LEYDSCHE WOENSDAG, 31 MAART. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaundagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar da afzonderlijke tiommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 30 Maart. Z. M. de Koning van Wurtembcrg heeft den Hoogleeraar P. O. van der Chys, alhier, eene gouden medaille met zijn beeldtenis en naamcijfer, ge schonken, wegens het onlangs uitgegeven eerste stuk der door Teylers Stichting-te Haarlem, bekroonde beschrijving der Oud-Nederl. munten. De Commissie over de droogmaking van het Haarlemmermeer zal in April verpachten het grasgewas, slaande op den Ringdijk, en het bevisschen der ringvaart, waaromtrent men onder anderen nadere inlichtingen kan he komen hij den Ingenieur J. A. Beyerinck alhier. De 's Gravcnhaagsche afdeeling der Vereeniging: ter bevordering van Fabriek- en Ilandwerks-n ij verheid heeft tot Candidaten voor de aanstaande verkiezing van het hoofdbestuur, met meerderheid van stemmen onder anderen verkozen de llceren: P. v. Geer en J. W. Schaap, alhier. Zevende Vervolg van het Verslag der Regering, nopens het Beheer en den Staat der Kolonie Suriname over 1849, (zie ons n°. van 10,12,17,19, 24 en 29dezer). Ten opzigte der Eeredienst is aan den Gouverneur voorgeschreven de striktste onzijdigheid jegens de verschillende godsdienstige gezindheden in acht te nemen. Volgens de door de ingezetenen zeiven gedane opgavebelijden van de bevolking te Paramaribo 3064 zielen de Hervormde godsdienst, 1966 de Luthersche, terwijl 1411 tot de Moravische broedergemeente behooren. Van de slaven in Suriname behooren 17,361, waarvan 5164 te Paramaribo, tot de gezegde broedergemeente. De Hervormde en Luthersche gemeenten heb ben te Paramaribo elk een afzonderlijk kerkgebouw, zoomede elk een afzon derlijk kerkbestuur. Ook de Moravische gemeente bezit een kerkgebouw te Paramaribo en ettelijke gebouwen op de plantagienwaar de dienst wordt waargenomen. In Suriname bevinden zich twee Hervormde Predikanten, van welke een te Paramaribo en de ander in het neder-district Nickerie gevestigd isbeiden uit 's Lands kas bezoldigd. Te Paramaribo is voorts een Predikant voor de Luthersche gemeente aangesteldinsgelijks tractement uit 's Lands kas genietende. In 1849 had men liet verlies te betreuren van 2 zendelingen bij de Moravische broedergemeente. Jaarlijks neemt bet aantal ledematen toe. Van de bevolking te Paramaribo zijn 1129 Roomsch-Katholiek. Van de slavenbevolking in Suriname behooren 5241 lot de R. K. kerk. Ook deze kerk bad in 1849 het verlies van 2 priesters te betreuren. Twee geestelijken van deze gezindheid worden uit 's Lands kas bezoldigd. De R. K. gemeente beeft eene kerk te Paramaribo en eene kapel op het etablissement Batavia. Te Paramaribo behooren 683 inwoners tot de Portugeesch- en 681 tot de Hoogdüitsch-Israëlitische gemeente. De Opper-R.abbijnen der beide gemeenten genieten tractementen uit 's Lands kas. Te Paramaribo bevinden zich twee Israëlitische kerkgebouwenterwijl er nog een op de zoogenaamde Joden- Savane aanwezig is. De in Suriname heerschcnde ziekte, de melaatsc.hheidaldaar onder den naam van lepra of boasie bekendalsmede de daarmede gelijkstaande besmet telijke elephantiasis, hebben het noodig gemaakt bijzondere voorzieningen te nemen ter onderdrukking en beteugeling dezer noodlottige kwalen. Tot dat einde is eene commissie van onderzoek ingesteld, welke beslaat uit den raadcommissaris der inlandscbe bevolking als president, den stads-genees heer, den stads-chirurgijn en twee andere deskundigen, welke laatste daartoe jaarlijks, op voordragt van den raad-commissaris der inlandscbe bevolking, door den Gouverneur worden benoemd Deze commissie wordt bijgestaan door den scriba der commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt. Het werk dezer commissie bestaat in een naauwgezet onderzoek van de per sonen, welke als verdacht van besmetting aan haar worden opgegeven, en in het niededeelen van haar gevoelen over het al of niet beslaan der hesmet ting. De leden der commissie van onderzoek volbrengen hunne function gratis. Alle personen, tot den slavenstand behoorende, staan ter beschikking van het koloniaal Gouvernement, zoodra zij op de bij de wet bepaalde wijze verklaard zijn als besmet met de ziekte der melaatschheid of met de daarmede gelijkstaande elephantiasiswanneer deze den hoogen graad heeft bereikt van besmettelijk te zijn. Het koloniaal bestuur doet hen alsdan met den meesten