LEYDSCHE COURANTi'ÉI MAANDAG, 22 MAART. K. 3»; :x De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt v-) Xv»P? €3B v \*9- De Prijs der Courant is ƒ13 in Ae< jaar do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINiVEIVLAlVDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 20 Maart. De Directeur van Policie in Noord-IIolland en Utrecht, Mr. J. A. Jolles, brengt ter algemeene kennis, dat hein als vermist of ontvreemd zijn opgege ven de navolgende Bankbilletten1 a ƒ1000, dd. 22 Jan. 1849, N°. 992. 1 4 ƒ1000, dd. 13 Dec. 1848, N®. 193. 1 4 200, dd. 14 April 1851, N°. 736. 1 a ƒ200, dd. 3 Jan. 1852, N®. 349. Die ecnige aanwijzing om trent deze bankbiljetten kan doen, wordt daartoe bij deze uilgenoodigd. Volgens bij het Dep. van Marine ingekomen berigten is het fregat Prins Frederik der Nederlanden op den 9dcn Jan. jl. te Montevideo aangeko men en zou den 14den of l5den dier maand de reize naar Valparaiso ver volgen. De schoenerbrik de Lansier, bestemd naar Oost-lndie, op den 22sten Jan. jl. aan de Kaap de Goede Hoop, de reis zon tegen den lstcn Feb. worden voortgezet. De brik de Zwaluw, uit Oost-lndie naar Nederland bestemd is almede dien dag aan de Kaap de Goede IIoop binnengeloopen. Het stoomschip Gedeh, op reis naar Curacao, is den 19dcn Feb. jl. te Santa Cruz op Teneriffe aangekomen en zou den 22sleB daaraanvolgende zijne reis vervolgen. Het transportschip Prins Willem Frederik Hendrik, den 16dcn December jl. te Tuo Janeiro aangekomen, is op den 28stcn naar Oost-lndie vertrokken. Aan boord van deze bodems bevond zich alles wel. 's GRAVENHAGE20 Maart. Bij Z. M. besluiten van den 13dea Maart 1852, zijn benoemd tot Presi dent in de Arrondissements-Regtbank te Utrecht, Mr. C. L. de Vos, thans Officier bij dezelfde Itegtbank en is aan Mr. W. J. Rasop zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van President der Arrond.-Regt- bank te Utrecht, behoudens aanspraak op pensioen. Bij Z. M. besluit van den 10dcn dezer, is de Majoor bij het corps ma riniers J. A. van der Velden, op zijn verzoek, eervol van dat corps afgevoerd, onder dankbetuiging voor zijne langdurige aan den lande bewezene goede dienstenmet vcrleening van den rang van Luitenant-Kolonelen met toe kenning van pensioen. t Bij Zr. Ms. besluit van den 17den dezer, is benoemd tot Raadsheer in het Provincaal Geregtshof in NoordhollandMr. W. J. C. van Hasseltthans Regter in de Arrondissements-Regtbank te Amsterdam. Eergisteren heeft de commissie voor het zeewezenonder voorzitterschap van Z. K. IL Prins Hendrikhare werkzaamheden hervat. Den 17den, den sterfdag van Koning Willem II, hebben H. M. de Ko ningin-Weduwe en Z. K. II. Prins Hendrik hun jaarlijksch bezoek in den Vorstelijken grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft gebragt, en zijn, na al daar eenige oogenblikken vertoefd te hebbennaar 's Gravenhage teruggekeerd. Naar men verneemt, zal de Heer Ypey, die, ten gevolge zijner benoe ming tot Advocaat-Generaal bij het prov. Geregtshof in Frieslandophoudt lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal te zijn, doch die als zoodanig her kiesbaar was, zich niet wederom verkiesbaar stellen en als lid der Tweede Kamer aftreden. Genoemden Heer heeft lieden den eed voor zijne nieuwe be trekking gevorderd, voor den Hoogen Raad afgelegd. De Minister van Marine zal op Vrijdag aanstaandeden 26sten dezer geen gehoor verleenen. Dezer dagen is alhier aangekomen de Heer Alex. Vattemare. Deze Franschman heeft zich ten doel gesteld, de volkeren meer en meer te ver binden door een stelsel van letterkundige ruiling, aan welk stelsel hij meer dan dertig jaren, zijn vermogen en geestkracht en volharding heeft gewijd. Het bestaat hoofdzakelijk in het opsporen van boekwerken, kaarten enz., op kosten van Regeringen, genootschappen enz. uitgegeven, waarvan nog exemplaren ongebruikt zijn blijven rusten. Zulke overgebleven boekwerken wordenvolgens zijn ruilstelselover de geheele wereld verspreid en bij voorkeur daar, waar zij het meeste nut kunnen stichten. Duizende boek werken enz., zijn reeds door zijn toedoen van de plaatsen, waar zij nutte loos werden bewaardovergevoerd naar dezulkedie er behoefte aan hadden en welke, op hare beurt, daarvoor in ruil gaven wat zij