grondslag zou kunnen zijn voor dat, hetwelk van het Ministerie van Koop handel zal worden uitgevaardigd. De werkuren per dag worden op 11» be paald en het vieren van den Zondagmet uitzondering van enkele gevallen streng gehandhaafd. Ook heeft men het voornemen livretten in te voeren, om daarin diensttijd, gedrag, enz., der arbeiders aan te teekenen. fe Payback is onlangs als Protestantseh Leeraar ingezegend, Theodoor Elze, van Anhalt-Zerbsten tevens de nieuwe Protestantsche kerk ingewijd. Den 12den Augustus 1850 werd de eerste steen voor dit gebouw gelegd, en binnen weinig meer dan twaalf maanden, was het gebouw voltooid, dat be zwaard is met een schuld van 5000. Zoo ontving deze gemeente, bestaande uit 250 a 280 personen, haren Leeraar, die ingeleid werd door den superin tendent Franz, van AVeenen, Dr. Erhard Buschbeck, van Triest en Gustaaf Steinacker. Aan deze kerk is een prachtige Bijbel geschonkendoor Z. H. den Prins van Anhalt, en zij is vooral tot stand gekomen door den onvermoeiden ijver van den eersten ouderling Gustaaf Heinmann en de krachtige hulp van het Gustaaf-Adolfs-Verein. Gaarne wilde deze gemeente thans tot den bouw eener school overgaanmaar hare middelen laten haar zulks voor als nog niet toe. CiRIEKENLAKD. De koude en sneeuw hebben alhier en in Turkije groote schade aan veld gewas en vruchtboomen toegebragt. Het eiland Rhodus is op vele punten door menigvuldige regens overstroomdterwijl geweldige stormen de zwaarste boomen ontwortelden. Den 2deB Maart had men het daar ongewoon ver schijnsel van een allergeweldigste hagelbui. EGYPTE. ALEXANDRIE21 Maart. De Onderkoning zet met groote kracht den aanleg van den spoorweg voort en heeft, behalve de beschikbare soldaten, nog 20,000 Fellah's en andere Egyptische onderdanen uit de lagere klasse tot dit werk aangewezenhetgeen echter ontevredenheid baart, daar men zich herinnert, dat tijdens het gra ven van het Nijlkanaal, door ziekten. 15,000 menschen gestorven zijn. De Sultan heeft zich niet laten bewegen, om het regt over leven en dood aan den Onderkoning weder te geven. YE31EEMGBE STATEN. NEW-YORK20 April. De Senaat te Washington heeft met algemeene stemmen de wet aangeno men waarbij de vereeniging voor de groote Tentoonstelling te New-York wordt vastgesteld, en tevens het plan goedgekeurd van Sir J. Paxton, voor het op te rigten gebouw. Het Journal des Débats zou van hier berigten ontvangen hebben, mel dende dat er hier te lande een nieuwen aanval op Cuba beraamd werd. Het Nederlandsche fregatschip Prins van Oranje bevond zich te SL Juan de Nicaragua, en zou den 6den Fehruarij naar Havanah en Washington on der zeil gaan. Alles was aan boord wel. STABS BERIGTEN. Derde Zitting van den Militie-Raad over bet Kanton Legden, N°. 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, ontvangen hebbende van den Heer Militie-Commissaris over de Kantons 1521, Provincie Zuid- Holland, eene Kennisgeving, dat de Derde Zitting des Militie-Raads voor deze Gemeente, zal gehouden worden in de Lakenhal aan den Ouden Singelop Woensdag den 14dcD April 1852, des morgens ten 10 ure, ter beoordecling der Plaatsvervangers en Numinerverwisselaars, welke de dienstpligtige Lote- lingen dezer Gemeente zullen verlangen te geven alsmede tot het afdoen der belangen van zoodanige Lotelingen, wier zaak tot deze Zitting is geadjour- ncerd; Brengen zulks bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, met informatie, dat tot het opmaken van de bij de Wet gevorderde certificaten voor Plaatsvervangers en Numinerverwisselaars, (welke laatste