goedgemaakt. De jaarwedde van den Voorzitter is er niet op gebragtbij wil de bepaling aan den Senaat overlaten. Het paleis van de Louvre zal wor den afgebouwd: van de daartoe noodige som van 2G millioen wordt voor dit jaar 2 millioen beschikbaar gesteldde nieuwe gebouwen zullen de localen bevatten voor tentoonstellingen, voor de Ministerien van Binnenl. Zaken en van Folieic, de telegraapbendienstde landsdrukkerij en kazernen voor eene gewapende magt. - Aan de Parijsche beurs is eergisteren weder door kleine renteheffers (die, naar men rekent, wel 15 zestienden van de houders der Fransche staats schuld uitmaken) een aanzienlijk bedrag 5 pCt. schuld aan de markt ge bragt dal. fonds is dien ten gevolge gedaalddoch sloot nog boven pari. Het gerucht cener aanstaande aanzienlijke inkrimping van het Fransche leger vond aan de beurs cenig geloof; volgens sommigen echter zou het op zettelijk uitgestrooid zijn ter bevordering der conversie. Ook is een besluit betreffende de ridderorde van het Legioen van Eer afgekondigd. Het vernieuwt, met eenige wijziging, de bestaande bepalingen. Het aantal ridders blijft onbeperkt; doch daar dit aantal thans te groot is, zal in de burgerlijke klasse tot in 1856 slechts één nieuwe ridder op twee gestorvenen worden benoemd. Men leest in den Constitutionnel het volgendeNa de Februari dagen heeft de noodzakelijkheid de Piegering bewogen om de jaarwedden der hooge staatsambtenaren aanmerkelijk te verminderen: ministers, bisschoppen, gezanten, regterlijkc ambtenaren, prefecten, werden niet weinig in hunne ambls-inkomsten besnoeid. Op last van den President is bij ds nieuwe be grooting de jaarwedde der ministers gesteld op 100,000 fr.die van oorlog en van buitenlandsche zaken ontvangen daarenboven voor representatiekosten 30,000 fr. telken jare. Voor de ambtenaren van de onderscheiden takken der staatsdienst zijn de jaarwedden weder even boog gesteld als in 1847. De jaarwedden der kardinalen, prelaten, gezanten en andere hooge ambte naren zijn in dezelfde evenredigheid verhoogd. Deze hervormingen zullen de schatkist niet veel bezwarenwant zij betreffen slechts een klein aantal ambten." Sedert den 2ded Dec. zijn elf dagbladen gestaakt. De buitenl. dag bladen betalen thansbij den invoer de hoogere belasting. Zoo zijn de Bel gische, welke niets betaalden, met 3 centimes, de Engelsche met 12 in plaats van 4 en de Duitsche met 7 in plaats van 4 belast. De Bisschop van Orleans Mgr. Dupanloupweigert zitting te nemen in den Hoogen Raad van Onderwijs. Ook spreekt men van eene nota door de Bisschoppen van Besancon en Bordeaux aan den Prins-President gerigt, en door 40 Prelaten geteekend, waarin bedenkingen voorkomen tegen de nieuwe wet op het onderwijs. SPANJE. MADRID, 10 Maart. Een herderlijke brief van den Bisschop van Barcelona den 27stcn Feb. jl. in al de kerken des bisdoms aangeslagenbehelst onder andere het volgende »In overeenstemming met de in dit gewest erkende regelen, bevelen wij, dat een verloofde de woning zijner aanstaande vrouw niet binnentredeonder welk voorwendsel het ook zijen dat zij elkander ook niet op eenige andere plaats ontmoeten, ter vermijding van geldelijke straffen die wij zullen goed vinden te bepalen. Geene vrouw mag in de kerk komen dan het hoofd gedekt met mantilla of kap; die tegen dit verbod handelt, zal terstond door de priesters en de kerkbedienden uit de kerk gejaagd worden!" ITALIË, ROME6 Maart. Een geacht koopman, die aan eenen anderen eene som van vijftienhonderd daalders wilde overbrengen, werd den 3dcn dezer, des morgens 9 ure, in eene der volkrijkste straten, door drie gewapende roovers aangevallen, welke hem zijne bricventaschmet het zich daarin bevindend geldwaardig papierafna men en zich daarop met de vlugt reddenzonder dat de polieie er in geslaagd I is hen meester te worden. De Koning van Napels heeft 246 wegens politieke misdrijven aange klaagde personen hunne straf kwijtgescholden, waarna 151 in hechtenis ge- nomenen terstond in vrijheid zijn gesteld. OOSTENRIJK. WEENEN, 15 Maart. De beraadslagingen over de staatsbegrooting voor 1852 zijn geëindigd en bij de Ministeriën zijn de keizerlijke dispositiën te dier zake reeds ontvangen, van de strengste aanmaning tot bezuiniging vergezeld. Een som van zes millioen guldens is aangewezen tot de uitrusting van nieuwe schepen voor de Oostcnrijksche marine. De Staat neemt de in aan bouw zijnde Radetzky fregatten over. GRIEKENLAND. ATHENE, 17 Februarij. Volgens eene officiële opgave bedraagt de tegenwoordige bevolking van den Grieksclien Staat in de tien Nomarchiën1°. Attika en Boeotie 88,2752°. Eu- hoea 64,808; 3°. Phthiotis en Phokis 80,693; 4°. Akarnanie en Aetolie 98,060; 5°. Argolis en Korinthe 106,162; 6°. Achaia en Elis 116,757; 7°. Arkadie 118,4018°. Messenie 97,957; 9°. Lakonie 86,899; en 10°. de Cycladen 137,856: derhalve te zamen 995,866 zielen. Daarvan komen op het vaste land