en intrekken van preinieu, in eenen tijd van overgang verkeeren. Indien nu vie vrijdom van accijns op liet zout voor de visscherijen afgeschaft werd zou men dezen eenen slag toebrengendien zij niet kunnen doorstaan. De Heer Gevers beeft de voordragt in 't brecde verdedigd. De Hoeren Hoffman en v. Golstein daarentegen licbben haar bestreden; de laatstge noemde op grond: 1°. dat zij ten doel beeft om het zeewater aan de be lasting te onderwerpenvolgens berekeningen die op verkeerde grondslagen rusten; 2°. omdat zij de kerting, die vroeger aan de grondstof verleend werd, opheft; 3°. uithoofde van de bepalingen omtrent de peiling. De Heeren Storm van 's Grav. en v. Nispen, leden der Commissie van rapporteurs, hebben het ontwerp verdedigd. De Heer Groen zou er tegen stemmen omdat hij niet genoeg ingelicht was en eene enquête noodig vond. De Minister van Financien heeft daarop de voordragt verdedigd, en de gemaakte bedenkingen bestreden. Hierna heeft de Heer Bachiene nader zijne bezwaren ontwikkeld. Ver mits nog verscheidene sprekers waren ingeschreven wordt de Zitting verdaagd tot morgen. Zitting van Dingsdag 30 Maart. In deze zitting is ingekomen een ontwerp van wet tot amortisatie van schuld over 1852. De Commissie voor de verzoekschriften doet verslag op een aantal adres sen, over het ontwerp tot verbetering van den accijns op het zout. In sommige derzelve wordt op de aanneming aangedrongen anderen voorspellen daarvan den ondergang der zoutziederijen. Daarna zijn de beraadslagingen over dat ontwerp voortgezet. De algemeene beraadslagingen zijn afgeloopen en die over de artikelen hebben een aanvang genomen. De zitting duurt voort. TelegrapMsch Berigt. 4 uur 40 min. De Zoutwet is aangenomen met 43 tegen 12 stemmen. AMSTERDAM, 29 Maart. Heden had alhier in eene openbare plegtige teregtzitting van het Prov. Gercgtshof van Noordholland de installatie plaats van den Heer Mr. W. J. C. van Hasselt, als Raadsheer in dat hof. De Procureur-Generaal, AIr. J. J. Uyt- werf Sterling, en de Vice-President, Mr. AA'. D. Cramer, voerden achtervolgens bet woord. Nadat de Heer van Hasselt de toespraken had beantwoord, werd de zitting gesloten. HAARLEM, 29 Maart. De vereeniging van Genees- en Heelkundigen te Haarlemafdeeling der Nederl. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, heeft naar aanleiding der gevallen van Pokziekte die in de laatste maanden hier ter stede zijn voorgekomen, hare aandacht gevestigd op de hervaccinatie, of de op lateren leeftijd herhaalde Koepok inenting van hen die vroeger met goed gevolg zijn ingeënt. Eenstemmig waren hare leden van oordeel dat het nut der hervac cinatie aan geen' redelijken twijfel meer onderworpen isallen waren zij over tuigd van de wenschelijkheid dat men daartoe meer algemeen mogt overgaan en nietof door onbekendheid met haren lieilzamen invloedöf uit nalatig heid mogt verzuimen zich zei ven en de zijnen de goede vruchten te verzekeren van een' maatregel die geen nadeel, maar zoo onberekenbare voordeelen kan opleveren. De Vereeniging heeft gemeend dat eene van haar uitgaande verklaring in dezen zin, als gegrond op het eenstemmig oordeel van hare leden, welligt gcreeder ingang zou vinden en meer algemeen van gunstigen invloed zou we zen dan wanneer elk harcr leden in het bijzonder slechts in zijnen kring tot dat doel trachtte mede te werken. Het is daarom dat zij door eene openbare uitspraak ten gunste der hervae- cinatie de algemeene aandacht daarop