BELGIË. BRUSSEL, 5 April. Onze Regering' werkt reeds sedert meer dan een jaar aan dn inrigting van goedkoope bad- en waschplaatsen. Alleen Brussel, Luik en Gend hebben zich genegen getoond voor 's bands aan die nuttige inrigtingen geld te besteden. In liet meest bevolkte en minst gegoede kwartier van Brussel zal een groot badhuis ■worden ingerigt; ook te Luik zal een groot badlocaal -worden gereed gemaakt; te Gend wil men voorloopig warme en koude fonteinen maken. Door deze maatregelen wcnscht men eene meerdere reiniging van 't ligchaam bij de mindere standen op te wekken en door algemeene waschplaatsen de vochtigheid zooveel mogelijk uit de woningen te weren. De bibliotheek van liet klooster Gaesdonck bezit een zeer merkwaardig bandschrift van het beroemde werkover de navolging van Christus. Het bevat de vier boeken en is in het jaar 1427 geschreven, en dus het oudst tot dus ver bekende, daar het afschrift, voorheen in de bibliotheek der Je- zuiten te Antwerpenthans te Brussel in de Bourgondische bibliotheek be waard, van bet jaar 1440 dagteekent. Hierdoor is bet vraagstuk beslist of de schrijver (Thomas a Kempis?) het vierde boek vóór het jaar 1440 voltooid bad, waarover de geleerden bet oneens waren. Bovengemeld handschrift be hoorde oorspronkelijk aan bet klooster van Bethlehem, bij Doetinchem nabij Doesburg. Door zekeren Prior der kruishecren in Emmerik, Tauschliffer ge naamd werd bet aan ecnen Frederik Ketteler ten geschenk gegevendie als Canonicus regularis in bet klooster Gaesdonck ging, en het handschrift aldaar schijnt gebragt te hebben. FRAK 14 BS BJWL, PARIJS, 8 April. De Prins-President beeft aan vijftien Senatoren eene dotatie toegelegd, ieder van 15 lot 25,000 fr. De Moniteur berigt, dat de President wegens bet toenemend aantal zakenslechts zelden kan voldoen aan de aanvragen om gehoor. Dc leden der Wetgevende Vergadering hadden vroeger vrijen toegang tot de Ministers en maakten daarvan gebruik om hen met verzoeken voor per soonlijke of plaatselijke belangen te overstelpen. Om zoodanig misbruik voor te komenis liet voor de leden van bet Wetgevend Ligchaam moeijelijk ge maakt, gehoor hij eenen Minister te bekomen. Dit heeft echter niet weinig misnoegen onder de Afgevaardigden gewekt, en dien ten gevolge is, naar men verzekert, besloten ecnen dag der week vast te stellen waarop de Ministers voor elk Afgevaardigde over algemeene belangen zouden te spreken zijn. Onder de jongste benoemingen merkt men op die van den Heer de Morny, tot Directeur der Maatschappij van de vereenigde spoorwegen van Orleansvan het midden van Frankrijkvan Bordeaux en van Nantes. Zijn tractement is 80,000 fr. Men weetdat de Heer de Morny een der voor naamste personen geweest is, die den Prins-President in zijn coup d'etat be hulpzaam waren. De nieuwe Kardinaal Aarstbisschop Donnet had in zijnen tot den Voorzitter gerigte toespraak, eene uitdrukking aangehaald, welke door den Heer Guizot in het laatst van 1830 zou zijn gebezigd; en waarbij die Staats man zijn leedwezen zou hebben betuigd, dat de geestelijkheid niet te gelijk met Karei X uit het land gebannen was. De Heer A. Bertin, hoofdbestuur der van het Journal des Débatszegt heden: dat een naauwkeurig onderzoek van al de door den Heer Guizot op de parlementaire tribune gesprokene woorden, niet alleen in 1830, maar ook in 1831, zal doen zien, dat hij niet alleen de hem door den Kardinaal in den mond gelegde woorden nooit heeft gesprokenmaar zich zelfs nooit in eenen zoodanigen zin heeft uitgela ten. Ook de dagbladen le Pays en l'Assemblee Nationale trekken de partij van den Heer