LEYDSCHE COURANTS 882. De Courant wordt Maandag r Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zuturdug Avond WOEJNSDAG, 24 MAART. Dc Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nornmers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BEPJGTEN. LEYDEN23 Maart. Men verneemt, dat Z. M. de Koning van Wurtemberg onzen stadgenoot, den Hoogleeraar C. L. Blume, tot Ridder heeft benoemd .der orde van de Wurtembergsehc Kroon; aan welke benoeming de persoonlijke verheffing in den adelstand verhonden is, en zulks tot erkentenis zijner wetenschappelijke verdiensten. Door de Ncdcrl. Handelmaatschappij zijn bevracht de navolgende sche pen, als: 11 voor Amsterdam, 10 voor Rotterdam en 1 voor Middelburg. Vijfde Vervolg van het Verslag der Regering, nopens het Beheer en den Slaat der Kolonie Suriname over 1849, (zie ons n°. van 10, 12,17 en 19 dezer). De Procureur-Generaal is geplaatst aan het hoofd der policie. Ilij is als zoodanig in het algemeen verpligt tol de rtaauwkeurige handhaving van alle keuren, publication en wetten, welke tot de dagelijksche policie betrekking hebben, hetzij die de veiligheid en gezondheid der ingezetenen, het be houd der openbare rust en de ongestoorde uitoefening van elks regtcn be oogen, hetzij ze met eenig ander onderwerp van algemeen welvaren in verband staan. "li is dienvolgens verpligt de strenge band te houden aan de koloniale verordeningen, welke ten aanzien van de reinheid en het onderhoud van stra ten wegen en grachten van de bruikbaarheid van waterloozingen ter ver hoeding van brand en andere algemeene onheilen, ter voorkoming van be smettelijke kwalen, en wat dies meer zij, in de kolonie bestaan. Hij draagt zorg dat de open bare markten op geenc andere plaatsen worden gehouden, dan die daartoe bij verordeningen zijn aangewezen. Hij zorgt voor de ongehinderde uitoefening van de in de kolonie erkende godsdiensten en is alzoo gehouden en bevoegdom al datgene te beletten waardoor de godsdienstige aandacht zou kunnen worden gehinderd of gestoord. Hij heeft het toezigt over neringdoende lieden, wier waren aan eenige zet ting of prijs bepaling onderworpen zijn. "ij moet een werkzaam toezigt houden over de boschnegers en Indianen welke zich in Paramaribo bevinden, van de cene zijde zorgende, dat hun gcenerlei leed geschiede en dat men hen in hunnen handel en wan del, zoolang die niet strijdig is met de openbare orde of de regtcn van an deren, ongemoeid late; doch ook van de andere zijde ernstig verhoedende, dat zij zich aan eenige daden schuldig maken, strijdig incl de algemeene rust, orde en veiligheid. Hij houdt een naauwkeurig register van al de in de kolonie aankomende en van daar vertrekkende personen, en zoekt zich bekend te maken met hun doorgaand gedrag en middelen van bestaan. De Procureur-Generaal ontvangt alle aangiften van het overlijden van sla ven die te Paramaribo sterven, en houdt daarvan een afzonderlijk register. Hij ziet toe dat geene begrafenis van ecnigen slaaf plaats hebbe, zonder dat hem daarvan alvorens de tijd en plaats zij bekend gemaakt. Ter uitoefening zijner werkzaamheden als hoofd der policie, wordt hij bij gestaan door een Luitenant van policie en verdere ambtenaren. Het regt van schietgeweer te bezitten of daarvan gebruik te maken, is in Suriname alleen toegekend aan vrije personen. Jilk eigenaar van schietge weer is verpligt daarvan schriftelijk opgave te doen. Onder die opgaven moeien mede begrepen worden plantagie-gcwerenkanonnen of draaibassen. Van die opgaven is een generaal register aangelegd. Aan ieder die de vcr- eischte opgaaf heeft gedaanwordt een schriftelijk bewijs of zoogenaamd port d' ar mes uitgereikt. Het is aan niemand geoorloofd in buskruid en schietgeweer handel te drijven, dan aan dc daartoe van Regeringswege geadmitteerde handelaren. In geen particulier huis of woning te Paramaribo mag meer dan eene hoeveelheid van twee Ned. ffi buskruid voorhanden zijn. In dc kolonie Suriname bestaan registers wegens de geboorlen en het overlijden van niet tot den slavensland behoorende personen. Ieder is bevoegd om ziclilegen betaling van een emolument van ƒ5, uittreksel uit dc registers te doen afgeven. De uitoefening der notariële practijk in de kolonie Suriname is opgedragen aan ambtenaren, welke den naam voeren van «gezworen klerken." De te Paramaribo residerende gezworen klerken zijn, onder opzigt van den Procureur-Generaal, werkzaam onder den Griffier van het