wenscht te vestigen, en allen wenscht aan te sporen zich daaraan te onderwerpen; waartoe, zooals bekend is, ook voor minvermogenden ruime gelegenheid bestaat. HaarlC.) Dezer dagen is, bij eene bezigtiging der zeewerken van het ïIoog-Heem- raadschap van Rijnland, bij Houtrijk en Polanen, gezegd Halfweg, door den opziener, den Heer G. A. de Geus, aan de planken eener beschoeijing aan het IJ, even bewesten het AVierhoofd, een insect ontdekt'twelk men in den beginne heeft gehouden voor eene soort van paal-wormmaar 't welknaar het oordeel van deskundigen, waarschijnlijk zal zijn de lavre van de Lymoni- lon navale, of scheepshout-boor-tor. Deze dieren zijn tot dus verre gevonden in het greenenhout, ter hoogte van 50 duimen een el boven het A. P., en vooral aan de zijde der planken, die tegen den grond liggen. Zij doorboren het hout met kanalendie doorgaans regtdradig loopenmaar somwijlen ook eene dwarsche rigling hebben. Het insect beeft zes pooten, waarop vier spe nen volgenen het heeft elf a twaalf geledingen. De kop is bruin en voorzien van twee scharen en twee horens. Het heeft doorgaans eene lengte van 27 nederl. strepenen aan den kop eene breedte van drie strepen die over de geheele lengte eenigzins afneemt. UTRECHT, 27 Maart. De Hoogleeraar Opzoomer had zich voorgesteldhij de plegtigheid van de overdragt van het Rectoraat uit te spreken eene heschonwing over de staat kunde van Edmund Burkezijn aanzoek evenwelom deze rede in de Nederduitsche taal te houden, was afgewezen, omdat men meende, niet van den wettelijken regel te mogen afwijken, dan bij groote noodzakelijkheid. Die belangrijke schels is thans op den dag zeiven door den druk openbaar gemaakt, terwijl de Hooglecraar in de groote gehoorzaal gisteren eene Latijn- sche rede hield over liet begrip der Wijsbegeerteom daardoor aan te toonen, dat de ware wijsbegeerte niet streed tegen den aard en het karakter des Nederlandsehen volks. Des avonds waren de meeste Hoogleeraren en eenige genoodigden bij den President-Curator den lieer Baron van Lynden van Lunenburg bijeen. 's HERTOGENBOSCH 29 Maart. Den 25sten is in het Oude-Mannen- en Vrouwen-Gasthuis overleden M. C. Nelissen, Weduwe van A. van Deventer, in den hoogen ouderdom van 102 jaren. Sedert 1819 was zij in dat gesticht verpleegd en bleef tot op haar overlijden goede gezondheid en het gebruik van al hare zintuigen behouden. BUÏTMLANDSCIIE BERIGTEN. ËNGELANI9. LONDEN, 27 Maart. De Minister Herries heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de bestaande scheepsvaart-wetgeving wel niet kon omvergeworpen wordenmaar dat toch aan de door haar benadeelde en verongelijkte belangen tegemoetkoming kon en moest worden verleend. Onder de torens van bet kasteel van AVindsor is een onderaardsche gang ontdekt, G voet wijd en 10 boog: die nog zeer hecht en sterk is. Alen is tot nog toe slechts met de ontdekking voortgegaan tot aan den toren van Julius Caesar, alwaar eene helling naar de Theems voert. Het grootste vaartuig dat ooit op de Clyde gezien isligt thans bij Broomielaw; het meet 1444 ton, heeft eene lengte van 168, eene breedte van 32 en eene diepte van 29J voet, en is bestemd voor de vaart tusschei} Glasgow en Australië. De Times deelt mede, dat volgens de jongste tijdingen uit Alexandrie de werken der Egyptische spoorweg-onderneming snel vorderenterwijl de Onderkoning zooveel werkvolk verschaft als de Britsche ingenieurs, die den weg aanleggenmaar verlangen. Alen verwacht