cn den Prnissischen Minister van Bnitenl. Zaken de uitwisseling plaats geliad der wcderzijdsche akten van bekrachtiging op de drie overeenkomstenden Helen en 18den Julij des vorigen jaars lussehen Nederland en Pruissen geslo ten, betrekkelijk het te keer gaan van den sluikhandel op de grenzen, de aansluiting der wederzijdschc spoorwegen, en de verbinding der electro-magne- tische telegraphen van de heide Rijken. AMSTERDAM, 3 April. Het Handelsblad deelt eenige bijzonderheden mede omtrent de vergadering van deelhebbers in de bank der Vereenigde Staten, op 17 Maart te Phila delphia gehoudenwaaruit wij het volgende mededcelen Het in eene vroegere vergadering benoemde comité had voorgesteld, dat, in plaats van drie aftredende leden, drie nieuwe, en daaronder de lieer A. F. Schwab, zouden worden benoemd. Dit voorstel aangenomen zijnde, is met algemeene stemmen goedgekeurd een voorsteldaartoe strekkendedat de thans vergaderde of vertegenwoordigde aandeelhouders van de bank der Ver. Staten heslissen, alle activiteiten, hoe ook genaamd, aan administrateurs uit te keerenten einde de schulden der bank zoo spoedig mogelijk te betalen." Na eene langdurige beraadslaging werd met 730 stemmen (vertegenwoor digende 9604 aandeelen) tegen 126 (vertegenwoordigende 3160 aandeelen) besloten, dat al de activiteiten der bank ten allerspoedigste aan vijf nieuwe administrateuren zouden worden afgeleverd, wordende daartoe, met groote meerderheid van stemmen, benoemd de H1I. Schwab, Rogers, Cooper, Mac- allistcr en Miller. Op voorstel van den Heer Randall werd met eenparige stemmen besloten dat de meerderheid dezer administrateurs bevoegd zij lol het nemen van zoo danige maatregelenals welke haar ter bevordering van de haar toevertrouwde belangen meest raadzaam voorkomen. Eindelijk werd nog door den Heer Schwab voorgesteld en met algemeene stemmen besloten, dat voortaan, wanneer eene uitdeeling aan de deelheb bers der bank moet plaats grijpenof eene algemeene vergadering moet wor den gehouden, zulks drie maanden te voren in twee dagbladen van Phila delphia, in den New-York Heraldin den Londenschen Times en in het Amsterdamsche Handelsblad ten minste eenmaal 's weeks zal worden aange kondigd. Aan de administrateurs is, bij ontstentenis van een hunner, de magt van assumtie toegekend. De eerstvolgende algemeene vergadering is op den eersten Maandag van de maand Mei aanstaande vaslgesteld. Eene Amerik. courant, het verslag van deze vergadering mededeelende zegtdat hiermede de eerste schrede ter likwidatie is gedaan en ten minste eene aanzienlijke besparing in de administratiekosten is te weeg gebragt. Aan de Amsterd. Cour. wordt uit 's Gravenhage geschrevendat het gerucht als zou de Japansche Regering aan de onze hulp tegen den togt der Vereenigde Staten gevraagd hebben, ongegrond is. IIÜITENLANDSCHE BEKIGTEiN. ENGELAND. LONDEN, 2 April. Blijkens een verslag van den Nederlandschen Consul alhierheeft over het algemeen in 1851 eene meer dan gewone levendigheid in den handel met Nederland plaats gehad, en doen de voordeelen van een vrij verkeer zich allengs meer en meer gevoelen. Onder de bewerkte artikelen uit Nederland zijn de invoeren van velen vermeerderdvoornamelijk die van katoenen en wollen goederen. Uit Nedcrlandsche havens zijn in 1851 te Londen ingeklaard 548 Britsche schepen, metende 132,337 ton; onder Nedcrlandsche vlag 320 schepen, metende 42,592 ton. Voorts zijn nog onder Nederlandsche vlag uit vreemde havens te Londen aangekomen 172 schepen, metende 