E Ij €i 1 B. BRUSSEL, 17 Maart. Do bcgrooting der Staatsuitgaven voor de openbare schuld over 1853, aan de Kamers voorgedragen, bedraagt in totaal 38,140,519.09 fr.waarvan 32.102,564.09 fr. voor de rente en aflossing der eigenlijk gezegde staatsschuld bestemd is. Deze laatste som is 2,229,936.40 fr. booger dan over 1852, deels door verpligting tot aflossing op de geldleeningen van 1848, en vooral dooi de leeninn- van 26 mill.laatstelijk voor bet uitvoeren van openbare werken aangegaan, alsmede van de gesloten verbindtenissen met onderscheiden spoor wegmaatschappijen. De voor de vlottende schuld aangevraagde som is bere kend naar een bedrag van 15 mill.; zullende, naar de berekening der Rege ring, bet bedrag van ongedekte uitgaven met bet einde van 1852 eenc som van omstreeks 17 mill, bedragen. De Minister van Binncnl. Zaken beeft een buitengewoon krediet van 100,000 francs aangevraagd, tct leniging van liet broodsgebrek, 't welk in Belgisch-Luxemburg hecrscht. Deze bijdrage wordt over 't algemeen als niet voldoende aangemerkt. Eerlang zal in Mechelen voor de correctionele regtbank een regtsgeding dienen't welk opspraak zal verwekken en waarin een der Volksvertegen woordigers, de Heer van den Branden de Rccth, is gemoeid, die zich heeft beklaagd, dat men op cene onregtmatige wijze zijne bejaarde moeder een testament beeft willen afpersen, en die deswegens met zeker geestelijk per soon in aanraking is gekomen. Men is thans nog bezig om bet water uit de mijnen van Maribaye te doen afloopenen men denkt na nog ccnige dagen werkens, tot de lijken van de ongelukkige slagtofFers te zullen kunnen doordringen. De Koning beeft 2000 fr. ter beschikking van den Gouverneur van Henegouwen gesteld, voor do buisgezinnen, wier hoofden bij dezen ramp zijn omgekomen. FKAKeiRIJft. PAIIIJS, 15 Maart. Vele geruchten zijn in omloop, van besluiten op de recreturing, het leger, de octrooijen en de brandverzekeringen. De Voorzitter zou voor de opening der Wetgevende Vergadering al die zaken op nieuw regelen. De groote wapenschouwing, door den President in het veld van Mars te houden, tot bet uitreiken van de adelaars, zal omstreeks 15 April plaats hebben. Zestig regementen van alle wapens, te zamen 100,000 man uit makende, zullen aan deze plegtigheid deel nemen. Bij de herstemming in het vierde kiesdistrict is de candidaat der op positie, de republikein Carnot, tot lid van bet Wetgevend Ligchaam gekozen met 16,753 stemmen, terwijl de Regerings-Candidaat de Heer Moreau, die in bet kiesdistrict door persoonlijke betrekkingen grooten invloed beeft, 13,343 stemmen bekwam, hebbende in weerwil van alle pogingen der Re gering de Heer Carnot bij de herstemming nog 2000 stemmen meer ge kregen. Bij de nu gehouden stemming zag mengelijk in een particulier berigt gemeld wordteene menigte liedenwelke zich in de clubs en de straatge vechten der laatste jaren befaamd hebben gemaakt en die sedert de maand December 11. schenen te zijn verdwenenweder voor den dag komen. Het aantal stelselmatige tegenstanders der Regering, die in het AVetgevend Ligchaam zitten zullen of althans gekozen zijn om daarin te zitten be draagt thans 6. Het bal, dat de Heer de Persigny Donderdag zal geven, zal 1500 ge- noodigden tellen. Plaatsgebrek heeft den Heer de Persigny genoodzaakt een 1000-tal personenwelke hij bovendien nog op zijn bal wilde zien verschij nen niet te noodigen. In de kerk der invaliden wordt met ijver aan het graf van Keizer Na poleon gearbeid; het zou den 15den Augustus e. k. worden ingewijd. Het Belgische dagblad Vindépendance is in den Kerkdijken Staat verboden. De dagbladen van Marseille berigten dat twee regterlijke ambtenaren in het departement der Beneden-Alpen de A'oorzitter der regtbank van eer sten aanleg te Barcelonelte en de Ondervoorzitter der regtbank te Dignein het belang der openbare veiligheid uit het land gezet zijn. Een raadsheer in het hof van Nismes, de Heer Castelnauheeft zijn ontslag genomen, ten einde de uitzetting waarmede hij bedreigd werdte ontgaanhij had in December II. tegen den coup d'état geprotesteerd. AVEENEN, 13 Maart. Gisleren avond zijn de beide Russische Grootvorsten Nicolaas en Konstan- tijn alhier aangekomen. De Minister-President, Prins von Schwarzenbergdie sedert eenige da gen ongesteld was, is thans hersteld en werd eergisteren dadelijk na de aan komst van den Keizer door Z. M. ontvangen. IIA HBIIR Cl. 11 Maart. Gisteren hebben twee stads-tambours gedurende 10 minuten op volle beurs de trom geroerden is aan den hoofdingang een zwart bord geplaatst met groote witte letters den naam vermeldende van een voortvlugtig bankroetier, die zijne zaken in de grootste verwarring bad achtergelaten. Daarna heeft twee uren lang een der klokken van de beurs, de schandklok genaamd, geluid. Dit gebruik dagteekent van de 14de eeuw, toen het Hansee verbond in zijn grootsten bloei wasmaar toen liet men daarenboven de brieven van bur- gerregt en die als koopman door beulshanden verbranden. Dat bord, blijft drie maanden ten toon gesteld. 