Guizot. Men is benieuwd of de Kerkelijke bladen den Kardi naal zullen verdedigen. Het proces-verbaal der laatste zitting van de Kamer is nog vóór het sluiten der vergadering goedgekeurd. Volgens den gewonen regel zou het eerst bij bet begin der volgende zitting zijn vastgesteld en dan pas den 14den April aan de dagbladen openbaar gemaakt. Uit deze afwijking van het regle ment blijktdat de Regering gevoeltdat zij aan het verlangen naar open baarheid wat moet toegeven. Zoo zullen de processen-verbaal der zittingen van den Senaat, welke aan vankelijk geheim zouden blijven, door de dagbladen bekend worden gemaakt, even als van het Wetgevend Ligchaam. - Van de Bank zal voortaan elke maand verslag worden gegevenniettegenstaande de Regering heeft bepaald dat dit slechts eenmaal in elke drie maanden zou geschieden. ITALIË, ROME31 Maart. De Paus heeft bij gelegenheid van het Jubiléaan alle gevangenenook op de galeijen, twee maanden van hunnen straftijd vrijgcscholden. Dc hoofdstad is zoodanig met vreemdelingen opgevulddat er geen nachtverblijf als tegen hoogen prijs te verkrijgen is. Het getal dezer thans naar het noorden terugkeerende wintergasten wordt berekend op 16,000, meestendeels Engelschen en Amerikanen. De Piemonlesche Carabinieri hebben te Oleggio, nabij de Zwitsersche grenzen, eene bende valsche munters ontdekt en gevangen. Zij maakte en verspreide valsche Fransche, Zwitsersche en Sardinische munten. PRriSSEN. BERLIJN8 April. In de vergadering der Evangelische Vereeniging alhier, sprak onlangs de Hoogleeraar, Dr. Wiese, over de waarde van de godsdienst voor de bescha- ving in het algemeen. De redenaar wees aan, hoe weleer in Griekenland godsdienst en beschaving hand aan hand gingen, maar hoe de vroegere be schaving het genot zocht in de zinnenwereld en de natuur, alsmede hoe de laatste wordt beschouwd zonder geloof. Door het Christendomzcide hij is de natuur de spiegel der Godheid geworden en het menschelijke behoort voortaan naar den maatstaf der Goddelijke openbaring te worden beoordeeld. Het Christendom stelt het Evangelie als eene zonlot het middelpunt aller beschaving. Als deze geen kring om het Evangelie vormt, ontaardt zij in I verwilderingFrankrijk is daarvan ten voorbeelde. llousseau predikte den te rugkeer tot de ongebondene natuur, en boe treurig waren de gevolgen dier verzaking van alle godsdienst, voor Rousseau's vaderland!" Naar Wiese's oordeel zijn al de tegenwoordige bewegingen der volkeren eene wijziging van hunne verhouding tegen het Christendom. Men vervaardigt thans, waarschijnlijk le Parijs, van eene compositie, ringen, horologiekettingen en een aantal andere voorwerpen van denzelfden aarddie zoo volkomen de kleur en den glans van goud hebbendat zelfs deskundigen naauwelijks in staat zijn ze van de echte te onderscheiden- Deze voorwerpen worden sedert eenigen tijd, bijzonder door vreemdelingen buitenslandsals echt ten verkoop aangebodenweshalve het in het belang van het publiek is, om voor dit bedrog te waarschuwen. Zij bevatten wei nig of geen goud en hunne onechtheid kan slechts door de zorgvuldige toet sing van eenen geoefenden goudsmid ontdekt worden. De vermaarde reiziger Dr. Moritz Wagner zal eene reis om de wereld ondernemen, die 4 jaren zal duren. In de Molukken, Borneo en Sumatra zal hij een jaar vertoeven. De Kapitein ter zee Donner en de Luitenant Herman zijn met 80 ma riniers en 100 matrozen van Stettin naar Bremerhaven vertrokken ter heman- ning van onze oorlogschepen Gefioen en Barbarossa. Kapt. Donner zal het i bevel over de Gefioen en Luit. Herman over de Barbarossa bekomen. De