7°. Verhuring van liet huis op Je BinnenvcstgracLl aan Je Morschpoort. En is lot deze onderhandsclie verhuring onder goedkeuring van IIH. Gedepu teerde Stalen van Znidholland hcsloten. En is daarna deze vergadering gesloten. Heden had het openhaar examen plaats van de R. C. Diakenieschooï in het Koordeinde alhier, ten overstaan van Regenten dier schoolen verder in tegenwoordigheid van den lieer Burgemeester, den District-Schoolopziener, drie leden der plaatselijke Schoolcommissie, cn verder genoodigden en opge komen publiek. Nadat de bijeenkomst door den AVel-Eerw. Heer Thomas met cene hartelijke toespraak was geopend werd door den verdienstelijken Onderwijzer Otto en zijne medehelpers, het examen in het lezen, schrijven en rekenen gehouden, waarna de prijzen werden uitgedeelden sloot de AVel-Eerw. lieer Quant de bijeenkomst met ecne rede, waarin hij het gewigt van onderwijs en opvoe ding in hun onderling verhand aanwees ter vorming van nuttige en brave burgersen den Heer Burgemeester en verdere genoodigden voor hunne tegen woordigheid bedankte. De AVel-Eerw. Heer Doyer was vervolgens namens de plaatselijke Sclioolcommisse de tollc barer tevredenheid cn belangstelling, met den wensch voor den bloei der school. Een getal van ruim 300 kinderen hieven bij den aanvang en aan het slot toepasselijke zangstukken aanwier uitvoeringonder leiding van den ervaren Onderwijzer, zeer goed slaagde; terwijl het geheel voorzeker op al de aan wezigen een' gunsligen indruk achterliet. De vaart van de volkschuiten van deze stad naar 's Gravenhage is den Istcn clezer begonnen des morgens ten 6 en 7) ure, en van 's Gravenhage des namiddags ten 2 j cn 4). ure. De voorstelling gisteren avond alhier door het Tooneel gezel schap van den Heer A. Peters gegeven, kunnen wij niet anders dan toejuichen. Reeds lang waren wij van het tooneelgcnot verstoken, doch, dank de meer dan onvermoeide pogingen der lleeren van der Hoop en van Gennepals Com missarissen voor den Schouwburg van wege het Studentencorps, is Leyden weder een avond te beurt gevallen, waarvoor ieder kunstminnaar hun den harlelijksten dank toebrengt. Peters was in Claudie onverbeterlijk; hij heeft weder waardiglijk zijnen roem gehandhaafd, ook hem en de hoogst- verdienstelijke Mevr. Valois Sablairollesviel de eer der terugroeping ten deel. In de zeer geestige Vaudeville: »de 20 jarige Philosofen" hebben w ij met verwondering het talent van het zevenjarig dochtertje van den Heer Orchestmeester Roos mogen zien; zoo veel vrijheid, zoo veel routine in een zoo jeugdig kind te aanschouwenbelooft de grootste verwachting en de herhaalde en welverdiende liefkozingen het aanminnig kind bewezen, hebben ruimschoots doen zien dat, even als in 's Hage en Rotterdam, ook bier het haren vader tot ecre moet strekken haar die rol zóó te hebben ingestudeerd." Ingezonden Op de Tentoonstelling van Vee, Dingsdag door de Afdeeling Rotterdam enz. der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw gehoudencn die door de tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik vereerd werd, is onder anderen de eerste prijs voor den schoonsten en besten Pinkstier toegewezen aan den Heer D. AVijsman alhier. Uit het Proces-Verbaal van de Commissie tot beoordeeling der Bloem gewassen enz.onder voorzitting van den Hooglccraar C. L. Blumcingezon den op de 5ie Tentoonstelling der Afdeeling van Amsterdam van de Ilolland sche Maatschappij van Landbouw, blijkt, dat onder anderen eene zilveren medaille is toegekend aan F. AV. Meijer nabij deze stad, voor rijpe vruchten in lassen gekweekt, en aan AV. N. Schuurmans Stekhoven, leerling inden Hortus Botanicus te