëerbiedigd wordendan moet het zich zelf eerbiedigen en zich door uiterlijke blijken kenbaar maken. Eene zonderlinge of grillige kleedij wekt berisping of bespotting. Ook onderwijzers ten platten lande moe ten de stedelingen niet tot model nemenmaar getrouw blijven aan de gebruiken hunner kindschheid en aan de dragt der bevolkingalleen eene eenvoudige en zedige kleeding voegt hun. Zoo wilde het de Keizeren de redenen die hem de bepalingen van art. 128 van het decreet van 17 Maart 1808 deden vaststellen, beslaan nog." Onderscheiden Prefecten hebben besluiten uitgevaardigd ten einde hnis-, trek- en lastdieren voor de mishandeling hunner eigenaren te behoeden. Donderdag en Vrijdag is aan de beambten van al de Ministeriën gele genheid gegeven, om ter kerke te gaan. Vrijdag waren al de schouwburgen gesloten. De opbrengst der indirecte belastingen heeft in de maand Maart die van het vorige jaar met bijna 5 millioen overtroffen. De Registratie alleen bragt 1,800,000 fr. meer op. Men besluit daaruit dat handel en nijverheid verlevendigen. De gemeentewet zou in eene der eerste zittingen der volgende week aan het Wetgevend Ligchaam worden aangeboden. Deze belangrijke wet heeft in den Staatsraad tot veelvuldige beraadslagingen aanleiding gegeven. Vóór den 2den December 11. zagen hier ter stede 29 dagbladen het licht; thans worden er niet meer dan 17 uitgegeven. In de departementen is de uitgave van 49 dagbladen gestaakt. Het Journal des Débats en de Siècle hebben ieder een artikel in denzelfüen geest, gewijd aan hunnen toestand tegen over de regering. Het eerste heeft gezegd, dat, als men de binnenlandsche staatkunde uitsloot, er nog zoo veel belangrijks buiten 's lands gebeurde waarmede het zich kon bezig houden, alsmede met staatshuishoudkunde en wetenschap. De Siècle hekelt niet onaardig de dagbladen, die al wat van de regering uitgaatzonder onderscheid hemelhoog prijzenwel wetende dat niemand 't wagen durft, hen tegen te spreken, en vergelijkt hen bij den prediker, die zijn muts op den kant van den preekstoel plaatsteen toen een uur lang als had hij Voltaire of Rousseau in persoon voor zich, die muts met vragen op vragen bestormde en eindelijk uitriep wel nu wijsgeerwat hebt gij te antwoorden en toen de muls een zedig stilzwijgen bewaarde aldus ver volgde gij ziet hetVoltaire is verpletterd de ellendeling heeft er geen woord tegen in te brengen De schrijvers, welke thans die ministeriele bladen zouden kunnen antwoorden, verkceren in dergelijk geval als die muts, alleen met dit onderscheid, dat de muts niets zeide en er evenmin over dacht; terwijl dit met ons niet zoo het zelfde geval is. Al zwijgen wijblijven onze beginselen niettemin dezelfde. Bij den verkoop der boeken van wijlen den Koning Lodewijk Philips is de Ridderroman Perceforest in zes deelen voor elf duizend en een honderd francs voor den Hertog van Aumale aangekocht. Een Engelschman heeft tot elf duizend en vijftig francs tegen hem opgeboden. Dit werk heeft zulk een waarde, dat een vermaard boekenliefhebber den 25stcn Februarij bij de plundering van het Palais Royal kwam aanloopenzich noch om den val van het Koningschapnoch om de gevaren der maatschappij bekommerende om te vernemen of dat kostbare exemplaar aan de handen der plunderaars was ontkomen. Verder heeft de Hertog nog een Flavius Josephus doen aan- koopen voor drie duizend francs. Men heeft gunstige berigten uit Algerië