vorige diensten, hetwelk den lilfa JnnLiarij jl. 630 millioen bedroeg, aan het eind van het loopendc jaar niet rneer bedragen. De Minister besluit zijn verslag met de verklaring dal 's lands finantiële toestand voldoende is, maar evenwel de strengste spaarzaamheid vordert. i\TC]1 verneemt dat Lodevvijk Napoleon de Wetgevende Vergadering en den Senaatpersoonlijk op den 29slcn dezer openen en dat hij daarbij eene redevoering uitspreken zal. Daarna zullen de leden in zijne handen den eed van getrouwheid afleggen. Ter gunste van de kleine rentelieirers heeft de President der Republiek een besluit genomen volgens hetwelk deze, door liunne gelden in de pen sioenkas te storten, 5 pCt. rente van hun geld zullen kunnen blijven trekken. Die kas geeft aan eiken rentenier van minstens 50-jarigen ouder dom gelegenheid, om voor zijn leven 5 ten honderd van zijn kapitaal tot een maximum van 600 fr. rente toe, te verzekeren. Hij stort slechts zijn kapitaal onder beding van teruggave, bij zijnen dood, aan zijne erven. Die met afstand van het kapitaal een hooger inkomen verlangt, kan bij de pen sioenkas, volgens de lot 1 Januarij 1853 geldige tariven, eene lijfrente be komen van ruim 8* pCt.. op 50-jarigen ouderdom, en op hoogeren ouder dom lot 10J pCt. van het kapitaal opklimmende, doch nimmer meer dan 600 fr. bedragende. De verwisseling van altijddurende renten in lijfrenten strekt tot voortgaande vermindering der staatsschuld. Het is eemVermale eene soort van amortisatie. u o In Engeland geeft de schatkist dagelijks gelegenheid om altijddurende rente tegen den beursprijs van den dag te verwisselen in lijfrenten, waarvan liet bedrag volgens vaste tariven in verhouding tot den ouderdom van den kooper I wordt bepaald. Het gedeelte der Engelsche schuld hetwelk op die wijze ge converteerd is, zal wel meer dan duizend millioen franken bedragen. Het kapitaal der renteniers die niet meer dan 600 fr. rente bezitten en minstens 50 jaren oud zijn, schat men op een derde (60 millioen van de 187 millioen rente). -- Bij besluit van Lodewijk Napoleon is besloten tot den aanleg van een spoorweg van Parijs naar Lyon en is daartoe aan eene maatschappij bereids vergunning gegeven. Men verneemt dat binnen zeer korten tijd een besluit op het depar tementaal en gemeentebestuur zal worden uitgevaardigd: grootelijks tot ver mindering der centralisatie in het bestuur strekkende. Het onlangs genomen besluit, volgens hetwelk onafzetbare regterlijke ambtenaren op een bepaalden ouderdom op pensioen moeten gesteld worden is thans tot de onafzetbare leden der Rekenkamer uitgebreid. De bank zal aan de schatkist 100 millioen francs verstrekken en daarvoor openbare fondsen ten onderpand nemen. De Fransche fondsen hebben ter beurze van heden eene daling onder gaan, door het groot aantal stukken, dat ter markt werd gebragt. Verscheidene personen hebben in last bekomenom binnen weinige dagen het Fransche grondgebied te verlaten. In den afgeloopen nacht zijn wederom 300 tot deportatie veroordeelde personen naar Havre gevoerd. Uit onderscheiden oorden des lands ontvangt men weder berigt van in- hechtenisstellingen of uitzettingen wegens politieke redenende daardoor ge troffen personen zijnvoor zoover hunne denkwijze bekend ismeestal orlea- nisten of republikeinen. In het gouverneinentsblad La Patrie leest men het volgende: Parti culiere berigten uit het zuiden melden ons, dat de geheime genootschappen zich aldaar weder trachten te vormen, en dat een hoofdbestuur hen daartoe aanspoort door verspreiding van het gerucht dat in de zuidelijke departe menten eene oproerige beweging moet uitbarsten. Lyon schijnt het vereeni- gingspunt te zijn, waarheen de van Parijs, van Londen, en van Genève ko mende bevelen en wenken zich rigten. Het Ministerie van Policie heeft strenge hevelen gegeven om te beletten dat de verstrooide overblijfsels dezer geheime genootschappen zich weder vereenigen, en zoo er de geringste be weging uitbrak, zoude zij terstond worden bedwongen. Ten huize van een lid der geheime genootschappen van Caenheeft men een belangrijken voorraad buskruid en kogels ontdekt. De strengste maatre gelen zijn tegen dien persoon en zijne medepligtigen voorgeschreven. Binnen deze hoofdstad heeft thans de verkooping plaats van de konink lijke boekverzamelingen van Neuilly en van het Palais-Royal. De kooplust is zeer groot. Er is o. a. een Flavius Joseplius verkocht voor 2,945 fr. Sommige werken, waarop de sporen van bajonet- of degensteken zigtbaar zijn (het gevolg van het oproer in 1848) worden duur betaald. Het blijkt nu uit een bewijsstuk, door den Heer Vavin opgemaakt, dat vóór 24 Febr. 1848, door Koning Louis Philippe bestellingen waren gedaan aan 146 schilders en wel tot een bedrag van 1,541,230 fr. Horace Vernet, deelde daarin voor 440,000; Ary Scheller voor 100,000; AVinterhalter voor 51.000; Gudin voor 210,000 fr. De Comédie Frangaise was op 24 Febr. 1848, aan den Koning schuldig 224,500 fr. De directie vroeg later 100,000 fr. afslag