Amsterdam, voor 4 stuks bloeijende Binnenlandschc Orchideëndeze had die vervroegde cultuur voor het eerst beproefd en was daarin voortreffelijk geslaagd. Als een zeldzaam gewas wordt opgegeven Grevillea bipinnatifadaingezonden door den Heer Rodbard, nabij deze stad. Den 30sten Junij en drie volgende dagen, zal door de Kon. Ned. Jagt- club te Rotterdam eene Tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen die tot de schecpsbehoeften kunnen gerekend wordenonderscheiden medailles worden uitgeloofd; waartoe Z. K. II. Prins Frederik, de Club met eene aan zienlijke som heeft in staat gesteld. De commissie over de droogmaking van het Haarlemmermeer zal den 5dcn dezer aanbestedenhet graven der nog overschietende gedeelten der hoofd en kruisvaartenin drie percelenen den 19d<™ dezer de vereischt wordende herstellingenbenevens het onderhonden van 1° Mei tot 30 April 1853 van al de voltooide werken tot droogmaking en der verdere daarmede in verband staande werken. Nadere inlichtingen zijn onder anderen te bekomen bij den Ingenieur J. A. Beyerinck, alhier. Te Leyderdorphoofdplaats van het kiesdistrict voor als nog bestaande uit de gemeenten Leyderdorp, Hoogmade, Koudekerk, Katwijk, Rijns burg, Valkenburg, Oegstgeest, Noordwijk, NoordwijkerhoutVoorhoutLisse, Hillegom, AVarmond, Sasscnheim, Alkemade, RijnzaterwoudeOudshoorn, AVoubrugge, Alphen, Aarl ander veenBoskoop, Zwammerdam, Hazerswoude, Benthuizen, Iloogeveen, Vrije en Lage Boekhorst, te zamen 1304 Kiezers, zijn op lieden 1 April ingeleverd 705 billetlen, waarvan 7 van onwaarde, als vijf in blanco en twee niet behoorlijk ingevuld. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest 698, van dit getal zijn uilgcbragt op Mr. J. J. van IIccs van Berkel 204Mr. J. J. A. van den Aardwegh 161, Mr. A. Jongkindt Coninck 113AV. C. AVerninlc 108, Mr. AV. AVynaendts 32, C. Binkes 27, Mr. II. Gevers 17, de overigen heb ben geen 4 stemmen bekomen. In de buitengewone vergadering van de Staten van Noordholland den 30slcn Maart gehouden, en waarop 56 leden tegenwoordig waren, is met 45 tegen 13 stemmen het ontwerp aangenomen tot het vererooten van het krank zinnigengesticht Meercnherg en daartoe eene som van ƒ219,546 beschikbaar te stellen, en deze te vinden uit de som die voor onvoorziene uitgaven op de begrooting van 1852 is uitgetrokken. Dit jaar zou echter niet meer dan voor 40,000 behoeven verwerkt te worden. Tevens is ook besloten om voor dit gesticht nog een' derden Geneesheer te benoemen. De in Nederl. Indië verleende voorschollen aan particulieren voor onder nemingen van landbouw als anderzins, bedroegen, volgens de laatste opgaaf, onder ultimo 1850, 4,965,755, waarvan voor suiker ƒ3,244,748, voor tabak 1,184,066en het overige voor thee, kolïijhereiding en cochenille. Er heeft ecne afdoening van de zaak der kolonisatie aan de Saramacca plaats gehad, daarin bestaande, dat de tegenwoordige kolonisatie nog gedu rende een jaar op den tegenwoordigen voet van Gouvernementswege zal worden ondersteunden dat men trachten zal de kolonisatie in Suriname op grootere schaal tot stand te brengen, door middel van Duitsche landverhui zers, zonder evenwel de Nederlanders uit te sluiten. Men zal aan de emi granten eenige voordeelen aanbiedendoch geenszinszoo als tot nu toe ge schiedde, aan de kolonisten regtstreeksche en voortdurende geldelijke onder steuning verzekeren. AmstCour.) 