spoed vervoeren naar het ter opneming en bewaring van zoodanige lijders be stemde etablissement tc Batavia, gelegen aan de rivier Coppcnamc, ten einde aldaar te verblijven tot dat van hunne volkomene genezing met genoegzame zekerheid is gebleken. Op alle personen welke in den staat van vrijheid verkeeren en die met de ziekte der melaatschheid of besmettelijke elephantiasis zijn of worden aange daan, rust de strengste verpligting, om zich van alle zamenleving af te zon deren zoodanigdat zij zich buiten alle gemeenschap met anderen behooren te stellen en het hun niet geoorloofd is, zich buiten hunne woning te begeven; die zich desniettemin buiten zijne woning begeeft, kan worden aangehouden en als hij door de commissie verklaard wordtbesmet te zijn, ter beschikking van het koloniaal Gouvernement gesteldenzonder onderscheid van stand jaren of sekse, van regeringswege met den meeslen spoed opgezonden worden naar het etablissement Batavia, ten einde aldaar te verblijven tot dat van de volkomene genezing is gebleken. Met bekommering is in 1849 de toename van de ziekte der melaatschheid gadegeslagenvooral onder den geringeren stand. De inrigting van het etablis sement Batavia aan de rivier Coppcnamc gelegen, en bestemd om, zooveel zulks doenlijk is, den ongelukkigen lot wijkplaats te verstrekken, is in het laatste tijdperk zeer verbeterd door de bemoeijingen van den gouvernements secretaris, die met de administratie van deze plaats van ellende belast is, en die daarin op eene allezins lofwaardige wijze ondersteund wordt door de voort durende, belangstellende en zelfopofferende medewerking van den hoog eerw\ Bisschop Grooff en door den prijzenswaardigen ijver van den directeur van der Hoop. Verv. hierna 's GRAVEN1IAGE 30 Maart. Z. M. heeft den Luitenant ter Zee 2de klasse P. Buddingh benoemd tot Ridder der Mil. AYillemsorde4tlc klasse, wegens zijn lofwaardig gedrag op den 24sten Maart 1850, bij gelegenheid van het met een sloep aanvallen en veroveren van een vijandelijk rooversvaartuig bij de Boompjeseilandcn in O. I. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den Ileer J. P. Scbouberg, als eerste stempelsnijder bij 's Rijks Muntaan den Heer D. van der Keilen verleend den titel van eersten Rijks stempelsnijder; den Heer J. Th. Menger tot Rijks stempelsnijder, en den Heer Pb. van der Keilen aangesteld tot hulp-stempelsnijder. De Minister van Financiën zal Donderdag geen gehoor verkenen. Men verneemt dat alle toebereidselen worden gemaakt om de telegraaph- linie van Rotterdam op Antwerpen met spoed tot stand te brengen, zoodat zij reeds met Nov. e. k. voor het publiek zal kunnen worden geopend. In verband met de moeijelijkhedenwelke het leggen van den draad aan den Moerdijk zou kunnen opleveren, hebben de Hccren Ingenieurs van der Kun en Conrad te Calais den onderzeeschen telegraaph in oogenscliouw genomen, om, op kleinere schaal, de inrigting daarvan na te volgen. De Heeren Commissarissen des Konings in de provinciën van Groningen en van Limburg zijn in deze residentie aangekomen. Naar men verneemt, is de Commissie, benoemd door de Staten van Zuidholland tot het ontwerpen van een reglement voor het Hoog-Heemraad schap van Delflandzoo verre gevorderd dal het ontwerp aan de polder besturen is toegezonden, ten einde daarop te worden gehoord. 'd'iveetla E&cmier der Staten-fdeneraal. Zitting van Maandag 29 Maart. In deze Zitting is ingekomen eene Koninkl. boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, betreffende het bouwen, enz. binnen zekeren afstand van de vestingwerken van den Staat. Aan de orde is de beraadslaging over het wets-ontwerp tot wijziging van den accijns op het zout. De eerste spreker de Ileer Dirks heeft zich voor het ontwerp verklaard. De lieer Ilugenholtzdie tot de meerderheid der Commissie heeft behoord welke de afstemming heeft aangeraden, zal thans de voordragt aannemen. De Heer Bachienne heeft het ontwerp bestreden, en op nieuw de noodzake lijkheid betoogd, om dit onderwerp, door het houden eener enquête, duide lijk te maken. De Minister van Financiën heeft, den Heer Ilugenholtz -antwoordende, aangemerkt, dat het een punt van ernstige overweging zal uitmaken, of het niet doelmatig is, het toekennen van vrijdommen geheel achterwege tc laten en het bedrag der belasting te verminderen. Vooreerst zal dit echter niet kunnen plaats hebben, omdat dc vissscherijendoor het verminderen

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1