en een besluit, op Claremont genomen, vervulde dien wensch. Een hoog bejaard man, die op eene vorstelijke wijze hij S'. Cloud leefde, is onlangs overleden en heeft zijn groot vermogen op eene wijze ver deeld, welke vele moeijelijkheden zal veroorzaken. Onder anderen heeft hij een legaat van 200,000 fr. gemaakt, om te verdeelen onder de personen, welke in de laatste 10 jaren als huurders gewoond hebben in een zijner huizen. Men berigt uit Angersdat er in de omstreken dier stad een fraaije witte reiger gedood is. Hij had boven om den regter poot een platten ko peren ring, waarop dc volgende woorden: Valken Jagt-Gesels chapLoo 1849, no N PRÜISS1K. BERLIJN, 19 Maart. De verloogen van Oostenrijk en Frankrijk over de aanvallenwelke de Re geringen dier heide landen dagelijks van Pruissische dagbladen te verduren hebben, worden telkens dringender, en geven het verlangen te kennen, dat- de Pruissische Regering de redacteurs dier bladen deswege vervolgen zal. SEUR-IIEgSESl, De Duitsche bladen deelen thans het verslag mededoor de Commissie der Bondsvergadering voor de Keurhessische aangelegenheden uitgebragt. Aan het slot van dit zeer uitvoerige stuk stelt de Commissie voor, te hesluiten: De Bondsvergadering hecht hare goedkeuring aan de tot herstel van orde en rust in Ilcssen door de Oostenrijksche en Pruissische Boudscominissarisscn genomen maatregelen. Daar zij het gebrek eener met de bondswettcn overeenstemmende regeling der constitutionele aangelegenheden in het Keurvorstendomals de aanleiding der aldaar plaats gehad hebbende onlusten beschouwtzoo verklaart zij krachlens de haar hij de AVeener slotakte toegekende bevoegdheid dat de Hessische constitutie van 1831 benevens de in 1848 en 1849 daaraan toege voegde bepalingen en de kieswet van 5 April 1849, wat den hoofdinhoud betreft, met de grondwetten des Duitschen Verhonds, inzonderheid met de arlt. 54, 57 en 58 der Weener slotakte, niet bestaanbaar zijn en dus bui len werking gesteld moeten worden. Dien ten gevolge wordt de Keurhessische regering uitgenoodigd eene her ziene staatsregeling en kieswetin plaats van de thans bestaandezonder verwijl uit te vaardigendie aan dc Stendenvergadering voor te leggenen van den uilslag aan de Bondsvergadering mededeeling te doenhij gelegen heid dat de verwaarborging der herziene staatsregeling voor het Keurvorsten dom Hessen van haar gevraagd zal worden. Bij dc Wurtembergsche Tweede Kamer is den 17lIcn dezer een wets ontwerp ingediend strekkende tot hei-stel der in 1848 afgeschafte doodstraf en van de straf der stokslagen. De Groothertog van Baden is hoogst ernstig ziek; men ziet zijn dood tegemoet. Van goed onderrigte zijde wordt verzekerddat de zaak der erf opvolging reeds geheel geregeld is en dat Prins Frederik den troon zal bc- stijgen. 216d» Staats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 13de Trekking. N°. 2076 een prijs van ƒ5,000. Nos. 6907, 8437, 10688, 13344 en 13632 ieder een prijs van ƒ1,000. 14de Nos. 7714 en 12477 ieder een prijs van 1,000. ABVEKTEMTIES. Heden overleed tot mijne innige droefheid, na eene korte ongesteldheid mijn zeer geliefde Echtgenoot JACOBUS KNOTTER, in den ouderdom van ruim 61 jaren. Mede uit naam mijner Kinderen en Behuwd-Kinderen Leyden, 20 Maart 1852. "VVede. J. KNOTTER, de Vroede. De Affaire zal onder toezigt van mijnen Zoon op dezelfde wijze worden voortgezet. Op den 21sten Maart 1852 overleed te Leyden ons hartelijk geliefd eenigst Kind PETRONELLA MARIA, in den ouderdom van bijna acht jaren. Dr. P. M. MESS, L. A. S. C. MESS, Geb. van den Bergh. Eenige Kennisgeving. Bij deze betuig ik mijnen hartelijken dank voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling betoond, bij de bevalling en gedurende de ziekte mijner geliefde Echtgenoot. Leyden, 23 Maart 1852. AV. F. C. A. TRUFF1NO. YRIEN D JN - ISRAELS. BI M BB BJ BJ BI in het Kerkgebouw der AValsche Gemeente, op VRIJ DA O den 26sten Maart 1852, des Avonds ten ZEVJEflT ure. STADS JS23RIGT. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 259ten Maart 1852, des namiddags ten 1 ure. Ouderwet pen 1°. Beëediging van den Ontvanger. 2°. Bezwaarschriften tegen de Kieslijsten, (voor zoover deze zijn ingekomen). 3°. Benoeming van leden voor de Commissie van Fabricage. 4°. Benoeming van Voorzitter en leden voor de Commissie van Finantic. 5°. Benoeming van leden voor de Commissie belast met het ontwerpen en herzien der plaatselijke verordeningen legen wier overtreding straf is be dreigd. 6". Benoeming van Voorzitter en leden voor de Commissie belast met het ontwerpen en herzien der plaatselijke verordeningen betreffende de huis houding der Gemeente. 7°. Benoeming van een lid in de Plaatselijke Geneeskundige Commissie. 8°. Voordragt om te mogen beschikken op het Art. der onvoorziene uitga ven ter beschikking van het plaatselijk bestuur, dienst 1851. 9°. Voorstel omtrent het Stads Doctoraat. 10°. Rapport omtrent den afstand van het Nosocomium Academicum.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3