dat de spoorweg met 1855 tot Cairo zal kunnen geopend worden en dan door de woestijn naar Suez zal worden verlengd. BELGIE. BRUSSEL, 29 Maart. De Senaat beeft den Prins de Ligne bijna met algemeene stemmen tot Voorzitter benoemd in plaats van wijlen den Heer Dumon Dumortier. Hij beval bij eene korte toespraak de verzoening aan der staatkundige partijen. Bij de Kamer der A'erlegenwoordigers is de begrooting der Rijks in komsten ingediend, ter somme van 121,849,250 fr., dat is ruim 4 mil- lioen fr. meer dan de uitgaven. Eergisteren beeft de Senaat met algemeene stemmen het crediet van 150,000 fr. goedgekeurd, om in de behoefte van Luxemburg te voorzien. Alen meldt uit Luik, dat de toestand van den Bisschop van Bommel zich aanmerkelijk verbetert, zoodat men hoop heeft op zijn herstel. FRAKHRMH. PARIJS, 28 Maart. De President heeft weder verscheidene besluiten uitgevaardigd. Eenhet welk den staat van heleg, waaronder nog omstreeks een derde gedeelte des lands geplaatst wasopheft. Een anderdat het Burgerlijk AVctboek weder als vroeger liet Wetboek Napoleon zal genoemd worden. Verder zijn na dere bepalingen vastgesteld tot uitvoering van het besluit betreffende de goederen der familie Orleans. Een gedeelte ten bedrage van 35 millioen zal verkocht, en het overige vooreerst met het staatsdomein worden vereenigd. De bepaling dat een gedeelte ten behoeve van het fonds van het Legioen van Eer zou worden verkocht, wordt ingetrokken; in stede daarvan zal ten be hoeve van dat fonds op het grootboek der 4| pCt. staatsschuld eene som ten bedrage van 500,000 fr. rente worden ingeschrevenlot goedmaking waarvan staatsbosschen ter waarde van 35 millioen zullen worden verkocht. De President heeft nog 7 leden van den Senaat benoemd waaronder de Aartsbisschop van Parijs en de Heer Bineau, tot nog toe Alinister van Finantien. Omtrent het besluit tot vermindering der centralisatie in het binnen- landsch bestuurzegt het Journal des Dëbatsdat dit besluit de strekking niet heeft die men verwachtte. Al wat van den werkkring des Alinisters wordt afgenomen wordt aan dien van de Prefecten toegevoegd. Het is der halve slechts eene verplaatsing van het raderwerk, waarbij het algemeen be stuur volstrekt niets afstaat en waarbij de plaatselijke overheden volstrekt niets winnen. Ook heeft de President een besluit uitgevaardigd tot regeling der tucht en der straffen onder het zeevolk op de koopvaardijschepen. Volgens de staatsregeling genieten de leden van den Senaat geene jaar wedde, maar de President kan hun een inkomen uit de schatkist toe leg gen op de staatsbegrooting is daarvoor gebragt eene som van 770.440 fr. Het fonds voor geheime uitgaven bedraagt thans 1,800,000 fr. De Patrie meldt dat de iurigting van het Collegie van Frankrijk, door de nieuwe besluiten zal worden gewijzigd. Het beginsel van volstrekte onafzetbaarheid der Hoogleeraren zal opgeheven, en het onderwijs gesteld worden onder toezigt der bevoegde overheid, hetwelk voor het geheele onder wijzend personeel der universiteit onmisbaar wordt geacht. De Moniteur bevat heden wederom een aantal besluiten. Een herstelt het tractement der domheeren van St. Denis. Een ander bepaalt, dat aan de buiten dienst gestelde leden van den Staatsraadpensioen zal kunnen worden verleend, wanneer de diensten, die zij bewezen hebben, hen daarop aanspraak geven. Bij een derde wordt het bestuur over de banken van lee-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2