ontvangen, daar vele magtige Kabylische stammendie men voor vijandig hieldaangeboden hebben zich te onderwerpen. P ia T IT G A 1,. OPORTO, 30 Maart. De stoomboot Porto, met 36 passagiers aan boord, is op hare uitreis naar Lissabon 11. Zondag ter hoogte van Figueira op de rotsen geslooten en binnen weinige uren geheel verbrijzeld. De passagiers zijn allen omgekomen en van de manschap, 7 in getal, is slechts één gered. Onder de omgekomen passa giers bevond zich de Fransche Consul alhier. «OSTflSRHE. AVEENEN, 9 April. Eergisteren is het lijk van den Prins van Schwarzenberg naar den Noorder spoorweg gevoerd, om in het familiegraf in Boheme te worden begraven. Het geheele garnizoen was onder de wapenen. De gebroeders Haaze, Boekdrukkers en Papierfabriekanten te AVran bij Praag hebben een geheim uitgevondenwaardoor het onmogelijk wordthet papier en den druk der banknoten na te maken. Op staatskosten laten zij nu eene groote banknoten-papierfabriek en drukkerij oprigten. FRANKFORT. 9 April. De Keizerin van Rusland zal binnen kort het in de nabijheid van Schwal- liach gelegen Schlangenbad bezoekenen er twee maanden vertoevener zijn voor haar en haar gevolg 60 vertrekken besteld. Men wacht te Wis- baden ook onderscheiden vorstelijke personen. De Graaf Buol-SchauensteinGezant te Londenbenoemd tot opvolger van den Oostenrijkschen Minister Schwarzenberg, is hier uit Engeland aan gekomen zich naar AVeenen begevende. De ijverige bemoeijingen der Jezuiten in Hessen en andere Duitsche landen hebben den Heidelbcrger Hoogleeraar Dr. Ilundeshagen genoopt als reizend prediker op te tredenomzoo als hij te Darmstadt bereids voor een uitgelezen gehoor gedaan heeft, ook in andere groote steden voorlezingen over de Evangelische waarheden te houden. Zijn beroemde ambtgenoot D1'. Schen kel is willens dit voorbeeld te volgen. De waarde van het tot den lstcn dezer reeds ingesmollen oude Zwit- sersche geld bedraagt de som van bijna 8 millioen fr. VEREEMGffiE STATEUL De rijke Bibliotheek van wijlen Dr. Neander, vermaard wegens hare vol ledigheid wat de Theologie betreftgaat naar Amerikaaangekocht door de Universiteit van Rochester in New-York. Het Seminarie te Cincinnati, in Ohio, heeft-lang tegen de gemelde nog zeer jeugdige Universiteit opgeboden. De geestelijke Theodore Parker, te Boston, stond onlangs het preekge- stoelte af aan Mejuffrouw Antoinette L. Browndie de dienst verrigtte en eene rede hield over 1 Cor. XIV. vs. 34 en 35. Dat uwe vrouwen in de gemeenten zwijgenwant het is haar niet toegelaten te spreken maar bevolen onderworpen te zijngelijk ook de wet zegt. En zoo zij iets willen leerenlaat haar te huis hare eigene mannen vragen want het staat leelijk voor de vrouwen dat zij in de gemeente spreken. Zij heeft haar examen te Oberlin gedaan en is 21 jaren oud. A ID AV E R TT E M TI Si W Ondertrouwd F. A. KNIPPING van Cleef en Leyden9 April 1852. II. P. BRINKMAN, van Leyden. Eenige Kennisgeving. Heden beviel voorspoedig, hoewel ontijdig van eenen ZOON, Vrouwe L. C. II. IIARTEVELT, Geb. Rütorfs. Leyden 9 April 1852. Den 7den April 1852 overleed te Lcik na voorzien te zijn van II. H. Sa cramenten der Stervenden, Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid CORNELIUS RICIIARDUS ANTONIUS van BOMMEL, Bisschop van LuikHuis-Prelaat van Z. II. Pius /.V, Bisschop-Adsistent bij den Apostolischen Stoel.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3