zulks echter niet dan met toestemming hunner ouders vermogen te doen,) zal worden gevaceerd ter Secretarie dezer Gemeente, van heden af, dagelijks de Zondagen uitgezon derd, 's morgens ten 10 ure; alwaar zij tevens de noodige informatiën, zoo omtrent het opmaken dezer certificaten, als ten aanzien der vereischten, welke de Plaatsvervangers, ingevolge de Wetmoeten bezitten, kunnen hekomen. A'oorts meencn Burgemeester en Wethouders de belanghebbenden, ofwel dcrzelver ouders, te moeten waarschuwen voor zoodanige personen, welke, on der den naam van Commissionairs, somwijlen dezelve misleiden, zoo door met hen krachtelooze overeenkomsten te sluiten, als door hen, welke Plaatsver vangers verlangen te geven, onder voorwending van alles voor hen te zullen bezorgen, een aantal onnoodige kosten tedoen maken, ja die zelfs veelal, door beding van al de gelden daartoe benoodigd, dadelijk in eens of kort op elkan der volgende termijnen te moeten ontvangen, hun voor het vervolg in vele onaangenaamheden wikkelen; alzoo van het geld, door de Lotelingen ten be hoeve der Plaatsvervangers te geven, volgens Art. 98 der Wet van den 8sten Januarij 1817nimmer meer dan een vijfde aan denzelven mag worden uit betaald en de overige vier vijfde in de kas van het Korps moeten worden ge stort; en als dan zoodanige Commissionairs, na het volle geld genoten te hebben, dikwijls (zoo als de ondervinding heeft doen zien) niet in staat zijn de betaling der verdere termijnen aan het Korps te voldoen, de belangheb benden genoodzaakt worden die gelden nog eenmaal te betalen. Eindelijk wor den de belanghebbenden nog herinnerd aan de bepaling van Art. 33 der Wet, van den 27slen April 1820, houdende: dat hij, wiens Plaatsvervanger gedu rende 18 maanden gediend heeft, (do dienst bij de reserve niet mede gerekend) van alle verdere verantwoordelijkheid voor denzelven bevrijd zal kunnen blij ven, mits stortende eene som van ƒ150, wanneer in de aanvulling van den Plaatsvervanger, ingeval hij mogt komen te ontbreken, door vrijwillige wer ving zal worden voorzien. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Courant wor den afgekondigd. Burgemeester en AVethouders voorn., Leyden den lsten April 1852. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Dc Secretaris v. PU T T K A M M E R. In de maand Alaart 1852 zijn binnen de Gemeente Leyden overleden 93 personen, als: 18 Mannen, 28 Vrouwen, 26 Zoons en 21 Dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 9. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 142 Kinderen, als: 72 Zoons en 70 Dochters, waaronder zijn begrepen 4 paar tweelingen. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, Gezien art. 31 der AVet van den 4dcn Julij 1850 (Stbl. N°. 37.) Brengen hij deze ter kennisse van de Ingezetenen, dat de lijsten der Kie zers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalder Provinciale Staten, en van den Gemeenteraad op heden zijn gesloten en dat dezelve van heden af gedurende acht dagen voor een ieder op de Secretarie dezer Ge meente ter inzage zijn nedergelegdterwijl een exemplaar derzelven in de Poort onder het Raadhuis aan het Locaal der .voormalige oude Concierge is aangeplakt. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en AVethouders voorn., Leyden, 5 April 1852. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. AKAISKMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCHE HOOGKSCHOOL. Den 3den April de Heer II. C. Sandbrinkvan Rhenenin de Medicijnen na verdediging van zijne Dissertatiede Susurro uterino. Bepalingen voor de Tentoonstelling van voortbrengselen van Schilder-, Teeken-Bouw-, Beeldhouw- en Graveerkunstte Amsterdamvoor den jare 1852. Art. 1. De Tentoonstelling voor Kunstwerken van Schilder-, Teeken ,Bouw-, Beeldhouw- en Graveerkunst van levende Kunstenaarszoowel buiten als binnen dit Rijk gevestigd, zal plaats hebben in het lokaal der Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten. Art. 2. Deze Tentoonstelling zal op Dingsdag 7 September eerstkomende geopend, en op Maandag 4 October daaraanvolgende gesloten worden. Art. 3. Alle Schilderijen TeekeningenPrenten en Beeldwerken zullen moeten bezorgd worden, vóór of uiterlijk op Maandag 23 Augustus, aan het gemelde lokaal, en de Schilderijen, Teekeniugcn en Prenten met behoorlijke lijsten voorzien; zij moeten geadresseerd zijn aan de Commissie, met ecnen brief, houdende den naam en de juiste woonplaats van den vervaardiger, alsmede, des verkiezende, opgave van den koopprijs van de Kunstwerken zullende al wat na den 23stcn Augustus mogt worden ingezondenalleen ge plaatst worden, indien de ruimte zulks toelaat. En worden alle buiten dit Rijk wonende inzenders van stukken uitgenoo- digd, op te geven een daar binnen gevestigd Handelshuis, Commissie-Kantoor of bekend Persoonwaaraan zij het door hen verstrekte wenschen terug ge zonden te hebben. Art. 4. Alle geplaatste stukken, hetzij al dan niet verkocht, zijn en blijven tot de finale sluiting der Tentoonstelling, onder het opzigt der Com missie, die, zoo veel mogelijk, zal zorg dragen voor eene goede bewaring, zonder echter voor schade of gemis in te staan; zullende echter geenc stuk ken gedurende de Tentoonstelling worden afgegeven. Art. 5. Men zal niet toelaten stukken, die bevorens op stedelijke Ten toonstellingen alhier geweest zijn, noch die, welke, volgens het gevoelen der Commissieniet genoegzaam geschikt zijnen houdt de Commissie het oor deel deswege ganschelijk aan zichook uit de stukken van die vervaardigers welke onderscheidene Kunstwerken mogten inzenden, en die, uithoofde van de beperktheid van het lokaal, niet alle zoude kunnen geplaatst worden, zal de keuze ter plaatsing door de Commissie gedaan wordenkunnende men ingeval van teruggave, van de behoorlijke geheimhouding en bescheidenheid verzekerd zijn. Art. 6. Geene stukken, die door anderen dan door de vervaardigers zei ven worden ingezonden, zullen toegelaten worden, dan met bijvoeging van eene schriftelijke toestemming van deze laatsten. Art. 7. Eene gedrukte lijst der stukken zal de namen en woonsteden der Kunstenaren doen kennen, en tevens welke stukken te koop worden aan geboden. Art. 8. Gedurende de week, volgende op de sluiting der Tentoonstelling, zullen de stukken weder afgegeven wordenen de zoodanigewaarvan dit verlangd wordtmits in dit Rijk te huis behoorendemet den meesten spoed terug gezonden worden. De Commissie, wenschende de belangstelling in de kunst te verlevendigen bij het algemeennoodigt iederdie tot bereiking van dit doel zou kunnen bijdragen, uit, om hare pogingen daartoe welwillend te ondersteunen. A ©VERTEN TIEN. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 80 jaren, mijn geliefdo Echtgenootde Heer MICHIEL JACOBUS MACQÜELYNRuste?id Hoogleeraar in de Faculteit der Geneeskunde aan de Hoogeschool alhier. Leyden, 4 April 1852. P. J. van EGMOND, Wed. Macocelyn. Heden overleed ons dierbaar Kind IIELENE JOIIANNE in den jeugdigen leeftijd van zes en een half jaar. L. OOSTVEEN, Leyden, 4 April 1852. G. OOSTVEEN, Meyster. Eenige Kennisgeving.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3