's GRAVENHAGE 1 April. Z. M. zal zich den 18dcn van Amsterdam naar Friesland begeven, en den 22slcn naar Groningen. Z. 51. de Koning heeft heden in een bijzonder gehoor ontvangen den Heer 5Ir. J. Crans, nieuw benoemd Raadsheer, hij den Iloogen Raad, tot het afleggen van den gevorderden ambtseed. De Slinisler van Binnenl. Zaken is van Berlijn over Belgie alhier teruggekeerd. De Raad dezer stad heeft besloten om het standbeeld van wijlen Z. 51. AA'illem II op te rigten op het Buitenhof, over het paleis vroeger door Z. M. bewoond. De Hertog Bernhard van Saksen-AVeimar is den 27stcn te Triest aan gekomen. De Eerste Kamer is ter vergadering aangeschreven tegen 14 April. Tweede B£atiier der Sfaten-fieneraal, Zitting van Woensdag 31 Maart. In deze zitting is het wels-ontwerp tot goedkeuring van het tractaat van handel cn scheepvaart met Pruisscn en de verdere Staten van het Duitsche Tolverbond, nadat de beraadslaging daarover in Comité-Generaal heeft plaats gehad, met 36 tegen 18 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren Dommer van PoldersveldtGouverneur, van AA'ylickLuyben, van Hoëvell, Reinders, de Lom de Berg, Borret, de ManSmitBotsvan Zuylen van Nyeveltde Poortervan HallPoort man, Ter Bruggen Hugenhollz, Hengst en Dullert. De beraadslaging over het wets-onlwerp tot aanvulling van Hoofdstuk VI der staatshegrooting voor 1851 (Kindergelden enz.) zal plaats hebben na afloop der beraadslaging over het wets-ontwerp betreffende den accijns op de suiker, welke laatste beraadslaging morgen ochtend ten elf ure zal aanvangen. De Commissie, in wier handen gesteld is het bekende adres van den Heer Ilalberstadtheeft daaromtrent, bij monde van den Heer Taets van Ameron- gen verslag uitgebragt. Zij concludeerde dat de missive van den 5Iinister van Koloniën (daaromtrent aan de Kamer ingediend) voor kennisgeving worde aangenomen en de zaak hierbij te laten berusten. De Heer van Eek stelt voor, om de conclusie der Commissie te laten doen drukken cn er later over te beraadslagen. Zoowel over de conclusie der Commissie als over het voorstel van den Heer van Eek ontstaat eenige beraadsla ging. Ten slotte wordt het voorstel van den Heer van Eek verw orpen met 46 tegen 3 stemmen en de conclusie der Commissie zonder stemming goedgekeurd. Aan de orde zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wethoudende accijns op de suikerdoch worden deze wegens het ver gevorderde uur uit gesteld tot morgen Donderdag, ten elf ure. AVaarna de zitting is opgeheven. Zitting van Donderdag 1 April. In deze zitting zijn de algemeene beraadslagingen over de suikerwet ge houden, en bij het afzenden van het berigt is men met de behandeling der artikelen bezig. TelegrapMscIi Berigt. 5 uur 22 min. De suikerwet zoo als die door de Commissie gewijzigd is, is aangenomen: zij zal met October in werking treden. A5ISTERDAM, 31 5ïaart. Gisteren is hier overleden de Ileer 5Ir. J. S. van NaamenReglcr in de Arr.-RegtbanlcRidder der Orde van den Nederl. Leeuw, en oud lid der Tweede Kamer. De onthulling van het standbeeld voor Rembrandt zal op eene zeer eenvoudige wijze plaats hebben cn het terrein zal niet worden versierd. Een der leden van de Commissie te 's Gravenhage zal het woord voeren en het standbeeld aan de stad Amsterdam t^i geschenk aanbieden. Gisteren avond had er eene gaz-ontploffing plaats, onder den grond, voor eene der woningen belendende aan de Nieuwe-Zijds Kapel op het Rokin op het oogenblik dat in deze kerk dienst werd verrigt; de slag was bij de losbarsting van geschut te vergelijken. De stoep der bedoelde woning, waarin eene tapperij uitgeoefend en geen gaz gebrand wordt, is vernield. De oorzaak der ontploffing ligt vermoedelijk in een lek in eene der hoofdpijpen onder de straat, waardoor het gaz in aanraking moet zijn gekomen met de stikstof van liet daarnaast loopende riool.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2