3UID-AMERIKA. Rosas, de dictator van Buenos Ayres, wiens staatkunde door velen sinds lang beschouwd werd als de groote hinderpaal teger. de ontwikkeling dier rijk gezegende landen en hunne aansluiting aan het Europesche handelsverkeer en de Europesche beschavingis gevallen. A'erschciden Zuid-Ainerikaansche ge westen hadden zicli onder leiding en ondersleuning van Brazilië, tegen hem verbonden. De vercenigde troepen onder hevel van Generaal Urquiza zijn den gden Pul,,.. j]_ mot de hoofdinagt van Rosas slaags geraakt, en hebben haar eene zoo zware nederlage toegebragt, dat hij gevlugt is, zijne hoofdstad aan den aanrukkenden vijand overlatende. De nederlaag van Rosas is vergezeld gegaan met het verlies van 4000 man. Hij zelf en zijne dochter Manuelita, hebben als zeelieden verkleed, de wijk genomen op een Engelsch schip. BATAVIA, 28 Januarij. De Generaal-Majoor titulair Bakker, heeft namens het corps Officieren, afscheid genomen van Z. H. den Generaal der Infanterie K. B. Hertog van Saksen-AVeimar-Eiscnachwaarop Z. II. heeft geantwoord Ilc zeg U dank voor den geuilen wensch voor mijn volledig herstel en spoe dige terugkomst in Indië, want het is ook mijn vurige wensch zoo spoedig mogelijk mijn kommandement weder te aanvaarden. Gedurende de 45 jaren die ik in de krijgsdienst heb doorgebragt, heb ik nimmer aangenamer gediend dan in Indië, en de dag waarop ik ik wil hopen slechts voor korten tijd afscheid neem van het corps Officieren hier ter plaatse aanwezig, is de treurigste dag van mijn leven. Ik ben veel in de wereld rond geweestheb verscheidene legers gezien maar nergens een corps officieren gevonden dat door zooveel ijver is bezield, dat zooveel ontberingen weet te doorstaan dat met zooveel eer de troepen tegen den vijand weet aan te voeren als bet Indische. Ik zag het op Bali en het bleek 'ook bij alle expedition die plaats vonden tijdens ik aan bet hoofd van het leger geplaatst hen. Ik acht het dan ook van mijnen pligt omhij aankomst in Nederland Zijne Majesteit den Koning geluk te wenschen met zulk een leger als het Indische. Ik herhaal het, het is met innig leedwezen, dat ik mij gedwongen zie om tijdelijk het kommando van het leger over te geven doch ik geef het met vertrouwen in uwe banden overGen eraal die uwe eereleekenen in Indie hebt verdiend en er ook op zoovele plaatsen met roem hebt gestreden. Ik gevoel mij te zwak om van elk uwer in het bijzonder afscbcid te ne men docb ik dank u allen voor uwe belangstelling in mijn persoon en voor de diensten door elk uwer in het bijzonder bewezen. De Allerhoogste be hoede u allen! Vaartwel allen!" Den lslen December 11. heeft de inwijding plaats gehad van de nieuw opgerigte Gouvernements lagere school te Malang. Te Tagal heeft den 12(lcn dezer de opening plaats gehad der school voor het geven van onderwijs aari de zonen van inlandschc ambtenaren in die residentie. Op den 27sten December 1851 is te Padang vendutie gehouden van 21,048 pikols gouvernements-koffijdie eene som van 428,714:102 hebben opgebragt. In de residentien Bantam en Batavia en in de afdceling Buitenzorg zijn in den namiddag van den 9Je" Januarij 1852, ongeveer ten 6 ure, eenige schokken van aardbeving gevoeld. Den 30sten December heeft het stoomschip JavaKapt. G. Batten Batavia verlatenom naar Singapore over te brengen 5,646 brievenvoor Europa. De Singapore Straits Times vermeldt het onthaal van den Oud- Gouv.-Gen. Rochussen door de Britsche autoriteiten te Calcutta Des Maandags 9 Nov. heeft de Heer Rochussen Serampore bezocht en heeft toen de reis naar de Opper Provinciën aanvaard, waarvan hij al de voorname stations wil bezoeken tot aan Lahore, om van daar den Indus af te varen en de terugreis naar Europa te ondernemen. liet Sunamokee statiejagt en eene stoomboot werden ter zijner beschikking gesteld en hebben hem naar Futtah Ghaut gebragl, alwaar rijtuigen gereed stonden. Z. E. denkt om streeks het einde van December te Lahore te zijn. ITW<'7¥ia}-TfattWh- A h --ÜWedVk-.'&F'i I STAISS BERIGTEN. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, Gehad hebbende het verzoek van Hendrik BRummeikamp Broodbakher wonende op de Haarlemmerstraat, strekkende tot bekoming der vereischte vergunning, om in het Huis staande en gelegen in de AVaardstraatAVijk VIII. N°. 176. Kadastraal bekend Sectie C. N°. 117. een Broodbakkersoven te doen plaatsen. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31stcn Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbendendat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene of belendende Pan den, ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en AVethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 22stcn Maart, des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemelde verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen wordenzich tegen de inw illiging van hetzelve niet te hebben verzet. Burgemeester en AVethouders voorn. Leyden, 15 Maart 1852. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAA1 MER

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3