soortgelijks beza ten; door de gansche wereld heeft dit stelsel onverdeelden bijval gevonden. Vooral in Amerika, gedurende zijn verblijf in de Vereenigde Staten. Reeds waren Frankrijk, Rusland, Pruissen, Zweden enz. tot het stelsel toegetreden, en die zamenwerking heeft den Heer Vattemare in staat gesteldzulk eene uitbreiding aan zijne belangelooze werkzaamheden te geven, dat de naam, door hem aan zijn stelsel gegeven système d'échanges intemationaux, nagenoeg geheel bewaarheid is. Thans bezoekt hij Nederland met dit doel, en heeft reeds aanvankelijk dat gunstig onthaal ontvangen, hetwelk zijn persoonlijk karakter en het doel zijner komst hem waarborgden, en reeds was voorbereid door herhaalde bezendingen van belangrijke boekwerken, die thans de boekerijen der Slaten-Generaal en van het Rijk versieren. Moge zijn streven hier te lande ook de meest algemeene medewerking ondervinden, en daardoor het stelsel van ruiling onder de volken, een stap voorwaarts doen Tweede Bittmer der Staf en-dHener aal. Zitting van Donderdag 18 Maart. In deze zitting (van welke wij in ons vorig nommer reeds met een woord verslag deden), zijn na eenige voorafgaande zaken, de beraadslagingen over het ontwerp wegens het zegel geopend. Niemand voert in het algemeen het woord over dat ontwerp. De artt. 1—5 zijn daarop achtereenvolgens goed gekeurd; in art. 1 en 4 waren met goedvinden van den Minister, door de commissie van rapporteurs nog wijzigingen gebragt. Van art. 6 is algemeen aangenomen de nieuwe redactie door de commissie voorgesteld, welk artikel aldus luidt: »IIet zegelregt, bepaald bij de artt 22 en 26 der wet van 3 October 1843 wordt verminderd op een halven cent voor de eerste 15 vierkante palmen en verder voor elke tien vierkante pal men daarboven of gedeelten van dien. Het zegelregt wordt berekend in ver houding tot de geheele oppervlakte van ieder vel papier, dat ter stempeling wordt aangeboden. Dit laatste mag niet voor een gedeelte der oppervlakte van zegel worden voorzien." Art. 7 is na een met 46 tegen 9 stemmen goedgekeurd amendement der commissie, zonder stemming aangenomen. Art. 8 wordt zonder beraadslaging goedgekeurd. Daarna wordt het geheele wetsontwerp in omvrage gebragt en aangenomen met 47 tegen 7 stemmen. Zitting van Vrijdag 19 Maart. In deze zitting is beraadslaagd over het ontwerp van wet, tot wijziging en aanvulling der bestaande wetten op het regt van patent. Een amendement van de Heer de Poorterom ook de Advocaten aan hel regt van patent te onderwerpen, is verworpen met 27 tegen 26 stemmen. De voordragt is in haar geheel aangenomen met 45 tegen 11 stemmen. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over het ontwerp van wet nopens het gedisteleerd. Dat ontwerp is aangenomen met 44 tegen 12 stemmen. De zitting is tot Maandag opgeheven. AMERSFOORT, 13 Maart. Wij kunnen met zekerheid melden, dat er, ten gevolge der bemoeijingen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, concessie is aangevraagd, tot het daarstellen van eenen ijzeren spoorweg van Utrecht, over Amersfoort, KijkerkHarderwijk en Ilattem op Zwolleen dat dit verzoek is ondersteund door de te Amersfoort en te Zwolle gevestigde Kamers van Koophandel en Fabrieken. (Amersf. C.) 15 UIT E X L A i\ I) S C H E 1 i E It IG T E F li A 28 ii St E.S K. PARIJS, 18 Maart. De Moniteur deelt een besluit van den President mede, waarbij de be grooting van 1852 wordt vastgesteld. Zij is in twee kolommen verdeeld: de eerste bevat alle werkelijke uitgaven en inkomsten der schatkist; de tweede die welke alleen ordeshalve op de begrooting gebragt zijn. De voor gewone uitgaven aangewezen sommen bedragen te zamen 1200 millioen. De ordes- halve gebragte uitgaven, de kosten van inning der middelen enz., beloopen te zamen 428 millioen. Voor buitengewone openbare werken wordt 73 mil lioen aangewezen. Dc middelen tot dekking der onderscheiden uilgaven worden ten bedrage van 1450 millioen uitgetrokken, dat is 53 millioen min der dan de uitgaven; welk verschil met hetgeen op de onderscheiden posten van uitgave mogt overschieten, en met de vermeerdering van de opbrengt der middelen, waarop dc Regering meent te mogen rekenen, zal worden

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1