geregtshof, wiens bevelen zij stiptelijk moeten nakomen. De function van gezworen klerk worden in het ncdcr-district Nickeric ver vuld door den landsschrijver, en wordt hij als zoodanig, onder oppertoezigt van den Procureur-Generaalgesurveilleerd door den landdrost aldaar. In het oppcr-dislrict Nickerie zijn de functien van gezworen klerk, mede onder toezigt van den Procureur-Generaal, opgedragen aan den landdrost zel- te dien effecte, dat voor denzclven uitsluitend mogen gepasseerd gewor den alle acten en contracten, waaraan de partijen het kenmerk van echtheid, aan achten van het openbaar gezag verknocht, moeten of willen doen geven. De gezworen klerken genieten geen vast inkomen van den lande, maar zijn bevoegd zoodanige emolumenten te berekenen, als voor het passeren en registreren der verschillende akten en verdere verrigtingen aan hunne be diening verbonden bij tarief zijn vastgesteld. De gezworen klerken mogen geene akten passeren dan in de Nederl. taal ten overstaan van twee getuigenvoor zooverre de comparanten deze taal niet verstaan; moet de inhoud der akten hun door ecnen beëedigden translateur worden vertaald en daarvan in de akte zelve uitdrukkelijk melding gemaakt. Vervolg hierna.) 's GRAVENIIAGE 23 Maart. Bij Koninklijk besluit van den 13Jen dezer, is op grond van artt. 2 en 7 van het reglement van 5 Mei 1833 wegens verrigle kerkelijke dienst pensioen verleend, aan: 1". J. A. Kneepkens, geboren in 1782 te Weert, hertogdom Limburg, Vicaris in de parochiale kerk aldaar, uit hoofde van ligchaamsge- breken, ter somma van ƒ543 wegens 36 jaren en 3 maanden dienst. 2\ L. G. A. Jansen, geboren te Doesburg, Pastoor te Wehl, uit hoofde van ligchaams- gebreken, ter somma van ƒ291wegens 19 jaren, 5 maanden en 17 dagen dienst. Bij Koninklijk besluit van den l?11™ dezer zijn verleend de volgende pensioenen, als aan: J. L. Luther, controleur bij 's Tiijks belastingen te Venlo, ƒ858; R. Freem, ontvanger der directe belastingen en accijnscn te Amers foort, ƒ700; J. Bakker, commies der lslc klasse bij 's Rijks belastingen te Arnhem, ƒ327; C. van Walré, weduwe van O. A. D. Huygens, in leven ontvanger der in- en uitgaande reglen en accijnscn te Leyden3000E. C. J. Graafland, wed. van M. Timmerman, in leven ontvanger der registratie en domeinen te Apeldoorn, ƒ912; A. C. ïliebeudaal, wed. van N. de Ridder, in leven controleur der directe belastingen, in- en uitgaande reglen en accijn scn te Wamel051S. M. van Walré, wed. van C. Gerlings, in leven con troleur bij het postkantoor te Haarlemƒ720; en nog eenige van minder bedrag. Z. M. de Koning heeft in een bijzonder gehoor ontvangenZ. Exc. den Baron d'André, Gezant van Frankrijk, die aan Z. M. heeft voorgesteld den Secretaris Delahante, tot het nemen van afscheid en den Baron Delemaray, ter diens vervanging benoemd. Ook heeft Z. M. in een bijzonder gehoor ontvangen, Z. Exc. den Ba ron DoblhofT, Gezant van Oostenrijk, die den Koning overgereikt heeft eenen eigenhandigen brief van Z. M. den Keizer van Oostenrijk, ter kennis geving van het huwelijk van eene Oostenrijksche Aartshertogin. Naar men verneemt, is de lleer Mr. W. J. C. van Hasselt, welke onlangs door Z. M. benoemd is tot Raadsheer in het Prov. Geregtshof van Noordhol land, en dientengevolge opgehouden heeft lid der Tweede Kamer van de Sta- ten-Generaal te zijn, niet voornemens zich voor deze laatste betrekking weder verkiesbaar te stellen. Met genoegen en belangstelling verneemt mendat onze verdienste lijke stadgenootdc Heer A. D. Schinkeldoor Z. M. den Koning der Belgen met de gouden medaille is vereerd geworden. (Daghl. v. 's Grav.) Den 2(Ptcn dezer onthaalde de smit Outmanter gelegenheid van zijnen verjaardag het werkvolk; de zoon laadt een pistool met een vetprop, schiet en treft een werkgast in de zijde, waar de prop zoo diep doordrong, dat de lijder na smartelijk lijden den volgenden dag is bezweken. liet verslag der commissie van rapporteurs, omtrent het ontwerp van wet tot verbetering van den accijns op het zout, eindigt met de verklaring, dat, naar het inzien der commissie, vele der tegen het wetsontwerp geopperde bezwaren tot dusverre niet voldoende door de Regering zijn opgelost, ten ge volge waarvan de meerderheid der commissie geene vrijheid vindt, de aanne ming van dit voorstel van wet aan te raden. De commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet, lot regeling

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1