21,967 ton. Het vrije verkeer, sedert de intrekking der scheepvaartwetten, blijft voort durend gunstig werken voor do vreemde vlaggen in de havens van Grool- Brittanje. In vergelijking met 1849 beloopt de toeneming in 1851 ruim 50 pCt.terwijl daarentegen de Britsche scheepvaart in dien tijd achteruit gegaan is. Ook Nederland heeft in die toeneming gedeeldde tonnemaat der te Londen ingeklaarde Nederlandsche schependie in 1849 slechts 30,684 bedroeg, klom in 1851 van 50,597 tot 64,559 ton. Daarentegen is het getal der op Nederland varende Britsche schepen afgenomenvan 604 me tende 140.066 ton, in 1850, tot op 548, melende 132,337 ton. in 1851. De nieuwe expeditie ter opsporing van Sir J. Franklin, zal den 10dcn dezer uil Woolwich vertrekken. BELG1E. Te Bergen stierf onlangs zekere Heer II. Leclerq, die onder andere zon derlinge uiterste wilsbeschikkingen bepaaldedat de executeurs in tegenwoor digheid van getuigen de originele acten van het proces der Graven Egmont en Hoorn, welke de erflater bezat, moesten verbranden. Hoe hij in het bezit van deze stukken gekomen is, meldt men niet; maar men hoopt dat de Regering zal zorgen, om deze bescheiden voor het Staats-archief te behouden. F B5. A Nf K E«f K. PARIJS, 4 April. Bij besluit van den Prins President zijn bepalingen gemaakt, om de dienst der geestelijken op 's lands vloot uit te breiden en tot eenheid en vastheid te brengen. De Senaat heeft den lsten dezer zijn eerste besluit uitgevaardigd. Het betreft het inkomen, den President toegelegd. Lodewijk Napoleon vroeg door zijn Minister van Financiën acht mill, 'sjaars; de Senaat geeft hem twaalf j millioen. Dat besluit werd met algemeene stemmen (79) genomenenkele leden wilden de som zelfs nog hooger hebben. Daar de President de verschil lende paleizen niet behoeft te onderhouden, is het inkomen van Lodewijk Napoleon grooterdan 't geen aan Lodewijk Philips door de Kamer werd toe gelegd. De President behoudt ook het jagtregt in de groote staatsbosschen. De gewezen Koning echter had het vruchtgebruik van de bosschen van den staat, hetgeen de President thans niet heeft. Sommigen echter willen dat de gezamenlijke kroondomeinen die aan Lodewijk Philips waren afgestaan, hem nog 3 millioen meer kosttendan ze hem opbragten. Het besluit werd 11. Zaturdag in den Moniteur medegedeeld. Heden hebben er drie plegtigheden plaats gehad. De Aartsbisschop van Bordeaux heeft den Kardinaalshoed ontvangende Voorzitter heeft een wa penschouw gehouden, en den leden van het Hof van Cassatie als ook den Voorzitters en Procureurs-Generaal der Hoven van Appel den eed afgenomen. De nieuwe Kardinaal heeft een merkwaardige rede gehouden in welke men nieuwe cn zeer verhevene denkbeelden had opgemerkt. De Brusselsche In- dépendance die dit schrijft, deelt de redevoering zelve nog niet mede. De toespraak van den President bij die beëediging, was van den volgenden inhoud: «Sedert den dag waarop de leerstelling des volks oppermagt die van het Goddelijk regt is komen vervangen, kan men zeggen dat geen Regering wettiger is dan de mijne. In 1804 hebben 4 millioen stemmen door de erfelijkheid van het gezag in mijn geslacht te verkondigen, mij tot erfgenaam aangewezen. In 1848 riepen 6 millioen stemmen mij aan 't hoofd van de Republiek. In 1851 bevestigden 8 millioen mij als zoodanig. Als gij mij zweert, zweert gij geen trouw aan een man; maar aan een beginsel, aan een oorzaak, aan den volkswil zei ven." Deze toespraak is niet zeer geschikt om 'l toenemend