van Griekenland 258,973 zielen; op den Peloponnesus 504,826 en op de eilan den 232,067. RITSLAN O. PETERSBURG, 2 Maart. In de vorige maand had in de omstreken dezer stad het volgende voorval plaats. Een gezelschap aanzienlijke personen vercenigde zich tot eene beeren- jagt. Een groole beer verschijnt en nadert den Heer de Vogué, Secretaris van liet Fransche gezantschap, op schots-afstand. Hij vuurt en wondt het dier. Het woedende dier valt op een nabij staanden jager aan, werpt hem ter aarde. De lieer de Vogué, valt, om den jager te redden, den beer met zijn harts vanger aan en brengt hem een geweldigen stoot toe, welke echter niet doodelijk was. De nog woedender geworden beer wendt zich nu van den onder zijne klaauwen liggenden jager en valt den Heer de Vogué aan. Tot geluk van dezen, die met moed eenigen tijd met den beer kampte, snelde de Baron van Bylandt, Secretaris van het Nederl. gezantschap, toe, zette den beer den loop zijns geweers achter het oor en gaf vuur. Doodelijk getroffen viel het dier neder en de lieer de Vogué was van een zekeren dood gered; zijne won den zijn niet gevaarlijk; ook den jager, die ernstiger gekwetst is, hoopt men in het leven te behouden. Handelsbl CALIFORNIE. De verzending van goud van daar, door bankiers, kooplieden en anderen, gevoegd bij de sommen in het bezit van passagiers, den lsten Nov. uit San Francisco vertrokken, bedraagt te zamen 2,773,312 dollars [een dollars 2.50]. Er worden onderscheidene scholen te San Francisco opgerigt, de landbouw breidt zich uit en de toestand der financiën verbetert zich. CHINA. PEKING31 December. Een brief van daar meldt, dat op het berigt der verovering van de stad Yung-gan, een keizerlijk decreet is uitgevaardigd, 'twelk den Tartaarschen Generaal Sac-Shang-Ah vier graden vernedert en den Luit.-Gcneraal Heang- Yung van zijne decoratie, een paauwenvecr, verstoken zal zijn, totdat hij ge noemde stad herovert. Te Calcutta zou over Thibet berigt zijn ontvangendat de Mant-Shoe-Dynastie had opgehouden te regeren en dat een lid van de oude Vorstelijke dynastie (de Mings) in Sept. 1851, na den afstand van Yichchu, onverwijld den troon beklom. In deze bladen leest men zelfsdat de chef der ontevredenen Tcen-Tehden troon besteeg. In de nabijheid van Ning-Po zou hevig gevochten zijn. De landverhuizing naar Californië is hier zeer druk. In December ver trokken er zes schepentien andere zullen in Februarij onder zeil gaan. Het schip Victory met 350 Chinesche landverhuizersden 6de® Dec. uit Cum-Sing-Moon naar Callao, op de kust van Peru, bestemd, is door deze, na de Kapitein en nog eenige Engelschen te hebben vermoord, in de golf van Siam afgeloopen en met rijken buit door hen verlaten. De Engelsche driemaster the Herald, dat 26 April Shangai verliet, is door de bemanning, meest van de Manille afkomstig, afgeloopen, mede met moord aan den Kapitein en nog een paar Engelschen, waarna zij met sloepen ter kust van Bantam is aangeland, waar de Ned. Resident, wien hun verhaal van schipbreuk verdacht voorkwam, hen gevangen nam, van waar zij na bekentenis van een hunner, naar Singapore zijn overgebragt. en aan 't En- gelsch gezag overgegeven. STTABS BERIETEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Leiden brengen, uit naam van den Heer Commissaris des Konings in de Prov. Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Exc. den Minister van Finantiën van 18 Maart 1852, bepaald zijn de prijzen, het opgeld daar onder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Staats- Loterij de loten en gedeelten daarvan, voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 216de Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: Bij Verkoop. Geheele Lotenƒ75.00. Halve- 37.50. Vijfde-15.00. Tiende- 7.50. Twintigste - 3.75. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad n°. 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Leiden, 19 Maart 1852. De Burgemeester VAN LIMBUR.G STIRUM De Secretaris v. PUTTKAMMER. HER - IJ K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente LEYDEN, gezien hebbende de Notificatie van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato den 13den Jannarij jl., Provinciaalblad N». 25) betreffende den Herijk der Maten en Gewigten in Znid-Holland, en gelet op de voordragt van den Arron- dissements-IJker alhier, van den 15dcn dezer maand, geven milsdeze den In gezetenen dezer Gemeente hunne verpligting te kennen, tot het doen Herijken van alle de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhoudsmaten en Gewigten, bene vens de bij de Inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels, waarmede dpze, overeenkomstig Art. 8 van Zr. Ms. besluit van den 21sten December 1822 Staatsblad N°. 54) moeten worden afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepen, ter bezorging der gemelde Maten en Gewigten, wel schoon

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2