Pruissische oorlogsvloot bestaat thans uit 3 zeilschepen6 stoomschepen en i 42 sloepen, bemand met 1800 koppen en gewapend met 117 vuurmonden. De toestand van den Groothertog van Baden is in de laatste dagen we der verergerd en de krachten zijn afgenomen. O0§TENRIJK. WEENEN, 6 April. De Graaf von Buol-Schauenstein is voorloopig tot Minister benoemd in de plaats van den overleden Vorst von Schwarzenberg. Wijlen deze Minister, I FelixLudwigJohannFriedrich Prins en Heer v. SchwarzenberfLand graaf in KleggauGraaf van Sulz en Hertog van Krumau werd den 2dcn October 1800 te Weenen geboren, en was tweede zoon van Prins Joseph von Schwarzenberg en Prinses Pauline v. Ahremberg. De ouders van den Prins bevonden zich in 1810 te Parijs en woonden aldaar een feest bijdoor den Veldmaarschalk Karei v. Schwarzenberg, toen Keizerlijk Gezant te Parijs, bij gelegenheid van Napoleons huwelijk met Marie Louise gegeven. De balzaal geraakte plotseling in den brand. Prinses Pauline was reeds gered; maar kwam toch in de vlammen om, hare dochter, Prinses Eleonore, zoekende, die later gehuwd is met den Veldmaarschalk Windischgratzop 12 Junij 1848 te Praag door Boheemsche insurgenten verraderlijk doodgeschoten. Prins Felix trad jong in krijgs- en staatsdienst, werd KK. Kamerheer, Geheimraad, Luitenant-Veldmaarschalken eindelijk Opperbevelhebber over het 21ste reg. infanterie. Tot 28 Maart 1848 was hij vervolgens Buitengewoon Gezant en Gevolmagtigd Minister aan het Hof van Napels. In dat jaar, toen Oostenrijk met Radetzky's leger stond of vielwas Prins Schwarzenberg in de gelede ren, en vocht met buitengewonen moed tegen de opstandelingen. 21 Novem ber 1848 werd hij President-Minister en Minister van Buitenl. Zakenals mede van het Keizerlijk Hof en Huis; 17 April 1850 Kanselier der Franz- Josephs orde. Hij was niet gehuwd. Zijn oudste broederPrins Joseph Adolf, plant het geslacht van Erkinger v. Seinsheim, den stamvader van bet huis Schwarzenberg in 1420, in den oudsten tak voort. Zijn jongste broeder Frederik is geestelijke, Kardinaal Aartsbisschop van Praag. ÏVEST-IN IB B E. In het jaar 1851 zijn te Curasao aangekomen uit Europesche havens 11 schepen, van 2,010 tonnenm.uit Noord-Amerikaanschehavens 42, 6,821; uit Zuid-Amerik. 323, 17,308; uit West-Ind. koloniën 292, 16,134. Totaal aangekomen in 1851: 668 schepen, van 42,273 tonnenmaat. Meer in 1851 dan in 1850: 128 schepen, en 11,373 tonnenmaat. Onder bovenstaando getallen zijn geene oorlogschepen noch opene vaartui gen begrepen. ZCin-AFRIKA. KAAPSTAD, 3 Maart. Het oorlogsstoomschip de Birkenheadhetwelk den 24sten Februarij jl. met versterkingstroepen in Simonsbaai was aangekomen, is den 26sten, terwijl het van Simonsbaai naar de algoabaai stoomde en te digt aan bet strand hield, op eene onder water verborgen rots gestooten en binnen twintig mi nuten tijds gezonken. Van de 638 personenzijn 454 omgekomenonder welke de Kapitein van het vaartuig die er de oorzaak van zou zijn geweest door ter bekorting te digt langs de kust te hebben gevaren. In het midden der maand Januarij jl. is (zie ons nommer van 24 Maart) tusschen de Boeren van Nederlandsche afkomst, die buiten de Kaap kolonie eene zelfstandige republiek gevestigd hadden, en de Britsche commis sarissen eene overeenkomst gesloten, waarbij de zelfstandigheid van het kleine gemeenebest erkend is en het onderlinge verkeer tusschen de uitgewekenen en de kolonie geregeld. Na het sluiten dezer overeenkomst zijn de weder- zijdsche onderhandelaars op den besten voet gescheiden. De Majoor Hogge

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2