gerucht van 't Kei zerschap tegen te spreken. De Regering heeft aan de vorderingen der Pauselijke toegegeven cn den Prins van Canino bevolen om naar Frankrijk terug te keeren. De gevraagde aflossingen ter inwisseling der 5 pCt.waarvan de ter mijn nu verstreken isbedragen gezamentlijk een kapitaal van omstreeks 31 mill, francs. Dingsdag zal dadelijk tot de uilbetaling worden overgegaan. De Minister van Policie, de Maupas, heeft aan de Prefects eene circu laire gezonden, waarin hij hen opmerkzaam maakt, dat alle aanvragen tot het uitgeven van periodieke staatkundige geschriften aan hem moeten worden opgezondendaar alleen hij toestemming kan geven tot de uitgaveeven als tot het verlof, om vreemde dagbladen in Frankrijk te verspreiden. De Peruaansche Generaal, de Wall Reistra, is hier aangekomen, zoo men meent met eene bijzondere zending belast voor de kabinetten van Parijs en Londen. Er bevindt zich thans in deze stad een groot aantal hooge geestelijken. Zij hebben gisteren een' maaltijd bij den President bijgewoond, waartoe ook de voornaamste geestelijken der hoofdstad genoodigd waren. Sedert de uitvaardiging der wet op het onderwijs van Maart 1850, zijn er, buiten toedoen der overheid, 254 inrigtingen van middelbaar onder wijs hier te lande geopend. ITALIË, De onvermoeide navorscher van Latijnsche en Grieksche handschriften de Kardinaal Angelo Mai, zal eerlang weder verscheidene onuitgegevene geschrif ten van oude kerkvaders in het licht geven. De verzameling zal niet minder dan 5 deelen bevatten en onder de uit te gevene geschriften noemt men be langrijke van Cyrillus, van Alexandria, van verscheidene Ariaansche Bischop- pen, eene uitvoerige geschiedenis van de beeldstormerij in het Grieksche Kei zerrijk. Ook zal de verzameling veel van Eusebius bevatten en vele uitleg kundige geschriften over het O. en N. Testament, uit de eerste eeuwen van het Christendom. PKUISSEN. BERLIJN, 3 April. In een brief van Z. M. aan den Oud-Voorzitter van den Raad van Neuf- chatel, door la Suisse medegedeeld, zegt de Koning dat hij thans niet met de wapens in de hand zijne regten op liet Prinsdom kan doen gelden, maar dat hij door bemiddeling van Oostenrijk en Rusland eene vredelievende po ging zal aanwenden, om zijn gezag te Neufchatel te herstellen. Volgens een genomen Bondsbesluit is aan Admiraal Brommy bevel ge zonden, om de beide schepen Gefioen en Barbarossa met hun toebehooren aan den Pruissischen commodore Schroder over te geven, en de manschappen en Officieren, die Pruissen wil overnemen, op hun verlangen, uit de Bondsdienst te ontslaan. Men meldt uit Breslau dat den lstcn dezer de bewoners van den Zob- tenherg een vreeselijk gekraak hoorden, en de berg vele minuten met digte stofwolken bedekt was. Men ontdekte daarop dat de top met de in aanbouw zijnde kapel in den afgrond was weggezonken. Men weet nog niet hoe groot het getal slagtoffere van die ramp is. Uit Sleeswijk wordt geschreven, dat de Koning van Denemarken eene amnestie voor Sleeswijk en Holstein heeft uitgevaardigd, waarvan echter eenige bijzondere personen, al de leden der voorloopige Regering van 1848 en de beide familiën van het Hertogelijk Huis van Augustenburg zijn uitgesloten. OOSTENRIJK. WEENEN, 2 April. Ten gevolge der geschillen alhier, tusschen de fabriekanten van werktui gen en hunne arbeiders gerezen, hebben eerstgenoemden eene vergadering ge houden ter beraadslaging over een reglement voor arbeidershetwelk een

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2